sobota
| 17 marca 2018

Tarczyński dla wSensie.pl: CBA musi prześwietlić rynek medyczny. Skala problemu jest wysoka. Dochodzi do lobbingu

Sandra Skibniewska: | 21 stycznia 2018
Dominik Tarczyński

Poseł Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w grudniu ubiegłego roku interwencję w temacie działalności firm farmaceutycznych. Polityk nie godzi się na to, by zagraniczne korporacje górowały nad rodzimym przemysłem medykamentów. Dziennikarzowi wSensie.pl opowiada szerzej o temacie, w którym zapowiedział swoją interwencję. 

Wraz z końcem zeszłego roku zapowiedział pan interwencję w sektorze medycznym. Chodziło o ograniczenie wpływu zagranicznych koncernów farmaceutycznych, które pana zdaniem korumpują rodzimych medyków. W jaki sposób chce pan rozwiązać tę sytuację?

Uważam, że CBA powinno zwrócić uwagę na to co dzieje się w środowisku medycznym. Musimy zastanowić się nad tym, dlaczego jeden lek jest promowany, a drugi nie. Należy zwrócić uwagę jak są eksponowane różnego rodzaju medykamenty. Trzeba sprawdzić jakie relacje mają przedstawiciele koncernów farmaceutycznych i lekarze. Nie jest tajemnicą, że wielu lekarzy spędza wspólne wakacje z pracownikami firm, które produkują leki na rynek Polski i rynki światowe. Warto również przyjrzeć się sympozjom, na które przedstawiciele świata medycyny są zapraszani przez koncerny. 

Skąd bierze się tak duża ilość krytycznych głosów w tej sprawie? Państwu powinno zależeć, by obywatele byli chronieni przed naciskiem ze strony korporacji, które windują ceny bez żadnej kontroli.

Podstawowe pytanie brzmi: kto wytwarza te nieprzychylne komentarze? Zastanawiam się także, ile pieniędzy jest wydawanych na lobbowanie firm farmaceutycznych. Koncerny wydają miliony dolarów na to, by wypierać produkty mniejszych firm. To jest potężna machina, z którą zdecydowanie trzeba zrobić porządek. Dlatego, bo ona drenuje polskiego pacjenta i uszczupla nasz budżet. Jest to sytuacja absolutnie skandaliczna. Do tej pory nikt się tym nie zajmował. 

Zagraniczne leki są znaczne droższe od ich polskich odpowiedników...

Tak, dlatego przepłacamy. Nie dość, że dajemy zarobić zagranicznym firmom to wydajemy zdecydowanie za dużo. Polskie firmy, we własnym kraju, nie mogą być wypierane przez obcy kapitał. Wystarczy wejść do apteki i zobaczyć, w jaki sposób eksponowane są konkretne leki i suplementy. 

Jakie konkretne kroki prawne zamierza pan poczynić, by zmienić obecny stan rzeczy?

Podstawą są kontrole. Moja interpelacja do Ministerstwa Zdrowia a także interpelacje do koordynatorów służb specjalnych będą ruchem, który mam nadzieje nada odpowiedni bieg sprawie. Musimy przyjrzeć się temu, w jaki sposób ten rynek funkcjonuje. Nie zakładam z góry, że ktoś popełni dane przestępstwo, ale uważam, że skala problemu jest wysoka. Mówił o tym w swoim expose premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że 70 procent leków kupowanych w Polsce pochodzi z koncernów zagranicznych. W Niemczech, czy Francji nie ma takiej sytuacji, ponieważ u nich propaguje się medykamenty z rodzimych firm. Uważam, że coś tu jest nie tak. 

Liczy pan na wsparcie premiera Morawieckiego w tym zakresie?

Zdecydowanie, chciałbym, by premier zaaprobował mój pomysł. Mam nadzieję, że inni, którym leży na sercu dobro polskich pacjentów będą mnie wspierać. Na pewno będę o tym rozmawiał ze wszystkimi, którzy wykażą chęć pomocy.

wSensie.pl/Sandra Skibniewska/Fot. wSensie.tv

Sandra Skibniewska
Author: Sandra Skibniewska
O Autorze
Nie bardzo lubię pisać o sobie, więc podtrzymam tę tradycję. Lepiej pozostawić czytelnikowi niedosyt niż zaserwować ciężkostrawny opis. To w końcu teksty i reportaże są odzwierciedleniem wizji dziennikarskiej.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij