sobota
| 17 marca 2018

Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego – ubecki młot na patriotów i przeciwników nowej władzy

Oliver Pochwat: | 15 lutego 2018

Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego to specjalna formacja wojskowa podporządkowana ministrowi bezpieczeństwa publicznego, a następnie ministrowi spraw wewnętrznych. Powołana do życia uchwałą Krajowej Rady Narodowej z dnia 25 maja 1945 roku. Formacja od początku swojego istnienia zwalczała podziemie niepodległościowe, Ukraińską Powstańczą Armię oraz Werwolf.

Geneza tej formacji sięga roku 1944, gdy po upadku Powstania Warszawskiego i fiaska rozmów pomiędzy Stalinem a Mikołajczykiem w Moskwie, ten pierwszy zdecydował o zaostrzeniu polityki PKWN na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Wtedy zapadła decyzja o utworzeniu specjalnej formacji wojskowej działającej w ramach resortu bezpieczeństwa. Jej zadaniem od początku było utrwalanie władzy ludowej. W tym celu aż do 1953 r. KBW uczestniczyło w akcjach przeciwko podziemiu. Janczarzy komuny prowadzili pacyfikacje wsi, które popierały partyzantów oraz urządzali zasadzki i obławy na środowiska niepodległościowe.

W ocenie wielu historyków KBW od początku swojego powstania była jednostka "elitarną". Większość żołnierzy została specjalnie wyselekcjonowana i skierowana z pozostałych jednostek Ludowego Wojska Polskiego. Założenia ideowe KBW mówiły wręcz o rekrutowaniu do tej formacji ludzi o "postępowych poglądach".

Przez cały okres działalności KBW kierowano tam, gdzie trzeba było zaprowadzić porządek lub spacyfikować niepokornych. Za początek końca tej formacji uważa się pacyfikację wystąpień robotniczych w Poznaniu w 1956 roku. Mimo wewnętrznych przemian, korpus przetrwał jeszcze prawie 10 lat. Zgodnie z zarządzeniem premiera z dnia 24 czerwca 1965 roku KBW uległ rozwiązaniu. Jego jednostki zostały przemianowane na oddziały Wojsk Obrony Wewnętrznej. Część jednostek weszła w skład Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Artur Chmielewski


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij