sobota
| 17 marca 2018

Resort rolnictwa za większą kontrolą warunków hodowli zwierząt futerkowych

Redakcja: | 16 lutego 2017

MRiRW chłodno podchodzi do nieprzemyślanych, drastycznych postulatów likwidacji branży futerkowej w Polsce. Niemniej jednak nie unika działań, które mają na celu zwiększenie kontroli nad fermami oraz podnoszenie ich standardów. Na wiosnę planowane jest wprowadzenie regulacji dotyczącej higieny pracy na fermach.

Przygotowywany w Departamencie Spraw Społecznych i Oświaty Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich ma regulować warunki bezpiecznej i higienicznej pracy przy obsłudze zwierząt futerkowych. Projekt ma być odpowiedzią na coraz powszechniej stosowane nowe technologie hodowli i produkcji.

Resort odpowiada w ten sposób także na zarzut niedostatecznej dbałości o bezpieczeństwo pracowników i osób przebywających na terenie hodowli. Na razie nie wiadomo, czy przepisy będą w jakikolwiek sposób “reagowały” na bezprawne wtargnięcia osób trzecich na zamknięte tereny hodowlane i próby wypuszczania zwierząt. To niezwykle ważna kwestia, gdyż “uciekające” z ferm zwierzęta stają się... argumentem tzw. organizacji prozwierzęcych na rzecz likwidacji hodowli.

Warto przypomnieć, że w 2012 roku sami hodowcy przyjęli uzgodniony tekst Kodeksu Dobrych Praktyk, który implementuje na grunt polski standardy powszechnie uznane w całej Unii Europejskiej. Starający się o rozpoczęcie hodowli są zobowiązani do zaznajomienia się i stosowania zarówno standardów krajowych, jak i unijnych. Dodatkowo w ramach programu Welfur środowisko hodowców prowadzi certyfikację ferm, w ramach której oceniane są również względy bezpieczeństwa i higieny na terenie hodowli.

Rozporządzenie ministra rolnictwa ma wejść w życie w maju tego roku.

Zuzanna Mysona

Fot. qmnonic/Wikimedia/CC BY 2.0

 

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij