piątek
| 23 lutego 2018
 

Rekordowe wzrosty na Węgrzech, a u nas dalej jak w lesie. Płace netto na Węgrzech wzrosły o 12,5 proc.!

Redakcja: | 28 sierpnia 2017

Mimo podobnego poziomu bezrobocia, Węgrzy biją nas na głowę pod względem wzrostu płac i to już po uwzględnieniu inflacji! W czerwcu tego roku wynagrodzenie Węgrów wzrosło w stosunku do ubiegłorocznego o 12,5 procent.

Węgierski urząd statystyczny opublikował dane, z których wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto zwiększyło się w czerwcu o 14,4 proc. w ujęciu rok do roku. Po uwzględnieniu inflacji, czerwcowy wzrost wyniósł 12,5 proc. rok do roku. Jest to nowy rekord w tym kraju.

A jak wygląda to u nas? Słabo. Według danych obecnie dostępnych w sektorze przedsiębiorstw, gdzie dynamika wzrostów jest większa niż w sektorze publicznym, średnio wyniósł 4,8 procent.

Jako powód wzrostu na Węgrzech podano m.in. wzrost płacy minimalnej (choć w niewielkim stopniu), podwyżki wynikłe ze strajków oraz… brak Ukraińców. Główny ekonomista banku Credit Agricole w Polsce Jakub Borowski w "Rzeczpospolitej" stwierdził, że imigracja Ukraińców do Polski jest to "specyficzny czynnik hamujący wzrost płac".

"To nie jest wprawdzie niewyczerpane źródło podaży pracy, ale z perspektywy Ukraińców Polska ma pewne atuty, które pozwalają przypuszczać, że ich napływ na nasz rynek pracy szybko nie ustanie. Chodzi o brak bariery językowej i bliskość"

– pisze Jakub Borowski.

kresy.pl/cwik/Fot. Twitter www.banknot.blog.pl/Twitter Sputnik Italia (kolaż)


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij