18 listopada 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Gucci chce więcej plastikowych ubrań – taki wniosek wynika z prostej analizy logicznej, która płynie z deklaracji Gucciego, który w sezonie 2018 naturalne futra chce zastąpić ich syntetycznymi zamiennikami. 

Deklaracja jednej z wiodących marek odzieżowych – Gucci – argumentowana jest dbałością o zrównoważony rozwój i troską o środowisko naturalne, które to da się – zdaniem firmy – osiągnąć dzięki rezygnacji z używania futer pochodzenia naturalnego.

Na świecie od lat istnieje problem z produktami syntetycznymi, stąd wykreowany został – słusznie zresztą – nowy wektor wielu kierunków produkcji opierający się na używaniu maksymalnej ilości surowców pochodzenia naturalnego. Branże luksusowe, takie jak produkcja futer, mają wszystko, aby stać się swoistym kompasem dla innych gałęzi wytwórczych, które w ostatnim czasie rozpoczęły aktywny udział w kampaniach promujących produkty biodegradowalne i niemające negatywnego wpływu na ekosystem.

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzić można, że swoją decyzją Gucci zrezygnował z tak rozumianej wizji marki.

Co faktycznie niesie za sobą decyzja związana z rezygnacją z naturalnych futer? Co tak naprawdę – na poziomie świadomym lub nieświadomym – proponują projektanci? Otóż mowa jest o zastąpieniu w pełni biodegradowalnych okryć sztucznymi zamiennikami wytworzonymi z pochodnych ropy naftowej, które rozkładają się ponad 1000 lat. To jednak nie jedyna szkoda wyrządzona środowisku.

Zwierzęta futerkowe pełnią w obiegu rolniczym, lub szerzej – gospodarczym, istotną funkcję bioutylizatora. Norki amerykańskie, bo te łasicowate najczęściej hoduje się na polskich i innych europejskich fermach, żywią się pozostałościami po produkcji drobiu i przetwórstwie rybnym, co tylko w naszym kraju przekłada się na ponad 750 tys. ton rocznie (z około 800 tys. ton ogółem). Odpady (tzw. uppz) warte są niemal 1 mld zł rocznie i tyleż samo trafia regulaarnie do kieszeni polskich drobiarzy i przedstawicieli branży rybnej. Tę samą kwotę, gdyby nie funkcjonowanie ferm futrzarskich, rolnicy musieliby zapłacić wyspecjalizowanym firmom utylizacyjnym za… spalenie odpadów. Spalanie konwencjonalne, nawet przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, zawsze mieć będzie niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo odchody zwierząt futerkowych są pożądanym na rynku naturalnym nawozem, a pozostałe po produkcji skór tuszki służą do skarmiania ryb i krewetek w dalekowschodnich hodowlach. Wymieniać można długo.

Na tym wszystkim zyskują obecnie rolnicy, ale także samo środowisko. Także dbałość o zwierzęta jest w przypadku branży futrzarskiej wyjątkowa. Należy pamiętać, że produktem finalnym tej gałęzi rolnictwa jest futro, którego jakość wprost przekłada się na uzyskiwaną cenę. Dbałość o dobrostan – często aż do przesady – pozwoliła zresztą polskiej branży futrzarskiej usadowić się na pozycji jednego ze światowych liderów.

Propaganda, której uległa marka Gucci sprawiła, że swoim posunięciem zaprzeczyła ona wszystkim elementom zasady zrównoważonego rozwoju, którym to miała hołdować. Świat potrzebuj dziś więcej nauki i zdecydowanie mniej manipulacji.

Andrzej A. Suwalski

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wskrzeszanie trupa, czyli innowacyjny, elektryczny FSC Lublin

Podczas Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego elektrycznego samochodu polskiej produkcji.

GUS: Ceny w sklepach rosną proporcjonalnie do naszych zarobków

Więcej zarabiamy, więcej wytwarzamy i więcej wydajemy. Rosną ceny energii. O tym informują nas ostanie dane ekonomiczne GUS oraz informacja ekspertów z PKO BP.

Co zyskujemy, a co tracimy zakazując hodowli zwierząt futerkowych w Polsce?

Organizacje zwalczające hodowlę zwierząt futerkowych skupiły się na przykładach ilustrujących ich punkt widzenia. Hodowcy nie zaprzeczają, że w pojedynczych przypadkach może dochodzić do nieprawidłowości, jednak przedstawiona przez nich perspektywa jest o wiele szersza i zwyczajnie uczciwsza.

Szyszko: Żaden kraj nie jest odporny na klimat

Minister środowiska Jan Szyszko na szczycie klimatycznym ONZ w Bonn wskazał na zagrożenia wynikające z nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jego zdaniem zmiały klimatu są nieuniknione.

Polacy zadłużają się na potęgę. Jesteśmy w europejskiej czołówce

Polacy mają 160 miliardów kredytu do spłaty zaciąganych tylko na bieżące wydatki. To wzrost o 20 proc. w ciągu 2,5 roku. Niewiele narodów przegania nas obecnie pod kątem kredytów i to tylko konsumpcyjnych...

Niemiecki koncern wykorzystuje niewolniczą pracę dzieci? Chodzi o produkcję popularnych żelków

Niemiecki koncern produkujący słodycze Haribo podejrzewany jest o wykorzystywanie niewolniczej pracy dzieci w jednej z fabryk w Ameryce Południowej. Sprawa wyszła na jaw przy emisji programu w telewizji ARD.

Włoskie złoto, czyli białe trufle. Są także w Polsce!

Białe trufle we Włoszech osiągnęły rekordowe ceny. Jeden kilogram tego grzyba kosztuje obecnie aż 6 tys. euro i jest to rekordowa cena w ostatnich latach. Co ciekawe, w niewielkim stopniu trufle są hodowane także w Polsce i rozmiary hodowli mogą w przyszłości wzrosnąć.

Czy się stoi, czy się leży, tysiąc euro się należy...

We Francji rusza eksperyment zainicjowany staraniami Zielonych. Grupa ochotników ma otrzymywać przez rok tysiąc euro w ramach podstawowej płacy gwarantowanej. Jak skończy się ta inicjatywa? Można się domyślać...

Nowy hymn "opozycji totalnej"? Powstał utwór ku czci samobójcy spod PKiN [WIDEO]

Polska

Jacek Kleyff nagrał utwór poświęcony mężczyźnie, który w ramach protestu przed obecną władzą, dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury i Nauki. Piosenka nosi tytuł "Piotr S". Spoczywa na nas odpowiedzialność za to, co z tym wydarzeniem zrobimy – powiedział bard.

Cejrowski: Prezydent "Budyń" sprzeciwia się wszystkiemu co sensowne. Z głupkami nie warto rozmawiać!

Bez komentarza

Jak w każdy czwartek, Wojciech Cejrowski gościł w TVP Info, gdzie wraz z redaktorem Rachoniem omawiał bieżące wydarzenia polityczne. Podróżnik odniósł się m.in. do słów prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Kaczmarczyk dla wSensie: Rząd nie może pozwolić na niszczenie przemysłu futrzanego

Polska

Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz'15 to niewątpliwie świeży powiew na polskiej scenie politycznej. Poseł ustosunkował się w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl do kontrowersyjnego projektu likwidacji jednej z najbardziej dochodowych branży polskiej gospodarki. Mowa tu o hodowli zwierząt futerkowych.

Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszukiwaczy! Mamy policyjną instrukcję!

Polska

Dokument ma na celu uświadomienie funkcjonariuszy, jak mają postępować z poszukiwaczami skarbów, detektorystami, którzy za pomocą wykrywaczy metali i innych urządzeń elektronicznych poszukują zabytków.

Stanowski bezpardonowo o samobójcy spod Pałacu Kultury: "Był pierdo*nięty! To sytuacja jak z Kononowiczem!"

Bez komentarza

Dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski słynie z ciętego języka. Tym razem odniósł się do Piotra S. – mężczyzny, który 19 października podpalił się pod PKiN.

Zakaz leczenia homoseksualizmu coraz bliżej. To ważniejsze niż homo-małżeństwa

Bez komentarza

Homolobby chce zakazać terapii homoseksualizmu, nawet dla tych, którzy chcą się z niego leczyć. Właśnie rozpoczęta została kampania na rzecz zaprzestania terapii homoseksualizmu.

Warszawska policja zachęca: Wstąp do ekipy Kulsona, a rozbijesz niejeden gang!

Po godzinach

Warszawscy policjanci to jednak mają poczucie humoru... i dobrych marketingowców. Na Twitterze rozniosła się grafika zachęcająca do wstąpienia do "drużyny Kulsona". Mundurowi obiecują, że z nimi rozbije się niejeden gang. Ostatnie słowo stylizowane jest na nazwę niedawnej promocji w jednej z sieci marketów w Polsce.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

Opinie

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

Jacek Żakowski: Eurodeputowani Platformy Obywatelskiej uratowali honor Polski!

Polska

Jacek Żakowski na antenie TOK FM podziękował Danucie Huebner, Róży Thun, Michałowi Boniemu, Juli Piterze, Danucie Jazłowieckiej i Barbarze Kudryckiej za poparcie rezolucji przeciwko Polsce.

Ziemkiewicz ostro na Twitterze do Jandy: Polacy kazali w*pierdalać elitom, do których się pani zalicza

Polska

Dziennikarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz znany jest ze swego ciętego języka i rozlicznych ripost. Tym razem nie oszczędził Krystyny Jandy, która bardzo często dolewa oliwy do ognia za pośrednictwem przeróżnych portali społecznościowych. 

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.