czwartek
| 22 marca 2018

Świat nie potrzebuje więcej plastiku. Czego więc chce Gucci?

Redakcja: | 16 października 2017

Gucci chce więcej plastikowych ubrań – taki wniosek wynika z prostej analizy logicznej, która płynie z deklaracji Gucciego, który w sezonie 2018 naturalne futra chce zastąpić ich syntetycznymi zamiennikami. 

Deklaracja jednej z wiodących marek odzieżowych – Gucci – argumentowana jest dbałością o zrównoważony rozwój i troską o środowisko naturalne, które to da się – zdaniem firmy – osiągnąć dzięki rezygnacji z używania futer pochodzenia naturalnego.

Na świecie od lat istnieje problem z produktami syntetycznymi, stąd wykreowany został – słusznie zresztą – nowy wektor wielu kierunków produkcji opierający się na używaniu maksymalnej ilości surowców pochodzenia naturalnego. Branże luksusowe, takie jak produkcja futer, mają wszystko, aby stać się swoistym kompasem dla innych gałęzi wytwórczych, które w ostatnim czasie rozpoczęły aktywny udział w kampaniach promujących produkty biodegradowalne i niemające negatywnego wpływu na ekosystem.

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzić można, że swoją decyzją Gucci zrezygnował z tak rozumianej wizji marki.

Co faktycznie niesie za sobą decyzja związana z rezygnacją z naturalnych futer? Co tak naprawdę – na poziomie świadomym lub nieświadomym – proponują projektanci? Otóż mowa jest o zastąpieniu w pełni biodegradowalnych okryć sztucznymi zamiennikami wytworzonymi z pochodnych ropy naftowej, które rozkładają się ponad 1000 lat. To jednak nie jedyna szkoda wyrządzona środowisku.

Zwierzęta futerkowe pełnią w obiegu rolniczym, lub szerzej – gospodarczym, istotną funkcję bioutylizatora. Norki amerykańskie, bo te łasicowate najczęściej hoduje się na polskich i innych europejskich fermach, żywią się pozostałościami po produkcji drobiu i przetwórstwie rybnym, co tylko w naszym kraju przekłada się na ponad 750 tys. ton rocznie (z około 800 tys. ton ogółem). Odpady (tzw. uppz) warte są niemal 1 mld zł rocznie i tyleż samo trafia regulaarnie do kieszeni polskich drobiarzy i przedstawicieli branży rybnej. Tę samą kwotę, gdyby nie funkcjonowanie ferm futrzarskich, rolnicy musieliby zapłacić wyspecjalizowanym firmom utylizacyjnym za… spalenie odpadów. Spalanie konwencjonalne, nawet przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, zawsze mieć będzie niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo odchody zwierząt futerkowych są pożądanym na rynku naturalnym nawozem, a pozostałe po produkcji skór tuszki służą do skarmiania ryb i krewetek w dalekowschodnich hodowlach. Wymieniać można długo.

Na tym wszystkim zyskują obecnie rolnicy, ale także samo środowisko. Także dbałość o zwierzęta jest w przypadku branży futrzarskiej wyjątkowa. Należy pamiętać, że produktem finalnym tej gałęzi rolnictwa jest futro, którego jakość wprost przekłada się na uzyskiwaną cenę. Dbałość o dobrostan – często aż do przesady – pozwoliła zresztą polskiej branży futrzarskiej usadowić się na pozycji jednego ze światowych liderów.

Propaganda, której uległa marka Gucci sprawiła, że swoim posunięciem zaprzeczyła ona wszystkim elementom zasady zrównoważonego rozwoju, którym to miała hołdować. Świat potrzebuj dziś więcej nauki i zdecydowanie mniej manipulacji.

Andrzej A. Suwalski


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij