piątek
| 23 marca 2018

Polacy zadłużają się na potęgę. Jesteśmy w europejskiej czołówce

Redakcja: | 07 listopada 2017
złotówka

 

Polacy mają 160 miliardów kredytu do spłaty zaciąganych tylko na bieżące wydatki. To wzrost o 20 proc. w ciągu 2,5 roku.

Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu Polacy zrobili o 8,6 proc. większe zakupy, niż rok temu. Duża część wydatków została jednak użyta przez kredyt.

– Od początku 2015 roku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych wzrosło ze 132 do 159 mld zł, a więc o 20 proc.

– stwierdza Łukasz Czernicki z Uniwersytetu w Poczdamie. Dodaje, że w całej Europie widać wzrost kredytów konsumpcyjnych.

– Od wybuchu kryzysu w strefie euro systematycznie zmniejszało się zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych. Przełamanie tego trendu nastąpiło na początku 2015 roku. Od tego czasu wartość udzielonych kredytów wzrosła w całej unii walutowej o 14 proc., z 564 mld euro do 641 mld euro

– podkreśla w Obserwatorze Finansowym.

Polska jednak zadłuża się wybitnie szybko i znajduje się w czołówce krajów pod tym względem. Wyprzedzamy w ilości kredytów Niemcy, gdzie przyrost wartości kredytów jest o połowę mniejszy. Prześcigają nas tylko Słowacja, Estonia, Luksemburg i Włochy.

money.pl/cwik/Fot. Pixabay


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij