piątek
| 23 marca 2018

GUS: Ceny w sklepach rosną proporcjonalnie do naszych zarobków

Redakcja: | 14 listopada 2017
500zł

 

Więcej zarabiamy, więcej wytwarzamy i więcej wydajemy. Rosną ceny energii. O tym informują nas ostanie dane ekonomiczne GUS. 

Według danych GUS, polska gospodarka osiągnęła najlepszy poziom od 5 lat. Ekonomiści oczekiwali wzrostu PKB w trzecim kwartale w granicach 4,5 proc. w ujęciu rocznym. Wstępne dane urzędu zatem ich zaskoczyły.

"PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego"

– podał w specjalnym komunikacie Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku.

Ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 1 proc.), odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) i w zakresie mieszkania (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,23 p. proc., 0,18 p. proc. i 0,09 p. proc."

– napisali w swoim komunikacie dot. sytuacji ekonomicznej kraju eksperci PKO BP.

Jak wskazali ekonomiści z banku PKO BP, wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych "był najwyższy od pięciu lat".

"Odnotowano rosnące ceny warzyw, owoców oraz nabiału, podczas gdy w przeciwnym kierunku działały ceny mięsa drobiowego, wieprzowego i mąki"

– zaznaczono w komunikacie.

Dodano, że innym czynnikiem podnoszącym inflację były ceny energii (tu odnotowano znaczny wzrost o 2,8 proc.).

 

parlamentarny.pl/portalspozywczy.pl/AG/Fot. Pixabay


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij