18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

W ostatnim czasie coraz częściej używane są w przestrzeni publicznej nazwy: "kryptowaluty", "Bitcoiny", "satoshi". Oto 10 informacji, które musisz poznać, aby zrozumieć o czym jest mowa.

  1. Co można za nie kupić?

Za Bitcoiny można już w zasadzie nabyć wszystko – od drogiej biżuterii po kocią karmę. To waluta coraz częściej stosowana w USA. Jest tam obecna nie tylko w specjalnych dedykowanych Bitcoinom sklepach, takich jak bitcoinshop.us, ale także np. w All Things Luxury, gdzie można zakupić dobra materialne w różnych walutach. W Polsce można zakupić za nie usługi sklepu dronowo.pl

  1. Gdzie można za nie kupować?

Istnieje mnóstwo sklepów, barów i kawiarni, które przyjmują jako walutę Bitcoiny. Mapę noclegów i kawiarni, które oferują usługi w Bitcoinach pokazuje strona coinmap.org. Inne usługi można podejrzeć na stronie UseBitCoins.info. W Warszawie jest blisko 50 miejsc oferujących sługi w Bitcoinach. Jednym z nich jest sieć przychodni Medicover. Dla porównania, w Pradze w Bitcoinach można już zapłacić w 122 miejscach: barach, kawiarniach i hotelach oraz bardzo wielu sklepach. Waluta ta rzadko jest stosowana na zachodzie Europy, co nie znaczy, że nie jest tam obecna. W Londynie, tak samo jak w Madrycie, można nią zapłacić w ponad 100 miejscach (wg Coinmap.org).

  1. Jak je "zarobić"?

Jest kilka na to sposobów. Najprostszy to akceptowanie ich jako środka płatniczego. Istnieje także kilka stron internetowych oferujących darmowe Bitcoiny. W większości przypadków trzeba tylko taką stronę odwiedzić i w zamian za to dostaje się symboliczną ilość satoshi (mniejsza jednostka Bitcoina). Polskie prawo zezwala także na regularny dochód w Bitcoinach. Jest on oczywiście opodatkowany.

  1. Czy są tylko Bitcoiny, czy można stosować inne krypto waluty?

Najpopularniejszą walutą jest Bitcoin, ale są też inne. Ich nazwy są równie osobliwe: Ethereum, Ripple, Dash, IOTA, Cardano, Monero, NEO, NEM, Zcash, Nxt, czy Lisk.

  1. Ile jest krypto walut?

Na świecie powstały póki co ponad 493 kryptowaluty.

  1. Kto wymyślił kryptowaluty?

Pierwszą – Bitcoina, wymyślił w 2008 roku Japończyk Satoshi Nakamoto. Opublikował pracę opisującą wszystkie założenia, które stoją za stosowaniem kryptowaluty. Pozostałe są pokłosiem tej idei.

  1. Po co komu kryptowaluta?

Dla twórców kryptowalut podstawową zaletą jest brak jego opodatkowania. Póki takie transakcje były niszowe, ci którzy wybierali tą formę płatności, unikali zabierania pieniędzy poprzez opodatkowanie np. za zakup nieruchomości. Dziś jednak urzędy skarbowe na całym świecie coraz lepiej potrafią wykrywać takie transakcje.

  1. Ile to jest jeden Bitcoin?

1 Bitcoin kosztuje dziś około 54,5 tys. zł. Dla porównania drugą co do popularności kryptowalutę – 1 Ethereum możemy kupić zaś za 1 571,60 zł.

  1. Jaki stosunek do Bitcoina mają rządy różnych krajów?

W Szwajcarii można nim opłacać podatki np. w kantonie Ticino. Z kolei w Malezji, Tajlandii i Wenezueli transakcje z ich użyciem są nielegalne. Na Białorusi trwają prace nad legalizacją Bitcoinów, z kolei w Rosji i Chinach są plany, aby ich zakazać. Bitcoiny są legalnym środkiem płatniczym np. w Indiach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy w Szwecji.

  1. Czy łatwo jest prowadzić transakcje w bitcoinach?

Kiedy się już je ma to tak. Jednak, gdyby ktoś miał ambicję prowadzić biznes oparty na ich "wydobyciu", to musi liczyć się z ogromnymi wydatkami. "Kopanie" kryptopieniądza, czyli tworzenie go, wymaga sprzętu, na jaki niewielu stać. Jest to też bardzo skomplikowany proces, który wymaga umiejętności konfiguracji sprzętu i oprogramowania.

 

Bitinfocharts.com/Coinmap.org/AG/Fot. Facebook Bitcoin Rentable

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Jak odróżnić polskiego karpia od chińskiej podróby?

"Miesiąc w chłodni dla Karpia" - to nie wyrok. To sposób na legalizację, a właściwie repolonizację a raczej nacjonalizację zagranicznych karpi. Co musi się stać, żeby chiński karp stał się "polski"? To proste. Jak go odróżnić od krajowego? Jest jeden sposób.

KRLD atakuje polskie banki? "To największy w historii atak na polski system bankowy"

TVP Info powołując się na źródła w ABW poinformowała o serii ataków hakerskich na polskie banki. Obecnie sprawa badana jest przez śledczych.

Ta firma zarabia na nieudolności NFZ. Zamiast kazać czekać kilka lat, zawożą pacjentów do czeskiej kliniki

One Day Clinic to firma, która korzysta na absurdalnym czasie oczekiwania w polskim NFZ. Waldemar Gawrol, prezes firmy wozi Polaków na operację zaćmy do Czech.

MSZ: Nie chodzi o to, żeby Rosja nie miała nic do powiedzenia, tylko żeby nie była jedynym dostawcą

Jednym z głównych tematów na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej było bezpieczeństwo energetyczne. Polskie MSZ wyraźnie dało sygnał innym krajom środkowoeuropejskim, że przyszedł czas, aby zaczęły dbać o własne interesy.

Wenezuela chce wprowadzić nową kryptowalutę opartą na ropie. Czy to ocali upadający kraj?

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro zapowiedział, że jego kraj wprowadzi kryptowalutę "petro", by walczyć z finansową "blokadą". Ma ona być oparta na ropie, której w kraju nie brakuje.

Inflacja rośnie. Ceny wzrastają najszybciej od ostatnich pięciu lat!

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w listopadzie ceny wzrosły średnio o 2,5 proc. Towary na sklepowych półkach nie drożały w takim tempie od 2012 roku.

Biedronka i Lidl ominą zakaz handlu w niedzielę?

Sklepy takie, jak Biedronka czy Lidl w swojej ofercie posiadają świeże pieczywo. Zakaz handlu, zgodnie z wprowadzoną ustawą, nie będzie obowiązywał piekarni. Nie przewidziano w projekcie, jaki procent sprzedaży ma stanowić pieczywo wypiekane na miejscu. Czy możemy mówić o luce w prawie?

Ogromne zadłużenia w spółkach giełdowych

Rośnie liczba dłużników wśród największych polskich firm notowanych na giełdzie. Nieuregulowane płatności wynoszą niemal 29 mln zł wobec kontrahentów. Na "czarnej liście" przoduje branża budowlana i technologiczna.

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Polska

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Polska

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Polska

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Paweł Kukiz: Morawiecki budował zaplecze polityczne dla syna

Polska

Paweł Kukiz w programie "Skandaliści" wyjawił sekret negocjacji z Kornelem Morawieckim przed wyborami do Sejmu. Jeśli wierzyć słowom Pawła Kukiza, Kornel Morawiecki planował kosztem jego ruchu wzmocnić pozycję polityczną syna.

Kijowski zostaje w Polsce. Zebrano prawie 32 tysiące złotych

Polska

Były lider Komitetu Obrony Demokracji za pośrednictwem YouTube podziękował wszystkim, którzy zrzucili się na jego utrzymanie.

Byłam opluta, pobita, obrzucona kamieniami, a wszystko przez mojego dziadka. Mocne wyznanie wnuczki Leszka Millera

Polska

Monika Miller dała się poznać jako wytatuowana wnuczka byłego premiera. W najnowszym wywiadzie 22-latka wyznaje jak znęcali się nad nią nauczyciele i uczniowie.

Odlot Platformy Obywatelskiej! Bronią placu komunisty i antysemity

Polska

Katowicka Platforma Obywatelska zorganizowała protest przeciwko zmianie patronatu placu. Decyzją wojewody śląskiego plac Wilhelma Szewczyka ma nosić nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.