piątek
| 23 marca 2018

10 rzeczy, które chcesz wiedzieć o kryptowalutach

Redakcja: | 07 grudnia 2017
Bitcoin

 

W ostatnim czasie coraz częściej używane są w przestrzeni publicznej nazwy: "kryptowaluty", "Bitcoiny", "satoshi". Oto 10 informacji, które musisz poznać, aby zrozumieć o czym jest mowa.

  1. Co można za nie kupić?

Za Bitcoiny można już w zasadzie nabyć wszystko – od drogiej biżuterii po kocią karmę. To waluta coraz częściej stosowana w USA. Jest tam obecna nie tylko w specjalnych dedykowanych Bitcoinom sklepach, takich jak bitcoinshop.us, ale także np. w All Things Luxury, gdzie można zakupić dobra materialne w różnych walutach. W Polsce można zakupić za nie usługi sklepu dronowo.pl

  1. Gdzie można za nie kupować?

Istnieje mnóstwo sklepów, barów i kawiarni, które przyjmują jako walutę Bitcoiny. Mapę noclegów i kawiarni, które oferują usługi w Bitcoinach pokazuje strona coinmap.org. Inne usługi można podejrzeć na stronie UseBitCoins.info. W Warszawie jest blisko 50 miejsc oferujących sługi w Bitcoinach. Jednym z nich jest sieć przychodni Medicover. Dla porównania, w Pradze w Bitcoinach można już zapłacić w 122 miejscach: barach, kawiarniach i hotelach oraz bardzo wielu sklepach. Waluta ta rzadko jest stosowana na zachodzie Europy, co nie znaczy, że nie jest tam obecna. W Londynie, tak samo jak w Madrycie, można nią zapłacić w ponad 100 miejscach (wg Coinmap.org).

  1. Jak je "zarobić"?

Jest kilka na to sposobów. Najprostszy to akceptowanie ich jako środka płatniczego. Istnieje także kilka stron internetowych oferujących darmowe Bitcoiny. W większości przypadków trzeba tylko taką stronę odwiedzić i w zamian za to dostaje się symboliczną ilość satoshi (mniejsza jednostka Bitcoina). Polskie prawo zezwala także na regularny dochód w Bitcoinach. Jest on oczywiście opodatkowany.

  1. Czy są tylko Bitcoiny, czy można stosować inne krypto waluty?

Najpopularniejszą walutą jest Bitcoin, ale są też inne. Ich nazwy są równie osobliwe: Ethereum, Ripple, Dash, IOTA, Cardano, Monero, NEO, NEM, Zcash, Nxt, czy Lisk.

  1. Ile jest krypto walut?

Na świecie powstały póki co ponad 493 kryptowaluty.

  1. Kto wymyślił kryptowaluty?

Pierwszą – Bitcoina, wymyślił w 2008 roku Japończyk Satoshi Nakamoto. Opublikował pracę opisującą wszystkie założenia, które stoją za stosowaniem kryptowaluty. Pozostałe są pokłosiem tej idei.

  1. Po co komu kryptowaluta?

Dla twórców kryptowalut podstawową zaletą jest brak jego opodatkowania. Póki takie transakcje były niszowe, ci którzy wybierali tą formę płatności, unikali zabierania pieniędzy poprzez opodatkowanie np. za zakup nieruchomości. Dziś jednak urzędy skarbowe na całym świecie coraz lepiej potrafią wykrywać takie transakcje.

  1. Ile to jest jeden Bitcoin?

1 Bitcoin kosztuje dziś około 54,5 tys. zł. Dla porównania drugą co do popularności kryptowalutę – 1 Ethereum możemy kupić zaś za 1 571,60 zł.

  1. Jaki stosunek do Bitcoina mają rządy różnych krajów?

W Szwajcarii można nim opłacać podatki np. w kantonie Ticino. Z kolei w Malezji, Tajlandii i Wenezueli transakcje z ich użyciem są nielegalne. Na Białorusi trwają prace nad legalizacją Bitcoinów, z kolei w Rosji i Chinach są plany, aby ich zakazać. Bitcoiny są legalnym środkiem płatniczym np. w Indiach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy w Szwecji.

  1. Czy łatwo jest prowadzić transakcje w bitcoinach?

Kiedy się już je ma to tak. Jednak, gdyby ktoś miał ambicję prowadzić biznes oparty na ich "wydobyciu", to musi liczyć się z ogromnymi wydatkami. "Kopanie" kryptopieniądza, czyli tworzenie go, wymaga sprzętu, na jaki niewielu stać. Jest to też bardzo skomplikowany proces, który wymaga umiejętności konfiguracji sprzętu i oprogramowania.

 

Bitinfocharts.com/Coinmap.org/AG/Fot. Facebook Bitcoin Rentable


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij