czwartek
| 22 lutego 2018
 

Katolicki święty od niepłacenia podatków. Był gotów umrzeć, by nie ulec fiskusowi

Robert Wyrostkiewicz: | 25 grudnia 2017
Święty Mamas

 

Był gotów umrzeć, żeby nie ulec starożytnemu fiskusowi. Zastraszał wymiar sprawiedliwości i potrafił przekupić dawny urząd podatkowy. Był taki święty...

Szczególnie czczony jest na Cyprze, a więc w raju podatkowym. W Polsce swoim patronem powinien ogłosić go UPR lub partia Wolność. O kim mowa?

Chodzi o świętego Mamasa z Cezarei z III wieku, który był pustelnikiem. Odmówił zapłacenia podatku, za co został aresztowany. W drodze do więźnia zobaczył lwa, któremu to wskoczył na grzbiet i za pomocą tego środka lokomocji wrócił do swej jaskini. Precyzyjniej mówiąc, jeśli można tu mówić o precyzji... święty Mamas przywołał lwa, dosiadł go, a baranka wziął na ręce. W ten sposób uciekł żołnierzowi i dotarł przed oblicze sędziego. Według legendy sędzia zwolnił go od podatku, a święty podarował mu w zamian owieczkę (wówczas nie było CBA - dop. Red.)

Kościół katolicki nie popiera niepłacenia podatków. Kanon 2240 Katechizmu Kościoła Katolickiego mówi, że "Uległość wobec władzy i współodpowiedzialność za dobro wspólne wymagają z moralnego punktu widzenia płacenia podatków".

Mamas jednak jest świętym katolickim. Dość wyjątkowym, ale zdecydowanie kanonicznym i co więcej, oddał życie za Chrystusa i zmarł jako męczennik.

Sancte Mammes, ora pro nobis!

Piotr Strumieński

Fot.  Ikona - św. Mamas Źródło: pravicon.com/images/sv/s1350/s1350006.jpg

 

 

Robert Wyrostkiewicz
Author: Robert Wyrostkiewicz
O Autorze
Robert Wyrostkiewicz - Redaktor Naczelny wSensie.pl, wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; Redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych ("Odkrywca", "Zakazana Historia" i inne). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Kandydat KSD do Rady Etyki Mediów, odrzucony przez REM z powodów politycznych,członek rady programowej Radia dla Ciebie; autor książki "Absurdy postępu" (zbiór artykułów z miesięcznika "Moja Rodzina"). Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" (współodkrywca mogił Żołnierzy Wyklętych i uczestnik licznych ekshumacji identyfikacyjnych), założyciel Muzeum Wojny i Pokoju. Z wykształcenia politolog i pedagog, w tym roku zamierza skończyć archeologię. Z pasji... poszukiwacz skarbów. Odkrywca licznych stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij