czwartek
| 22 lutego 2018
 

Komisja Europejska znowu węszy! Tym razem sprawdzą system podatkowy naszych stoczni

Redakcja: | 16 stycznia 2018
stocznia i komisja europejska

 

Komisja Europejska chce sprawdzić, czy system podatkowy dla stoczni jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa, a także czy nie przyznaje on selektywnej korzyści niektórym przedsiębiorstwom względem innych.

KE wszczęła dochodzenia w poniedziałek. Instytucja ma ustalić, czy polski system opodatkowania stoczni nie stanowi wparcia niezgodnego z unijnymi zasadami pomocy państwa. Chodzi o obowiązującą od 2016 r. ustawę stoczniową, która pozwala działającym w Polsce stoczniom na płacenie zryczałtowanego 1-procentowego podatku od sprzedaży. Dzięki temu są oni zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego.

"Komisja musi zweryfikować, czy system podatkowy jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa oraz czy nie przyznaje on selektywnej korzyści niektórym przedsiębiorstwom względem innych"

– cytuje pismo KE portal money.pl.


Bruksela zapewnia, że wynik dochodzenia nie jest przesądzony. Jak podaje portal money.pl, Komisja Europejska zatwierdziła pomoc inwestycyjną dla małych i średnich firm z sektora stoczniowego w wysokości ok. 77 mln zł. Pomoc w formie dotacji, dopłat do oprocentowania i gwarancji będzie wspierać nowe inwestycje mające na celu modernizację sektora.


Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski, odniósł się do decyzji KE i powiedział, że jego resort jest przekonany, że zaproponowane rozwiązanie jest w pełni zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

kresy.pl/siem/Fot. Twitter Min. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej/ Pixabay (kolaż)


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij