czwartek
| 22 lutego 2018
 

Polskie cyberbezpieczeństwo leży. Tylko 1/3 firm ma prawidłowy poziom zabezpieczeń

Redakcja: | 07 lutego 2018
cyberbezpieczeństwo

VECTO przygotowała raport "Cyberbezpieczeństwo polskich firm 2018". Z danych w nim zawartych wynika, że poziom bezpieczeństwa sieciowego w Polsce jest na dramatycznym poziomie.

"Zdaniem ponad 83 proc. ankietowanych, atak cyberprzestępców na system informatyczny może wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Tymczasem 61 proc. z nich stwierdziło, że nie korzysta z usług specjalistów od bezpieczeństwa. Widać zatem zadziwiającą niekonsekwencję i igranie z ogniem. Takie podejście można oczywiście tłumaczyć oszczędnościami, ale w przypadku - zwłaszcza firm dużych - to także przykład niefrasobliwości i niedoceniania zagrożenia"

 czytamy w raporcie opinię Jakuba Wychowańskiego z VECTO.

W dokumencie podkreślono także brak zabezpieczeń smartfonów i tabletów, choć 72 proc. z wszystkich wykrytych w zeszłym roku zagrożeń dotyczyło właśnie urządzeń mobilnych.

"Przeprowadzane przez VECTO audyty wskazują, że większość polskich firm wciąż nie rozumie, że telefon podłączony do firmowej sieci wi-fi może stanowić furtkę, przez którą cyberprzestępcy dokonują ingerencji w system IT, kradną lub szyfrują dane, niszczą zasoby informatyczne" 

 przypomniał Wychowański.

Z dokumentu wynika też, że 4,5 proc. firm doświadczyło cyberataku. Ponadto jedynie 33,6 proc. ocenia, że ma prawidłowy poziom zabezpieczeń.

rmf24.pl/cwik/Fot. Pixabay


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij