środa
| 21 marca 2018

Sikorski w opałach? MSZ za jego kierownictwa miało ustawić ważny przetarg

Redakcja: | 23 lutego 2018
Radosław Sikorski

Przetarg na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej był ustawiony. Resort spraw zagranicznych domaga się od oskarżonych, by oddali 14 mln zł.

Zamówienie na kompleksową obsługę spotkań i konferencji w czasie polskiej prezydencji w UE w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku przypadło konsorcjum trzech firm. W tym czasie szefem MSZ był Radosław Sikorski.

Koszt usługi wyniósł 19 mln zł, jednak ministerstwo zapłaciło zwycięzcy przetargu aż 34 mln zł. Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne odkryły, że przetarg był ustawiony. Obecnie MSZ domaga się, by uczestnicy zmowy oddali 14 mln zł, które trafiły do ich kieszeni.

W 2017 roku prokuratorskie oskarżenie o zmowę przetargową usłyszało 15 osób. Jedną z nich jest Janusz J., zdaniem śledczych główny organizator przekrętu. Na liście znalazła się też jego życiowa partnerka – Monika J. (wcześniej F.), była naczelniczka w MSZ, zasiadająca w komisji konkursowej, odpowiedzialna za przetarg w resorcie. Oskarżenia usłyszeli również członkowie komisji przetargowej, którzy mieli zaniedbać obowiązki oraz osoby z firm pozorujących konkurencję. Ich proces ruszył niedawno w Warszawie.

 

rp.pl/marma/Fot. Twitter Mateusz Skarga


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij