wtorek
| 24 kwietnia 2018
 

Projekt Kodeksu pracy dąży do komunizmu? Nakaz donoszenia na rodzinę i zakaz dodatkowej pracy dla osób na etacie

Redakcja: | 29 marca 2018
pracownik

Pracodawca będzie mógł zakazać pracownikowi dodatkowej pracy pod groźbą kary finansowej wysokości kilkukrotności jego pensji. Ponadto pracownik będzie zobowiązany do donoszenia na swoich bliskich, jeśli będzie wiedział, że ci nie przestrzegają zasady wyłączności pracy. To kolejne absurdalne propozycje, które znalazły się w nowym projekcie Kodeksu pracy.

W projekcie opracowanym przez komisję kodyfikacyjną znalazł się zapis, który umożliwi pracodawcy wymuszenie na pracowniku, by nie podejmował żadnej innej pracy.

"Zobowiązanie takie można by przedstawić pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat. Chodzi o to, by praca po godzinach nie odbijała się na efektywności pracownika. W zamian miałby dostać dodatkowe pieniądze"

– czytamy na money.pl.

"Jak jednak wskazuje cytowany przez gazetę [Dziennik Gazeta Prawna - red.] ekspert, w przypadku pogorszenia się sytuacji na rynku pracy klauzula o pracy na wyłączność może uniemożliwić pracownikowi legalne dorabianie, a to może prowadzić do pracy na czarno"

– zauważa redakcja.

Pracownikowi będzie groziła kara finansowa w wysokości trzykrotności pensji. Jednocześnie w projekcie uwzględniono jedynie górny limit dodatkowego wynagrodzenia za pracę na wyłączność.

Inną rzeczą budzącą poważny niepokój jest możliwość zobowiązania pracownika do niepodejmowania jakiejkolwiek działalności niezgodnej z interesem pracodawcy już po zakończeniu u niego pracy.

Kolejną kontrowersją przypominającą słusznie miniony system jest konieczność donoszenia do swojego byłego pracodawcy, czy konkurencyjnej działalności nie prowadzi także członek jego rodziny.

Komisja kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła prace 14 marca, ale, wbrew oczekiwaniom, nie upubliczniła wyniku swoich prac. Został on przekazany na ręce minister Elżbiety Rafalskiej, która zapowiedziała, że będzie potrzebowała co najmniej miesiąca na zapoznanie się z jego treścią.

money.pl/cwik/Fot. Pixabay


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij