niedziela
| 18 marca 2018

Astroturfing czy jednak biznes?

Adam Kaliński: | 27 lipca 2017

Przy okazji ostatniej fali demonstracji w związku ze zmianami w sądownictwie zawrotną karierę zrobiło słowo "astroturfing". Rząd tłumaczył suwerenowi, iż manifestacje tylko pozornie wydają się spontaniczne, a tak naprawdę są inspirowane przez tajemniczą wąska grupę ludzi z zewnątrz.

"Astroturf" w Ameryce oznacza popularną markę sztucznej trawy, dlatego "astroturfing" można tłumaczyć jako "sianie sztucznej trawy", czyli propagowanie czegoś przez niewielką grupę ludzi, co w dobie internetu i mediów społecznościowych może sprawiać wrażenie masowego zjawiska.

Jednym z dowodów na to, że protesty nie były oddolne, miałoby być to, że manifestujący trzymali w dłoniach takie same białe znicze, przy pomocy których tworzyli – robiące wrażenie wieczorową porą – łańcuchy światła m.in. pod siedzibą Sądu Najwyższego, sejmu czy przed Pałacem Prezydenckim.

Uprzejmie donoszę, że spiskowa teoria astroturfingu jest jak najbardziej słuszna, a do tego zaangażowała się w nią jedna z zagranicznych sieci handlowych w Polsce.

Oto bowiem przy samym wejściu do jednego z jej hipermarketów natknąłem się na wielką paletę z takimi właśnie białymi zniczami, a wiadomo, że do Wszystkich Świętych jeszcze daleko. Nie mógł być to więc przypadek, lecz dowód na astroturfing w czystej formie. Do tego sieć pochodzi z kraju, z którym minister Waszczykowski ma bardzo na pieńku.

Po chwili jednak naszła mnie refleksja, że może to jednak nie astroturfing, a czysty biznes związany ze zwiększonym popytem na białe znicze. A może jedno i drugie?

Adam Kaliński

Fot. autor


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij