niedziela
| 18 marca 2018

Ziobro, Szczerski, Jaki, Łapiński – czas wyciągnąć ręce do zgody. Dla dobra Zjednoczonej Prawicy

Bartłomiej Orzeł: | 02 sierpnia 2017

Specjalnie czekałem z tym tekstem do momentu, aż atmosfera wzajemnych oskarżeń i prztyczków w obozie Zjednoczonej Prawicy trochę opadnie, a do głosu dojdzie racjonalne rozumowanie polityczne, niepodsycone emocjami związanymi z prezydenckim wetem ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

W ostatnich dniach rozpętała się zawierucha w szeroko rozumianym obozie Zjednoczonej Prawicy, do której, oprócz Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, trzeba zaliczyć również kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy (oficjalnie oczywiście bezpartyjnego), a przede wszystkim dwóch jego ministrów do zadań specjalnych – Krzysztofów: Szczerskiego i Łapińskiego.

Chyba nikogo nie trzeba specjalnie długo przekonywać, że miniwojenka pomiędzy Patrykiem Jakim i Zbigniewem Ziobrą a właśnie Szczerskim i Łapińskim nie służy temu obozowi. A ten, jak każde stronnictwo polityczne, dąży przecież do ponownego zwycięstwa w wyborach i rządzenia Polską. W sytuacji napięcia wewnętrznego i wzajemnych oskarżeń będzie o to po prostu trudniej.

Możemy sobie wyobrazić, że Prawo i Sprawiedliwość rezygnuje z prezydenta Andrzeja Dudy i w kolejnych wyborach stawia na innego kandydata, ale chyba tylko Beata Szydło byłaby w stanie  rzucić rękawicę obecnej głowie państwa. Marka Suskiego potraktujmy jako internetowy mem, a pozostałych kandydatów na froncie nie widać (co oczywiście nie znaczy, że ich nie ma i że nie da się ich wykreować).

Nawet jeśli są to wzajemne rozgrywki i odgrywki między ministrem sprawiedliwości (Ziobrą) a jego byłym współpracownikiem i zastępcą (Dudą) za sprawy z przeszłości, to Jarosław Kaczyński i sam Duda muszą w tej chwili wcielić się w rolę nauczycieli dwóch równoległych klas w szkole podstawowej i nakazać wszystkim uczestnikom bójki na korytarzu podać sobie ręce i wymusić "przeprosiny". Jasne, nie jest tak, że Kaczyński czy Duda uderzy dziennikiem w stół, a klasa natychmiast zacznie go słuchać, bo polityka jest znacznie bardziej złożona. Ale jeśli prezes PiS potrafił stworzyć i utrzymać wokół siebie silny obóz, połączyć Jarosława Gowina, Zbigniewa Ziobrę, środowisko Radia Maryja, swoich dawnych współpracowników z Porozumienia Centrum, młodych posłów i (przez pewien czas) Marka Jurka, to z pewnością jest w stanie tym zarządzać. Głowa państwa też potrafi trzymać w ryzach swój zespół.

Ministrowie nie muszą oczywiście jeździć razem na ryby, klepać się po plecach, chodzić na obiady i występować na wspólnych konferencjach prasowych, zapewniając jak wielkimi są przyjaciółmi. Ważne jest jednak, żeby nie wchodzili ze sobą w publiczne agresywne wymiany zdań (jak miało to miejsce kilka razy do tej pory – teksty o "wymiękaniu" głowy państwa, odpowiedź Łapińskiego wskazująca, że wiceminister nie powinien strofować prezydenta), bo to wywołuje spory zamęt wśród wyborców – już to, że sympatycy partii rządzącej muszą się opowiadać po jakiejkolwiek stronie jest problemem, bo odcinają się od drugiej strony, było nie było, tego samego stronnictwa politycznego.

A przecież to obóz ZJEDNOCZONEJ prawicy. Pokazanie już nie odmiennych zdań i opinii, bo takie mogą się zdarzyć, ale po prostu braku jedności to najgorsze, co może się przytrafić obozowi, który aspiruje do zmiana "zjednoczonego". A że szorstka przyjaźń w polityce działa i to całkiem dobrze, pokazują relacje Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera – to przecież oni doprowadzili do tego, że SLD miało swój rząd i prezydenta.

Po wetach prezydenta podział ról powinien być prosty – Kaczyński i Ziobro królują wśród twardego elektoratu, a Gowin wraz z Dudą szukają głosów zdecydowanie bliżej centrum – nie da się ukryć, że ci wyborcy są niezbędni do końcowego sukcesu.

Teraz piłka jest po stronie dwóch liderów – Kaczyńskiego i Dudy, którzy całą hałastrę muszą przywołać do porządku. To oni muszą dać sygnał Ziobrze, Jakiemu, Łapińskiemu i Szczerskiemu, którzy mimo wzajemnej niechęci i ataków, będą prędzej czy później zmuszeni do podania sobie rąk. Dla dobra całego obozu Zjednoczonej Prawicy.

Bartłomiej Orzeł
Graf. Marcin Hernik


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij