21 października 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Specjalnie czekałem z tym tekstem do momentu, aż atmosfera wzajemnych oskarżeń i prztyczków w obozie Zjednoczonej Prawicy trochę opadnie, a do głosu dojdzie racjonalne rozumowanie polityczne, niepodsycone emocjami związanymi z prezydenckim wetem ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

W ostatnich dniach rozpętała się zawierucha w szeroko rozumianym obozie Zjednoczonej Prawicy, do której, oprócz Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, trzeba zaliczyć również kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy (oficjalnie oczywiście bezpartyjnego), a przede wszystkim dwóch jego ministrów do zadań specjalnych – Krzysztofów: Szczerskiego i Łapińskiego.

Chyba nikogo nie trzeba specjalnie długo przekonywać, że miniwojenka pomiędzy Patrykiem Jakim i Zbigniewem Ziobrą a właśnie Szczerskim i Łapińskim nie służy temu obozowi. A ten, jak każde stronnictwo polityczne, dąży przecież do ponownego zwycięstwa w wyborach i rządzenia Polską. W sytuacji napięcia wewnętrznego i wzajemnych oskarżeń będzie o to po prostu trudniej.

Możemy sobie wyobrazić, że Prawo i Sprawiedliwość rezygnuje z prezydenta Andrzeja Dudy i w kolejnych wyborach stawia na innego kandydata, ale chyba tylko Beata Szydło byłaby w stanie  rzucić rękawicę obecnej głowie państwa. Marka Suskiego potraktujmy jako internetowy mem, a pozostałych kandydatów na froncie nie widać (co oczywiście nie znaczy, że ich nie ma i że nie da się ich wykreować).

Nawet jeśli są to wzajemne rozgrywki i odgrywki między ministrem sprawiedliwości (Ziobrą) a jego byłym współpracownikiem i zastępcą (Dudą) za sprawy z przeszłości, to Jarosław Kaczyński i sam Duda muszą w tej chwili wcielić się w rolę nauczycieli dwóch równoległych klas w szkole podstawowej i nakazać wszystkim uczestnikom bójki na korytarzu podać sobie ręce i wymusić "przeprosiny". Jasne, nie jest tak, że Kaczyński czy Duda uderzy dziennikiem w stół, a klasa natychmiast zacznie go słuchać, bo polityka jest znacznie bardziej złożona. Ale jeśli prezes PiS potrafił stworzyć i utrzymać wokół siebie silny obóz, połączyć Jarosława Gowina, Zbigniewa Ziobrę, środowisko Radia Maryja, swoich dawnych współpracowników z Porozumienia Centrum, młodych posłów i (przez pewien czas) Marka Jurka, to z pewnością jest w stanie tym zarządzać. Głowa państwa też potrafi trzymać w ryzach swój zespół.

Ministrowie nie muszą oczywiście jeździć razem na ryby, klepać się po plecach, chodzić na obiady i występować na wspólnych konferencjach prasowych, zapewniając jak wielkimi są przyjaciółmi. Ważne jest jednak, żeby nie wchodzili ze sobą w publiczne agresywne wymiany zdań (jak miało to miejsce kilka razy do tej pory – teksty o "wymiękaniu" głowy państwa, odpowiedź Łapińskiego wskazująca, że wiceminister nie powinien strofować prezydenta), bo to wywołuje spory zamęt wśród wyborców – już to, że sympatycy partii rządzącej muszą się opowiadać po jakiejkolwiek stronie jest problemem, bo odcinają się od drugiej strony, było nie było, tego samego stronnictwa politycznego.

A przecież to obóz ZJEDNOCZONEJ prawicy. Pokazanie już nie odmiennych zdań i opinii, bo takie mogą się zdarzyć, ale po prostu braku jedności to najgorsze, co może się przytrafić obozowi, który aspiruje do zmiana "zjednoczonego". A że szorstka przyjaźń w polityce działa i to całkiem dobrze, pokazują relacje Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera – to przecież oni doprowadzili do tego, że SLD miało swój rząd i prezydenta.

Po wetach prezydenta podział ról powinien być prosty – Kaczyński i Ziobro królują wśród twardego elektoratu, a Gowin wraz z Dudą szukają głosów zdecydowanie bliżej centrum – nie da się ukryć, że ci wyborcy są niezbędni do końcowego sukcesu.

Teraz piłka jest po stronie dwóch liderów – Kaczyńskiego i Dudy, którzy całą hałastrę muszą przywołać do porządku. To oni muszą dać sygnał Ziobrze, Jakiemu, Łapińskiemu i Szczerskiemu, którzy mimo wzajemnej niechęci i ataków, będą prędzej czy później zmuszeni do podania sobie rąk. Dla dobra całego obozu Zjednoczonej Prawicy.

Bartłomiej Orzeł
Graf. Marcin Hernik

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Obrona Jaruzelskiego, czyli gdzie feministka ma mózg?

Nie tylko bęben jest pusty. Pusty może być także człowiek. Różnica między pustym bębnem a człowiekiem jest taka, że to istota ludzka hodująca obumarłe komórki niszczy ostatni żywy procent zwojów mózgowych. Co za tym idzie, nie daje sobie szans na życie z umysłem, który kształci myśli, analizuje i tworzy kreatywne rozwiązania.

Młoda lekarka: "Pacjencie, pamiętaj, że polityk leczy się prywatnie. Chcemy leczenia, a nie obecnej paranoi"

Drogi czytelniku. Ile razy w życiu widziałeś umierającego człowieka? Ile razy byłeś przy czyimś ostatnim tchnieniu? Ja będąc na oddziale geriatrycznym lub internistycznym przeżywam to średnio raz w tygodniu.

TVNowski cham zawsze będzie chamem! Kuźniar zaatakował "Różaniec do granic"

Znany tvnowski celebryta Jarosław Kuźniar kolejny raz wbił szpilkę w Polaków. Tym razem dziennikarz, znany ze zwracania towarów do sklepów, skomentował akcję "Różaniec do granic", która odbyła się 7 października.

"Judaszowe srebrniki" wiecznie żywe? Instytucje, które dla pieniędzy wyrzekły się krzyża

Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Koniec z euro warunkiem głębszej integracji

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. 

Polska po EXPO 2017

Zakończona niedawno Wystawa Światowa EXPO 2017 w Astanie była znakomitą okazją do zademonstrowania światu polskich innowacji energetycznych oraz wypromowania naszego kraju jako zielonych płuc tej części świata. Skuteczność naszych wysiłków może zaowocować przyznaniem Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022.

Cmentarze zwierzęce i krematorium - fenomen polskiej "pobożności" czy krzyk samotności?

Po tym jak w Koniku Nowym pod Warszawą powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt, właściciel zaskoczony sukcesem w krótkim czasie musiał otworzyć kolejną zwierzęcą nekropolię. Wkrótce w Polsce powstało kilkanaście tego typu grzebalni i jedno krematorium.

W Polsce odnaleziono bullę papieską! To może być legendarny antypapież!

Polska

Archeolodzy i poszukiwacze skarbów (detektoryści) odnaleźli bullę papieską Benedykta XIII, być może jednego z najbardziej kontrowersyjnych "papieży" w historii Kościoła.

Tusk: Budzę się i zasypiam z jedną myślą – co zrobić, żeby Polska nie była izolowana?

Polska

Uważam, że warto wykorzystać ten czas, żeby wspólnie pracować na rzecz interesu i europejskiego i polskiego – mówił w rozmowie z reporterem TVN24BiŚ były premier Donald Tusk.

Pięta: Jeżeli protestujący lekarze uczciwie głodują, to trochę schudną. Ten protest jest idiotyczny

Polska

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta w swoim, ostrym i mocno ironicznym stylu skomentował protesty głodowe lekarzy-rezydentów. 

Znicze dla żyjącego? Pod Pałacem Kultury i Nauki wszystko jest możliwe

Bez komentarza

Pod Pałacem Kultury i Nauki zapłonęły znicze na cześć mężczyzny, który wczoraj dokonał samopodpalenia. Wszystko byłoby ok, jakby nie to, że mężczyzna jest ranny, ale żyje...

Prof. Krasnodębski dla wSensie: Czy Amnesty International nie zapyta Duńczyków, czemu na demonstrujących muzułmanów policja spuściła psy?

Polska

Amnesty International wezwało Polskę do zaprzestania stosowania sankcji karnych wobec osób uczestniczących w pokojowych zgromadzeniach. Do zarzutów zawartych w najświeższym raporcie AI odniósł się europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS).

Quebec: Burka będzie zakazana

Świat

Quebec zabroni noszenia burek. Zakrywanie twarzy będzie zakazane w tym mieście. 

Misiło (Nowoczesna): Mamy w partii wiele wybitnych osobowości, ludzi sukcesu. Rysiek je nieco tłamsi

Polska

Poseł Nowoczesnej, Piotr Misiło, który "rzucił rękawicę" samemu liderowi swej partii, opisał w wywiadzie relacje, jakie panują między Ryszardem Petru a pozostałymi politykami z jego ugrupowania.

Biskup Nigeru i Burkiny Faso zdegustowany przyjmowaniem uchodźców przez Europę

Świat

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich w Nigrze i Burkina Faso skrytykował politykę Unii Europejskiej w sprawie uchodźców. Zwrócił uwagę, że ekstremiści nie zrobili dotychczas niczego dobrego ani dla muzułmanów, ani dla chrześcijan.

Korwin-Mikke w swoim stylu: Mężczyzna po to chce mieć rodzinę, aby być w niej panem!

Bez komentarza

By rodzina mogła działać, musi być przywrócone pojęcie "głowy rodziny". I oczywiście musi to być ojciec – napisał na swoim Facebooku Janusz Korwin-Mikke.

Warzecha mocno o politykach "totalnej" opozycji: Cyniczne, ohydne, polityczne pasożyty

Bez komentarza

Elegancko można o nich powiedzieć: pasażerowie na gapę. Mniej elegancko, że uczepili się jak rzep psiego ogona – skomentował Łukasz Warzecha "podpięcie się" polityków opozycji pod protest rezydentów.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.