18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Specjalnie czekałem z tym tekstem do momentu, aż atmosfera wzajemnych oskarżeń i prztyczków w obozie Zjednoczonej Prawicy trochę opadnie, a do głosu dojdzie racjonalne rozumowanie polityczne, niepodsycone emocjami związanymi z prezydenckim wetem ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

W ostatnich dniach rozpętała się zawierucha w szeroko rozumianym obozie Zjednoczonej Prawicy, do której, oprócz Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, trzeba zaliczyć również kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy (oficjalnie oczywiście bezpartyjnego), a przede wszystkim dwóch jego ministrów do zadań specjalnych – Krzysztofów: Szczerskiego i Łapińskiego.

Chyba nikogo nie trzeba specjalnie długo przekonywać, że miniwojenka pomiędzy Patrykiem Jakim i Zbigniewem Ziobrą a właśnie Szczerskim i Łapińskim nie służy temu obozowi. A ten, jak każde stronnictwo polityczne, dąży przecież do ponownego zwycięstwa w wyborach i rządzenia Polską. W sytuacji napięcia wewnętrznego i wzajemnych oskarżeń będzie o to po prostu trudniej.

Możemy sobie wyobrazić, że Prawo i Sprawiedliwość rezygnuje z prezydenta Andrzeja Dudy i w kolejnych wyborach stawia na innego kandydata, ale chyba tylko Beata Szydło byłaby w stanie  rzucić rękawicę obecnej głowie państwa. Marka Suskiego potraktujmy jako internetowy mem, a pozostałych kandydatów na froncie nie widać (co oczywiście nie znaczy, że ich nie ma i że nie da się ich wykreować).

Nawet jeśli są to wzajemne rozgrywki i odgrywki między ministrem sprawiedliwości (Ziobrą) a jego byłym współpracownikiem i zastępcą (Dudą) za sprawy z przeszłości, to Jarosław Kaczyński i sam Duda muszą w tej chwili wcielić się w rolę nauczycieli dwóch równoległych klas w szkole podstawowej i nakazać wszystkim uczestnikom bójki na korytarzu podać sobie ręce i wymusić "przeprosiny". Jasne, nie jest tak, że Kaczyński czy Duda uderzy dziennikiem w stół, a klasa natychmiast zacznie go słuchać, bo polityka jest znacznie bardziej złożona. Ale jeśli prezes PiS potrafił stworzyć i utrzymać wokół siebie silny obóz, połączyć Jarosława Gowina, Zbigniewa Ziobrę, środowisko Radia Maryja, swoich dawnych współpracowników z Porozumienia Centrum, młodych posłów i (przez pewien czas) Marka Jurka, to z pewnością jest w stanie tym zarządzać. Głowa państwa też potrafi trzymać w ryzach swój zespół.

Ministrowie nie muszą oczywiście jeździć razem na ryby, klepać się po plecach, chodzić na obiady i występować na wspólnych konferencjach prasowych, zapewniając jak wielkimi są przyjaciółmi. Ważne jest jednak, żeby nie wchodzili ze sobą w publiczne agresywne wymiany zdań (jak miało to miejsce kilka razy do tej pory – teksty o "wymiękaniu" głowy państwa, odpowiedź Łapińskiego wskazująca, że wiceminister nie powinien strofować prezydenta), bo to wywołuje spory zamęt wśród wyborców – już to, że sympatycy partii rządzącej muszą się opowiadać po jakiejkolwiek stronie jest problemem, bo odcinają się od drugiej strony, było nie było, tego samego stronnictwa politycznego.

A przecież to obóz ZJEDNOCZONEJ prawicy. Pokazanie już nie odmiennych zdań i opinii, bo takie mogą się zdarzyć, ale po prostu braku jedności to najgorsze, co może się przytrafić obozowi, który aspiruje do zmiana "zjednoczonego". A że szorstka przyjaźń w polityce działa i to całkiem dobrze, pokazują relacje Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera – to przecież oni doprowadzili do tego, że SLD miało swój rząd i prezydenta.

Po wetach prezydenta podział ról powinien być prosty – Kaczyński i Ziobro królują wśród twardego elektoratu, a Gowin wraz z Dudą szukają głosów zdecydowanie bliżej centrum – nie da się ukryć, że ci wyborcy są niezbędni do końcowego sukcesu.

Teraz piłka jest po stronie dwóch liderów – Kaczyńskiego i Dudy, którzy całą hałastrę muszą przywołać do porządku. To oni muszą dać sygnał Ziobrze, Jakiemu, Łapińskiemu i Szczerskiemu, którzy mimo wzajemnej niechęci i ataków, będą prędzej czy później zmuszeni do podania sobie rąk. Dla dobra całego obozu Zjednoczonej Prawicy.

Bartłomiej Orzeł
Graf. Marcin Hernik

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Ekspertka" od etyki dziennikarskiej znowu atakuje. Lichocka przekonuje, że karanie wybranych mediów to "działanie na rzecz wolności słowa"

Joanna Lichocka jest osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Albo niech władze wymagają od wszystkich mediów rzetelności, także tych przychylnych albo niech siedzą cicho.

Panie premierze, trzeba ministra od smogu!

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił dość istotną część swojego expose kwestii smogu. To przełom, bowiem nigdy wcześniej nowy szef rządu nie mówił tak dużo o tej istotnej sprawie podczas swojego pierwszego przemówienia.

Afryka zrewolucjonizuje Europę

Karygodnie niedoceniony w polskich i europejskich mediach ostatni szczyt UE-Afryka (właśc. Unia Afrykańska) dowiódł, że to czarny lad będzie w najbliższych latach kluczowym sąsiadem Europy. Powód jest dość paradoksalny, bowiem Afryka ma coś, czego zabraknie wkrótce u nas, choć z pewnych przyczyn nie jest to jeszcze skutecznie wykorzystywane...

Marsz Niepodległości vs Obywatele RP. Studium dziwnego przypadku

Dwa sposoby organizacji zgromadzeń, dwie skrajne ideologie. Postawiliśmy obok siebie i porównaliśmy dwie skrajne wobec siebie organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Obywatele RP. Raport omawia liczbę zatrzymanych przez policję, typy wykroczeń, wielkość zgromadzeń oraz sposób ich organizacji.

Przyganiał kocioł garnkowi, czyli Lichocka o "dziennikarskiej rzetelności"

Nie milkną echa zeszłotygodniowego wydania programu "Warto rozmawiać", w którym Jan Pospieszalski zdecydował się przyjrzeć zabiegom służącym likwidacji polskiej hodowli zwierząt futerkowych...

Czabański nie wytrzymał. Chce załatwić Kurskiego!

Szef mediów narodowych łączący w sobie tradycje zarówno wieloletniego komunisty z PZPR jak i antykomunisty z "Solidarności", Krzysztof Czabański, nie wytrzymał...

Łapanki na poszukiwaczy od Wielkopolski po Mazowsze. Tylko 0,001 proc. detektorystów jest legalnych. Od 1 stycznia przybędzie 100 tys. przestepców...

W zeszłym miesiącu policja zatrzymała w Wielkopolsce kilkanaście osób podczas zlotu poszukiwaczy. Dzisiaj media informują o kolejnej wielkopolskiej sprawie. Rano policja zjawiła się w domu poszukiwacza na Mazowszu.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

PILNE! Pociąg wykoleił się nad autostradą. Trwa akcja ratunkowa

Świat

Pociąg relacji Seattle-Portland wykoleił się nad autostradą i runął w dół. Dramat miał miejsce w stanie Waszyngton.

Wałęsa zarzuca Kornelowi Morawieckiemu niszczenie Solidarności

Polska

Lech Wałęsa napisał na Facebooku, że po transformacji ustrojowej należało rozliczyć komunistów, ale procedurze tej powinien zostać poddany także Kornel Morawiecki, który w jego opinii "próbował zniszczyć Solidarność".

Wyciekły miliony haseł do polskich e-maili! Wśród nich loginy rządowe

Polska

W ujawnionej ostatnio bazie 1,4 mld adresów mailowych i haseł znajduje się ponad 10 milionów kont z polskimi adresami. Wśród nich znajdują się także loginy do kont rządowych.

Niesiołowski o Saryuszu-Wolskim: Wielka, spasiona ropucha!

Bez komentarza

Stefan Niesiołowski słynie głównie z ostrego języka. Obrażania politycznych przeciwników nie przeszkodziły posłowi Europejskich Demokratów nawet nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Wiadomo, gdzie pacjenci ucierpią przez protest medyków

Polska

W wyniku protestu medyków, do którego przyłączyło się już prawie 4,5 tys. osób, lekarze z Porozumienia Zawodów Medycznych ostrzegają przed paraliżem w służbie zdrowia. Specjaliści z ponad 50 miast zrezygnowali z dodatkowych dyżurów w klinikach i przychodniach. Protestujący domagają się szybkiego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Tak wygląda pierwsze "homomałżeństwo" w Australii. Były dwie białe suknie [WIDEO]

Świat

W sobotę prawnie zawarto pierwsze tzw. "małżeństwo" homoseksualne w Australii. "Ślub" wzięły 31-letnia Lauren Price i 29-letnia Amy Laker.

TYLKO U NAS! Były poseł PO przeszedł do Jarosława Gowina

Polska

Były parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej, Andrzej Gut-Mostowy dołączył do nowego ugrupowania Jarosława Gowina – Porozumienie. Pochodzący z Zakopanego Gut-Mostowy wszedł w skład regionalnych władz ugrupowania.

Biedroń o Kaczyńskim: To jest cienki Jarek. Za dwa lata nie będzie Prawa i Sprawiedliwości [WIDEO]

Bez komentarza

Prezydent Słupska, Robert Biedroń postanowił skierować przesłanie do wszystkich Polaków. Biedroń w nagraniu wideo odwołuje się do Jarosława Kaczyńskiego i frakcji rządzącej.

Sikorski: Prezes Kaczyński jest wrednym dziadygą

Polska

Były szef MSZ i MON, Radosław Sikorski w wywiadzie dla Radia Zet nazwał Prezesa Kaczyńskiego "wredną dziadygą". Polityk odniósł się także do swojej wypowiedzi z początku grudnia, kiedy nazwał premier Beatę Szydło "wrednym babsztylem".

SEJMUSZKI ODC. 04: Wiemy czym najprawdopodobniej zajmie się Beata Kempa

Polska

SEJMUSZKI to nieregularny przegląd sejmowych plotek i ploteczek. Tego, czego posłowie i senatorowie nie powiedzą pod nazwiskiem, a co jednocześnie jest tajemnicą poliszynela w gmachach na Wiejskiej.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.