niedziela
| 18 marca 2018

Historia Macronów niczym "Trudne Sprawy" Polsatu. Jak paradokumenty oddziałują na społeczeństwo?

Redakcja: | 04 sierpnia 2017

Od kiedy w naszych domach na dobre zagościły seriale paradokumentalne, takie jak "Trudne sprawy" czy "Ukryta Prawda", zastępując telenowele rodem z Wenezueli, wydawało się, że żadna, nawet najbardziej absurdalna historia nie jest już w stanie wywołać zaskoczenia u przeciętnego odbiorcy. Jednak tu wcale nie chodzi o zaskoczenie. 

Przez lata przyzwyczailiśmy się do stale przewijających się w różnych konfiguracjach schematów, w których głównym motywem była zdrada lub nieszczęśliwa miłość. "Moda na sukces" poszła o krok dalej – pokazywała nam romanse w różnych konfiguracjach, widzieliśmy np. sytuację, w której to ojciec i syn mieli tę samą partnerkę.

Paradokumenty wyświetlane w Polsacie czy TVN przyzwyczaiły nas z kolei do oglądania ciężarnych nastolatek czy coming outów par homoseksualnych. Niby to już standard i nie ma w tym nic nadzwyczajnego ani szokującego, bo przez tyle lat przecież widzieliśmy już prawie wszystko. Gdy przyjrzymy się jednak temu bliżej, można zaobserwować, że pod pozorem pokazania przeciętnemu Kowalskiemu "prawdziwego życia”, poprzez proste zabiegi socjotechniczne, wymienione telewizje chcą nas zapędzić w pewną pułapkę.

Trzeciego sierpnia, a więc zaledwie dwa dni po 73. rocznicy godziny W, która dała sygnał do Powstania Warszawskiego, w telewizji Polsat kolejny już raz w porannych godzinach emitowano serial "Dzień, który odmienił moje życie". Bohaterem odcinka tym razem był młody chłopak uczący się w liceum muzycznym. Lekcji śpiewu udzielała mu nauczycielka, w której w końcu z wzajemnością się zakochał. Belferka, wyglądająca na co najmniej 25 lat starszą od ucznia, mogłaby być jego matką. Swoją drogą – w przeciwieństwie do tej prawdziwej – nauczycielka miała na chłopaka realny wpływ.

Każdej tego typu historii muszą towarzyszyć rosnące emocje po to, żeby zbudować odpowiedni klimat i zatrzymać na dłużej przed telewizorem przeciętnego zjadacza chleba, który w trakcie reklamy parzy kawę albo je kanapkę... Wróćmy zatem do serialu. Gdy o związku dowiedział się dyrektor szkoły, postanowił zwolnić nauczycielkę i wyrzucić ucznia. Czarne chmury nad parą udaje się jednak rozgonić. Pomoc przychodzi od wytwórni płyt, która chce, by nastolatek coś nagrał. W związku z tym chłopak postanawia zostać ze swoją sporo straszą wybranką. Na nic namowy matki, argumenty, że nie będzie mógł mieć z tą partnerką dzieci... Po jakimś czasie i matka jednak przekona się do nauczycielki i wszystko skończy się "wesołym oberkiem" .

Czy ta historia brzmi znajomo? Jakbyśmy już gdzieś wcześniej o tym słyszeli? Tak, było o tym głośno zwłaszcza w maju... we Francji, kiedy cały świat mógł się dowiedzieć, że pierwszą damą tego kraju została 64-letnia Brigitte Macron, była nauczycielka obecnego prezydenta Francji Emmanula Macrona. Schemat ten sam, co w Polsacie.

Jednak czy przedstawianie przez telewizję historii, która ma zmiękczyć nasze mieszane uczucia i przekierować je w stronę zrozumienia, a potem do uznania, że dobrze się stało, że para się związała na stałe, to nie jest krok w kierunku destrukcji naszej tkanki społecznej? Nie dość nam tego, że mimo programu "500+" wciąż nie rodzi się wystarczająca ilość obywateli, a Polska jest krajem starzejącym się z ogromną ilością rozwodów?

Adam Soboń
Graf. Adam Soboń


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij