22 sierpnia 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Od kiedy w naszych domach na dobre zagościły seriale paradokumentalne, takie jak "Trudne sprawy" czy "Ukryta Prawda", zastępując telenowele rodem z Wenezueli, wydawało się, że żadna, nawet najbardziej absurdalna historia nie jest już w stanie wywołać zaskoczenia u przeciętnego odbiorcy. Jednak tu wcale nie chodzi o zaskoczenie. 

Przez lata przyzwyczailiśmy się do stale przewijających się w różnych konfiguracjach schematów, w których głównym motywem była zdrada lub nieszczęśliwa miłość. "Moda na sukces" poszła o krok dalej – pokazywała nam romanse w różnych konfiguracjach, widzieliśmy np. sytuację, w której to ojciec i syn mieli tę samą partnerkę.

Paradokumenty wyświetlane w Polsacie czy TVN przyzwyczaiły nas z kolei do oglądania ciężarnych nastolatek czy coming outów par homoseksualnych. Niby to już standard i nie ma w tym nic nadzwyczajnego ani szokującego, bo przez tyle lat przecież widzieliśmy już prawie wszystko. Gdy przyjrzymy się jednak temu bliżej, można zaobserwować, że pod pozorem pokazania przeciętnemu Kowalskiemu "prawdziwego życia”, poprzez proste zabiegi socjotechniczne, wymienione telewizje chcą nas zapędzić w pewną pułapkę.

Trzeciego sierpnia, a więc zaledwie dwa dni po 73. rocznicy godziny W, która dała sygnał do Powstania Warszawskiego, w telewizji Polsat kolejny już raz w porannych godzinach emitowano serial "Dzień, który odmienił moje życie". Bohaterem odcinka tym razem był młody chłopak uczący się w liceum muzycznym. Lekcji śpiewu udzielała mu nauczycielka, w której w końcu z wzajemnością się zakochał. Belferka, wyglądająca na co najmniej 25 lat starszą od ucznia, mogłaby być jego matką. Swoją drogą – w przeciwieństwie do tej prawdziwej – nauczycielka miała na chłopaka realny wpływ.

Każdej tego typu historii muszą towarzyszyć rosnące emocje po to, żeby zbudować odpowiedni klimat i zatrzymać na dłużej przed telewizorem przeciętnego zjadacza chleba, który w trakcie reklamy parzy kawę albo je kanapkę... Wróćmy zatem do serialu. Gdy o związku dowiedział się dyrektor szkoły, postanowił zwolnić nauczycielkę i wyrzucić ucznia. Czarne chmury nad parą udaje się jednak rozgonić. Pomoc przychodzi od wytwórni płyt, która chce, by nastolatek coś nagrał. W związku z tym chłopak postanawia zostać ze swoją sporo straszą wybranką. Na nic namowy matki, argumenty, że nie będzie mógł mieć z tą partnerką dzieci... Po jakimś czasie i matka jednak przekona się do nauczycielki i wszystko skończy się "wesołym oberkiem" .

Czy ta historia brzmi znajomo? Jakbyśmy już gdzieś wcześniej o tym słyszeli? Tak, było o tym głośno zwłaszcza w maju... we Francji, kiedy cały świat mógł się dowiedzieć, że pierwszą damą tego kraju została 64-letnia Brigitte Macron, była nauczycielka obecnego prezydenta Francji Emmanula Macrona. Schemat ten sam, co w Polsacie.

Jednak czy przedstawianie przez telewizję historii, która ma zmiękczyć nasze mieszane uczucia i przekierować je w stronę zrozumienia, a potem do uznania, że dobrze się stało, że para się związała na stałe, to nie jest krok w kierunku destrukcji naszej tkanki społecznej? Nie dość nam tego, że mimo programu "500+" wciąż nie rodzi się wystarczająca ilość obywateli, a Polska jest krajem starzejącym się z ogromną ilością rozwodów?

Adam Soboń
Graf. Adam Soboń

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Czy wiesz, co wspierasz? Pod pretekstem "praw człowieka" i organizacji charytatywnych możesz nieświadomie sfinansować lobby aborcyjne i seksedukatorów!

Warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami działalności organizacji, którą zamierzamy wesprzeć. Pod pojęciem "działalności prospołecznej" bowiem może kryć się m.in. lobbing na rzecz aborcji. Niestety, nie tylko nie jest to karalne, ale wręcz aprobowane przez organizacje zrzeszające grupy promujące tzw. prawa człowieka, w tym ONZ.

Jarząbek: Dzisiejsza prawica to partie wodzowskie. Są generałowie i szeregowcy, brakuje oficerów

Zależy nam by szukać tego, co nas łączy i przechodzić ponad tym,  co nas dzieli – podkreśla w rozmowie z portalem wprawo.pl Zbigniew Jarząbek, założyciel fundacji Akademii Patriotów. 

Takiej manipulacji nie powstydziłby się Goebbels! Zobacz, jak potężne są kłamstwa zwolenników aborcji!

Fundacja Życie i Rodzina przygotowała projekt ustawy antyaborcyjnej, pod którym obecnie zbierane są podpisy. Można więc spodziewać się, że wkrótce feminazistki i środowiska proaborcyjne zaczną rzucać swoimi wyświechtanymi hasłami...

Podświadome pytanie: "Kaczyński zabił harcerzy?"

Kiedy wiadomo już było, że burza spowodowała tragedię na obozie harcerskim ZHR, włączyłem wiadomości w telewizji publicznej. Usłyszałem ogólniki, przełączyłem zatem  na TVN, a tam pewien młokos w roli eksperta, z jakiegoś stowarzyszenia łowców burz (!), twierdził, że państwo nie zadziałało jak trzeba…

Oddał życie za drugiego człowieka

14 sierpnia przypadła 76. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe, który w obozie zagłady Auschwitz poszedł dobrowolnie na śmierć głodową.

Neonaziści w Charlottesville to ściema! Prawica demonstrowała legalnie za zgodą sądu

Informacje, które dotarły do Polski o demonstrantach w Charlottesville (nazwanych "neonazistami") to tzw. fake news. Władze próbowały zakazać demonstracji przeciwko rozbiórce pomnika gen. Roberta Lee, ale przeciwnicy skierowali sprawę do sądu i wygrali.

Uzdrowienie

Na kartach Pisma Świętego, a szczególnie w Ewangelii mamy liczne przykłady przywracania zdrowia ciała i duszy, nawet wskrzeszania do życia. Są one zawsze owocem głębokiej wiary w uzdrawiającą moc Boga.

Energia w kościach

Chiropraktyka w swojej filozofii przypomina reiki. Również zachwala krążące po ciele tajemnicze energie, którymi rzekomo daje się kierować. Chiropraktyka to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. W języku polskim często utożsamia się ją z pojęciem "kręgarstwo".

Cenckiewicz na tropie. Jaruzelski aktywnie zwalczał podziemie antykomunistyczne po wojnie?

Polska

Wojciech Jaruzelski – wbrew temu, co o sobie mówił – aktywne zwalczał podziemie antykomunistyczne; był nie tylko oficerem zwiadu, ale też śledczym LWP – stwierdził Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Wolontariusz stawia do pionu ministra: "Błaszczak, proszę cię – przestań pi....lić. Nikt ci w to nie wierzy" [WIDEO]

Bez komentarza

Nieznany z nazwiska wolontariusz z Borów Tucholskich ostro krytykuje ministra Mariusza Błaszczaka i apeluje do niego, by "wziął się do roboty", bo widział go w "zaj.....ym kaszkiecie na głowie i z wywalonym brzuszyskiem na plaży".

Petru się doigrał. Minister z PiS pozwie lidera Nowoczesnej

Polska

Ryszard Petru zostanie pozwany przez zastępcę koordynatora służb specjalnych i sekretarza stanu w KPRM Macieja Wąsika. Lider Nowoczesnej może mieć z tego tytułu spore kłopoty.

Ludzie z Rotary Club przejmują dane medyczne Polaków

Polska

Od dwóch tygodni wszystkie dane medyczne Polaków zaczynają spływać do jednej serwerowni we Wrocławiu. To dane wrażliwe, ważne także ze względu na bezpieczeństwo państwa. Teraz informacje o naszych chorobach trafią do ludzi podejrzewanych o współpracę ze służbami i obcym wywiadem.

Rozenek-Majdan o francuskich kochankach: Polacy są zdecydowanie lepsi, szczególnie...

Po godzinach

Żona Radosława Majdana przy okazji kręcenia "Projektu Lady" w Paryżu, gdy rozmowa zeszła na temat francuskich kochanków, pochwaliła się, że przez trzy lata miała narzeczonego właśnie z tego kraju.

Cejrowski o nawałnicach: "Kto nie łazi do kościoła, temu się wyłożyło"

Bez komentarza

Znany podróżnik i publicysta Wojciech Cejrowski na antenie Radia Koszalin w oryginalny sposób skomentował wydarzenia związane z nawałnicami, które zniszczyły znaczne połacie województwa pomorskiego.

Relatywizm jak na dłoni. "Dopóki krytykuje się inne religie, to jest wolność słowa. Islamu nie wolno"

Świat

Niemiecki dziennikarz został skazany na sześć miesięcy więzienia tylko za to, że opublikował archiwalne zdjęcie wskazujące na to, że istniał związek między islamem a nazistowskimi Niemcami.

Wyborcy PO i Nowoczesnej chętniej pomagają niż elektorat PiS i Kukiz'15

Polska

Z sondażu przeprowadzonego dla portalu ciekaweliczby.pl wynika, że najwięcej osób deklarujących chęć pomocy jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (68 proc.). Słabiej wypadli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (58 proc.). Najgorzej w zestawieniu prezentują się sympatycy Kukiz'15 (51 proc.).

Imigranci z Syrii nazwali swoją córkę… Angela Merkel

Bez komentarza

Angela Merkel Muhammad – to nie hasło z typowej antyislamskiej grafiki w Internecie, ale imiona dziewczynki syryjskich imigrantów. Mają one być wyrazem wdzięczności dla pani kanclerz Niemiec.

Arabia Saudyjska płaci europejskim dziennikarzom za to, żeby nie mieszali skrajnego islamu z terroryzmem?

Świat

Algierski dziennik internetowy Algérie Patriotique informuje, że saudyjskie władze prowadzą kampanię finansującą zachodnich dziennikarzy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się dziennikarze we Francji.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.