22 listopada 2017
środa
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Zarzuty opozycji i części mediów pod adresem polskiego rządu, jakoby ten odpowiadał za nieuwzględnienie Polski w środkowo-europejskim tournee Emanuela Macrona, pokazują jak niewielkie mamy w Polsce pojęcie o politycznej układance i formatowaniu sojuszy dla konkretnych celów gospodarczych. Francuski prezydent w obecnej sytuacji ominąłby także Polskę rządzoną przez PO i Nowoczesną, gdyby te broniły polskiego interesu.

Aby zrozumieć dyplomatyczną zagrywkę Macrona, należy sięgnąć do czasu kampanii wyborczej nad Sekwaną, podczas której ówczesny kandydat Macron obiecywał skończyć z wygodnickim państwem, w którym jedna czwarta narodu wyjęta jest spod zdrowych reguł rynku pracy (chodzi o urzędników państwowych, którzy są we Francji właściwie niezwalnialni). Drugim gospodarczym postulatem Macrona było przyjęcie przez państwa członkowskie Unii Europejskiej dyskutowanej od miesięcy dyrektywy o pracownikach delegowanych. W skrócie chodzi w niej o to, aby zmusić pracodawców wysyłających pracowników do innych państw UE do tego, aby wynagradzali ich w takim samym wymiarze, w jakim wynagradzani są stali pracownicy w tym "przyjmującym" państwie. Dyrektywa jest bowiem ciosem w coś, co w Paryżu nazwano dumpingiem socjalnym. Uderza w konkurencyjność środkowo-europejskich usług świadczonych w państwach tzw. starej Unii. Tańszy pracownik przestanie być kartą przetargową m.in. państw Grupy Wyszehradzkiej.

Głównym oponentem propozycji dyrektywy na forum UE niemal od samego początku negocjacji była Polska. W ostatnich miesiącach strona polska (zarówno rząd, jak i parlament) sukcesywnie konstruowała koalicję na rzecz uniemożliwienia przyjęcia dyrektywy. Do państw naszego regionu udało się przyłączyć Danię. Przy obecnym układzie sił dyrektywa raczej nie maiłaby większych szans na wejście w życie. Nieformalnym liderem strony przeciwnej stał się Paryż, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że polskiego rządu kupić mu się nie uda i lepiej sprawę rozgrywać pod płaszczykiem izolowania "antyeuropejskiego rządu nad Wisłą".

Macron ma nie lada orzech do zgryzienia. Po spektakularnym sukcesie w wyborach prezydenckich i parlamentarnych przeżywa równie spektakularny spadek poparcia (przeciwko niemu opowiada się ponad 60 proc. Francuzów). Póki co nie udało mu się zmusić Orbana, Putina i Kaczyńskiego do szerzenia w swoich państwach idei Liberté-Égalité-Fraternité. Nie udało mu się zapewnić Francji imigranckiej stabilizacji. Nie udało mu się pozyskać sympatii francukiej armii. Udało mu się jedynie na chwilę zaistnieć w światowych mediach za sprawą stanowczego uścisku dłoni Donalda Trumpa. Potrzeba mu zatem zwycięskiej wojenki i to na planie, który wydaje się być priorytetem dla borykającej się ze stagnacją gospodarczą Francji.

Z Polską, której obecny rząd jest nieczuły na zachodnie umizgi i kupczenie synekurami brukselskimi, nie uda się zawrzeć dobrego dla Francji dealu w sprawie pracowników delegowanych. Spotkania z szefami rządów Austrii, Słowacji, Czech, Bułgarii i Rumunii mają na celu rozbicie jedności w koalicji przeciwko dyrektywie. Rumuński rynek jest w znacznym stopniu przesiąknięty kapitałem francuskim, a pozycja polityczna Bułgarów czy Słowaków nie pozwala im na twarde przeciwstawianie się jednemu z najpotężniejszych państw UE.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Macron omija Polskę nie dlatego że Kaczyński i jego partia zamachnęli się na Trybunał Konstytucyjny i na sądownictwo, albo też z powodu nieprzyjmowania przez Polskę uchodźców. Brak wizyty w Warszawie jest niczym innym, jak dyplomatyczną grą i próbą rozbicia środkowo-europejskiego sojuszu, który jest nie po myśli interesom Francji. Szkoda, że tak wielu naszych komentatorów tego nie rozumie i wykazuje więcej sympatii dla stanowiska Paryża niż Warszawy.

Michał Jerzy Kowalczuk
Fot. FB Emmanuel Macron

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

"Człowiek Koń" i jego andropauza

Jedno z moich ulubionych przysłów brzmi "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Niestety, nie zawsze jest tak, że jabłonka wyda dorodny owoc w postaci podobnego do siebie jabłuszka. 

Niepodległość prostackiej demokracji

99 lat po odzyskaniu niepodległości wciąż nie rozumiemy istoty demokratycznego państwa prawa. Demokracja nie jest jedynie synonimem wyborów i oddawania każdego wycinka życia społecznego i imperium państwa pod cykliczny osąd ludu.

Znany psycholog dla wSensie o zniczach dla żywego jeszcze Piotra Szczęsnego

Zapytaliśmy psychoterapeutę, dr Ireneusza Siudema, co nauka mówi o paleniu zniczy dla osoby żyjącej. Dziś media obiegła wieść o skardze, jaką grupka kobiet z Zamościa złożyła za to, że zostały wylegitymowane i przesłuchane przez straż miejską. Kobiety paliły znicze dla żyjącej jeszcze osoby pod siedzibą PiS-u w Zamościu.

Znieczulica "zwykłych" Niemców zabiła tysiące nienarodzonych

Auschwitz było piekłem dla więźniów i niebem dla nauki, która bez zahamowań posługiwała się "materiałem ludzkim". 

Wstyd i hańba. PO "zajechało" stocznie, Czabański bierze się za niszczenie rolnictwa

"Dobra zmiana" zawsze dogada się z Platformą Obywatelską. Przecież szekle muszą się zgadzać, nieprawdaż?

Wyszehrad, czyli V2

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Dożywocie dla ludobójcy Ratko Mladicia? Dziś poznamy wyrok!

Świat

Międzynarodowy Trybunał ONZ do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii poinformował, że dzisiaj ogłosi wyrok w procesie byłego dowódcy Serbów bośniackich, generała Ratko Mladicia. Jest on oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i czystki etniczne. Prokuratura żąda dla niego kary dożywocia.

Debata "Mein Kampf" w brytyjskiej podstawówce

Świat

Szkoła podstawowa w Canterbury proponuje nowy program nauczania. Dzieci uczęszczające na zajęcia będą mogły poznawać różnorodne ideologie podczas debat. Jednym z pomysłów na debatę jest omówienie, napisanej przez Adolfa Hitlera, książki "Main Kampf".

Bawer Aondo-Akaa udostępnił mema z "murzynem na kółkach"

Po godzinach

Dr Bawer Aondo-Akaa, działacz Prawicy Rzeczpospolitej i obrońca życia udostępnił na swoim oficjalnym profilu grafikę z memem, na którym jest podpisany jako "Murzyn na kółkach". Dodał, że bardzo go to rozbawiło i "chętnie pozna autora".

Magdalena Ogórek zażenowana. Ma fana – byłego zomowca ze Szczecina

Po godzinach

We wczorajszym wydaniu "w tyle wizji " Magdalena Ogórek miała niecodziennego rozmówcę. Był nim widz Witold z Gdańska, który w 1970 roku dowodził oddziałem ZOMO w Szczecinie. Dzwoniący do programu mężczyzna okazał się wielkim fanem Ogórek.

Poszukiwacze skarbów zjednoczyli się! "Największa grupa przestępcza" powalczy o swoje

Polska

18 listopada 2017 roku w Gnieźnie przedstawiciele wielu środowisk detektorystycznych, poszukiwawczych i kolekcjonerskich zawarli porozumienie. 

Wałęsa: Niektórzy mają manię wielkości i na chama pchają się na afisz. Ja i Mazowiecki nie myśleliśmy o laurach!

Bez komentarza

Borys Budka (PO) przekazał na swoim Twitterze informację, jakoby w gimnazjum do konkursu z lekcji WOS młodzież miała nie uczyć się o Wałęsie czy Mazowieckim, lecz m.in. o ministrze Macierewiczu. Wpis polityka Platformy skomentował sam noblista.

Młodzież Wszechpolska składa zawiadomienie na europosłów PO. "Wstyd i hańba na tych ludzi"

Polska

Młodzież Wszechpolska poinformowała o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy poparli antypolską rezolucję UE.

Posłowie PO chcą komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Pytanie o organizacje ekologiczne wyprowadziło ich z równowagi

Polska

Trybunał Sprawiedliwości orzekł natychmiastowe zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie Polska będzie płaciła karę 100 tys. euro dziennie. Minister Środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska nie robi nic, co nie jest zgodne z prawem UE.

Eliza Michalik zgadza się z Tuskiem: Powiedział prawdę, że PiS realizuje politykę Putina

Bez komentarza

Eliza Michalik z "Superstacji" odniosła się do wpisu na Twitterze Donalda Tuska.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

Gospodarka

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.