26 września 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Zarzuty opozycji i części mediów pod adresem polskiego rządu, jakoby ten odpowiadał za nieuwzględnienie Polski w środkowo-europejskim tournee Emanuela Macrona, pokazują jak niewielkie mamy w Polsce pojęcie o politycznej układance i formatowaniu sojuszy dla konkretnych celów gospodarczych. Francuski prezydent w obecnej sytuacji ominąłby także Polskę rządzoną przez PO i Nowoczesną, gdyby te broniły polskiego interesu.

Aby zrozumieć dyplomatyczną zagrywkę Macrona, należy sięgnąć do czasu kampanii wyborczej nad Sekwaną, podczas której ówczesny kandydat Macron obiecywał skończyć z wygodnickim państwem, w którym jedna czwarta narodu wyjęta jest spod zdrowych reguł rynku pracy (chodzi o urzędników państwowych, którzy są we Francji właściwie niezwalnialni). Drugim gospodarczym postulatem Macrona było przyjęcie przez państwa członkowskie Unii Europejskiej dyskutowanej od miesięcy dyrektywy o pracownikach delegowanych. W skrócie chodzi w niej o to, aby zmusić pracodawców wysyłających pracowników do innych państw UE do tego, aby wynagradzali ich w takim samym wymiarze, w jakim wynagradzani są stali pracownicy w tym "przyjmującym" państwie. Dyrektywa jest bowiem ciosem w coś, co w Paryżu nazwano dumpingiem socjalnym. Uderza w konkurencyjność środkowo-europejskich usług świadczonych w państwach tzw. starej Unii. Tańszy pracownik przestanie być kartą przetargową m.in. państw Grupy Wyszehradzkiej.

Głównym oponentem propozycji dyrektywy na forum UE niemal od samego początku negocjacji była Polska. W ostatnich miesiącach strona polska (zarówno rząd, jak i parlament) sukcesywnie konstruowała koalicję na rzecz uniemożliwienia przyjęcia dyrektywy. Do państw naszego regionu udało się przyłączyć Danię. Przy obecnym układzie sił dyrektywa raczej nie maiłaby większych szans na wejście w życie. Nieformalnym liderem strony przeciwnej stał się Paryż, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że polskiego rządu kupić mu się nie uda i lepiej sprawę rozgrywać pod płaszczykiem izolowania "antyeuropejskiego rządu nad Wisłą".

Macron ma nie lada orzech do zgryzienia. Po spektakularnym sukcesie w wyborach prezydenckich i parlamentarnych przeżywa równie spektakularny spadek poparcia (przeciwko niemu opowiada się ponad 60 proc. Francuzów). Póki co nie udało mu się zmusić Orbana, Putina i Kaczyńskiego do szerzenia w swoich państwach idei Liberté-Égalité-Fraternité. Nie udało mu się zapewnić Francji imigranckiej stabilizacji. Nie udało mu się pozyskać sympatii francukiej armii. Udało mu się jedynie na chwilę zaistnieć w światowych mediach za sprawą stanowczego uścisku dłoni Donalda Trumpa. Potrzeba mu zatem zwycięskiej wojenki i to na planie, który wydaje się być priorytetem dla borykającej się ze stagnacją gospodarczą Francji.

Z Polską, której obecny rząd jest nieczuły na zachodnie umizgi i kupczenie synekurami brukselskimi, nie uda się zawrzeć dobrego dla Francji dealu w sprawie pracowników delegowanych. Spotkania z szefami rządów Austrii, Słowacji, Czech, Bułgarii i Rumunii mają na celu rozbicie jedności w koalicji przeciwko dyrektywie. Rumuński rynek jest w znacznym stopniu przesiąknięty kapitałem francuskim, a pozycja polityczna Bułgarów czy Słowaków nie pozwala im na twarde przeciwstawianie się jednemu z najpotężniejszych państw UE.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Macron omija Polskę nie dlatego że Kaczyński i jego partia zamachnęli się na Trybunał Konstytucyjny i na sądownictwo, albo też z powodu nieprzyjmowania przez Polskę uchodźców. Brak wizyty w Warszawie jest niczym innym, jak dyplomatyczną grą i próbą rozbicia środkowo-europejskiego sojuszu, który jest nie po myśli interesom Francji. Szkoda, że tak wielu naszych komentatorów tego nie rozumie i wykazuje więcej sympatii dla stanowiska Paryża niż Warszawy.

Michał Jerzy Kowalczuk
Fot. FB Emmanuel Macron

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Judaszowe srebrniki" wiecznie żywe? Instytucje, które dla pieniędzy wyrzekły się krzyża

We współczesnym, postępowym, nowoczesnym świecie przywiązanie do wartości takich jak religia, ojczyzna czy tradycja uchodzi za ciemnogrodzkie i zaściankowe. W imię poprawności politycznej odrzuca się wartości, które budowały świat takim, jakim go znamy. Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Koniec z euro warunkiem głębszej integracji

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. 

Polska po EXPO 2017

Zakończona niedawno Wystawa Światowa EXPO 2017 w Astanie była znakomitą okazją do zademonstrowania światu polskich innowacji energetycznych oraz wypromowania naszego kraju jako zielonych płuc tej części świata. Skuteczność naszych wysiłków może zaowocować przyznaniem Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022.

Cmentarze zwierzęce i krematorium - fenomen polskiej "pobożności" czy krzyk samotności?

Po tym jak w Koniku Nowym pod Warszawą powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt, właściciel zaskoczony sukcesem w krótkim czasie musiał otworzyć kolejną zwierzęcą nekropolię. Wkrótce w Polsce powstało kilkanaście tego typu grzebalni i jedno krematorium.

Wojny w Korei nie będzie. Nie ma tam demokra… tzn. ropy

Głośne doniesienia o posiadaniu przez Koreę Północną broni termojądrowej tak naprawdę niewiele zmieniają. USA nie zaatakuje nieludzkiego reżimu. Ziemia Korei Północnej nie skrywa bowiem bogatych złóż demokra… tzn. ropy.

Jaki, być może ostatni polski minister odwagi

Casus ministra Patryka Jakiego, pokazuje coś więcej niż spór o karę śmierci. To być może ostatni minister, który odważył się w "poprawnościowym" XXI wieku powiedzieć to, co myśli większość Polaków. Dożywocie i karmienie gwałcicieli za podatki ich ofiar nie jest wymiarem sprawiedliwości, ale wymiarem krzywdy

Poseł-idiota uważa że wygrana "Armii Czerwonej dała nam szansę przetrwać". Szczególnie tysiącom zgwałconych kobiet i ograbionych wiosek

Poseł Sanocki napisał na swoim facebookowym profilu, że "zwycięstwo Armii Czerwonej dało nam szansę przetrwać", a więc nie powinniśmy burzyć pomników Czerwonoarmistów. Sanockiego pozostaje nazwać tylko jednym słowem – "idiota".

Przywileje zagranicznych koncernów szkodzą… zdrowiu

W zdrowej gospodarce rynkowej wszyscy powinni mieć równe prawa i obowiązki. Tymczasem, mimo że od upadku PRL minęły już prawie trzy dekady, a od ostatnich wyborów upłyną za chwilę dwa lata, wciąż szereg grup interesów cieszy się u nas różnymi przywilejami.

Saramonowicz znowu w akcji: "Rodzina i kościół uczą nienawiści do homoseksualizmu"

Bez komentarza

"Problemem polskiej szkoły nie są dzieci o skłonnościach homoseksualnych, ale dzieci, które nauczono w rodzinach, kościołach i od niedawna w jawnej propagandzie państwa nienawiści do homoseksualistów" – napisał na swoim Facebooku reżyser Andrzej Saramonowicz.

Rodzina kanibali? Takie rzeczy tylko w Rosji

Po godzinach

Komitet Śledczy Rosji aresztował rodzinę kanibali w Kraju Krasnodarskim. Działali prawdopodobnie od lat dziewięćdziesiątych.

LafargeHolcim opłacało al-Kaidę. Koncern zawczasu powinien liczyć się z zagrożeniem

Świat

Największy koncern budowlany na świecie płacił Państwu Islamskiemu za to, żeby jego fabryka w Syrii mogła spokojnie pracować. Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem apeluje, aby zamiast osądzać, zaczekać na wyniki śledztwa w tej sprawie.

Uber: Co piąty nasz kierowca to były taksówkarz

Gospodarka

Strajk taksówkarzy nie zrobił na Polakach specjalnego wrażenia. Polacy zawsze wybiorą tańszą opcję. Możliwe, że to koniec tradycyjnych przewozów pasażerskich, a ich funkcję przejmie UBER.

Oto zestawienie najbogatszych Polek. Kto wyprzedził żonę Kulczyka?

Po godzinach

"Słaba płeć" udowadnia, że wcale nią nie jest. Bohaterki listy najbogatszych Polek zgromadziły niebagatelną kwotę 25,5 mld złotych. Trzeba zaznaczyć, że panie dobrze odnajdują się w świecie biznesu, w którym nie mają żadnych kompleksów.

Mularczyk dla wSensie.pl: Tak jak prezydent nie jest notariuszem sejmu, tak sejm nie jest notariuszem prezydenta. Trzeba ważne decyzje uzgadniać

Polska

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dziś własne propozycje reformy sądownictwa. Ocenił je dla naszego portalu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Tomasz Lis zaleca Angeli Merkel "ostrzej pojechać z PiS-em"

Polska

Tomasz Lis zaleca Angeli Merkel "ostrzej pojechać" z niemiecką partią nacjonalistyczną AfD i PiS'em, bo "Afd i PiS to dwa odgałęzienia tej samej nacjonalistycznej, wschodniej grupy".

Prezydent przedstawił ustawy reformujące sądownictwo. Powstanie Izba Dyscyplinarna

Polska

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował podczas konferencji projekty ustaw reformujące system sądownictwa w Polsce. Ewenementem reformy jest powstanie Izby Dyscyplinarnej, która umożliwi wniesienie skargi na prawomocny wyrok każdego sądu.

Artur Żmijewski: Nie ma żadnej dyskusji, Polska powinna przyjąć uchodźców!

Polska

Artur Żmijewski to jeden z najbardziej popularnych polskich aktorów. Nie każdy jednak wie, iż jest on także od kilku lat ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Aktor był  w Mali, Etiopii i Jordanii, gdzie odwiedził obozy dla uchodźców, uciekających przed wojną w Syrii. Portalowi Gdańsk.pl opowiedział to, co zastał tam na miejscu.

Andrzej Duda: Każdy będzie mógł wnieść orzeczenie, jeśli poczuje się skrzywdzony

Polska

Zakończyła się konferencja, na której prezydent Andrzej Duda przedstawił autorski projekt reformy sądów. Dwa miesiące temu Duda zgłosił swoje weto wobec propozycji PiS odnośnie sądownictwa. 

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.