22 listopada 2017
środa
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Postępujące sukcesy Rosjan w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z manewrami Zapad'17 wymagają pewnej odpowiedzi. Celem tych ćwiczeń jest bowiem wzbudzenie strachu wśród społeczeństw i polityków Europy Środkowej oraz Zachodniej, który to lęk Rosja przekuje w ustępstwa polityczne i akceptację jej polityki międzynarodowej.

Poprzednio przekroczona granica – zajęcie Krymu – jest właśnie teraz akceptowana ustami niemieckich polityków, nawołujących do uznania tej sytuacji jako "trwałego prowizorium". Ta akceptacja z kolei sprawi, że "nieprzekraczalna" granica będzie mogła być niedługo przesunięta jeszcze dalej, co będzie skutkowało jeszcze większym lękiem i dalszymi ustępstwami – zaklęty krąg, który trzeba przerwać.

Czy zatem jest się czego obawiać w związku z manewrami Zapad? Postawmy się na chwilę w miejsce decydentów rosyjskich: we wrześniu, w czasie manewrów Zapad'17, NATO podejmuje następujące działania:

– największe od 20 lat manewry NATO i Szwecji na Bałtyku i w Skandynawii - Aurora'172 . Brać w nich będzie udział ponad 20 tys. żołnierzy uzbrojonych w najnowocześniejszy sprzęt, z którym armia rosyjska nie może się równać. Większość rosyjskiego uzbrojenia, poza nielicznymi wyjątkami, można uznać za przestarzałe, co więcej, będzie się wówczas znajdowało na terenie Białorusi. W razie niespodziewanych wypadków, wojska szwedzkie i natowskie zagrażają północnej flance Rosji, oraz stanowią dla niej ciężki orzech do zgryzienia na Bałtyku.

– ćwiczenia Dragon'17 w Polsce. Będzie w nich brało udział 12,5 tys. żołnierzy polskich i natowskich. Co będzie ich przedmiotem? Zgranie dowództw różnego szczebla z wojskami operacyjnymi i zachowanie podczas konfliktu obronnego, czyli kluczowe procesy przeciw manewrom typu Zapad'17. Będą to największe tego typu manewry w Polsce w tym roku i gwarantują realną odpowiedź na ewentualne niespodziewane wypadki na rosyjskim froncie zachodnim. Można się również zastanowić, czy 12,5 tys. to rzeczywista liczba żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach, ponieważ od 13 tys. istnieje obowiązek zapraszania zewnętrznych (rosyjskich) obserwatorów na manewry.

– w tym samym czasie podwojone zostaje krycie nieba nad państwami bałtyckimi, oraz przejmują je na siebie Amerykanie. Co prawda tutaj akurat nadal nie możemy mówić o znacznych zaangażowanych siłach, ale jednocześnie zwiększona zostaje obecność lotnictwa NATO w Islandii, czyli na kluczowym froncie morskim w ewentualnym konflikcie z Rosją.

– dosyć prawdopodobne jest również, że jedna z amerykańskich lotniskowcowych grup bojowych zostanie wysłana do północnych wybrzeży Anglii, jak to miało miejsce w czerwcu: wówczas dwa najnowocześniejsze, potężne lotniskowce – amerykański USS "Gerald R. Ford" i brytyjski HMS "Queen Elizabeth" – przeprowadzały wspólne ćwiczenia na Morzu Północnym. Stamtąd w okolice Bałtyku jest już niedaleko.

Powyżej opisane zostały jedynie manewry wojsk NATO na rosyjskie flance zachodniej i północnej. Tymczasem, z perspektywy Rosji, zagrożenie występuje także na innych frontach – jej tzw. miękkie podbrzusze – Kaukaz – stale wrze: Gruzja przez dziesięciolecia nie zapomni utraconej Abchazji i Osetii. Konflikt między Azerbejdżanem a Armenią również może przybrać niespodziewany kierunek oraz włączyć Turcję, która ma w tym regionie interesy sprzeczne z Federacją Rosyjską. Ukraińcy także chętnie wykorzystają każde jej potknięcie, i w takim wypadku zmobilizują wszystkie siły (od kilkunastu dni otrzymują coraz wyraźniejsze sygnały, że istnieje szansa pozyskania od Amerykanów broni śmiercionośnej, głównie bezkonkurencyjnych wyrzutni przeciwczołgowych Javelin).

Czy w takiej sytuacji otwieranie kolejnego frontu i dalsza destabilizacja jest możliwa? Oczywiście trzeba brać to pod uwagę, natomiast wówczas zagrożenie dla istnienia samego państwa rosyjskiego i prawdopodobieństwo jego rozpadu stają się skrajnie wysokie. Atak na NATO to już nie są harce z małą Gruzją, czy wojna podjazdowa z całkowicie nieprzygotowaną Ukrainą. Tym razem odpowiedzią będzie zorganizowane kontruderzenie najnowocześniejszej armii Świata, i to może być koniec nie tylko polityki Władimira Putina, ale całej Rosji.

Niebezpieczeństwo faktyczne jakiego możemy się spodziewać sprowadza się do pozostawienia na terytorium Białorusi wojsk rosyjskich. Patrząc na mapę widzimy, że Rosjanie kontrolują obecnie jedne z dwóch kluczowych dla bezpieczeństwa Europy Środkowej terytoriów – tzw. Bramę Smoleńską. Drugą z nich jest tzw. Brama Brzeska, którą prawdopodobnie chcą zabezpieczyć teraz. Odległość od Brześcia do Warszawy wynosi tylko 180km i jest to płaski teren, nie przecięty żadnymi rzekami, dolinami, pagórkami – marzenie każdego dowódcy do rozwinięcia frontu. Jest to stałe zaszachowanie bezpieczeństwa centralnego ośrodka zarządczego Polski i Ukrainy, i wymusza na tej pierwszej utrzymywanie słabo zabezpieczonej z powietrza brygady pancernej w Wesołej. Tak rozmieszczeni Rosjanie mogą oczekiwać na lepsze czasy (np. konflikt Ameryki z Koreą Płn. lub szczególnie – z Chinami), oraz rozszerzać swoje zdolności A2AD (Anti Acces, Area Denial) na granicach NATO. Jednocześnie koszty polityczne takiej operacji nie będą wysokie, ponieważ Białoruś jest całkowicie poza zachodnią strefą wpływów, a tutejsi politycy mają coraz mniej pomysłów na współpracą z Aleksandrem Łukaszenką.

Podsumowując należy stwierdzić, że Zachód nie zapomniał lekcji z Zimnej Wojny. Jest przygotowany na różne scenariusze a potencjalny konflikt jest większym zagrożeniem dla Rosji, niż dla NATO. W razie agresji może ono flankować Rosję z różnych stron, gdzie Rosjanie mogą być słabo przygotowani, oraz próbować eskalować konflikty na jej południowych i południowo-wschodnich granicach.

Mimo tego Rosja wygrywa obecną wojną informacyjną i wzbudza coraz więcej strachu w pokojowych społeczeństwach Europy. Godzą się one na coraz dalsze ustępstwa w zamian za nic. Informacje o masowym poborze w Kaliningradzie (standardowe przy ćwiczeniach typu Zapad), czy o "desancie na plażach Bałtyku" tylko podgrzewają nastroje. Tymczasem, jak widać powyżej, realne zagrożenie ze strony Rosji nie istnieje, dopóki NATO jest przygotowane i zabezpieczone, tak jak ma to miejsce obecnie. Stała obserwacja działań militarnych Rosji, zwiększanie obecności wojsk NATO w Polsce, Rumunii i w państwach bałtyckich, oraz przygotowywanie się do kontruderzenia, budzą wśród decydentów rosyjskich równie duże obawy. Przy czym oni albo wykorzystują je dla celów propagandowych, albo zachowują je dla siebie.

Bartłomiej Siwek

Fot. Alan Wilson/flickr.com

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

"Człowiek Koń" i jego andropauza

Jedno z moich ulubionych przysłów brzmi "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Niestety, nie zawsze jest tak, że jabłonka wyda dorodny owoc w postaci podobnego do siebie jabłuszka. 

Niepodległość prostackiej demokracji

99 lat po odzyskaniu niepodległości wciąż nie rozumiemy istoty demokratycznego państwa prawa. Demokracja nie jest jedynie synonimem wyborów i oddawania każdego wycinka życia społecznego i imperium państwa pod cykliczny osąd ludu.

Znany psycholog dla wSensie o zniczach dla żywego jeszcze Piotra Szczęsnego

Zapytaliśmy psychoterapeutę, dr Ireneusza Siudema, co nauka mówi o paleniu zniczy dla osoby żyjącej. Dziś media obiegła wieść o skardze, jaką grupka kobiet z Zamościa złożyła za to, że zostały wylegitymowane i przesłuchane przez straż miejską. Kobiety paliły znicze dla żyjącej jeszcze osoby pod siedzibą PiS-u w Zamościu.

Znieczulica "zwykłych" Niemców zabiła tysiące nienarodzonych

Auschwitz było piekłem dla więźniów i niebem dla nauki, która bez zahamowań posługiwała się "materiałem ludzkim". 

Wstyd i hańba. PO "zajechało" stocznie, Czabański bierze się za niszczenie rolnictwa

"Dobra zmiana" zawsze dogada się z Platformą Obywatelską. Przecież szekle muszą się zgadzać, nieprawdaż?

Wyszehrad, czyli V2

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Debata "Mein Kampf" w brytyjskiej podstawówce

Świat

Szkoła podstawowa w Canterbury proponuje nowy program nauczania. Dzieci uczęszczające na zajęcia będą mogły poznawać różnorodne ideologie podczas debat. Jednym z pomysłów na debatę jest omówienie, napisanej przez Adolfa Hitlera, książki "Main Kampf".

Bawer Aondo-Akaa udostępnił mema z "murzynem na kółkach"

Po godzinach

Dr Bawer Aondo-Akaa, działacz Prawicy Rzeczpospolitej i obrońca życia udostępnił na swoim oficjalnym profilu grafikę z memem, na którym jest podpisany jako "Murzyn na kółkach". Dodał, że bardzo go to rozbawiło i "chętnie pozna autora".

Magdalena Ogórek zażenowana. Ma fana – byłego zomowca ze Szczecina

Po godzinach

We wczorajszym wydaniu "w tyle wizji " Magdalena Ogórek miała niecodziennego rozmówcę. Był nim widz Witold z Gdańska, który w 1970 roku dowodził oddziałem ZOMO w Szczecinie. Dzwoniący do programu mężczyzna okazał się wielkim fanem Ogórek.

Poszukiwacze skarbów zjednoczyli się! "Największa grupa przestępcza" powalczy o swoje

Polska

18 listopada 2017 roku w Gnieźnie przedstawiciele wielu środowisk detektorystycznych, poszukiwawczych i kolekcjonerskich zawarli porozumienie. 

Wałęsa: Niektórzy mają manię wielkości i na chama pchają się na afisz. Ja i Mazowiecki nie myśleliśmy o laurach!

Bez komentarza

Borys Budka (PO) przekazał na swoim Twitterze informację, jakoby w gimnazjum do konkursu z lekcji WOS młodzież miała nie uczyć się o Wałęsie czy Mazowieckim, lecz m.in. o ministrze Macierewiczu. Wpis polityka Platformy skomentował sam noblista.

Młodzież Wszechpolska składa zawiadomienie na europosłów PO. "Wstyd i hańba na tych ludzi"

Polska

Młodzież Wszechpolska poinformowała o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy poparli antypolską rezolucję UE.

Posłowie PO chcą komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Pytanie o organizacje ekologiczne wyprowadziło ich z równowagi

Polska

Trybunał Sprawiedliwości orzekł natychmiastowe zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie Polska będzie płaciła karę 100 tys. euro dziennie. Minister Środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska nie robi nic, co nie jest zgodne z prawem UE.

Eliza Michalik zgadza się z Tuskiem: Powiedział prawdę, że PiS realizuje politykę Putina

Bez komentarza

Eliza Michalik z "Superstacji" odniosła się do wpisu na Twitterze Donalda Tuska.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

Gospodarka

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

To koniec ISIS!

Świat

Prezydent Iranu, Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec istnienia Państwa Islamskiego. Irańczycy brali udział po stronie Syryjczyków w walkach przeciwko ISIS. Wcześniej zaś Baszarowi al-Assadowi sukcesów w walce z dżihadystami gratulował Władymir Putin.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.