19 października 2017
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. Z drugiej strony Francja tryska hurra optymizmem w sprawie przyspieszenia integracji, co według tamtejszej administracji jest równoznaczne z przyjęciem wspólnej waluty przez wszystkie państwa członkowskie. To tak, jakby zmagazynować wszystkie beczki z trotylem w pobliżu stacji benzynowej.

Francuskiemu prezydentowi na pewno nie można odmówić konsekwencji w dążeniu do celów, które mają poprawić jego notowania wśród rekordowo rozczarowanego elektoratu. Temu ma służyć między innymi rozbijanie grupy wyszehradzkiej oraz chłodne reakcje na amerykański protekcjonizm i brytyjski izolacjonizm. Macron wie, że nie dysponuje bezpośrednimi narzędziami podporządkowania sobie unijnych gospodarek. Niemniej udaje mu się wywierać presję na Komisję Europejską, czego efektem są sygnały o pracach nad osobnym tłustym budżetem strefy euro i osobnym "głodowym" budżetem dla pozostałych państw członkowskich.

Logika, która nakazuje francuskiej administracji kojarzyć głębszą integrację z upowszechnianiem wspólnej waluty, jest zatrważająco błędna. Jeżeli głębszą integrację zdefiniujemy jako łatwość absorbowania aktów prawa wspólnotowego przez państwa członkowskie i działanie na rzecz wyrównywania poziomów życia, cen i płac realnych, wówczas szybko zauważymy, że euro jest głównym hamulcowym tak właśnie rozumianej integracji. Sprawa ma się tym gorzej, że nie mający wielkiego pojęcia o przyczynach ostatniego wielkiego kryzysu francuski prezydent, jest na dobrej drodze do tego, aby strefę euro pogrążyć w kolejnej wielkiej depresji.

Wszystko za sprawą pokazowego osamotnienia Polski, o którym Macron niewątpliwie śni i marzy. W ramach udowadniania urbi et orbi, że rząd w Warszawie ma tylko jednego prawdziwego sojusznika w postaci Węgier, gotów jest zaakceptować rumuński pęd w kierunku wspólnej waluty. Oznacza to, że zgodziłby się na "drugą Grecję", czyli przyjęcie do eurolandu państwa, które nie spełnia warunków przyjęcia wspólnej waluty, eksportuje swój dług publiczny na państwa członkowskie i ma w nosie reformowanie gospodarki i uzdrawianie finansów publicznych.

Na tym polu powoli rysuje się rozbieżność zdań między Paryżem a trzeźwo myślącym niemieckim ministrem finansów. Wolfgang Schauble nie dopuszcza bowiem powtórki z Grecji i nie pójdzie na kolejnego ułomnego członka strefy euro. Paradoksalnie ta wciąż cicha postawa Berlina może przesądzić o kształcie przyszłych unijnych układanek. W gruncie rzeczy to Niemcy byłyby przecież największym beneficjentem (będąc w końcu największym światowym eksporterem) zlikwidowania wspólnej waluty. Oczywiście taki scenariusz na razie się nie spełni, ale widać już, że za Odrą wiedzą, że droga do głębszej integracji musi biec z ominięciem hurra-euro-optymizmu. Być może kolejnym aktem powstałego podziału powinno być wysłanie do Paryża egzemplarza najnowszej pracy Josepha Stiglitza (laureata Nagrody Nobla z 2001 roku), w której demaskuje on antyeuopejski charakter waluty euro. Ciekawe, czy w swojej nieracjonalnej szarży Macron zdecydowałby się na na poszerzenie katalogu nielubianych przez siebie przywódców o Angelę Merkel.

Michał Jerzy Kowalczuk

Fot. Pixabay

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Obrona Jaruzelskiego, czyli gdzie feministka ma mózg?

Nie tylko bęben jest pusty. Pusty może być także człowiek. Różnica między pustym bębnem a człowiekiem jest taka, że to istota ludzka hodująca obumarłe komórki niszczy ostatni żywy procent zwojów mózgowych. Co za tym idzie, nie daje sobie szans na życie z umysłem, który kształci myśli, analizuje i tworzy kreatywne rozwiązania.

Młoda lekarka: "Pacjencie, pamiętaj, że polityk leczy się prywatnie. Chcemy leczenia, a nie obecnej paranoi"

Drogi czytelniku. Ile razy w życiu widziałeś umierającego człowieka? Ile razy byłeś przy czyimś ostatnim tchnieniu? Ja będąc na oddziale geriatrycznym lub internistycznym przeżywam to średnio raz w tygodniu.

TVNowski cham zawsze będzie chamem! Kuźniar zaatakował "Różaniec do granic"

Znany tvnowski celebryta Jarosław Kuźniar kolejny raz wbił szpilkę w Polaków. Tym razem dziennikarz, znany ze zwracania towarów do sklepów, skomentował akcję "Różaniec do granic", która odbyła się 7 października.

"Judaszowe srebrniki" wiecznie żywe? Instytucje, które dla pieniędzy wyrzekły się krzyża

Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Koniec z euro warunkiem głębszej integracji

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. 

Polska po EXPO 2017

Zakończona niedawno Wystawa Światowa EXPO 2017 w Astanie była znakomitą okazją do zademonstrowania światu polskich innowacji energetycznych oraz wypromowania naszego kraju jako zielonych płuc tej części świata. Skuteczność naszych wysiłków może zaowocować przyznaniem Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022.

Cmentarze zwierzęce i krematorium - fenomen polskiej "pobożności" czy krzyk samotności?

Po tym jak w Koniku Nowym pod Warszawą powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt, właściciel zaskoczony sukcesem w krótkim czasie musiał otworzyć kolejną zwierzęcą nekropolię. Wkrótce w Polsce powstało kilkanaście tego typu grzebalni i jedno krematorium.

Gryglas jak "panna na wydaniu": Wszyscy się o mnie biją. Mam propozycje ze wszystkich partii

Polska

Parlamentarzysta niezrzeszony Zbigniew Gryglas długo nie pozostanie poza jakimkolwiek ugrupowaniem. Przyznał, że ma propozycje ze wszystkich stron sceny politycznej.

Tarczyński masakruje Tuska: Powinien zmienić nazwisko na "Chorągiewka"

Polska

Jedynym programem, jaki ma Donald Tusk, to program telewizyjny – co mówią media, to mówi Donald Tusk, co prezentuje mainstream, Tusk to powtarza – mówił w wywiadzie dla wPolityce.pl Dominik Tarczyński.

Ziemkiewicz ostro o rządach PiS: Do rzygania daleko, ale zacząłem odczuwać pierwsze mdłości

Polska

O, rzecz jasna, pisowcom daleko jeszcze do tego, co wyprawiali za czasów swej potęgi cwaniacy z PO i PSL. Ale poczucie dokonującej się sprawiedliwości dziejowej i przekonanie, że nie ma z kim przegrać, narasta – napisał w mediach społecznościowych publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Jan Olszewski: Okoliczności śmierci ks. Jerzego wciąż nie niewyjaśniono

Polska

Wciąż śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki nie została w pełni wyjaśniona. 33 lata temu oskarżycielem posiłkowym w procesie zabójców księdza był dawny premier Jan Olszewski. Jego zdaniem, od tamtego czasu nie widać progresu w śledztwie, mimo, że wciąż wiele kwestii związanych z bestialskim morderstwem nie zostało wyjaśnionych.

Idiota łapał kobiety za krocze w centrum Warszawy. Reakcja przechodnia bezcenna. "Przypadkiem cię nie pojeba*o?!"

Bez komentarza

"Z naprzeciwka nadchodzi kobieta, specjalnie na nią wpada łapiąc za krocze. Za chwilę to samo robi z kolejną" – świadkiem takiego chamskiego zdarzenia w centrum Warszawy, był mężczyzna, Sebastian Marks. Sytuację postanowił opisać na swoim Facebooku.

Szydło czy Kaczyński? Ciekawy sondaż

Polska

Z najnowszego sondażu IBRIS wynika, że Polacy wolą, by premierem pozostała Beata Szydło niż Jarosław Kaczyński.

Ponton z imigrantami przypływa do wybrzeży Hiszpanii [WIDEO]

Świat

Imigranci przypływają do Kadyksu na zniszczonym pontonie. Zdarzenie nagrał przypadkowy turysta.

Szyszko triumfuje nad Bodnarem i ekoterrorystami

Polska

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie decyzji ministra środowiska umożliwiającej zwiększenie wycinki w Nadleśnictwie Białowieża. Decyzja kończy sprawę tzw. nielegalnej wycinki.

Mer Kaliningradu: Nie bijcie turystów

Świat

Rosyjska gościnność jest... specyficzna. Mer Kaliningradu, Aeksander Jaroszuk wezwał mieszkańców, by nie bili turystów przyjeżdżających na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w przyszłym roku.

Szwedzkie kretynizmy na temat polskiego antysemityzmu

Świat

Szefowa Forum foer Ievande (Forum Historii Żywej) Ingrid Lomfors prawdopodobnie pozazdrościła swoim zachodnim "historykom" rozgłosu zdobytego na szkalowaniu Polski i Polaków. Na łamach pisma "Dagens Nyheter" Szwedka powtórzyła pseudonaukowe tezy zaprezentowane wcześniej we włoskim dzienniku "Corriere della Sera".

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.