niedziela
| 18 marca 2018

Koniec z euro warunkiem głębszej integracji

Michał Jerzy Kowalczuk : | 20 września 2017

 

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. Z drugiej strony Francja tryska hurra optymizmem w sprawie przyspieszenia integracji, co według tamtejszej administracji jest równoznaczne z przyjęciem wspólnej waluty przez wszystkie państwa członkowskie. To tak, jakby zmagazynować wszystkie beczki z trotylem w pobliżu stacji benzynowej.

Francuskiemu prezydentowi na pewno nie można odmówić konsekwencji w dążeniu do celów, które mają poprawić jego notowania wśród rekordowo rozczarowanego elektoratu. Temu ma służyć między innymi rozbijanie grupy wyszehradzkiej oraz chłodne reakcje na amerykański protekcjonizm i brytyjski izolacjonizm. Macron wie, że nie dysponuje bezpośrednimi narzędziami podporządkowania sobie unijnych gospodarek. Niemniej udaje mu się wywierać presję na Komisję Europejską, czego efektem są sygnały o pracach nad osobnym tłustym budżetem strefy euro i osobnym "głodowym" budżetem dla pozostałych państw członkowskich.

Logika, która nakazuje francuskiej administracji kojarzyć głębszą integrację z upowszechnianiem wspólnej waluty, jest zatrważająco błędna. Jeżeli głębszą integrację zdefiniujemy jako łatwość absorbowania aktów prawa wspólnotowego przez państwa członkowskie i działanie na rzecz wyrównywania poziomów życia, cen i płac realnych, wówczas szybko zauważymy, że euro jest głównym hamulcowym tak właśnie rozumianej integracji. Sprawa ma się tym gorzej, że nie mający wielkiego pojęcia o przyczynach ostatniego wielkiego kryzysu francuski prezydent, jest na dobrej drodze do tego, aby strefę euro pogrążyć w kolejnej wielkiej depresji.

Wszystko za sprawą pokazowego osamotnienia Polski, o którym Macron niewątpliwie śni i marzy. W ramach udowadniania urbi et orbi, że rząd w Warszawie ma tylko jednego prawdziwego sojusznika w postaci Węgier, gotów jest zaakceptować rumuński pęd w kierunku wspólnej waluty. Oznacza to, że zgodziłby się na "drugą Grecję", czyli przyjęcie do eurolandu państwa, które nie spełnia warunków przyjęcia wspólnej waluty, eksportuje swój dług publiczny na państwa członkowskie i ma w nosie reformowanie gospodarki i uzdrawianie finansów publicznych.

Na tym polu powoli rysuje się rozbieżność zdań między Paryżem a trzeźwo myślącym niemieckim ministrem finansów. Wolfgang Schauble nie dopuszcza bowiem powtórki z Grecji i nie pójdzie na kolejnego ułomnego członka strefy euro. Paradoksalnie ta wciąż cicha postawa Berlina może przesądzić o kształcie przyszłych unijnych układanek. W gruncie rzeczy to Niemcy byłyby przecież największym beneficjentem (będąc w końcu największym światowym eksporterem) zlikwidowania wspólnej waluty. Oczywiście taki scenariusz na razie się nie spełni, ale widać już, że za Odrą wiedzą, że droga do głębszej integracji musi biec z ominięciem hurra-euro-optymizmu. Być może kolejnym aktem powstałego podziału powinno być wysłanie do Paryża egzemplarza najnowszej pracy Josepha Stiglitza (laureata Nagrody Nobla z 2001 roku), w której demaskuje on antyeuopejski charakter waluty euro. Ciekawe, czy w swojej nieracjonalnej szarży Macron zdecydowałby się na na poszerzenie katalogu nielubianych przez siebie przywódców o Angelę Merkel.

Michał Jerzy Kowalczuk

Fot. Pixabay


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij