niedziela
| 18 marca 2018

Polska po EXPO 2017

Michał Jerzy Kowalczuk : | 20 września 2017

 

Zakończona niedawno Wystawa Światowa EXPO 2017 w Astanie była znakomitą okazją do zademonstrowania światu polskich innowacji energetycznych oraz wypromowania naszego kraju jako zielonych płuc tej części świata. Skuteczność naszych wysiłków może zaowocować przyznaniem Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022.

Polski pawilon w astańskim centrum wystawienniczym skoncentrowany był wokół tzw. czystych technologii węglowych. W ramach prezentacji naszych osiągnięć chwalono się grafenem (niestety jedynie odkrytym w Polsce, ale opatentowanym poza jej granicami), błękitnym węglem, leśnymi gospodarstwami węglowymi oraz naturalnym bogactwem, jakim są polskie lasy. Swoją obecność na Dniu Polskim zaznaczyła najwyższej rangi delegacja z prezydentem RP, ministrem środowiska, ministrem budownictwa oraz sekretarzami i podsekretarzami stanu.

Dlaczego nasza prezentacja należała do tych wyjątkowych? Udało nam się wskazać trzecią drogę rozwoju światowej energetyki. Podczas gdy liderzy innowacji energetycznych demonstrowali czyste surowce i źródła energetyczne, a konwencjonalni gracze, jak Rosja i USA, starali się uciekać od głównego tematu Wystawy, Polska pokazała, że można korzystać z konwencjonalnych źródeł energii w nowoczesny sposób, a dzięki inwestycji w środowisko naturalne można skutecznie redukować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Nasze starania i pomysły spotkały się z zainteresowaniem społeczności międzynarodowej jeszcze na długo przed EXPO 2017. Dzięki wysiłkom ministra środowiska udało się wpisać leśne gospodarstwa węglowe w agendę szczytu COP24, który w przyszłym roku odbędzie się w Katowicach, a kolejne porozumienia klimatyczne dopuszczają tę metodę do zwalczania zanieczyszczenia powietrza. Pomysł leśnych gospodarstw węglowych polega na tworzeniu areałów drzew o dużej pochłanialności CO2. W samej Polsce planuje się nasadzenie ok. 30 takich gospodarstw, w których dominującym gatunkiem ma być buk.

Obok leśnych gospodarstw węglowych polska nowinką stały się czyste technologie węglowe, czyli m.in. gazowanie węgla oraz spalanie z jednoczesnym wzbogacaniem o tlen. Te metody spotkały się z zainteresowaniem państw, których rynek tzw. zielonych źródeł energii jest wciąż nierozwinięty, a środki na jego pobudzenie - ograniczone.

Obecność Andrzeja Dudy oraz konstytucyjnych ministrów miała podkreślić naszą determinację w dążeniu do organizacji EXPO w 2022 roku. Polska zaproponowała łódzką lokalizację oraz niezwykle chwytliwy i aktualny temat: "City Re:Invented".

Michał Jerzy Kowalczuk


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij