19 października 2017
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

We współczesnym, postępowym, nowoczesnym świecie przywiązanie do wartości takich jak religia, ojczyzna czy tradycja uchodzi za ciemnogrodzkie i zaściankowe. W imię poprawności politycznej odrzuca się wartości, które budowały świat takim, jakim go znamy. Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Real Madryt, klub piłkarski z wieloletnią tradycją i piękną kartą w historii, wyrzekł się znaku krzyża w imię pieniędzy. Usunięcie krzyża z herbu wiązało się podpisaniem umowy z nowym sponsorem National Bank, Abu Dhabi. "Królewscy", aby nie urazić muzułmańskich "sponsorów" oraz ich klientów, usunęli krzyż - symbol chrześcijaństwa. Dopiero po naciskach ze strony kibiców zdecydowano, że herb bez krzyża będzie obecny jedynie przy okazji rozrywek w krajach muzułmańskich. Krzyż w herbie Realu jest obecny od 1920 roku jako dar od króla Alfonso VIII. Nie jest to pierwszy raz, gdy Real pozbywa się krzyża z herbu. I oczywiście znowu chodzi o pieniądze zagranicznych arabskich sponsorów. W 2012 r. Real zaprezentował pomysł "swojej" wyspy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która miała stanowić centrum rozrywki i kompleks hotelowo-wypoczynkowy. Podczas oficjalnych prezentacji pokazywano klubowy logotyp bez krzyża. Madrycki klub - w imię pieniędzy i słynnej muzułmańskiej wrażliwości - jest gotów usunąć krzyż ze swojego herbu. Ciekawe, czy włodarze klubu w swojej wrażliwości zdecydują się wprowadzić półksiężyc do herbu "Królewskich"?

Przypadki celowego pomijania symboliki chrześcijaństwa są obecne również w Polsce.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Łowicza w swoim produkcie "Jogurt Grecki" również pominęła krzyże. Widok białego kościoła Panagia Platsani z niebieskimi kopułami, które wieńczą krzyże z morzem w tle, jest bardzo charakterystyczny. Jest to najbardziej znane miejsce w mieście Ola na greckiej wyspie Santorini. Jest to motyw bardzo często fotografowany i wykorzystywany do promocji towarów kojarzonych z Grecją. Na grafice produktu krzyże nie wieńczą niebieskich kopuł, zostały wyretuszowane. Złośliwi twierdzą, że to robota specjalnej komórki cenzorskiej.

W oświadczeniu wydanym przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łowiczu możemy przeczytać, iż był to celowy zabieg. Zużyte opakowania trafiają do kosza, więc zdaniem firmy umieszczanie na nich symboliki religijnej jest wielce niestosowne.

Katolicki Uniwersytet Lubelski postanowił w imię nowoczesności i marketingu zerwać ze swoją wieloletnią tradycją. Władze uczelni zachowały godło, ale używa się go w szczególnych wypadkach. Obok godła uniwersytet posiada drugi znak identyfikujący. Godło uczelni zostało zarezerwowane dla rektora, oficjalnych dokumentów, logo zaś jest znakiem graficznym służącym do codziennej identyfikacji wizualnej i promocji uniwersytetu.

W nowym logo nie znajdziemy krzyża, polskiego orła w koronie i tradycyjnego zawołania "Deo et Patriae" (Bogu i Ojczyźnie).

W 2014 r. na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstał spot, który miał promować Polskę za granicą. W spocie pokazany jest m.in. Giewont, ale bez krzyża. Krzyż na Giewoncie obecny jest od 1901 roku i zna go cała Polska. Na skandaliczne zbezczeszczenie szczytu zareagowali górale, którzy zażądali wycofania spotu. W liście skierowanym do ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny wyrazili zdecydowany sprzeciw przeciwko zmianie wizerunku Giewontu. Eliminowanie z przestrzeni publicznej krzyża obraża uczucia religijne i stanowi zakłamywanie historii, tak ważnej dla nas wszystkich.

1819 kg symbolu chrześcijańskiej wiary od 116 lat dzielnie opiera się naturze i jest symbolem wierności Bogu i ojczyźnie. Niestety, dla pewnych kręgów stał się niewygodnym znakiem, który kłóci się z nowoczesną oraz oświeconą wizją świata i w ich mniemaniu nie może stanowić promocji naszej historii. Mimo, iż nasze wartości, tradycje i kultura są "modne" na świecie.

To przykre, że w świecie i w Polsce są osoby, dla których pieniądze i uczucia innych są ważniejsze od tego co nas ukształtowało. Chrześcijaństwo od zawsze było spoiwem i budowało świat.

Wszyscy, którzy deklarują się jako katolicy, a mimo tego dla "bezpieczeństwa" pomijają symbolikę religijną powinni mieć w sercu słowa: "Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem" (Mt 10,33). Katolik powinien dawać świadectwo wiary nie tylko w ekstremalnych warunkach zagrożenia, ale także wtedy, gdy otoczenie i świat tego nie aprobuje. "Bo ja nie wstydzę się Ewangelii" - mówi św. Paweł (Rz 1,16). Tylko taka postawa będzie świadectwem naszej przynależności i miłości do Chrystusa.

Oliver Pochwat

Fot. Pixabay

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Obrona Jaruzelskiego, czyli gdzie feministka ma mózg?

Nie tylko bęben jest pusty. Pusty może być także człowiek. Różnica między pustym bębnem a człowiekiem jest taka, że to istota ludzka hodująca obumarłe komórki niszczy ostatni żywy procent zwojów mózgowych. Co za tym idzie, nie daje sobie szans na życie z umysłem, który kształci myśli, analizuje i tworzy kreatywne rozwiązania.

Młoda lekarka: "Pacjencie, pamiętaj, że polityk leczy się prywatnie. Chcemy leczenia, a nie obecnej paranoi"

Drogi czytelniku. Ile razy w życiu widziałeś umierającego człowieka? Ile razy byłeś przy czyimś ostatnim tchnieniu? Ja będąc na oddziale geriatrycznym lub internistycznym przeżywam to średnio raz w tygodniu.

TVNowski cham zawsze będzie chamem! Kuźniar zaatakował "Różaniec do granic"

Znany tvnowski celebryta Jarosław Kuźniar kolejny raz wbił szpilkę w Polaków. Tym razem dziennikarz, znany ze zwracania towarów do sklepów, skomentował akcję "Różaniec do granic", która odbyła się 7 października.

"Judaszowe srebrniki" wiecznie żywe? Instytucje, które dla pieniędzy wyrzekły się krzyża

Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Koniec z euro warunkiem głębszej integracji

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. 

Polska po EXPO 2017

Zakończona niedawno Wystawa Światowa EXPO 2017 w Astanie była znakomitą okazją do zademonstrowania światu polskich innowacji energetycznych oraz wypromowania naszego kraju jako zielonych płuc tej części świata. Skuteczność naszych wysiłków może zaowocować przyznaniem Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022.

Cmentarze zwierzęce i krematorium - fenomen polskiej "pobożności" czy krzyk samotności?

Po tym jak w Koniku Nowym pod Warszawą powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt, właściciel zaskoczony sukcesem w krótkim czasie musiał otworzyć kolejną zwierzęcą nekropolię. Wkrótce w Polsce powstało kilkanaście tego typu grzebalni i jedno krematorium.

Gryglas jak "panna na wydaniu": Wszyscy się o mnie biją. Mam propozycje ze wszystkich partii

Polska

Parlamentarzysta niezrzeszony Zbigniew Gryglas długo nie pozostanie poza jakimkolwiek ugrupowaniem. Przyznał, że ma propozycje ze wszystkich stron sceny politycznej.

Tarczyński masakruje Tuska: Powinien zmienić nazwisko na "Chorągiewka"

Polska

Jedynym programem, jaki ma Donald Tusk, to program telewizyjny – co mówią media, to mówi Donald Tusk, co prezentuje mainstream, Tusk to powtarza – mówił w wywiadzie dla wPolityce.pl Dominik Tarczyński.

Ziemkiewicz ostro o rządach PiS: Do rzygania daleko, ale zacząłem odczuwać pierwsze mdłości

Polska

O, rzecz jasna, pisowcom daleko jeszcze do tego, co wyprawiali za czasów swej potęgi cwaniacy z PO i PSL. Ale poczucie dokonującej się sprawiedliwości dziejowej i przekonanie, że nie ma z kim przegrać, narasta – napisał w mediach społecznościowych publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Jan Olszewski: Okoliczności śmierci ks. Jerzego wciąż nie niewyjaśniono

Polska

Wciąż śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki nie została w pełni wyjaśniona. 33 lata temu oskarżycielem posiłkowym w procesie zabójców księdza był dawny premier Jan Olszewski. Jego zdaniem, od tamtego czasu nie widać progresu w śledztwie, mimo, że wciąż wiele kwestii związanych z bestialskim morderstwem nie zostało wyjaśnionych.

Idiota łapał kobiety za krocze w centrum Warszawy. Reakcja przechodnia bezcenna. "Przypadkiem cię nie pojeba*o?!"

Bez komentarza

"Z naprzeciwka nadchodzi kobieta, specjalnie na nią wpada łapiąc za krocze. Za chwilę to samo robi z kolejną" – świadkiem takiego chamskiego zdarzenia w centrum Warszawy, był mężczyzna, Sebastian Marks. Sytuację postanowił opisać na swoim Facebooku.

Szydło czy Kaczyński? Ciekawy sondaż

Polska

Z najnowszego sondażu IBRIS wynika, że Polacy wolą, by premierem pozostała Beata Szydło niż Jarosław Kaczyński.

Ponton z imigrantami przypływa do wybrzeży Hiszpanii [WIDEO]

Świat

Imigranci przypływają do Kadyksu na zniszczonym pontonie. Zdarzenie nagrał przypadkowy turysta.

Szyszko triumfuje nad Bodnarem i ekoterrorystami

Polska

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie decyzji ministra środowiska umożliwiającej zwiększenie wycinki w Nadleśnictwie Białowieża. Decyzja kończy sprawę tzw. nielegalnej wycinki.

Mer Kaliningradu: Nie bijcie turystów

Świat

Rosyjska gościnność jest... specyficzna. Mer Kaliningradu, Aeksander Jaroszuk wezwał mieszkańców, by nie bili turystów przyjeżdżających na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w przyszłym roku.

Szwedzkie kretynizmy na temat polskiego antysemityzmu

Świat

Szefowa Forum foer Ievande (Forum Historii Żywej) Ingrid Lomfors prawdopodobnie pozazdrościła swoim zachodnim "historykom" rozgłosu zdobytego na szkalowaniu Polski i Polaków. Na łamach pisma "Dagens Nyheter" Szwedka powtórzyła pseudonaukowe tezy zaprezentowane wcześniej we włoskim dzienniku "Corriere della Sera".

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.