piątek
| 23 marca 2018

"Judaszowe srebrniki" wiecznie żywe? Instytucje, które dla pieniędzy wyrzekły się krzyża

Oliver Pochwat: | 22 września 2017

We współczesnym, postępowym, nowoczesnym świecie przywiązanie do wartości takich jak religia, ojczyzna czy tradycja uchodzi za ciemnogrodzkie i zaściankowe. W imię poprawności politycznej odrzuca się wartości, które budowały świat takim, jakim go znamy. Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Real Madryt, klub piłkarski z wieloletnią tradycją i piękną kartą w historii, wyrzekł się znaku krzyża w imię pieniędzy. Usunięcie krzyża z herbu wiązało się podpisaniem umowy z nowym sponsorem National Bank, Abu Dhabi. "Królewscy", aby nie urazić muzułmańskich "sponsorów" oraz ich klientów, usunęli krzyż - symbol chrześcijaństwa. Dopiero po naciskach ze strony kibiców zdecydowano, że herb bez krzyża będzie obecny jedynie przy okazji rozrywek w krajach muzułmańskich. Krzyż w herbie Realu jest obecny od 1920 roku jako dar od króla Alfonso VIII. Nie jest to pierwszy raz, gdy Real pozbywa się krzyża z herbu. I oczywiście znowu chodzi o pieniądze zagranicznych arabskich sponsorów. W 2012 r. Real zaprezentował pomysł "swojej" wyspy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która miała stanowić centrum rozrywki i kompleks hotelowo-wypoczynkowy. Podczas oficjalnych prezentacji pokazywano klubowy logotyp bez krzyża. Madrycki klub - w imię pieniędzy i słynnej muzułmańskiej wrażliwości - jest gotów usunąć krzyż ze swojego herbu. Ciekawe, czy włodarze klubu w swojej wrażliwości zdecydują się wprowadzić półksiężyc do herbu "Królewskich"?

Przypadki celowego pomijania symboliki chrześcijaństwa są obecne również w Polsce.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Łowicza w swoim produkcie "Jogurt Grecki" również pominęła krzyże. Widok białego kościoła Panagia Platsani z niebieskimi kopułami, które wieńczą krzyże z morzem w tle, jest bardzo charakterystyczny. Jest to najbardziej znane miejsce w mieście Ola na greckiej wyspie Santorini. Jest to motyw bardzo często fotografowany i wykorzystywany do promocji towarów kojarzonych z Grecją. Na grafice produktu krzyże nie wieńczą niebieskich kopuł, zostały wyretuszowane. Złośliwi twierdzą, że to robota specjalnej komórki cenzorskiej.

W oświadczeniu wydanym przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łowiczu możemy przeczytać, iż był to celowy zabieg. Zużyte opakowania trafiają do kosza, więc zdaniem firmy umieszczanie na nich symboliki religijnej jest wielce niestosowne.

Katolicki Uniwersytet Lubelski postanowił w imię nowoczesności i marketingu zerwać ze swoją wieloletnią tradycją. Władze uczelni zachowały godło, ale używa się go w szczególnych wypadkach. Obok godła uniwersytet posiada drugi znak identyfikujący. Godło uczelni zostało zarezerwowane dla rektora, oficjalnych dokumentów, logo zaś jest znakiem graficznym służącym do codziennej identyfikacji wizualnej i promocji uniwersytetu.

W nowym logo nie znajdziemy krzyża, polskiego orła w koronie i tradycyjnego zawołania "Deo et Patriae" (Bogu i Ojczyźnie).

W 2014 r. na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstał spot, który miał promować Polskę za granicą. W spocie pokazany jest m.in. Giewont, ale bez krzyża. Krzyż na Giewoncie obecny jest od 1901 roku i zna go cała Polska. Na skandaliczne zbezczeszczenie szczytu zareagowali górale, którzy zażądali wycofania spotu. W liście skierowanym do ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny wyrazili zdecydowany sprzeciw przeciwko zmianie wizerunku Giewontu. Eliminowanie z przestrzeni publicznej krzyża obraża uczucia religijne i stanowi zakłamywanie historii, tak ważnej dla nas wszystkich.

1819 kg symbolu chrześcijańskiej wiary od 116 lat dzielnie opiera się naturze i jest symbolem wierności Bogu i ojczyźnie. Niestety, dla pewnych kręgów stał się niewygodnym znakiem, który kłóci się z nowoczesną oraz oświeconą wizją świata i w ich mniemaniu nie może stanowić promocji naszej historii. Mimo, iż nasze wartości, tradycje i kultura są "modne" na świecie.

To przykre, że w świecie i w Polsce są osoby, dla których pieniądze i uczucia innych są ważniejsze od tego co nas ukształtowało. Chrześcijaństwo od zawsze było spoiwem i budowało świat.

Wszyscy, którzy deklarują się jako katolicy, a mimo tego dla "bezpieczeństwa" pomijają symbolikę religijną powinni mieć w sercu słowa: "Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem" (Mt 10,33). Katolik powinien dawać świadectwo wiary nie tylko w ekstremalnych warunkach zagrożenia, ale także wtedy, gdy otoczenie i świat tego nie aprobuje. "Bo ja nie wstydzę się Ewangelii" - mówi św. Paweł (Rz 1,16). Tylko taka postawa będzie świadectwem naszej przynależności i miłości do Chrystusa.

Oliver Pochwat

Fot. Pixabay


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij