17 grudnia 2017
niedziela
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

We współczesnym, postępowym, nowoczesnym świecie przywiązanie do wartości takich jak religia, ojczyzna czy tradycja uchodzi za ciemnogrodzkie i zaściankowe. W imię poprawności politycznej odrzuca się wartości, które budowały świat takim, jakim go znamy. Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Real Madryt, klub piłkarski z wieloletnią tradycją i piękną kartą w historii, wyrzekł się znaku krzyża w imię pieniędzy. Usunięcie krzyża z herbu wiązało się podpisaniem umowy z nowym sponsorem National Bank, Abu Dhabi. "Królewscy", aby nie urazić muzułmańskich "sponsorów" oraz ich klientów, usunęli krzyż - symbol chrześcijaństwa. Dopiero po naciskach ze strony kibiców zdecydowano, że herb bez krzyża będzie obecny jedynie przy okazji rozrywek w krajach muzułmańskich. Krzyż w herbie Realu jest obecny od 1920 roku jako dar od króla Alfonso VIII. Nie jest to pierwszy raz, gdy Real pozbywa się krzyża z herbu. I oczywiście znowu chodzi o pieniądze zagranicznych arabskich sponsorów. W 2012 r. Real zaprezentował pomysł "swojej" wyspy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która miała stanowić centrum rozrywki i kompleks hotelowo-wypoczynkowy. Podczas oficjalnych prezentacji pokazywano klubowy logotyp bez krzyża. Madrycki klub - w imię pieniędzy i słynnej muzułmańskiej wrażliwości - jest gotów usunąć krzyż ze swojego herbu. Ciekawe, czy włodarze klubu w swojej wrażliwości zdecydują się wprowadzić półksiężyc do herbu "Królewskich"?

Przypadki celowego pomijania symboliki chrześcijaństwa są obecne również w Polsce.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Łowicza w swoim produkcie "Jogurt Grecki" również pominęła krzyże. Widok białego kościoła Panagia Platsani z niebieskimi kopułami, które wieńczą krzyże z morzem w tle, jest bardzo charakterystyczny. Jest to najbardziej znane miejsce w mieście Ola na greckiej wyspie Santorini. Jest to motyw bardzo często fotografowany i wykorzystywany do promocji towarów kojarzonych z Grecją. Na grafice produktu krzyże nie wieńczą niebieskich kopuł, zostały wyretuszowane. Złośliwi twierdzą, że to robota specjalnej komórki cenzorskiej.

W oświadczeniu wydanym przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łowiczu możemy przeczytać, iż był to celowy zabieg. Zużyte opakowania trafiają do kosza, więc zdaniem firmy umieszczanie na nich symboliki religijnej jest wielce niestosowne.

Katolicki Uniwersytet Lubelski postanowił w imię nowoczesności i marketingu zerwać ze swoją wieloletnią tradycją. Władze uczelni zachowały godło, ale używa się go w szczególnych wypadkach. Obok godła uniwersytet posiada drugi znak identyfikujący. Godło uczelni zostało zarezerwowane dla rektora, oficjalnych dokumentów, logo zaś jest znakiem graficznym służącym do codziennej identyfikacji wizualnej i promocji uniwersytetu.

W nowym logo nie znajdziemy krzyża, polskiego orła w koronie i tradycyjnego zawołania "Deo et Patriae" (Bogu i Ojczyźnie).

W 2014 r. na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstał spot, który miał promować Polskę za granicą. W spocie pokazany jest m.in. Giewont, ale bez krzyża. Krzyż na Giewoncie obecny jest od 1901 roku i zna go cała Polska. Na skandaliczne zbezczeszczenie szczytu zareagowali górale, którzy zażądali wycofania spotu. W liście skierowanym do ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny wyrazili zdecydowany sprzeciw przeciwko zmianie wizerunku Giewontu. Eliminowanie z przestrzeni publicznej krzyża obraża uczucia religijne i stanowi zakłamywanie historii, tak ważnej dla nas wszystkich.

1819 kg symbolu chrześcijańskiej wiary od 116 lat dzielnie opiera się naturze i jest symbolem wierności Bogu i ojczyźnie. Niestety, dla pewnych kręgów stał się niewygodnym znakiem, który kłóci się z nowoczesną oraz oświeconą wizją świata i w ich mniemaniu nie może stanowić promocji naszej historii. Mimo, iż nasze wartości, tradycje i kultura są "modne" na świecie.

To przykre, że w świecie i w Polsce są osoby, dla których pieniądze i uczucia innych są ważniejsze od tego co nas ukształtowało. Chrześcijaństwo od zawsze było spoiwem i budowało świat.

Wszyscy, którzy deklarują się jako katolicy, a mimo tego dla "bezpieczeństwa" pomijają symbolikę religijną powinni mieć w sercu słowa: "Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem" (Mt 10,33). Katolik powinien dawać świadectwo wiary nie tylko w ekstremalnych warunkach zagrożenia, ale także wtedy, gdy otoczenie i świat tego nie aprobuje. "Bo ja nie wstydzę się Ewangelii" - mówi św. Paweł (Rz 1,16). Tylko taka postawa będzie świadectwem naszej przynależności i miłości do Chrystusa.

Oliver Pochwat

Fot. Pixabay

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Ekspertka" od etyki dziennikarskiej znowu atakuje. Lichocka przekonuje, że karanie wybranych mediów to "działanie na rzecz wolności słowa"

Joanna Lichocka jest osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Albo niech władze wymagają od wszystkich mediów rzetelności, także tych przychylnych albo niech siedzą cicho.

Panie premierze, trzeba ministra od smogu!

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił dość istotną część swojego expose kwestii smogu. To przełom, bowiem nigdy wcześniej nowy szef rządu nie mówił tak dużo o tej istotnej sprawie podczas swojego pierwszego przemówienia.

Afryka zrewolucjonizuje Europę

Karygodnie niedoceniony w polskich i europejskich mediach ostatni szczyt UE-Afryka (właśc. Unia Afrykańska) dowiódł, że to czarny lad będzie w najbliższych latach kluczowym sąsiadem Europy. Powód jest dość paradoksalny, bowiem Afryka ma coś, czego zabraknie wkrótce u nas, choć z pewnych przyczyn nie jest to jeszcze skutecznie wykorzystywane...

Marsz Niepodległości vs Obywatele RP. Studium dziwnego przypadku

Dwa sposoby organizacji zgromadzeń, dwie skrajne ideologie. Postawiliśmy obok siebie i porównaliśmy dwie skrajne wobec siebie organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Obywatele RP. Raport omawia liczbę zatrzymanych przez policję, typy wykroczeń, wielkość zgromadzeń oraz sposób ich organizacji.

Przyganiał kocioł garnkowi, czyli Lichocka o "dziennikarskiej rzetelności"

Nie milkną echa zeszłotygodniowego wydania programu "Warto rozmawiać", w którym Jan Pospieszalski zdecydował się przyjrzeć zabiegom służącym likwidacji polskiej hodowli zwierząt futerkowych...

Czabański nie wytrzymał. Chce załatwić Kurskiego!

Szef mediów narodowych łączący w sobie tradycje zarówno wieloletniego komunisty z PZPR jak i antykomunisty z "Solidarności", Krzysztof Czabański, nie wytrzymał...

Łapanki na poszukiwaczy od Wielkopolski po Mazowsze. Tylko 0,001 proc. detektorystów jest legalnych. Od 1 stycznia przybędzie 100 tys. przestepców...

W zeszłym miesiącu policja zatrzymała w Wielkopolsce kilkanaście osób podczas zlotu poszukiwaczy. Dzisiaj media informują o kolejnej wielkopolskiej sprawie. Rano policja zjawiła się w domu poszukiwacza na Mazowszu.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Polska

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Polska

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Polska

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Paweł Kukiz: Morawiecki budował zaplecze polityczne dla syna

Polska

Paweł Kukiz w programie "Skandaliści" wyjawił sekret negocjacji z Kornelem Morawieckim przed wyborami do Sejmu. Jeśli wierzyć słowom Pawła Kukiza, Kornel Morawiecki planował kosztem jego ruchu wzmocnić pozycję polityczną syna.

Kijowski zostaje w Polsce. Zebrano prawie 32 tysiące złotych

Polska

Były lider Komitetu Obrony Demokracji za pośrednictwem YouTube podziękował wszystkim, którzy zrzucili się na jego utrzymanie.

Byłam opluta, pobita, obrzucona kamieniami, a wszystko przez mojego dziadka. Mocne wyznanie wnuczki Leszka Millera

Polska

Monika Miller dała się poznać jako wytatuowana wnuczka byłego premiera. W najnowszym wywiadzie 22-latka wyznaje jak znęcali się nad nią nauczyciele i uczniowie.

Odlot Platformy Obywatelskiej! Bronią placu komunisty i antysemity

Polska

Katowicka Platforma Obywatelska zorganizowała protest przeciwko zmianie patronatu placu. Decyzją wojewody śląskiego plac Wilhelma Szewczyka ma nosić nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

Janas o powodach przegranego meczu na mistrzostwach: Marcinkiewicz przyszedł do szatni z pięcioma ochroniarzami, żartował. Wyszliśmy na luzie i skończyło się jak skończyło

Po godzinach

Były piłkarz i selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Paweł Janas gościł w sportowym programie "Wilkowicz sam na sam". Opowiadał m.in. o kulisach mundialu z 2006 roku, który dla polskich piłkarzy zakończył się niepowodzeniem.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.