18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Drogi czytelniku. Ile razy w życiu widziałeś umierającego człowieka? Ile razy byłeś przy czyimś ostatnim tchnieniu? Ja będąc na oddziale geriatrycznym lub internistycznym przeżywam to średnio raz w tygodniu.

Pierwszy raz takiej szpitalnej śmierci doświadczyłam na praktykach po pierwszym roku. Miałam wtedy 19 lat. Czy to dużo, mało? Nie wiem. Taki jest ten zawód. Taki jest ten zawód, który wybrałam i który kocham, musiałam przywyknąć. Ale to nie znaczy, ze koło śmierci przechodzę obojętnie. Staram się nie zamienić w serca w skałę, chociaż to najlepsze rozwazanie dla obolałej psychiki. O wiele gorzej czuje się po zajęciach w szpitalach pediatrycznych.

Zdarzyło Ci się, że mały chłopczyk ciągnął za fartuch żeby go wziąć do domu? Że 4-letnia dziewczynka prosiła żeby coś jej namalować, bo sama ma za mało siły, żeby utrzymać kredkę? Że bawiłeś się z dzieckiem wieczorem, a rano już nie żyło? A mi się to zdarzyło.

Ja tylko opowiadam. Każdy powinien sam ocenić czy to już jest stresujące, czy jeszcze nie. Do tego trzeba dołożyć to, co dopiero mnie czeka: stres związany z odpowiednią diagnozą i odpowiedzialnością za leczenie pacjenta. A to wszystko po 36 godzinach bez snu oraz 14 godzinach od ostatniego posiłku.

22429242 10214356990028547 300722365 o

Na każdym kroku widzę niedofinansowanie w ochronie zdrowia. Moja podróż w tym świecie jeszcze dobrze się nie zaczęła, a już wiem, jak bardzo jest źle. Przede wszystkim jak źle jest dla pacjenta. Najpierw dziwiłam się, że tak jest, później zrozumiałam, że winne jest niedofinansowanie całego sektora. Następnie próbowałam tłumaczyć pacjentom i znajomym skąd wynikają ich frustracje, bo widziałam, że sami nie znają tej machiny i nie wiedzą, że winę ponosi system.

System, który da się zmienić i dofinansować, tylko trzeba chcieć i słuchać obywateli. Mam wrażenie, że Ministerstwo wyznaje zasadę, że pacjent ma tylko PRZEŻYĆ, a nie DOBRZE żyć. A mógłby żyć lepiej. I to o wiele. Na każdym kroku uczę się o nowoczesnych metodach niesamowitej diagnostyki, o nowoczesnych metodach stosowanych w chirurgii, o nowych osiągnięciach w zakresie prowadzenia leczenia. Uczę się. Po czym wchodzę na klinikę i słyszę, że takie rzeczy to nie w Polsce. Że nie ma na to pieniędzy. Że sprzęt wprawdzie drogi, ale jego koszt zwróciłby się w ciągu 2 lat - niestety NFZ nie pozwoli. Że sprzęt jest, ale badanie drogie samo w sobie i szpital już nie może go wykonywać.

Czy to normalne? To są wasze pieniądze. Tak, wasze! Bo to wy płacicie składki, drodzy pacjenci. A później pozwalacie Ministerstwu na to, żeby wciskali wam już niemal symboliczne szpitalne jedzenie, zamiast obiadu za który zapłaciliście.

Publiczna ochrona zdrowia nie musi się kojarzyć z odrapanymi ścianami i rocznym czekaniem w kolejce do endokrynologa. Ale od 10 lat Ministerstwo Zdrowia nie ruszyło tematu większego finansowania. Liczby mówią same za siebie – już dziś w Polsce mamy o 30 proc. niższą wyleczalność nowotworów niż w innych krajach w Europie.

Właśnie przez te deficyty sprzętowe, kadrowe i diagnostyczne, które nagromadziły się latami. Naprawdę chcemy się na to zgodzić? Minister Radziwiłł mówi o 2025 roku. Ilu pacjentów będzie poszkodowanych do tego czasu? A minister wspomniał przy tym, że to optymistyczna wersja...

Czemu obudziliśmy się dopiero teraz? My nie spaliśmy. To nie jest pobudka, tylko ostatni desperacki krzyk w ferworze walki, która ciągnie się od lat. Od lat staramy się dotrzeć do ministrów i rządów. Różnych. Partia nie gra roli. Każdy miał nas w nosie. Protestowaliśmy zakładając koszulki, plakatując izby, informując o problemie i nadchodzącym kryzysie. 

Porozumienie Rezydentów zorganizowało akcję, w której nasi reprezentanci spotykali się z politykami w samorządach i tłumaczyli istotę sprawy – jak ważne jest szybkie i konkretne działanie. I co? I nic. Jak cała reszta. Puste obietnice, że coś się zmieni, niewiele wzmianek w mediach, szybkie zamiecenie naszych słów pod dywan.

22447117 10214356990068548 1870519686 n

Już 10 lat temu Naczelna Izba Lekarska podjęła uchwałę, która zawiera OBECNE postulaty i wysłała ją do ówczesnego Ministra Zdrowia. I co? I znowu nic. Nie wiem co się stało, że TEN protest jest inny. Może większa pomoc i wsparcie od młodszych kolegów, może większa świadomość i strach przed przyszłością wśród studentów, może wreszcie desperacja prowadząca do tak długiej głodówki, której już nikt nie mógł ignorować?

A może to, że Polski Pacjent w końcu zdecydował, że musi stanąć z nami i walczyć o lepszą rzeczywistość i zdrowie dla siebie samego. Bo politycy nie dadzą pacjentowi nic, jeśli nie będą przyparci do muru. Rząd musi widzieć, ze jesteśmy po jednej stronie. Że walczymy o zdrowie nas wszystkich. I że nie damy się nabrać. Ani my, jako pacjenci. Ani my, jako lekarze. Ani my, jako ludzie, którzy NIE CHCĄ wyjeżdżać za granicę by ich życie wyglądało normalnie. To tu się urodziłam. Tu wychowałam. Tu mam rodzinę. Tutaj mam dom. I tutaj chce leczyć. Nie jestem sama.

Pomóżcie nam. Bez Was, drodzy pacjenci, nic nie osiągniemy... Politycy leczą się prywatnie, pamiętajcie. To walka o zdrowie i normalność w medycynie dla Ciebie, Twojej rodziny, przyjaciół i dla mnie. W ilości siła! Wesprzyj nas teraz, abyśmy my mogli wesprzeć Ciebie w przyszłości jako lekarze, leczący w Polsce... Protesty odbywają się w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie i Wrocławiu. 

Politycy i media bardzo skupiają się na tym, że chcemy podwyżek. Chcą bardzo, żeby obudził się w Was stereotypowy Polak, który nie lubi, kiedy ktoś dostaje więcej. Nie dajcie sobą manipulować. Nie dajcie się skłócić. To ostatni z postulatów rezydentów. Nie jest bezzasadny. Jeśli zarabiasz 2200 zł na rękę i wydajesz z tego ok. 2000 zł na pojedynczy kurs specjalizacyjny... cóż, niewiele ci zostaje. To prosta matematyka.

Niewiele osób ma swoje mieszkanie, więc doliczmy do tego czynsz i utrzymanie. A kursy finansować musimy sobie sami. Więc zostajemy dłużej. Za długo. Inni, nawet jeśli nie chcą zostawać, to są przymuszani – "bo jak nie Ty, to nikt inny i pacjenci zostaną bez opieki". Dzieci młodych lekarzy liczą nieobecność rodziców w dniach, a nie w godzinach. Tak nie powinno być. Nigdzie. Po prostu nigdzie. Wiele artykułów na ten temat powstało, więc nie będę zbytnio się zagłębiać. Zwłaszcza, ze to absolutnie nie jest kwintesencją protestu. Będziemy zadowoleni i bez tego. Ale dajcie nam możliwość normalnego leczenia, a nie obecnej paranoi.

Młoda Lekarka

Fot. Porozumienie Rezydentów OZZL

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Ekspertka" od etyki dziennikarskiej znowu atakuje. Lichocka przekonuje, że karanie wybranych mediów to "działanie na rzecz wolności słowa"

Joanna Lichocka jest osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Albo niech władze wymagają od wszystkich mediów rzetelności, także tych przychylnych albo niech siedzą cicho.

Panie premierze, trzeba ministra od smogu!

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił dość istotną część swojego expose kwestii smogu. To przełom, bowiem nigdy wcześniej nowy szef rządu nie mówił tak dużo o tej istotnej sprawie podczas swojego pierwszego przemówienia.

Afryka zrewolucjonizuje Europę

Karygodnie niedoceniony w polskich i europejskich mediach ostatni szczyt UE-Afryka (właśc. Unia Afrykańska) dowiódł, że to czarny lad będzie w najbliższych latach kluczowym sąsiadem Europy. Powód jest dość paradoksalny, bowiem Afryka ma coś, czego zabraknie wkrótce u nas, choć z pewnych przyczyn nie jest to jeszcze skutecznie wykorzystywane...

Marsz Niepodległości vs Obywatele RP. Studium dziwnego przypadku

Dwa sposoby organizacji zgromadzeń, dwie skrajne ideologie. Postawiliśmy obok siebie i porównaliśmy dwie skrajne wobec siebie organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Obywatele RP. Raport omawia liczbę zatrzymanych przez policję, typy wykroczeń, wielkość zgromadzeń oraz sposób ich organizacji.

Przyganiał kocioł garnkowi, czyli Lichocka o "dziennikarskiej rzetelności"

Nie milkną echa zeszłotygodniowego wydania programu "Warto rozmawiać", w którym Jan Pospieszalski zdecydował się przyjrzeć zabiegom służącym likwidacji polskiej hodowli zwierząt futerkowych...

Czabański nie wytrzymał. Chce załatwić Kurskiego!

Szef mediów narodowych łączący w sobie tradycje zarówno wieloletniego komunisty z PZPR jak i antykomunisty z "Solidarności", Krzysztof Czabański, nie wytrzymał...

Łapanki na poszukiwaczy od Wielkopolski po Mazowsze. Tylko 0,001 proc. detektorystów jest legalnych. Od 1 stycznia przybędzie 100 tys. przestepców...

W zeszłym miesiącu policja zatrzymała w Wielkopolsce kilkanaście osób podczas zlotu poszukiwaczy. Dzisiaj media informują o kolejnej wielkopolskiej sprawie. Rano policja zjawiła się w domu poszukiwacza na Mazowszu.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Wiadomo, gdzie pacjenci ucierpią przez protest medyków

Polska

W wyniku protestu medyków, do którego przyłączyło się już prawie 4,5 tys. osób, lekarze z Porozumienia Zawodów Medycznych ostrzegają przed paraliżem w służbie zdrowia. Specjaliści z ponad 50 miast zrezygnowali z dodatkowych dyżurów w klinikach i przychodniach. Protestujący domagają się szybkiego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Tak wygląda pierwsze "homomałżeństwo" w Australii. Były dwie białe suknie [WIDEO]

Świat

W sobotę prawnie zawarto pierwsze tzw. "małżeństwo" homoseksualne w Australii. "Ślub" wzięły 31-letnia Lauren Price i 29-letnia Amy Laker.

TYLKO U NAS! Były poseł PO przeszedł do Jarosława Gowina

Polska

Były parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej, Andrzej Gut-Mostowy dołączył do nowego ugrupowania Jarosława Gowina – Porozumienie. Pochodzący z Zakopanego Gut-Mostowy wszedł w skład regionalnych władz ugrupowania.

Biedroń o Kaczyńskim: To jest cienki Jarek. Za dwa lata nie będzie Prawa i Sprawiedliwości [WIDEO]

Bez komentarza

Prezydent Słupska, Robert Biedroń postanowił skierować przesłanie do wszystkich Polaków. Biedroń w nagraniu wideo odwołuje się do Jarosława Kaczyńskiego i frakcji rządzącej.

Sikorski: Prezes Kaczyński jest wrednym dziadygą

Polska

Były szef MSZ i MON, Radosław Sikorski w wywiadzie dla Radia Zet nazwał Prezesa Kaczyńskiego "wredną dziadygą". Polityk odniósł się także do swojej wypowiedzi z początku grudnia, kiedy nazwał premier Beatę Szydło "wrednym babsztylem".

SEJMUSZKI ODC. 04: Wiemy czym najprawdopodobniej zajmie się Beata Kempa

Polska

SEJMUSZKI to nieregularny przegląd sejmowych plotek i ploteczek. Tego, czego posłowie i senatorowie nie powiedzą pod nazwiskiem, a co jednocześnie jest tajemnicą poliszynela w gmachach na Wiejskiej.

Nowe twarze w rządzie Morawieckiego. Znamy nazwiska nowych współpracowników Morawieckiego

Polska

Minął raptem tydzień od zaprzysiężenia nowego rządu, a już pojawiły się głosy dotyczące rekonstrukcji. Jak donosi "Fakt", znamy pierwsze nazwiska nowych twarzy w rządzie Morawieckiego.

Seksafera z Amber Gold w tle. Prezes firmy umawiał się z mężczyznami na homoportalu

Polska

Marcin P., prezes Amber Gold miał dość szerokie upodobania. Jednym z nich było umawianie się z homoseksualistami poprzez portal internetowy. Jak informuje "Super Express", prokuratura potwierdziła ten wątek, ale nie wnikała w niego głębiej.

LGBT wściekłe! Piaseczny w TVN: Mało widzę ludzi na ulicy, którzy krzyczą "jestem hetero!"

Polska

Słynny muzyk, Andrzej Piaseczny na antenie programu "Dzień dobry TVN" zauważył, że heteroseksualiści, w przeciwieństwie do homoseksualistów, raczej nie odczuwają potrzeby pokazywania swojej seksualności publicznie.

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.