19 października 2017
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Drogi czytelniku. Ile razy w życiu widziałeś umierającego człowieka? Ile razy byłeś przy czyimś ostatnim tchnieniu? Ja będąc na oddziale geriatrycznym lub internistycznym przeżywam to średnio raz w tygodniu.

Pierwszy raz takiej szpitalnej śmierci doświadczyłam na praktykach po pierwszym roku. Miałam wtedy 19 lat. Czy to dużo, mało? Nie wiem. Taki jest ten zawód. Taki jest ten zawód, który wybrałam i który kocham, musiałam przywyknąć. Ale to nie znaczy, ze koło śmierci przechodzę obojętnie. Staram się nie zamienić w serca w skałę, chociaż to najlepsze rozwazanie dla obolałej psychiki. O wiele gorzej czuje się po zajęciach w szpitalach pediatrycznych.

Zdarzyło Ci się, że mały chłopczyk ciągnął za fartuch żeby go wziąć do domu? Że 4-letnia dziewczynka prosiła żeby coś jej namalować, bo sama ma za mało siły, żeby utrzymać kredkę? Że bawiłeś się z dzieckiem wieczorem, a rano już nie żyło? A mi się to zdarzyło.

Ja tylko opowiadam. Każdy powinien sam ocenić czy to już jest stresujące, czy jeszcze nie. Do tego trzeba dołożyć to, co dopiero mnie czeka: stres związany z odpowiednią diagnozą i odpowiedzialnością za leczenie pacjenta. A to wszystko po 36 godzinach bez snu oraz 14 godzinach od ostatniego posiłku.

22429242 10214356990028547 300722365 o

Na każdym kroku widzę niedofinansowanie w ochronie zdrowia. Moja podróż w tym świecie jeszcze dobrze się nie zaczęła, a już wiem, jak bardzo jest źle. Przede wszystkim jak źle jest dla pacjenta. Najpierw dziwiłam się, że tak jest, później zrozumiałam, że winne jest niedofinansowanie całego sektora. Następnie próbowałam tłumaczyć pacjentom i znajomym skąd wynikają ich frustracje, bo widziałam, że sami nie znają tej machiny i nie wiedzą, że winę ponosi system.

System, który da się zmienić i dofinansować, tylko trzeba chcieć i słuchać obywateli. Mam wrażenie, że Ministerstwo wyznaje zasadę, że pacjent ma tylko PRZEŻYĆ, a nie DOBRZE żyć. A mógłby żyć lepiej. I to o wiele. Na każdym kroku uczę się o nowoczesnych metodach niesamowitej diagnostyki, o nowoczesnych metodach stosowanych w chirurgii, o nowych osiągnięciach w zakresie prowadzenia leczenia. Uczę się. Po czym wchodzę na klinikę i słyszę, że takie rzeczy to nie w Polsce. Że nie ma na to pieniędzy. Że sprzęt wprawdzie drogi, ale jego koszt zwróciłby się w ciągu 2 lat - niestety NFZ nie pozwoli. Że sprzęt jest, ale badanie drogie samo w sobie i szpital już nie może go wykonywać.

Czy to normalne? To są wasze pieniądze. Tak, wasze! Bo to wy płacicie składki, drodzy pacjenci. A później pozwalacie Ministerstwu na to, żeby wciskali wam już niemal symboliczne szpitalne jedzenie, zamiast obiadu za który zapłaciliście.

Publiczna ochrona zdrowia nie musi się kojarzyć z odrapanymi ścianami i rocznym czekaniem w kolejce do endokrynologa. Ale od 10 lat Ministerstwo Zdrowia nie ruszyło tematu większego finansowania. Liczby mówią same za siebie – już dziś w Polsce mamy o 30 proc. niższą wyleczalność nowotworów niż w innych krajach w Europie.

Właśnie przez te deficyty sprzętowe, kadrowe i diagnostyczne, które nagromadziły się latami. Naprawdę chcemy się na to zgodzić? Minister Radziwiłł mówi o 2025 roku. Ilu pacjentów będzie poszkodowanych do tego czasu? A minister wspomniał przy tym, że to optymistyczna wersja...

Czemu obudziliśmy się dopiero teraz? My nie spaliśmy. To nie jest pobudka, tylko ostatni desperacki krzyk w ferworze walki, która ciągnie się od lat. Od lat staramy się dotrzeć do ministrów i rządów. Różnych. Partia nie gra roli. Każdy miał nas w nosie. Protestowaliśmy zakładając koszulki, plakatując izby, informując o problemie i nadchodzącym kryzysie. 

Porozumienie Rezydentów zorganizowało akcję, w której nasi reprezentanci spotykali się z politykami w samorządach i tłumaczyli istotę sprawy – jak ważne jest szybkie i konkretne działanie. I co? I nic. Jak cała reszta. Puste obietnice, że coś się zmieni, niewiele wzmianek w mediach, szybkie zamiecenie naszych słów pod dywan.

22447117 10214356990068548 1870519686 n

Już 10 lat temu Naczelna Izba Lekarska podjęła uchwałę, która zawiera OBECNE postulaty i wysłała ją do ówczesnego Ministra Zdrowia. I co? I znowu nic. Nie wiem co się stało, że TEN protest jest inny. Może większa pomoc i wsparcie od młodszych kolegów, może większa świadomość i strach przed przyszłością wśród studentów, może wreszcie desperacja prowadząca do tak długiej głodówki, której już nikt nie mógł ignorować?

A może to, że Polski Pacjent w końcu zdecydował, że musi stanąć z nami i walczyć o lepszą rzeczywistość i zdrowie dla siebie samego. Bo politycy nie dadzą pacjentowi nic, jeśli nie będą przyparci do muru. Rząd musi widzieć, ze jesteśmy po jednej stronie. Że walczymy o zdrowie nas wszystkich. I że nie damy się nabrać. Ani my, jako pacjenci. Ani my, jako lekarze. Ani my, jako ludzie, którzy NIE CHCĄ wyjeżdżać za granicę by ich życie wyglądało normalnie. To tu się urodziłam. Tu wychowałam. Tu mam rodzinę. Tutaj mam dom. I tutaj chce leczyć. Nie jestem sama.

Pomóżcie nam. Bez Was, drodzy pacjenci, nic nie osiągniemy... Politycy leczą się prywatnie, pamiętajcie. To walka o zdrowie i normalność w medycynie dla Ciebie, Twojej rodziny, przyjaciół i dla mnie. W ilości siła! Wesprzyj nas teraz, abyśmy my mogli wesprzeć Ciebie w przyszłości jako lekarze, leczący w Polsce... Protesty odbywają się w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie i Wrocławiu. 

Politycy i media bardzo skupiają się na tym, że chcemy podwyżek. Chcą bardzo, żeby obudził się w Was stereotypowy Polak, który nie lubi, kiedy ktoś dostaje więcej. Nie dajcie sobą manipulować. Nie dajcie się skłócić. To ostatni z postulatów rezydentów. Nie jest bezzasadny. Jeśli zarabiasz 2200 zł na rękę i wydajesz z tego ok. 2000 zł na pojedynczy kurs specjalizacyjny... cóż, niewiele ci zostaje. To prosta matematyka.

Niewiele osób ma swoje mieszkanie, więc doliczmy do tego czynsz i utrzymanie. A kursy finansować musimy sobie sami. Więc zostajemy dłużej. Za długo. Inni, nawet jeśli nie chcą zostawać, to są przymuszani – "bo jak nie Ty, to nikt inny i pacjenci zostaną bez opieki". Dzieci młodych lekarzy liczą nieobecność rodziców w dniach, a nie w godzinach. Tak nie powinno być. Nigdzie. Po prostu nigdzie. Wiele artykułów na ten temat powstało, więc nie będę zbytnio się zagłębiać. Zwłaszcza, ze to absolutnie nie jest kwintesencją protestu. Będziemy zadowoleni i bez tego. Ale dajcie nam możliwość normalnego leczenia, a nie obecnej paranoi.

Młoda Lekarka

Fot. Porozumienie Rezydentów OZZL

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Obrona Jaruzelskiego, czyli gdzie feministka ma mózg?

Nie tylko bęben jest pusty. Pusty może być także człowiek. Różnica między pustym bębnem a człowiekiem jest taka, że to istota ludzka hodująca obumarłe komórki niszczy ostatni żywy procent zwojów mózgowych. Co za tym idzie, nie daje sobie szans na życie z umysłem, który kształci myśli, analizuje i tworzy kreatywne rozwiązania.

TVNowski cham zawsze będzie chamem! Kuźniar zaatakował "Różaniec do granic"

Znany tvnowski celebryta Jarosław Kuźniar kolejny raz wbił szpilkę w Polaków. Tym razem dziennikarz, znany ze zwracania towarów do sklepów, skomentował akcję "Różaniec do granic", która odbyła się 7 października.

Dobrze, że odbył się czarny protest. Pokazało to wyraźnie, że feministek nikt nie bierze poważnie

Hucznie zapowiadane czarne protesty we wtorek okazały niemoc feministek, które wciąż próbują rościć sobie prawo do bycia rzekomym głosem kobiet. Okazuje się, że bez wsparcia partyjnego nie mogą dosłownie nic.

"Judaszowe srebrniki" wiecznie żywe? Instytucje, które dla pieniędzy wyrzekły się krzyża

Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Koniec z euro warunkiem głębszej integracji

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. 

Polska po EXPO 2017

Zakończona niedawno Wystawa Światowa EXPO 2017 w Astanie była znakomitą okazją do zademonstrowania światu polskich innowacji energetycznych oraz wypromowania naszego kraju jako zielonych płuc tej części świata. Skuteczność naszych wysiłków może zaowocować przyznaniem Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022.

Cmentarze zwierzęce i krematorium - fenomen polskiej "pobożności" czy krzyk samotności?

Po tym jak w Koniku Nowym pod Warszawą powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt, właściciel zaskoczony sukcesem w krótkim czasie musiał otworzyć kolejną zwierzęcą nekropolię. Wkrótce w Polsce powstało kilkanaście tego typu grzebalni i jedno krematorium.

Gryglas jak "panna na wydaniu": Wszyscy się o mnie biją. Mam propozycje ze wszystkich partii

Polska

Parlamentarzysta niezrzeszony Zbigniew Gryglas długo nie pozostanie poza jakimkolwiek ugrupowaniem. Przyznał, że ma propozycje ze wszystkich stron sceny politycznej.

Tarczyński masakruje Tuska: Powinien zmienić nazwisko na "Chorągiewka"

Polska

Jedynym programem, jaki ma Donald Tusk, to program telewizyjny – co mówią media, to mówi Donald Tusk, co prezentuje mainstream, Tusk to powtarza – mówił w wywiadzie dla wPolityce.pl Dominik Tarczyński.

Ziemkiewicz ostro o rządach PiS: Do rzygania daleko, ale zacząłem odczuwać pierwsze mdłości

Polska

O, rzecz jasna, pisowcom daleko jeszcze do tego, co wyprawiali za czasów swej potęgi cwaniacy z PO i PSL. Ale poczucie dokonującej się sprawiedliwości dziejowej i przekonanie, że nie ma z kim przegrać, narasta – napisał w mediach społecznościowych publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Jan Olszewski: Okoliczności śmierci ks. Jerzego wciąż nie niewyjaśniono

Polska

Wciąż śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki nie została w pełni wyjaśniona. 33 lata temu oskarżycielem posiłkowym w procesie zabójców księdza był dawny premier Jan Olszewski. Jego zdaniem, od tamtego czasu nie widać progresu w śledztwie, mimo, że wciąż wiele kwestii związanych z bestialskim morderstwem nie zostało wyjaśnionych.

Idiota łapał kobiety za krocze w centrum Warszawy. Reakcja przechodnia bezcenna. "Przypadkiem cię nie pojeba*o?!"

Bez komentarza

"Z naprzeciwka nadchodzi kobieta, specjalnie na nią wpada łapiąc za krocze. Za chwilę to samo robi z kolejną" – świadkiem takiego chamskiego zdarzenia w centrum Warszawy, był mężczyzna, Sebastian Marks. Sytuację postanowił opisać na swoim Facebooku.

Szydło czy Kaczyński? Ciekawy sondaż

Polska

Z najnowszego sondażu IBRIS wynika, że Polacy wolą, by premierem pozostała Beata Szydło niż Jarosław Kaczyński.

Ponton z imigrantami przypływa do wybrzeży Hiszpanii [WIDEO]

Świat

Imigranci przypływają do Kadyksu na zniszczonym pontonie. Zdarzenie nagrał przypadkowy turysta.

Szyszko triumfuje nad Bodnarem i ekoterrorystami

Polska

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie decyzji ministra środowiska umożliwiającej zwiększenie wycinki w Nadleśnictwie Białowieża. Decyzja kończy sprawę tzw. nielegalnej wycinki.

Mer Kaliningradu: Nie bijcie turystów

Świat

Rosyjska gościnność jest... specyficzna. Mer Kaliningradu, Aeksander Jaroszuk wezwał mieszkańców, by nie bili turystów przyjeżdżających na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w przyszłym roku.

Szwedzkie kretynizmy na temat polskiego antysemityzmu

Świat

Szefowa Forum foer Ievande (Forum Historii Żywej) Ingrid Lomfors prawdopodobnie pozazdrościła swoim zachodnim "historykom" rozgłosu zdobytego na szkalowaniu Polski i Polaków. Na łamach pisma "Dagens Nyheter" Szwedka powtórzyła pseudonaukowe tezy zaprezentowane wcześniej we włoskim dzienniku "Corriere della Sera".

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.