czwartek
| 22 marca 2018

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Sandra Skibniewska: | 18 października 2017

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Zmysł wzroku kompatybilnie z mózgiem nakazał zatrzymać się, skupiając uwagę na jednym z "esejów". Chybcikiem przeczytałam autorski post "koleżanki" po fachu. Przez moment drapałam się po głowie poszukując logiki i sensu w tych kilkunastu zdaniach podrzędnie złożonych. Nawet wyprostowanie zmęczonego od siedzenia kręgosłupa nie pozwoliło mi wyprostować myśli. I tak ze wspomnianymi skręconymi myślami dotrwałam do kilkukrotnej analizy tekstu pisanego.

Proszę sobie wyobrazić, że podmiotem lirycznym dziennikarskiej rozprawki pani Dominiki byli "kibole". Tak, ci sami "kibole", z którymi redaktorka "Gazety Wyborczej" w żaden sposób się nie identyfikuje. Bo jak można identyfikować się ze środowiskiem, którego się nie zna? Na logikę, nie można. W odezwie do użytkowników Facebooka Wielowieyska postanowiła wykonać odsiecz słowną zaadresowaną do kibiców warszawskiej Legii oraz innych "kiboli". Niestety, okazało się, że nieznajomość tematu ze sfery kibicowskiej pogrzebała nadgorliwość wspomnianej pani.

Z tekstu wynika, że Dominika Wielowieyska, podobnie jak jej redakcyjni pobratymcy, kurczowo łapie się tematów, których specyfiki nie zna. W oczach odbiorcy, tych kilkudziesięciu wyrazów przelanych w przestrzeń internetu, jawi się jako ignorantka próbująca awansować do roli eksperta. Spytana przeze mnie podczas lakonicznej rozmowy telefonicznej o to, czy chodzi na mecze? Odpowiedziała, że "czasem". Z całym szacunkiem, ale nie wyobrażam sobie pani Wielowieyskiej stojącej na Żylecie i śpiewającej "Sen o Warszawie". Za to jestem skłonna zamknąć oczy i wyobrazić sobie jak wykonuje inne pieśni w zgoła odmiennym anturażu…

Zastanawiam się, czy poglądy pani Dominiki to wytwór jej wybujałej wyobraźni, czy po prostu kwestia tego, że dostaje sowite wynagrodzenia za oderwane od rzeczywistości komunały? Pozostawię to ocenie ludzi, którzy w porywie szaleństwa weszli na jej fanpejdż, bo nie wierzę, by ktoś samodzielnie myślący czerpał wiedzę z jej szkalujących środowisko kibiców postów.

I to niby Polacy mają być tacy "nietolerancyjni" i tacy "zacofani"? Pani Dominiko, więcej "tolerancji" i akceptacji dla ludzi. Czyżby ta "tolerancja" była jednostronna? Pachnie mi to segregacją według grupy społecznej. Kiedyś już mieliśmy do czynienia z tego typu wartościowaniem. Czy to zakończyło się dobrze? Proszę sięgnąć po literaturę historyczną z okresu II wojny światowej.

Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Dominika Wielowieyska


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij