21 listopada 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

O aferach związanych z wciąż największym portalem społecznościowym pisano już wiele. A to prowadzono tajne eksperymenty przy współpracy ze służbami, a to wykazywano się podwójną moralnością odnośnie "mowy nienawiści", a to znowu blokowanie – niby przypadkiem – stron prawicowych. Obecnie sam stałem się ofiarą totalitarnej organizacji, z którą nie można się skontaktować.

Absurd i podwójne standardy mowy nienawiści

Na Facebooku jest mnóstwo profili, których celem jest ośmieszanie wiary chrześcijańskiej. Większość z nich nawołuje do tego w samej nazwie. Najgłośniejszym przykładem był chyba profil sugerujący, że papież Jan Paweł II "ukradł papierosy". Pojawiały się tam grafiki dla wybitnie biednego odbiorcy, z sugerowaniem mu pedofilii włącznie.

Jednocześnie Facebook z marszu blokował rzekomo nienawistne profile. Jednym z nich był profil "Zamiast tęczy – flaga Konfederacji", która była aktem solidarności z Amerykanami, którym Sąd Najwyższy narzucił w 14. stanach tzw. homośluby.

Fanpejdż szybko zablokowano. Wielu Internautów, którzy ustawili sobie filtr nakładający flagę Skonferedowanych Stanów Ameryki (CSA) na profilowe również otrzymało bana za rzekomy rasizm. Należy też przypomnieć, że flaga CSA nie jest faktycznie symbolem nienawiści czy też rasizmu, a flagą nieistniejącego już państwa, z którego usilnie próbuje się robić współcześnie siedliskiem rasizmu i wszystkiego, co złe.

Wspominałem, że sam otrzymałem bana. Afera tym razem poszła – najpewniej, ponieważ jako zwykły śmiertelnik nie mogę skontaktować się z administratorami Facebooka, by ustalić to na pewno – o słowo "ciota", które – jak się okazuje – jest atakiem… ze względu na orientację seksualną. Należy podkreślić, że zostało użyte w kontekście miałkości charakteru w dyskusji o postawie i charakterze mężczyzny, nie seksualności oraz w zamkniętej grupie. Dyskusja zaś miała miejsce około miesiąc lub dwa temu. Blokadę dostałem przedwczoraj...

Tak naprawdę nawet nie sądziłem, że to słowo uchodzi za atak wobec mniejszości seksualnych.

Jeszcze większy absurd miał miejsce podczas zeszłorocznego naziprotestu feministek z parasolkami. Dało się zauważyć wzmożoną działalność proaborcyjnych trolli na Facebooku. Epitety takie, jak: katofaszyści, oszołomy, kościelne poj*by, naziści, debile, etc. sypały się jeden za drugim. Początkowo próbowałem dyskutować, ale kwestie merytoryczne były odbijane wspomnianymi epitetami. Tak czy inaczej ja i sporo moich znajomych otrzymaliśmy bana. Co niezwykle ciekawe, powodem zablokowania konkretnie mojego konta na miesiąc była odpowiedź o treści: "Tak, i się z was śmieją :)". Chodziło o rzekome pokazanie "siły kobiet" przy czarnym proteście wszystkim Polakom.

Za wspomniane epitety wobec normalnych ludzi nikt blokady nie otrzymał.

W lipcu z kolei – rzekomo przez pomyłkę – Facebook zablokował ponad 300 stron patriotycznych. Przywrócono je dopiero po nagłośnieniu afery w największych mediach w Polsce.

Żeby było jasne - nie neguję tutaj możliwości ustalania zasad prywatnego serwisu przez jego założyciela. Natomiast zwracam uwagę, że serwis prawdopodobnie łamie swój własny regulamin. Nie ma podanej "czarnej listy" symboli czy słów "zakazanych" przez Facebooka. Zamiast tego dowiaduję się – poprzez zablokowanie bez możliwości odwołania – że dokonałem rzekomo ataku na człowieka "ze względu na jego orientację seksualną", co jest absurdem.

Arbitralne decyzje i brak możliwości odwołania

Jeżeli zostałeś zablokowany – blokada pozostanie. Nie możesz się od niej praktycznie odwołać, nie masz też możliwości kontaktu z administracją. Zamiast tego otrzymujesz kilkanaście rodzajów formularzy… w celu wysłania opinii, której – jak sama administracja informuje – najpewniej nie przeczytają, bo otrzymują ich za dużo.

Nie jest sprawiedliwą i wydaje mi się, że nawet legalną opcja, że usługodawca łamie swój regulamin. Często też nie do końca wiadomo, na czym polega problem. Co zrobić, by się dowiedzieć? Ano nic.

Po otrzymaniu ostatniej blokady dezaktywowałem stare konto i założyłem nowe. Skoro mogę dostać blokadę na miesiąc za coś, co będzie rzekomo obraźliwe, wolę dostać ją na dzień lub dwa, nie od razu na miesiąc. Tak bowiem działa mechanizm Facebooka – każda kolejna blokada jest dłuższa od poprzedniej.

Po kilku godzinach otrzymałem informację, że wykryto u mnie "dziwne zachowanie". Nijak szło się dowiedzieć, cóż dziwnego miało to być. Zażądano ode mnie numeru telefonu. Podałem i konto odblokowano. Kilka godzin później to samo, lecz tym razem zażądano zdjęcia. Te również wysłałem. Minęły już 24 godziny i nadal nie zostało ono sprawdzone, zaś dostępu do konta jak nie było tak nie ma. Nie mam również informacji, cóż złego lub "dziwnego" wykonałem.

Pomijając kwestie moralno-etyczne – czy jest to uczciwe i legalne, by w Polsce w taki sposób traktować kogokolwiek?

Alternatywy

Niedawno pojawiła się u nas informacja o alternatywnych portalach społecznościowych. Najrozsądniejsze wydają się być chińskie QQ oraz rosyjskie vKontakte. Na ten drugi już się przeniosłem. Jestem bowiem przekonany, że tam nie zarzuci mi się "ataków na seksualność innego człowieka" poprzez złe postawienie przecinka czy też użycie słowa, które – zdaniem administracji i przesadnie wrażliwych piewców tolerancjonizmu – rzekomo razi uczucia homoseksualistów.

Facebook w bardzo arogancki i dwulicowy sposób pełni rolę Orwellowskiej policji myśli, która ściga "myślozbrodnię". Nieważne, w jakim kontekście – użycie pewnych słów jest według jego twórców godne potępienia, zaś osoba, która użyła takiego słowa – jest zbrodniarzem.

Odwołanie? Nie ma czegoś takiego. Globalna korporacja arbitralnie podejmuje decyzje, niezależnie od praw działających w danych krajach bez możliwości chociażby kontaktu. Jedyne, czego się boi, to negatywne opinie na masową skalę, co pokazało oświadczenie Facebooka po skasowaniu kilkuset prawicowych stron.

Ty zaś, Czytelniku pewnego dnia dowiesz się, że Twoje konto – wraz z możliwością kontaktu ze znajomymi, a być może i z pracodawcą – zostało zablokowane, ponieważ ktoś stwierdził, że wstawiona przez Ciebie emotikona w dyskusji jest okazaniem nienawiści wobec homoseksualistów. I Twoja opinia czy też kontekst tego będzie zupełnie nieważny...

Dominik Cwikła

Fot. YouTube/Pixabay (kolaż)

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną. Niepokoje podsyca Rosja.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

"Człowiek Koń" i jego andropauza

Jedno z moich ulubionych przysłów brzmi "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Niestety, nie zawsze jest tak, że jabłonka wyda dorodny owoc w postaci podobnego do siebie jabłuszka. 

Niepodległość prostackiej demokracji

99 lat po odzyskaniu niepodległości wciąż nie rozumiemy istoty demokratycznego państwa prawa. Demokracja nie jest jedynie synonimem wyborów i oddawania każdego wycinka życia społecznego i imperium państwa pod cykliczny osąd ludu.

Znany psycholog dla wSensie o zniczach dla żywego jeszcze Piotra Szczęsnego

Zapytaliśmy psychoterapeutę, dr Ireneusza Siudema, co nauka mówi o paleniu zniczy dla osoby żyjącej. Dziś media obiegła wieść o skardze, jaką grupka kobiet z Zamościa złożyła za to, że zostały wylegitymowane i przesłuchane przez straż miejską. Kobiety paliły znicze dla żyjącej jeszcze osoby pod siedzibą PiS-u w Zamościu.

Znieczulica "zwykłych" Niemców zabiła tysiące nienarodzonych

Auschwitz było piekłem dla więźniów i niebem dla nauki, która bez zahamowań posługiwała się "materiałem ludzkim". 

Wstyd i hańba. PO "zajechało" stocznie, Czabański bierze się za niszczenie rolnictwa

"Dobra zmiana" zawsze dogada się z Platformą Obywatelską. Przecież szekle muszą się zgadzać, nieprawdaż?

Wyszehrad, czyli V2

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Młodzież Wszechpolska składa zawiadomienie na europosłów PO. "Wstyd i hańba na tych ludzi"

Polska

Młodzież Wszechpolska poinformowała o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy poparli antypolską rezolucję UE.

Posłowie PO chcą komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Pytanie o organizacje ekologiczne wyprowadziło ich z równowagi

Polska

Trybunał Sprawiedliwości orzekł natychmiastowe zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie Polska będzie płaciła karę 100 tys. euro dziennie. Minister Środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska nie robi nic, co nie jest zgodne z prawem UE.

Eliza Michalik zgadza się z Tuskiem: Powiedział prawdę, że PiS realizuje politykę Putina

Bez komentarza

Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie – napisał ostatnio na Twitterze Donald Tusk.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

Gospodarka

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

To koniec ISIS!

Świat

Prezydent Iranu, Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec istnienia Państwa Islamskiego. Irańczycy brali udział po stronie Syryjczyków w walkach przeciwko ISIS. Wcześniej zaś Baszarowi al-Assadowi sukcesów w walce z dżihadystami gratulował Władymir Putin.

Kto by pomyślał? Tomasz Lis obraził... Platformę Obywatelską. "Nie macie jaj!"

Bez komentarza

Redaktor naczelny Newsweeka bardzo mocno atakuje obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zatem mało kto mógł się spodziewać krytycznego wpisu na Twitterze pod adresem największej partii opozycyjnej.

Szok! WHO zalecało wywoływanie poronień... lekiem na wrzody!

Świat

Francja właśnie wycofuje lek Cytotec. Preparat na wrzody promowany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako... środek wczesnoporonny. "Postępowe" panie nieświadome skutków ubocznych, stosowały ten lek, aby usuwać niechciane ciąże.

Świadkowie Jehowy ukrywali pedofilię! Ekspert: Takich przypadków mogły być tysiące

Świat

W rozmowie z BBC Świadkowie Jehowy opowiedzieli po latach, jak byli molestowani seksualnie w wieku dziecięcym. Jak sami mówią, organizacja zabraniała im zgłaszać sprawę na policję.

Krzysztof Krawczyk: Dzięki mnie AWS doszło do władzy! Nie chciałbym obrazić ani czarnych ani czerwonych

Bez komentarza

Według popularnego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, artyści nie powinni angażować się w politykę. "Ja np. od polityki trzymam się z daleka, bo nie wiem kto siedzi na sali (na koncercie). Czy »czerwony«, czy czarny, czy inny ekolog. Nikogo nie chciałbym obrazić" – wyznał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Paliwo z ptasich odchodów? Naukowcy twierdzą, że to możliwe!

Gospodarka

W czasopiśmie "Applied Energy" pojawił się artykuł, w którym naukowcy przekonują o możliwości wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej z odchodów kur, indyków i innego drobiu. Taki sposób pozyskiwania energii pozwala na zwiększenie produkcji nawet o 24 proc. więcej niż z biowęgla!

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.