18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

O aferach związanych z wciąż największym portalem społecznościowym pisano już wiele. A to prowadzono tajne eksperymenty przy współpracy ze służbami, a to wykazywano się podwójną moralnością odnośnie "mowy nienawiści", a to znowu blokowanie – niby przypadkiem – stron prawicowych. Obecnie sam stałem się ofiarą totalitarnej organizacji, z którą nie można się skontaktować.

Absurd i podwójne standardy mowy nienawiści

Na Facebooku jest mnóstwo profili, których celem jest ośmieszanie wiary chrześcijańskiej. Większość z nich nawołuje do tego w samej nazwie. Najgłośniejszym przykładem był chyba profil sugerujący, że papież Jan Paweł II "ukradł papierosy". Pojawiały się tam grafiki dla wybitnie biednego odbiorcy, z sugerowaniem mu pedofilii włącznie.

Jednocześnie Facebook z marszu blokował rzekomo nienawistne profile. Jednym z nich był profil "Zamiast tęczy – flaga Konfederacji", która była aktem solidarności z Amerykanami, którym Sąd Najwyższy narzucił w 14. stanach tzw. homośluby.

Fanpejdż szybko zablokowano. Wielu Internautów, którzy ustawili sobie filtr nakładający flagę Skonferedowanych Stanów Ameryki (CSA) na profilowe również otrzymało bana za rzekomy rasizm. Należy też przypomnieć, że flaga CSA nie jest faktycznie symbolem nienawiści czy też rasizmu, a flagą nieistniejącego już państwa, z którego usilnie próbuje się robić współcześnie siedliskiem rasizmu i wszystkiego, co złe.

Wspominałem, że sam otrzymałem bana. Afera tym razem poszła – najpewniej, ponieważ jako zwykły śmiertelnik nie mogę skontaktować się z administratorami Facebooka, by ustalić to na pewno – o słowo "ciota", które – jak się okazuje – jest atakiem… ze względu na orientację seksualną. Należy podkreślić, że zostało użyte w kontekście miałkości charakteru w dyskusji o postawie i charakterze mężczyzny, nie seksualności oraz w zamkniętej grupie. Dyskusja zaś miała miejsce około miesiąc lub dwa temu. Blokadę dostałem przedwczoraj...

Tak naprawdę nawet nie sądziłem, że to słowo uchodzi za atak wobec mniejszości seksualnych.

Jeszcze większy absurd miał miejsce podczas zeszłorocznego naziprotestu feministek z parasolkami. Dało się zauważyć wzmożoną działalność proaborcyjnych trolli na Facebooku. Epitety takie, jak: katofaszyści, oszołomy, kościelne poj*by, naziści, debile, etc. sypały się jeden za drugim. Początkowo próbowałem dyskutować, ale kwestie merytoryczne były odbijane wspomnianymi epitetami. Tak czy inaczej ja i sporo moich znajomych otrzymaliśmy bana. Co niezwykle ciekawe, powodem zablokowania konkretnie mojego konta na miesiąc była odpowiedź o treści: "Tak, i się z was śmieją :)". Chodziło o rzekome pokazanie "siły kobiet" przy czarnym proteście wszystkim Polakom.

Za wspomniane epitety wobec normalnych ludzi nikt blokady nie otrzymał.

W lipcu z kolei – rzekomo przez pomyłkę – Facebook zablokował ponad 300 stron patriotycznych. Przywrócono je dopiero po nagłośnieniu afery w największych mediach w Polsce.

Żeby było jasne - nie neguję tutaj możliwości ustalania zasad prywatnego serwisu przez jego założyciela. Natomiast zwracam uwagę, że serwis prawdopodobnie łamie swój własny regulamin. Nie ma podanej "czarnej listy" symboli czy słów "zakazanych" przez Facebooka. Zamiast tego dowiaduję się – poprzez zablokowanie bez możliwości odwołania – że dokonałem rzekomo ataku na człowieka "ze względu na jego orientację seksualną", co jest absurdem.

Arbitralne decyzje i brak możliwości odwołania

Jeżeli zostałeś zablokowany – blokada pozostanie. Nie możesz się od niej praktycznie odwołać, nie masz też możliwości kontaktu z administracją. Zamiast tego otrzymujesz kilkanaście rodzajów formularzy… w celu wysłania opinii, której – jak sama administracja informuje – najpewniej nie przeczytają, bo otrzymują ich za dużo.

Nie jest sprawiedliwą i wydaje mi się, że nawet legalną opcja, że usługodawca łamie swój regulamin. Często też nie do końca wiadomo, na czym polega problem. Co zrobić, by się dowiedzieć? Ano nic.

Po otrzymaniu ostatniej blokady dezaktywowałem stare konto i założyłem nowe. Skoro mogę dostać blokadę na miesiąc za coś, co będzie rzekomo obraźliwe, wolę dostać ją na dzień lub dwa, nie od razu na miesiąc. Tak bowiem działa mechanizm Facebooka – każda kolejna blokada jest dłuższa od poprzedniej.

Po kilku godzinach otrzymałem informację, że wykryto u mnie "dziwne zachowanie". Nijak szło się dowiedzieć, cóż dziwnego miało to być. Zażądano ode mnie numeru telefonu. Podałem i konto odblokowano. Kilka godzin później to samo, lecz tym razem zażądano zdjęcia. Te również wysłałem. Minęły już 24 godziny i nadal nie zostało ono sprawdzone, zaś dostępu do konta jak nie było tak nie ma. Nie mam również informacji, cóż złego lub "dziwnego" wykonałem.

Pomijając kwestie moralno-etyczne – czy jest to uczciwe i legalne, by w Polsce w taki sposób traktować kogokolwiek?

Alternatywy

Niedawno pojawiła się u nas informacja o alternatywnych portalach społecznościowych. Najrozsądniejsze wydają się być chińskie QQ oraz rosyjskie vKontakte. Na ten drugi już się przeniosłem. Jestem bowiem przekonany, że tam nie zarzuci mi się "ataków na seksualność innego człowieka" poprzez złe postawienie przecinka czy też użycie słowa, które – zdaniem administracji i przesadnie wrażliwych piewców tolerancjonizmu – rzekomo razi uczucia homoseksualistów.

Facebook w bardzo arogancki i dwulicowy sposób pełni rolę Orwellowskiej policji myśli, która ściga "myślozbrodnię". Nieważne, w jakim kontekście – użycie pewnych słów jest według jego twórców godne potępienia, zaś osoba, która użyła takiego słowa – jest zbrodniarzem.

Odwołanie? Nie ma czegoś takiego. Globalna korporacja arbitralnie podejmuje decyzje, niezależnie od praw działających w danych krajach bez możliwości chociażby kontaktu. Jedyne, czego się boi, to negatywne opinie na masową skalę, co pokazało oświadczenie Facebooka po skasowaniu kilkuset prawicowych stron.

Ty zaś, Czytelniku pewnego dnia dowiesz się, że Twoje konto – wraz z możliwością kontaktu ze znajomymi, a być może i z pracodawcą – zostało zablokowane, ponieważ ktoś stwierdził, że wstawiona przez Ciebie emotikona w dyskusji jest okazaniem nienawiści wobec homoseksualistów. I Twoja opinia czy też kontekst tego będzie zupełnie nieważny...

Dominik Cwikła

Fot. YouTube/Pixabay (kolaż)

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Kukiz i Korwin sondują, czy koalicja się opłaca. Kukiz’15 i partia Wolność powinny połączyć siły?

Wybory samorządowe tuż tuż i mamy już zarysy pierwszych koalicji, których ugrupowania polityczne wystawią wspólnych kandydatów na listy wyborcze.

"Mały, biały domek – skryty w kratach, automatach. Rzędem stoją wartownicy, Naczelnika wierne psy." Więzienie "Toledo" z Kazimierzem Szymonowiczem aka Kopel Klejmanem na czele

Warszawskie więzienie karno-śledcze nr III powstało w 1944 roku na terenie koszar 36. Pułku Piechoty Legi Akademickiej, przy ulicy 11 listopada, dziś Namysłowskiej. Umiejscowienie obiektu idealnie nadawało się do mordowania ludzi. Mówiono o nim "Toledo".

Barbara Nowacka zbija kapitał polityczny na WOŚP? Z jednej strony walczy o prawo do aborcji, z drugiej zbiera pieniądze na ratowanie noworodków

Wydaje się, że politycy, by zrobić sobie odpowiedni PR, są w stanie zrobić wszystko. Mogą nawet dostać chwilowego zaniku pamięci, wszystko po to, by wybić się na akcjach charytatywnych.

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

Mordercy polskich patriotów: Helena Wolińska aka Fajga Mindla

Helena Wolińska - prokurator wojskowy w okresie stalinizmu. Działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, urodzona 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Nauczyciel akademicki oraz polityk. Oskarżała środowiska niepodległościowe w procesach politycznych okresu stalinizmu, w tym w tzw. mordach sądowych.

Dopiero co płakali nad losem zwierząt... a teraz zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy liberalizującej prawo do mordowania dzieci

Wczoraj odbyły się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących nienarodzonych osób. Jednym z nich był neofeministyczny "Ratujmy Kobiety", który na szczęście nie przeszedł. Jednak patrząc na to, kto jak głosował, rodzi się wiele pytań.

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Polska

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Po godzinach

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Polska

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Macierewicz dementuje: Nie odchodzę z PiS. To próba destrukcji ze strony WSI!

Polska

Antoni  Macierewicz odniósł się do spekulacji na temat odejścia z PiS i założenia nowego ugrupowania politycznego. Polityk skomentował także odwołanie go ze stanowiska ministra obrony narodowej.

"Tata był dobrym nazistą". Ogórek: Wściekły atak na moją książkę "polskich" portali i histeria Wachterów

Polska

Niedoszła prezydent Magdalena Ogórek napisała książkę pod tytułem "Lista Wachtera. SS-man, który okradł Kraków". Ogórek nie spodziewała się zapewne takiej fali krytyki pod adresem swoim i lektury, której jest autorką.

BOR potwierdził: Rozbita limuzyna, którą jechała Beata Szydło, bez wykupionego AC

Polska

W lutym 2017 roku w Oświęcimiu rządowa limuzyna, którą jechała ówczesna premier Beata Szydło, rozbiła się. Auto nie miało wykupionego ubezpieczenia AC. Informację potwierdził BOR.

Andruszkiewicz dla wSensie.pl o zmianach w kodeksie wyborczym: Ważne, żeby polityk nie uważał, iż jest w polityce dożywotnio

Polska

Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni) skomentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej kodeks wyborczy. Poseł odniósł się do pytania o to, czy wprowadzone poprawki przyniosą pozytywne efekty.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.