sobota
| 17 marca 2018

Globalny totalitaryzm korporacji, czyli o Facebooku na serio

Dominik Cwikła: | 01 listopada 2017
Współczesny totalitaryzm

O aferach związanych z wciąż największym portalem społecznościowym pisano już wiele. A to prowadzono tajne eksperymenty przy współpracy ze służbami, a to wykazywano się podwójną moralnością odnośnie "mowy nienawiści", a to znowu blokowanie – niby przypadkiem – stron prawicowych. Obecnie sam stałem się ofiarą totalitarnej organizacji, z którą nie można się skontaktować.

Absurd i podwójne standardy mowy nienawiści

Na Facebooku jest mnóstwo profili, których celem jest ośmieszanie wiary chrześcijańskiej. Większość z nich nawołuje do tego w samej nazwie. Najgłośniejszym przykładem był chyba profil sugerujący, że papież Jan Paweł II "ukradł papierosy". Pojawiały się tam grafiki dla wybitnie biednego odbiorcy, z sugerowaniem mu pedofilii włącznie.

Jednocześnie Facebook z marszu blokował rzekomo nienawistne profile. Jednym z nich był profil "Zamiast tęczy – flaga Konfederacji", która była aktem solidarności z Amerykanami, którym Sąd Najwyższy narzucił w 14. stanach tzw. homośluby.

Fanpejdż szybko zablokowano. Wielu Internautów, którzy ustawili sobie filtr nakładający flagę Skonferedowanych Stanów Ameryki (CSA) na profilowe również otrzymało bana za rzekomy rasizm. Należy też przypomnieć, że flaga CSA nie jest faktycznie symbolem nienawiści czy też rasizmu, a flagą nieistniejącego już państwa, z którego usilnie próbuje się robić współcześnie siedliskiem rasizmu i wszystkiego, co złe.

Wspominałem, że sam otrzymałem bana. Afera tym razem poszła – najpewniej, ponieważ jako zwykły śmiertelnik nie mogę skontaktować się z administratorami Facebooka, by ustalić to na pewno – o słowo "ciota", które – jak się okazuje – jest atakiem… ze względu na orientację seksualną. Należy podkreślić, że zostało użyte w kontekście miałkości charakteru w dyskusji o postawie i charakterze mężczyzny, nie seksualności oraz w zamkniętej grupie. Dyskusja zaś miała miejsce około miesiąc lub dwa temu. Blokadę dostałem przedwczoraj...

Tak naprawdę nawet nie sądziłem, że to słowo uchodzi za atak wobec mniejszości seksualnych.

Jeszcze większy absurd miał miejsce podczas zeszłorocznego naziprotestu feministek z parasolkami. Dało się zauważyć wzmożoną działalność proaborcyjnych trolli na Facebooku. Epitety takie, jak: katofaszyści, oszołomy, kościelne poj*by, naziści, debile, etc. sypały się jeden za drugim. Początkowo próbowałem dyskutować, ale kwestie merytoryczne były odbijane wspomnianymi epitetami. Tak czy inaczej ja i sporo moich znajomych otrzymaliśmy bana. Co niezwykle ciekawe, powodem zablokowania konkretnie mojego konta na miesiąc była odpowiedź o treści: "Tak, i się z was śmieją :)". Chodziło o rzekome pokazanie "siły kobiet" przy czarnym proteście wszystkim Polakom.

Za wspomniane epitety wobec normalnych ludzi nikt blokady nie otrzymał.

W lipcu z kolei – rzekomo przez pomyłkę – Facebook zablokował ponad 300 stron patriotycznych. Przywrócono je dopiero po nagłośnieniu afery w największych mediach w Polsce.

Żeby było jasne - nie neguję tutaj możliwości ustalania zasad prywatnego serwisu przez jego założyciela. Natomiast zwracam uwagę, że serwis prawdopodobnie łamie swój własny regulamin. Nie ma podanej "czarnej listy" symboli czy słów "zakazanych" przez Facebooka. Zamiast tego dowiaduję się – poprzez zablokowanie bez możliwości odwołania – że dokonałem rzekomo ataku na człowieka "ze względu na jego orientację seksualną", co jest absurdem.

Arbitralne decyzje i brak możliwości odwołania

Jeżeli zostałeś zablokowany – blokada pozostanie. Nie możesz się od niej praktycznie odwołać, nie masz też możliwości kontaktu z administracją. Zamiast tego otrzymujesz kilkanaście rodzajów formularzy… w celu wysłania opinii, której – jak sama administracja informuje – najpewniej nie przeczytają, bo otrzymują ich za dużo.

Nie jest sprawiedliwą i wydaje mi się, że nawet legalną opcja, że usługodawca łamie swój regulamin. Często też nie do końca wiadomo, na czym polega problem. Co zrobić, by się dowiedzieć? Ano nic.

Po otrzymaniu ostatniej blokady dezaktywowałem stare konto i założyłem nowe. Skoro mogę dostać blokadę na miesiąc za coś, co będzie rzekomo obraźliwe, wolę dostać ją na dzień lub dwa, nie od razu na miesiąc. Tak bowiem działa mechanizm Facebooka – każda kolejna blokada jest dłuższa od poprzedniej.

Po kilku godzinach otrzymałem informację, że wykryto u mnie "dziwne zachowanie". Nijak szło się dowiedzieć, cóż dziwnego miało to być. Zażądano ode mnie numeru telefonu. Podałem i konto odblokowano. Kilka godzin później to samo, lecz tym razem zażądano zdjęcia. Te również wysłałem. Minęły już 24 godziny i nadal nie zostało ono sprawdzone, zaś dostępu do konta jak nie było tak nie ma. Nie mam również informacji, cóż złego lub "dziwnego" wykonałem.

Pomijając kwestie moralno-etyczne – czy jest to uczciwe i legalne, by w Polsce w taki sposób traktować kogokolwiek?

Alternatywy

Niedawno pojawiła się u nas informacja o alternatywnych portalach społecznościowych. Najrozsądniejsze wydają się być chińskie QQ oraz rosyjskie vKontakte. Na ten drugi już się przeniosłem. Jestem bowiem przekonany, że tam nie zarzuci mi się "ataków na seksualność innego człowieka" poprzez złe postawienie przecinka czy też użycie słowa, które – zdaniem administracji i przesadnie wrażliwych piewców tolerancjonizmu – rzekomo razi uczucia homoseksualistów.

Facebook w bardzo arogancki i dwulicowy sposób pełni rolę Orwellowskiej policji myśli, która ściga "myślozbrodnię". Nieważne, w jakim kontekście – użycie pewnych słów jest według jego twórców godne potępienia, zaś osoba, która użyła takiego słowa – jest zbrodniarzem.

Odwołanie? Nie ma czegoś takiego. Globalna korporacja arbitralnie podejmuje decyzje, niezależnie od praw działających w danych krajach bez możliwości chociażby kontaktu. Jedyne, czego się boi, to negatywne opinie na masową skalę, co pokazało oświadczenie Facebooka po skasowaniu kilkuset prawicowych stron.

Ty zaś, Czytelniku pewnego dnia dowiesz się, że Twoje konto – wraz z możliwością kontaktu ze znajomymi, a być może i z pracodawcą – zostało zablokowane, ponieważ ktoś stwierdził, że wstawiona przez Ciebie emotikona w dyskusji jest okazaniem nienawiści wobec homoseksualistów. I Twoja opinia czy też kontekst tego będzie zupełnie nieważny...

Dominik Cwikła

Fot. YouTube/Pixabay (kolaż)


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij