21 listopada 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Marian Kowalski stał się twarzą akcji uruchomionej przez protestantów, której celem jest walka z powszechnie panującą doktryną teorii ewolucji. No właśnie – jak to jest z tą ewolucją? Czy to tylko teoria, czy fakt? Skoro temat zaistniał, warto przy tej okazji rozprawić się z kilkoma mitami.

Chciałbym też zaznaczyć, że to, co przeczytacie, będzie chłodne i pozbawione ideologii. Nie postawię na końcu tezy, że "ewolucjonizm to fakt" lub "fałsz". Wokół tematu powstało mnóstwo mitów i fałszywych tez, które traktowane są jak dogmaty – zarówno przez przeciwników jak i zwolenników teorii ewolucji. A na mitach nie ma co szukać prawdy. Tak więc jeśli jesteś, drogi Czytelniku, gotowy na poznanie faktów i chętny na ich analizę, zachęcam do lektury.

Na pewno nie pochodzimy od małpy

Na sam początek należy zwrócić uwagę, że mnóstwo osób – zarówno zwolenników jak i przeciwników teorii ewolucji – popełnia kardynalny błąd. Widać go nawet w nazwie akcji "Nie pochodzę od małpy". Otóż naukowa teoria ewolucji nie zakłada pochodzenia naszego gatunku od małpy, lecz... wspólnego z małpą przodka. To znacząca różnica. Ani człowiek nigdy nie był małpą, ani małpa nie była człowiekiem. Zgodnie z teorią ewolucji, gdzieś w przeszłości istniał jakiś nieznany nam gatunek – tzw. "brakujące ogniwo" – z którego wyewoluować miały właśnie człowiek i małpa. Należy też podkreślić, że – mimo znajomości wielu form przed powstaniem homo sapiens sapiens, którym jesteśmy my – nie ma odkrytego żadnego śladu gatunku pośredniego pomiędzy nami a małpą.

Niestety, wiele osób – podpierając się rzekomo nauką – twierdzi, że małpa to coś w rodzaju "starszyego brata człowieka". Fakt natomiast jest taki, że osoba wmawiająca, że mamy pochodzić od małpy, to ignorant. Owszem, mamy wiele wspólnych cech. Ale według tej teorii nie było tak, że nagle jakaś małpa doznała anomalii w postaci mniejszego owłosienia i lepszej pracy mózgu, lecz z jakiegoś gatunku powstały te dwa rodzaje stworzeń. Dwa nowe i różne gatunki.

Teoria ewolucji nie podaje odpowiedzi, czym miałby być nasz wspólny przodek. Biorąc natomiast pod uwagę odkrycia archeologiczne oraz wiedzę na temat homo erectus, czy homo neandertalis i ich przodków, teoria o wspólnym z małpą przodku wydaje się być coraz mniej wiarygodna. Minęło wiele lat, od kiedy odkrywano przeróżne gatunki oraz rodzaje gatunków z rodziny "homo", ale realnych powiązań z małpą wciąż brak.

Pierwotna teoria i ideologia

Karol Darwin w swoim dziele "O powstawaniu gatunków" pisał o ewolucji przede wszystkim w zakresie mikroorganizmów. Teoria ta została potwierdzona naukowo i jest stosowana w rolnictwie i hodowli.

Niestety, próbuje przekładać się ją na inne aspekty, do których pierwotnie nie była w ogóle ona przeznaczona. Powstała ideologia nosząca miano "darwinizmu" i próbuje – do dnia dzisiejszego – opanować każdą dziedzinę społeczną, polityczną, naukową a nawet religijną. Na tej ostatniej poległa przy odkryciu w XIX wieku tzw. monoteizmu pierwotnego. Wówczas głosy o "ewolucyjnym rozwoju religii" trochę przycichły, choć współcześnie znowu się podnoszą.

Ewolucjoniści twierdzili, że religia rozwija się w społeczeństwach według jednego schematu. Na początku ludzkość miała wszędzie nazywać "bogami" siły przyrody i ciała niebieskie, np. słońce, potem miało to rozwinąć się w politeizm i mitologię, by ostatecznie przybrać wszędzie wzór monoteistyczny. Idąc tym tropem, nawoływali do porzucenia religii w ogóle oraz zmiany tradycyjnego modelu rodziny, który łączyli właśnie z religią.

Odkrycie tzw. monoteizmu pierwotnego zniszczyło wówczas ten trop. Okazało się, że ludy odizolowane od świata - ludy w południowo-wschodniej Australii, Zulusi, Pigmeje oraz kilka plemion indiańskich - wierzą w dokładnie tego samego Boga wraz z taką samą nauką. Różnice wynikały jedynie w nazewnictwie. Wiara ta istniała też od kiedy sięgali pamięcią swojej historii.

Ewolucjonizm jednak nadal próbuje się przekładać na wszelkie dziedziny życia. Widać to chociażby w postulatach aborterów, by wolno było mordować dzieci, u których wykryto potencjalną wadę w rozwoju prenatalnym. Natomiast pod koniec XIX wieku powstał cały ruch eugeniczny, którego kwintesencją była ideologia światowego mocarstwa - III Rzeszy Niemieckiej - które za cel powzięło sobie zniszczenie najpierw osób upośledzonych i chorych – czyli najsłabszych organizmów – potem "pasożytów", za których uznano Żydów, Romów i Słowian, zaś "słabsze" narody przerobić na niewolników.

Ewolucja a wiara chrześcijańska

Teoria ewolucji nie podważa chrześcijaństwa w ogóle, o ile ktoś nie wyznaje zasady sola scriptura i nie traktuje Starego Testamentu jako dosłowny opis stworzenia świata. Już w połowie XX wieku papież Pius XII w encyklice "Humani Generis" stwierdził, że teoria ewolucji nie jest sprzeczna z nauką wiary o człowieku, o ile nie odrzuci się podstawowych prawd.

Zresztą na zdrowy rozsądek biorąc, Bóg mógł utworzyć ewolucję tak, jak inne prawa fizyki czy biologii. Jeśli więc teoria ewolucji rzeczywiście ma miejsce w gatunkach większych niż poziom bakterii, nie jest ona sprzeczna z chrześcijaństwem.

Co ciekawe, ewolucjoniści bardzo często – w ramach walki z religią – personifikują naturę i ewolucję. Nadają jej wolę, rozum i zdolność planowania, tworząc z tychże niejako boga. Jest to błąd, gdyż natura czy ewolucja to nazwy nadane przez człowieka zjawiskom, które nie posiadają osobowości. Mamy więc do czynienia z paradoksem: w imię walki z religią chrześcijańską, w której wierzy się w osobowego Boga, tworzy się religię opartą o spersonifikowanie zjawisk. Warto przypomnieć, że błąd ten zauważyli już starożytni Grecy, którzy już w tamtych czasach otwarcie mówili, że ich mitologia to pewna metafora, która nie oddaje prawdy, lecz jest wyjaśnieniem niezrozumiałych dla nich zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Ewolucja jest wciąż teorią

Twierdzenie, jakoby ewolucja została udowodniona na większości gatunków jest ignorancją i fałszem. Nie ma żadnych dowodów na to, aby np. kura była niegdyś dinozaurem. Nie ma dowodu na wspólnego z małpą przodka. Jest to teoria, która ma argumenty zarówno "za" jak i "przeciw".

Mimo tego, że jestem kolejnym pokoleniem wiodącym siedzący tryb życia, mój rocznik nie wykształcił w sobie elastyczniejszego organizmu. Zamiast tego mam mnóstwo znajomych ze skrzywieniem kręgosłupa. Mimo kilkuset lat istnienia przemysłu człowiek nie uodpornił się na spaliny. Zamiast tego mamy zatrucia i coraz większy problem ze smogiem. Mimo kilkuset lat istnienia większych miast, człowiek nie wytworzył w sobie uniwersalnej zdolności do radzenia sobie w takowych. Zamiast tego pojawiają się tzw. choroby cywilizacyjne, depresja i nowe, nieznane wcześniej patologie społeczne. Starożytni Egipcjanie krzyżowali się ze sobą w bliskim stopniu pokrewieństwa - nie wytworzyło to nowego gatunku, lecz doprowadziło do upadku wielkiej cywilizacji. Przykłady można mnożyć.

Moje prywatne podejście do teorii ewolucji? Tak naprawdę nijakie. Sam w Boga wierzę, zaś gdyby udowodniono ewolucjonizm, nie widziałbym problemu w swoim funkcjonowaniu i światopoglądzie. Natomiast wkurza mnie powtarzanie jak mantry, że "ewolucja to fakt", podobnie jak każdej propagandy nie mającej udowodnionego pokrycia w rzeczywistości. Nie trzeba być bowiem przeciwnikiem ewolucji, by stwierdzić, że nie pochodzi się od małpy. Głupotą i ignorancją natomiast jest twierdzenie, że zgadza się z ewolucjonizmem i jednoczesne twierdzenie, że pochodzi się od małpy, gdyż pokazuje to znajomość nie teorii ewolucji czy nauki, a jedynie popularnych około-naukowych haseł bez faktycznej wiedzy.

Niestety, żyjemy w epoce opartej na emocjach, w której gardzi się rozumem. Dlatego też mnóstwo mitów – jak wspomniane pochodzenie od małpy – jest wciąż powtarzane jako dogmat.

Dominik Cwikła

Fot. Twitter Patryk Wierzbicki

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną. Niepokoje podsyca Rosja.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

"Człowiek Koń" i jego andropauza

Jedno z moich ulubionych przysłów brzmi "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Niestety, nie zawsze jest tak, że jabłonka wyda dorodny owoc w postaci podobnego do siebie jabłuszka. 

Niepodległość prostackiej demokracji

99 lat po odzyskaniu niepodległości wciąż nie rozumiemy istoty demokratycznego państwa prawa. Demokracja nie jest jedynie synonimem wyborów i oddawania każdego wycinka życia społecznego i imperium państwa pod cykliczny osąd ludu.

Znany psycholog dla wSensie o zniczach dla żywego jeszcze Piotra Szczęsnego

Zapytaliśmy psychoterapeutę, dr Ireneusza Siudema, co nauka mówi o paleniu zniczy dla osoby żyjącej. Dziś media obiegła wieść o skardze, jaką grupka kobiet z Zamościa złożyła za to, że zostały wylegitymowane i przesłuchane przez straż miejską. Kobiety paliły znicze dla żyjącej jeszcze osoby pod siedzibą PiS-u w Zamościu.

Znieczulica "zwykłych" Niemców zabiła tysiące nienarodzonych

Auschwitz było piekłem dla więźniów i niebem dla nauki, która bez zahamowań posługiwała się "materiałem ludzkim". 

Wstyd i hańba. PO "zajechało" stocznie, Czabański bierze się za niszczenie rolnictwa

"Dobra zmiana" zawsze dogada się z Platformą Obywatelską. Przecież szekle muszą się zgadzać, nieprawdaż?

Wyszehrad, czyli V2

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Młodzież Wszechpolska składa zawiadomienie na europosłów PO. "Wstyd i hańba na tych ludzi"

Polska

Młodzież Wszechpolska poinformowała o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy poparli antypolską rezolucję UE.

Posłowie PO chcą komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Pytanie o organizacje ekologiczne wyprowadziło ich z równowagi

Polska

Trybunał Sprawiedliwości orzekł natychmiastowe zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie Polska będzie płaciła karę 100 tys. euro dziennie. Minister Środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska nie robi nic, co nie jest zgodne z prawem UE.

Eliza Michalik zgadza się z Tuskiem: Powiedział prawdę, że PiS realizuje politykę Putina

Bez komentarza

Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie – napisał ostatnio na Twitterze Donald Tusk.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

Gospodarka

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

To koniec ISIS!

Świat

Prezydent Iranu, Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec istnienia Państwa Islamskiego. Irańczycy brali udział po stronie Syryjczyków w walkach przeciwko ISIS. Wcześniej zaś Baszarowi al-Assadowi sukcesów w walce z dżihadystami gratulował Władymir Putin.

Kto by pomyślał? Tomasz Lis obraził... Platformę Obywatelską. "Nie macie jaj!"

Bez komentarza

Redaktor naczelny Newsweeka bardzo mocno atakuje obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zatem mało kto mógł się spodziewać krytycznego wpisu na Twitterze pod adresem największej partii opozycyjnej.

Szok! WHO zalecało wywoływanie poronień... lekiem na wrzody!

Świat

Francja właśnie wycofuje lek Cytotec. Preparat na wrzody promowany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako... środek wczesnoporonny. "Postępowe" panie nieświadome skutków ubocznych, stosowały ten lek, aby usuwać niechciane ciąże.

Świadkowie Jehowy ukrywali pedofilię! Ekspert: Takich przypadków mogły być tysiące

Świat

W rozmowie z BBC Świadkowie Jehowy opowiedzieli po latach, jak byli molestowani seksualnie w wieku dziecięcym. Jak sami mówią, organizacja zabraniała im zgłaszać sprawę na policję.

Krzysztof Krawczyk: Dzięki mnie AWS doszło do władzy! Nie chciałbym obrazić ani czarnych ani czerwonych

Bez komentarza

Według popularnego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, artyści nie powinni angażować się w politykę. "Ja np. od polityki trzymam się z daleka, bo nie wiem kto siedzi na sali (na koncercie). Czy »czerwony«, czy czarny, czy inny ekolog. Nikogo nie chciałbym obrazić" – wyznał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Paliwo z ptasich odchodów? Naukowcy twierdzą, że to możliwe!

Gospodarka

W czasopiśmie "Applied Energy" pojawił się artykuł, w którym naukowcy przekonują o możliwości wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej z odchodów kur, indyków i innego drobiu. Taki sposób pozyskiwania energii pozwala na zwiększenie produkcji nawet o 24 proc. więcej niż z biowęgla!

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.