18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Marian Kowalski stał się twarzą akcji uruchomionej przez protestantów, której celem jest walka z powszechnie panującą doktryną teorii ewolucji. No właśnie – jak to jest z tą ewolucją? Czy to tylko teoria, czy fakt? Skoro temat zaistniał, warto przy tej okazji rozprawić się z kilkoma mitami.

Chciałbym też zaznaczyć, że to, co przeczytacie, będzie chłodne i pozbawione ideologii. Nie postawię na końcu tezy, że "ewolucjonizm to fakt" lub "fałsz". Wokół tematu powstało mnóstwo mitów i fałszywych tez, które traktowane są jak dogmaty – zarówno przez przeciwników jak i zwolenników teorii ewolucji. A na mitach nie ma co szukać prawdy. Tak więc jeśli jesteś, drogi Czytelniku, gotowy na poznanie faktów i chętny na ich analizę, zachęcam do lektury.

Na pewno nie pochodzimy od małpy

Na sam początek należy zwrócić uwagę, że mnóstwo osób – zarówno zwolenników jak i przeciwników teorii ewolucji – popełnia kardynalny błąd. Widać go nawet w nazwie akcji "Nie pochodzę od małpy". Otóż naukowa teoria ewolucji nie zakłada pochodzenia naszego gatunku od małpy, lecz... wspólnego z małpą przodka. To znacząca różnica. Ani człowiek nigdy nie był małpą, ani małpa nie była człowiekiem. Zgodnie z teorią ewolucji, gdzieś w przeszłości istniał jakiś nieznany nam gatunek – tzw. "brakujące ogniwo" – z którego wyewoluować miały właśnie człowiek i małpa. Należy też podkreślić, że – mimo znajomości wielu form przed powstaniem homo sapiens sapiens, którym jesteśmy my – nie ma odkrytego żadnego śladu gatunku pośredniego pomiędzy nami a małpą.

Niestety, wiele osób – podpierając się rzekomo nauką – twierdzi, że małpa to coś w rodzaju "starszyego brata człowieka". Fakt natomiast jest taki, że osoba wmawiająca, że mamy pochodzić od małpy, to ignorant. Owszem, mamy wiele wspólnych cech. Ale według tej teorii nie było tak, że nagle jakaś małpa doznała anomalii w postaci mniejszego owłosienia i lepszej pracy mózgu, lecz z jakiegoś gatunku powstały te dwa rodzaje stworzeń. Dwa nowe i różne gatunki.

Teoria ewolucji nie podaje odpowiedzi, czym miałby być nasz wspólny przodek. Biorąc natomiast pod uwagę odkrycia archeologiczne oraz wiedzę na temat homo erectus, czy homo neandertalis i ich przodków, teoria o wspólnym z małpą przodku wydaje się być coraz mniej wiarygodna. Minęło wiele lat, od kiedy odkrywano przeróżne gatunki oraz rodzaje gatunków z rodziny "homo", ale realnych powiązań z małpą wciąż brak.

Pierwotna teoria i ideologia

Karol Darwin w swoim dziele "O powstawaniu gatunków" pisał o ewolucji przede wszystkim w zakresie mikroorganizmów. Teoria ta została potwierdzona naukowo i jest stosowana w rolnictwie i hodowli.

Niestety, próbuje przekładać się ją na inne aspekty, do których pierwotnie nie była w ogóle ona przeznaczona. Powstała ideologia nosząca miano "darwinizmu" i próbuje – do dnia dzisiejszego – opanować każdą dziedzinę społeczną, polityczną, naukową a nawet religijną. Na tej ostatniej poległa przy odkryciu w XIX wieku tzw. monoteizmu pierwotnego. Wówczas głosy o "ewolucyjnym rozwoju religii" trochę przycichły, choć współcześnie znowu się podnoszą.

Ewolucjoniści twierdzili, że religia rozwija się w społeczeństwach według jednego schematu. Na początku ludzkość miała wszędzie nazywać "bogami" siły przyrody i ciała niebieskie, np. słońce, potem miało to rozwinąć się w politeizm i mitologię, by ostatecznie przybrać wszędzie wzór monoteistyczny. Idąc tym tropem, nawoływali do porzucenia religii w ogóle oraz zmiany tradycyjnego modelu rodziny, który łączyli właśnie z religią.

Odkrycie tzw. monoteizmu pierwotnego zniszczyło wówczas ten trop. Okazało się, że ludy odizolowane od świata - ludy w południowo-wschodniej Australii, Zulusi, Pigmeje oraz kilka plemion indiańskich - wierzą w dokładnie tego samego Boga wraz z taką samą nauką. Różnice wynikały jedynie w nazewnictwie. Wiara ta istniała też od kiedy sięgali pamięcią swojej historii.

Ewolucjonizm jednak nadal próbuje się przekładać na wszelkie dziedziny życia. Widać to chociażby w postulatach aborterów, by wolno było mordować dzieci, u których wykryto potencjalną wadę w rozwoju prenatalnym. Natomiast pod koniec XIX wieku powstał cały ruch eugeniczny, którego kwintesencją była ideologia światowego mocarstwa - III Rzeszy Niemieckiej - które za cel powzięło sobie zniszczenie najpierw osób upośledzonych i chorych – czyli najsłabszych organizmów – potem "pasożytów", za których uznano Żydów, Romów i Słowian, zaś "słabsze" narody przerobić na niewolników.

Ewolucja a wiara chrześcijańska

Teoria ewolucji nie podważa chrześcijaństwa w ogóle, o ile ktoś nie wyznaje zasady sola scriptura i nie traktuje Starego Testamentu jako dosłowny opis stworzenia świata. Już w połowie XX wieku papież Pius XII w encyklice "Humani Generis" stwierdził, że teoria ewolucji nie jest sprzeczna z nauką wiary o człowieku, o ile nie odrzuci się podstawowych prawd.

Zresztą na zdrowy rozsądek biorąc, Bóg mógł utworzyć ewolucję tak, jak inne prawa fizyki czy biologii. Jeśli więc teoria ewolucji rzeczywiście ma miejsce w gatunkach większych niż poziom bakterii, nie jest ona sprzeczna z chrześcijaństwem.

Co ciekawe, ewolucjoniści bardzo często – w ramach walki z religią – personifikują naturę i ewolucję. Nadają jej wolę, rozum i zdolność planowania, tworząc z tychże niejako boga. Jest to błąd, gdyż natura czy ewolucja to nazwy nadane przez człowieka zjawiskom, które nie posiadają osobowości. Mamy więc do czynienia z paradoksem: w imię walki z religią chrześcijańską, w której wierzy się w osobowego Boga, tworzy się religię opartą o spersonifikowanie zjawisk. Warto przypomnieć, że błąd ten zauważyli już starożytni Grecy, którzy już w tamtych czasach otwarcie mówili, że ich mitologia to pewna metafora, która nie oddaje prawdy, lecz jest wyjaśnieniem niezrozumiałych dla nich zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Ewolucja jest wciąż teorią

Twierdzenie, jakoby ewolucja została udowodniona na większości gatunków jest ignorancją i fałszem. Nie ma żadnych dowodów na to, aby np. kura była niegdyś dinozaurem. Nie ma dowodu na wspólnego z małpą przodka. Jest to teoria, która ma argumenty zarówno "za" jak i "przeciw".

Mimo tego, że jestem kolejnym pokoleniem wiodącym siedzący tryb życia, mój rocznik nie wykształcił w sobie elastyczniejszego organizmu. Zamiast tego mam mnóstwo znajomych ze skrzywieniem kręgosłupa. Mimo kilkuset lat istnienia przemysłu człowiek nie uodpornił się na spaliny. Zamiast tego mamy zatrucia i coraz większy problem ze smogiem. Mimo kilkuset lat istnienia większych miast, człowiek nie wytworzył w sobie uniwersalnej zdolności do radzenia sobie w takowych. Zamiast tego pojawiają się tzw. choroby cywilizacyjne, depresja i nowe, nieznane wcześniej patologie społeczne. Starożytni Egipcjanie krzyżowali się ze sobą w bliskim stopniu pokrewieństwa - nie wytworzyło to nowego gatunku, lecz doprowadziło do upadku wielkiej cywilizacji. Przykłady można mnożyć.

Moje prywatne podejście do teorii ewolucji? Tak naprawdę nijakie. Sam w Boga wierzę, zaś gdyby udowodniono ewolucjonizm, nie widziałbym problemu w swoim funkcjonowaniu i światopoglądzie. Natomiast wkurza mnie powtarzanie jak mantry, że "ewolucja to fakt", podobnie jak każdej propagandy nie mającej udowodnionego pokrycia w rzeczywistości. Nie trzeba być bowiem przeciwnikiem ewolucji, by stwierdzić, że nie pochodzi się od małpy. Głupotą i ignorancją natomiast jest twierdzenie, że zgadza się z ewolucjonizmem i jednoczesne twierdzenie, że pochodzi się od małpy, gdyż pokazuje to znajomość nie teorii ewolucji czy nauki, a jedynie popularnych około-naukowych haseł bez faktycznej wiedzy.

Niestety, żyjemy w epoce opartej na emocjach, w której gardzi się rozumem. Dlatego też mnóstwo mitów – jak wspomniane pochodzenie od małpy – jest wciąż powtarzane jako dogmat.

Dominik Cwikła

Fot. Twitter Patryk Wierzbicki

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Kukiz i Korwin sondują, czy koalicja się opłaca. Kukiz’15 i partia Wolność powinny połączyć siły?

Wybory samorządowe tuż tuż i mamy już zarysy pierwszych koalicji, których ugrupowania polityczne wystawią wspólnych kandydatów na listy wyborcze.

"Mały, biały domek – skryty w kratach, automatach. Rzędem stoją wartownicy, Naczelnika wierne psy." Więzienie "Toledo" z Kazimierzem Szymonowiczem aka Kopel Klejmanem na czele

Warszawskie więzienie karno-śledcze nr III powstało w 1944 roku na terenie koszar 36. Pułku Piechoty Legi Akademickiej, przy ulicy 11 listopada, dziś Namysłowskiej. Umiejscowienie obiektu idealnie nadawało się do mordowania ludzi. Mówiono o nim "Toledo".

Barbara Nowacka zbija kapitał polityczny na WOŚP? Z jednej strony walczy o prawo do aborcji, z drugiej zbiera pieniądze na ratowanie noworodków

Wydaje się, że politycy, by zrobić sobie odpowiedni PR, są w stanie zrobić wszystko. Mogą nawet dostać chwilowego zaniku pamięci, wszystko po to, by wybić się na akcjach charytatywnych.

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

Mordercy polskich patriotów: Helena Wolińska aka Fajga Mindla

Helena Wolińska - prokurator wojskowy w okresie stalinizmu. Działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, urodzona 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Nauczyciel akademicki oraz polityk. Oskarżała środowiska niepodległościowe w procesach politycznych okresu stalinizmu, w tym w tzw. mordach sądowych.

Dopiero co płakali nad losem zwierząt... a teraz zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy liberalizującej prawo do mordowania dzieci

Wczoraj odbyły się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących nienarodzonych osób. Jednym z nich był neofeministyczny "Ratujmy Kobiety", który na szczęście nie przeszedł. Jednak patrząc na to, kto jak głosował, rodzi się wiele pytań.

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Polska

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Po godzinach

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Polska

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Macierewicz dementuje: Nie odchodzę z PiS. To próba destrukcji ze strony WSI!

Polska

Antoni  Macierewicz odniósł się do spekulacji na temat odejścia z PiS i założenia nowego ugrupowania politycznego. Polityk skomentował także odwołanie go ze stanowiska ministra obrony narodowej.

"Tata był dobrym nazistą". Ogórek: Wściekły atak na moją książkę "polskich" portali i histeria Wachterów

Polska

Niedoszła prezydent Magdalena Ogórek napisała książkę pod tytułem "Lista Wachtera. SS-man, który okradł Kraków". Ogórek nie spodziewała się zapewne takiej fali krytyki pod adresem swoim i lektury, której jest autorką.

BOR potwierdził: Rozbita limuzyna, którą jechała Beata Szydło, bez wykupionego AC

Polska

W lutym 2017 roku w Oświęcimiu rządowa limuzyna, którą jechała ówczesna premier Beata Szydło, rozbiła się. Auto nie miało wykupionego ubezpieczenia AC. Informację potwierdził BOR.

Andruszkiewicz dla wSensie.pl o zmianach w kodeksie wyborczym: Ważne, żeby polityk nie uważał, iż jest w polityce dożywotnio

Polska

Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni) skomentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej kodeks wyborczy. Poseł odniósł się do pytania o to, czy wprowadzone poprawki przyniosą pozytywne efekty.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.