21 listopada 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości należy podkreślić, że nastąpiło gruntowne przeorientowanie w polskiej polityce zagranicznej. Pałac prezydencki realizuje budowę tzw. międzymorza i stara się wieść prym w kontaktach transatlantyckich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jeszcze do niedawna skupione było było na zbieraniu głosów poparcia naszej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ w bardzo odległych zakątkach świata. W polityce europejskiej postawiono na Grupę Wyszehradzką. Trochę dlatego, bo potrzebny był nam bufor w razie zbyt daleko idącego rozdrażnienia Brukseli, Berlina i Paryża. Na Londyn bowiem w czasach Brexitu nie można liczyć.

Wspólne zdjęcia i zaklinanie rzeczywistości coraz bardziej zakrawają na groteskę. "Jedność Grupy Wyszehradzkiej" w praktyce nigdy nie istniała. Być może do pewnego momentu cechowało nas jednolite podejście do kwestii przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. Unijny program przesiedleńczy się jednak skończył, a do zmierzenia się z problemem migracyjnym europejskie salony powoli dojrzewają.

W Grupie Wyszehradzkiej obserwujemy dziś wyraźny podział na anty-establishmentowe Węgry i Polskę oraz prounijną Słowację i stojące w rozkroku Czechy. Łabędzim śpiewem wspólnej polityki tego towarzystwa był ostatni szczyt konsumencki, na którym szefowie rządów ostro wystąpili przeciwko traktowaniu ich obywateli jako konsumentów drugiej kategorii. Niestety, w ostatnich tygodniach nasza jedność odeszła do lamusa. A to za sprawą zmiany władzy w Pradze.

Po wyborach parlamentarnych głównym rozdającym karty nad Wełtawą jest wrogo nastawiony w stosunku do Polski Andrej Babiš. W najbliższej przyszłości będzie on pewnie pełnił rolę praskiego Mariana Krzaklewskiego, który sam w sobie jest nie do zaakceptowania w fotelu premiera (zwłaszcza że ciążą na nim zarzuty defraudacji), ale z tylnego siedzenia będzie kierował sprawami państwa. Babiš w Polsce jest znany być może z tego, że niegdyś porównał polską kiełbasę do fekaliów, co jest o tyle wymowne, że Czesi regularnie wprowadzają utrudnienia wwozowe dla polskiej żywności. W polityce europejskiej Babiš jest raczej probrukselski (czy też proniemiecki). Obrazek ten dopełnia niezrównoważona prorosyjska postawa prezydenta Czech Miloša Zemana oraz ostatnia aktywność pochodzącej z Czech unijnej komisarz ds. sprawiedliwości, która opowiedziała się za finansowymi sankcjami dla Polski.

W Bratysławie o prounijnym przechyle decyduje obecność w eurozonie. Rząd Fico, jakkolwiek bliski ideowo byłby z Prawem i Sprawiedliwością, w ostatecznym rozrachunku zawsze podąży za najsilniejszymi państwami strefy euro, z którymi nam jest ostatnio nie po drodze. Jedynym prawdziwym sojusznikiem w ramach V4 wydaje się Viktor Orban, jednak historia pokazała, że dla niego nie ma sentymentów, a jedynie cyniczne rozgrywanie interesów własnego narodu (co do pewnego stopnia wzbudza duży podziw i szacunek). Najwyraźniej w kalkulacji Budapesztu wychodzi, że na razie opłaca się trzymać z Polską. Nie zapominajmy jednak, że relacje Węgier z Niemcami są na równie wysokim poziomie zażyłości. Jest więc pole do lawirowania.

Michał Jerzy Kowalczuk

Fot. EPP/flickr.com

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną. Niepokoje podsyca Rosja.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

"Człowiek Koń" i jego andropauza

Jedno z moich ulubionych przysłów brzmi "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Niestety, nie zawsze jest tak, że jabłonka wyda dorodny owoc w postaci podobnego do siebie jabłuszka. 

Niepodległość prostackiej demokracji

99 lat po odzyskaniu niepodległości wciąż nie rozumiemy istoty demokratycznego państwa prawa. Demokracja nie jest jedynie synonimem wyborów i oddawania każdego wycinka życia społecznego i imperium państwa pod cykliczny osąd ludu.

Znany psycholog dla wSensie o zniczach dla żywego jeszcze Piotra Szczęsnego

Zapytaliśmy psychoterapeutę, dr Ireneusza Siudema, co nauka mówi o paleniu zniczy dla osoby żyjącej. Dziś media obiegła wieść o skardze, jaką grupka kobiet z Zamościa złożyła za to, że zostały wylegitymowane i przesłuchane przez straż miejską. Kobiety paliły znicze dla żyjącej jeszcze osoby pod siedzibą PiS-u w Zamościu.

Znieczulica "zwykłych" Niemców zabiła tysiące nienarodzonych

Auschwitz było piekłem dla więźniów i niebem dla nauki, która bez zahamowań posługiwała się "materiałem ludzkim". 

Wstyd i hańba. PO "zajechało" stocznie, Czabański bierze się za niszczenie rolnictwa

"Dobra zmiana" zawsze dogada się z Platformą Obywatelską. Przecież szekle muszą się zgadzać, nieprawdaż?

Wyszehrad, czyli V2

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Młodzież Wszechpolska składa zawiadomienie na europosłów PO. "Wstyd i hańba na tych ludzi"

Polska

Młodzież Wszechpolska poinformowała o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy poparli antypolską rezolucję UE.

Posłowie PO chcą komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Pytanie o organizacje ekologiczne wyprowadziło ich z równowagi

Polska

Trybunał Sprawiedliwości orzekł natychmiastowe zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie Polska będzie płaciła karę 100 tys. euro dziennie. Minister Środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska nie robi nic, co nie jest zgodne z prawem UE.

Eliza Michalik zgadza się z Tuskiem: Powiedział prawdę, że PiS realizuje politykę Putina

Bez komentarza

Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie – napisał ostatnio na Twitterze Donald Tusk.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

Gospodarka

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

To koniec ISIS!

Świat

Prezydent Iranu, Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec istnienia Państwa Islamskiego. Irańczycy brali udział po stronie Syryjczyków w walkach przeciwko ISIS. Wcześniej zaś Baszarowi al-Assadowi sukcesów w walce z dżihadystami gratulował Władymir Putin.

Kto by pomyślał? Tomasz Lis obraził... Platformę Obywatelską. "Nie macie jaj!"

Bez komentarza

Redaktor naczelny Newsweeka bardzo mocno atakuje obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zatem mało kto mógł się spodziewać krytycznego wpisu na Twitterze pod adresem największej partii opozycyjnej.

Szok! WHO zalecało wywoływanie poronień... lekiem na wrzody!

Świat

Francja właśnie wycofuje lek Cytotec. Preparat na wrzody promowany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako... środek wczesnoporonny. "Postępowe" panie nieświadome skutków ubocznych, stosowały ten lek, aby usuwać niechciane ciąże.

Świadkowie Jehowy ukrywali pedofilię! Ekspert: Takich przypadków mogły być tysiące

Świat

W rozmowie z BBC Świadkowie Jehowy opowiedzieli po latach, jak byli molestowani seksualnie w wieku dziecięcym. Jak sami mówią, organizacja zabraniała im zgłaszać sprawę na policję.

Krzysztof Krawczyk: Dzięki mnie AWS doszło do władzy! Nie chciałbym obrazić ani czarnych ani czerwonych

Bez komentarza

Według popularnego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, artyści nie powinni angażować się w politykę. "Ja np. od polityki trzymam się z daleka, bo nie wiem kto siedzi na sali (na koncercie). Czy »czerwony«, czy czarny, czy inny ekolog. Nikogo nie chciałbym obrazić" – wyznał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Paliwo z ptasich odchodów? Naukowcy twierdzą, że to możliwe!

Gospodarka

W czasopiśmie "Applied Energy" pojawił się artykuł, w którym naukowcy przekonują o możliwości wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej z odchodów kur, indyków i innego drobiu. Taki sposób pozyskiwania energii pozwala na zwiększenie produkcji nawet o 24 proc. więcej niż z biowęgla!

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.