poniedziałek
| 19 marca 2018

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

Sandra Skibniewska: | 17 listopada 2017
Strzykawka i DNA

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

W skład szczepionek wchodzą zazwyczaj cztery podstawowe elementy i są to: antygeny, adiuwanty, substancje konserwujące i substancje stabilizujące. 

Antygen to substancja, która po wprowadzeniu jej do organizmu kompetentnego wywołuje powstanie odpowiedzi immunologicznej: humoralnej (przeciwciała) oraz komórkowej (tworzenie się uczulonych komórek). Owe antygeny mają wyodrębnione cechy takie, jak: immunogenność, czyli mówiąc prostszym językiem zdolność do odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz antygenowość, która pozwala łączyć się z wolnymi immunoglobulinami, które są receptorami limfocytów B oraz receptorami limfocytów T[6].

Czym są adiuwanty? To substancje, które dodaje się do szczepionek, które zawierają zbyt niską ilość cząsteczek, będące niewystarczająco skutecznymi antygenami. Adiuwanty w sposób swoisty wzmagają immunogenność antygenów szczepionkowych, a co za tym idzie, reakcję immunologiczną immunizowanego organizmu. 

Jeśli chodzi o substancje stabilizujące to ich obecność w szczepionce jest potrzebna, by zapewnić "stabilność" preparatu. Dzięki niej szczepionka jest termostabilna oraz odporna na zmiany. Owe związki pozwalają na to, by antygen nie przykleił się do ścianki fiolki. Najpowszechniej stosowanymi związkami-stabilizatorami są cukry takie, jak laktoza i sacharoza, glicerol i sorbitol oraz aminokwasy, czyli glicyna, kwas glutaminowy, ale także białka: żelatyna i albumina ludzka.

Czwartym składnikiem są substancje konserwujące dodawane do szczepionek celem zabicia lub powstrzymania drobnoustrojów, zwłaszcza bakterii i grzybów. I tu możemy wyróżnić fenol dodawany do opakowań wielodawkowych, timersal, związek organiczny, który w stężeniu 0,001 - 0,01 proc.  poprawia jakość mikrobiolgiczną antygenów. Do substancji konserwujących dodamy również 2-fenoksyetanol, który ma zapobiegać zakażeniom szczepionek. Na końcu listy znajdziemy antybiotyki, które w śladowych ilościach osłabiają wzrost zanieczyszczeń.

Należy podkreślić, że to jest trzon składu szczepionek, w których występuje dużo niechcianych i niepotrzebnych substancji, oraz zanieczyszczeń biologicznych z procesu produkcyjnego, jak na przykład wirusy. Ale o tym następnym razem…

 

Sandra Skibniewska

Barbour EK. Evaluation of 12 stabilizers in a developed attenuated Salmonella Enteritidis vaccine. Vaccine, 20, 17-18, 2249-53, 2002/Chodaczek G.: Adiuwanty jako czynniki podnoszące skuteczność szczepionek, Postepy Hig. Med. Dosw. (online), 58: 47–59, 2004./Dzierzbicka K., Kołodziejczyk A.M.: Adiuwanty – niezbędne składniki szczepionek nowej generacji. Postępy Biochemii; 52, 2: 204-211, 2006/Górska P.: Adiuwanty oraz substancje konserwujące i stabilizujące zawarte w szczepionkach. W: Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A. Wakcynologia (2-gie wydanie. Bielsko-Biała: α-medica press; 68, 2007./Gupta R.K., et al.: Adjuvants – a balance between toxicity and adjuvanticity. Vaccine; 11, 3: 293-306, 1993./Biotechnologia farmaceutyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003. 

Fot. Aleksandra Kasperska


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij