18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Dwa sposoby organizacji zgromadzeń, dwie skrajne ideologie. Postawiliśmy obok siebie i porównaliśmy dwie skrajne wobec siebie organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Obywatele RP. Raport omawia liczbę zatrzymanych przez policję, typy wykroczeń, wielkość zgromadzeń oraz sposób ich organizacji.

Najnowszy Raport ObyPomoc obejmuje dane z ostatniego półrocza, tj. od 11 kwietnia 2017 do 12 listopada 2017. Dzięki przychylności Obywateli RP mogę dziś przedstawić całościowy obraz demonstracji, które jak burza przeszły w przeciągu ostatniego roku przez Polskę.

Zestawiłam je z danymi, które udzielili mi niezwykle sympatyczni organizatorzy największej dorocznej imprezy w Polsce – gromadzącego setki tysięcy ludzi Marszu Niepodległości.

Obywatele RP – działania planowane, ale nie do końca przemyślane

W wyniku "pokojowego blokowania przemarszu uczestników miesięcznic smoleńskich" zarzuty usłyszało w przeciągu ostatniego półrocza 46 osób związanych z organizacją pozarządową Obywatele RP, z czego wyroki skazujące otrzymało 6 manifestantów. Jeden z nich znieważył policjanta słowami "bo dam ci w ucho".

Protesty przeciwko "ograniczaniu wolności mediów" i blokady wjazdów i wejść do Sejmu w dniach 16, 17 i 20 grudnia 2016 r. spowodowały 13 zatrzymań.

56 blokujących marsz ONR usłyszało zarzuty wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu. Według policji i prokuratury, zgromadzenie Obywateli RP było nielegalne, a jego uczestnicy posiadali broń lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia.

W lipcu 2017 roku, w wyniku wtargnięcia na teren Sejmu i nieudanej próby puczu, przesłuchanych zostało 96 osób. Podobnie 15 sierpnia, kiedy to Obywatele RP blokowali marsz Młodzieży Wszechpolskiej. Do stołecznej komendy wezwane zostały wówczas 44 osoby.

ObyPomoc to pomoc prawna przeznaczona dla Obywateli RP, którzy przekroczyli swoje prawa jako demonstrujący i zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Jest to dobre rozwiązanie instytucjonalne. Dzięki niemu uczestnicy manifestacji antyrządowych mogą czuć się pewniej w starciach z policją i osobami z drugiej strony barykady, np. z ONR-em. Być może właśnie dlatego pozwalają sobie na więcej, niż stanowi prawo...

Podobne wsparcie prawne oferuje dla ludzi biorących w corocznym święcie niepodległości Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Jest to dużo mniej zinstytucjonalizowana pomoc. Organizuje ją Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Prokurent. Jednak na oficjalnej stronie Marszu Niepodległości nie ma o tym mowy. W mojej opinii, jest to lepsze rozwiązanie. Wiele osób, zdając sobie sprawę, że w razie interwencji policji są zdane same na siebie nie będzie decydowało się na zachowania niezgodne z prawem.

Dwa sposoby organizacji

Oba sposoby organizacji wydarzeń są w pewnych aspektach zbliżone, a w innych zaś zupełnie odmienne. Ludzie po obu stronach barykady, tak samo gromadzą się z własnej nieprzymuszonej woli i z potrzeby publicznego wyrażenie swojej opinii. Robią to w swoim wolnym czasie, zdobywając wcześniej informację o planowanym wydarzeniu w mediach społecznościowych. Obie organizacje na swoich wydarzeniach gromadzą wreszcie zwykłych ludzi. Jedni z nich identyfikują się z ideą niepodległościową i chcą zburzyć panujące układy, drudzy zaś pod hasłem przywrócenia starego porządku apelują o zaniechanie wszelkich zmian jakie proponuje rząd PiS.

Z drugiej jednak strony są to dwa różne sposoby organizacji. Marsz Niepodległości odbywa się co roku, zazwyczaj w tym samym miejscu, o tej samej porze. Można na nim spotkać za każdym razem niemal te same osoby. Organizacyjnie dopracowany do perfekcji, z ładnymi dziewczynami – strażniczkami Marszu, z sanitariuszkami, barwnymi postaciami – husarzami, ludźmi ubranymi w stroje góralskie, w odzież patriotyczną, z flagami. Kibice piłkarscy na ten dzień przygotowują specjalne materiały do efektów wizualnych. Patrząc na marsz z boku, widać dziś ludzi spokojnych, dumnych. W tym roku obyło się bez incydentów. Znów przybyło około 75 tys. ludzi. Bywały jednak większe marsze. W poprzednich dwóch latach w wydarzeniu brało udział nawet do 100 tys. uczestników.

Zdają się być to niedoścignione liczby dla Obywateli RP i KOD-u. Pomimo doskonałej organizacji, bardzo przychylnym mediom, nie udało im się zebrać nigdy nawet piątej części tego, co Marsz Niepodległości. Zdaje się, że przyczyną tego jest nieregularność spotkań i zbyt duża ich częstotliwość.

Absurdy, absurdy

Powodem niewielkiego zainteresowania inicjatywą mogą być hasła, które przemawiają do niewielkiej liczby osób. Samobójstwo spod Pałacu Kultury z pewnością wstrząsnęło ludźmi. Zdaje się jednak, że przesłanie "Szarego Obywatela" niekoniecznie znalazło zrozumienie społeczne. Niemniej byli ludzie skłonni do poświęceń w imię jego słów. Przykładem są trzy emerytki księgowa, pielęgniarka i nauczycielka, które paliły znicze dla "Szarego Obywatela" codziennie, razem z innymi mieszkańcami przed biurem PiS w Zamościu. Pod koniec października pod biurem pojawiła się policja. Starsze panie zostały spisane i oskarżone o wykroczenie z art. 52, które brzmi: "Kto organizuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny". Absurd. Rzeczywiście argumentacja rodem jak z PRL. Niemniej schody domu są prywatną własnością i naruszanie tej przestrzeni nie jest zgodne z prawem.

Do absurdalnych sytuacji dochodziło jednak także wtedy, gdy Platforma Obywatelska była u władzy. Cierpieli wówczas "szarzy" uczestnicy Marszu Niepodległości. 11 listopada 2012 roku doszło do zamieszek, jakich Warszawa nie widziała od czasu stanu wojennego. Przyczyniła się do tego źle dowodzona policja, która bez wyraźnego powodu zablokowała gigantyczny tłum. Na czele marszu zapanowała panika, kiedy w stronę elegancko ubranych ludzi z wieńcem, który miał zostać złożony pod pomnikiem Romana Dmowskiego, została wycelowana broń gładko-lufowa. W kierunku osób trzymających flagę wystrzelono gaz łzawiący. Zablokowanym ze wszystkich stron ludziom policja kazała się rozejść. Dla wielu był to szok. Jak można było w europejskim kraju postąpić w taki sposób z ludźmi, którzy chcieli tylko przejść przez miasto śpiewając i skandując hasło: "odzyskajmy Polskę"?

Marsz Niepodległości przetrwa, kontrmiesięcznice już upadły

W 2012 roku zarzuty usłyszało 7 uczestników Marszu Niepodległości, w 2014 roku tylko 1 osoba. Wtedy to w zamieszkach brała udział kilkusetosobowa grupa policjantów, którzy ubrani byli w cywilne stroje. Przypominali stadionowych chuliganów. Rannych zostało 75 osób (51 policjantów i 24 osoby cywilne), straty oszacowano na ponad 100 tys. zł. Mimo postawienia zarzutów jednej osobie, zatrzymano wówczas 276 najbardziej agresywnych osób.

Dla porównania, największa w tym roku kontrmiesięcznica smoleńska zgromadziła 2,5 tys. osób. 44 uczestników zostało postawionych w stan oskarżenia za zakłócanie legalnej manifestacji. Miesięcznica i kontrmiesięcznica w czerwcu tego roku kosztowała prawie 45 tys. zł.

Podsumowując, Marsz Niepodległości pod rządami PO gromadził około 70-tysięczne tłumy. Zarzuty usłyszał co dziesięciotysięczny jego uczestnik. Kontrmiesięcznice pod rządami PiS gromadziły 2 tys. osób. Zarzuty usłyszała co pięćdziesiąta osoba biorąca w nich udział.

Brawa należą się dla obu stron za wyjątkowe zaangażowanie w politykę. Pozostają jednak pytania, czy aby na pewno obie strony dbają o swoich zwolenników? I czy aby na pewno przypominając sobie to, co działo się jeszcze 4 lata temu 11 listopada w Warszawie, doszło do znaczącej modyfikacji w traktowaniu opozycji przez policję?

Dane do raportu uzyskane dzięki uprzejmości Witolda Tumanowicza (Stowarzyszenie Marsz Niepodległości) i Małgorzaty Nowogońskiej (Obywatele RP).

 

Alina Gut 

Fot. Facebook Marsz Niepodległości

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Ekspertka" od etyki dziennikarskiej znowu atakuje. Lichocka przekonuje, że karanie wybranych mediów to "działanie na rzecz wolności słowa"

Joanna Lichocka jest osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Albo niech władze wymagają od wszystkich mediów rzetelności, także tych przychylnych albo niech siedzą cicho.

Panie premierze, trzeba ministra od smogu!

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił dość istotną część swojego expose kwestii smogu. To przełom, bowiem nigdy wcześniej nowy szef rządu nie mówił tak dużo o tej istotnej sprawie podczas swojego pierwszego przemówienia.

Afryka zrewolucjonizuje Europę

Karygodnie niedoceniony w polskich i europejskich mediach ostatni szczyt UE-Afryka (właśc. Unia Afrykańska) dowiódł, że to czarny lad będzie w najbliższych latach kluczowym sąsiadem Europy. Powód jest dość paradoksalny, bowiem Afryka ma coś, czego zabraknie wkrótce u nas, choć z pewnych przyczyn nie jest to jeszcze skutecznie wykorzystywane...

Czas na rewizję polityki wschodniej

Gospodarka nie znosi próżni i sztucznych barier. Polityczna niechęć, czy nawet wrogość, nie może przesłaniać naszych żywotnych interesów gospodarczych. Nawet w czasach różnych konfliktów obowiązkiem odpowiedzialnych władz jest utrzymanie dialogu i nie dopuszczenie, by np. spór terytorialny między państwami działał na wszystkie dziedziny życia publicznego...

Przyganiał kocioł garnkowi, czyli Lichocka o "dziennikarskiej rzetelności"

Nie milkną echa zeszłotygodniowego wydania programu "Warto rozmawiać", w którym Jan Pospieszalski zdecydował się przyjrzeć zabiegom służącym likwidacji polskiej hodowli zwierząt futerkowych...

Czabański nie wytrzymał. Chce załatwić Kurskiego!

Szef mediów narodowych łączący w sobie tradycje zarówno wieloletniego komunisty z PZPR jak i antykomunisty z "Solidarności", Krzysztof Czabański, nie wytrzymał...

Łapanki na poszukiwaczy od Wielkopolski po Mazowsze. Tylko 0,001 proc. detektorystów jest legalnych. Od 1 stycznia przybędzie 100 tys. przestepców...

W zeszłym miesiącu policja zatrzymała w Wielkopolsce kilkanaście osób podczas zlotu poszukiwaczy. Dzisiaj media informują o kolejnej wielkopolskiej sprawie. Rano policja zjawiła się w domu poszukiwacza na Mazowszu.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Polska

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Polska

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Polska

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Paweł Kukiz: Morawiecki budował zaplecze polityczne dla syna

Polska

Paweł Kukiz w programie "Skandaliści" wyjawił sekret negocjacji z Kornelem Morawieckim przed wyborami do Sejmu. Jeśli wierzyć słowom Pawła Kukiza, Kornel Morawiecki planował kosztem jego ruchu wzmocnić pozycję polityczną syna.

Kijowski zostaje w Polsce. Zebrano prawie 32 tysiące złotych

Polska

Były lider Komitetu Obrony Demokracji za pośrednictwem YouTube podziękował wszystkim, którzy zrzucili się na jego utrzymanie.

Byłam opluta, pobita, obrzucona kamieniami, a wszystko przez mojego dziadka. Mocne wyznanie wnuczki Leszka Millera

Polska

Monika Miller dała się poznać jako wytatuowana wnuczka byłego premiera. W najnowszym wywiadzie 22-latka wyznaje jak znęcali się nad nią nauczyciele i uczniowie.

Odlot Platformy Obywatelskiej! Bronią placu komunisty i antysemity

Polska

Katowicka Platforma Obywatelska zorganizowała protest przeciwko zmianie patronatu placu. Decyzją wojewody śląskiego plac Wilhelma Szewczyka ma nosić nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.