18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Karygodnie niedoceniony w polskich i europejskich mediach ostatni szczyt UE-Afryka (właśc. Unia Afrykańska) dowiódł, że to czarny ląd będzie w najbliższych latach kluczowym sąsiadem Europy. To tam bowiem znajdują się dwa czynniki, które w przeciągu dekady całkowicie przemeblują stary kontynent. Wszystko wskazuje na to, że z południa zaleje nas prawdziwe tsunami migracji, o którym europejscy twardogłowi boja się nawet pomyśleć, oraz fala żywności, która może być dla nas zbawienna.

W poszczytowych konkluzjach czytamy, że do 2050 roku ludność Afryki podwoi się, osiągając tym samym 2,4 mld mieszkańców. Dziś 60 proc. Afrykańczyków jest poniżej 25. roku życia. Dane te wydają się być zatem niemal dokładną odwrotnością wskaźników w bogatych krajach Unii Europejskiej. Liderzy państw zachodnich podkreślają, jak ważne jest stworzenie dla Afrykańczyków nowych miejsc pracy, ale w rzeczywistości zatrzymanie wzbierającej fali ekonomicznej migracji jest niemożliwe. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że dla zaspokojenia potrzeb zarobkowych należałoby do roku 2035 tworzyć 18 mln miejsc pracy w każdym dwunastomiesięcznym okresie. Prawdziwe kulturowe rewolucje na starym kontynencie przyniosą ze sobą miliony ludzi zwłaszcza z państw subsaharyjskich, gdzie już dziś tworzą się makro-obszary nędzy, przy których problem z Syrią czy tez Libią to tylko marginalna "błahostka" migracyjna.

Smutnym paradoksem jest to, że o ile Afrykańczycy podążą na północ za chlebem i lepszym życiem, o tyle północ będzie szukała źródeł żywności właśnie w Afryce. Nie jest tajemnicą, że w skali globalnej zaczyna brakować żywności. Nawet takie rolnicze kraje jak Polska nie unikną drastycznych skoków cenowych produktów rolnych. I nie mówimy tu o odległym horyzoncie czasowym, a o zmianach, które zaobserwujemy w najbliższej dekadzie. Rolę stabilizatora może odegrać właśnie Afryka, która dysponuje największymi na świecie zapasami słodkiej wody oraz warunkami odpowiednimi dla praktycznie wszystkich upraw i hodowli. Problemem jest jednak niestabilność polityczna tamtejszych rządów (a często nawet całych tworów państwowych). Do tego dochodzą jeszcze zapóźnienie technologiczne i naukowe, brak odpowiednich regulacji prawa gospodarczego oraz zupełnie nieuregulowana kwestia własności gruntów. Z tymi wyzwaniami chcą się zmierzyć rządy państw członkowskich UE. Dowodem na to ma być duży plan inwestycji na czarnym lądzie. Mowa o 44 mld euro, które maja być ulokowane w Afryce do 2020 roku.

Sęk w tym, ze uzgodniona kwota to jedynie kropla w morzu potrzeb. W dodatku środki te pewnie szybko rozejdą się po kieszeniach lokalnych watażków i kilku największych unijnych korporacji. Afryka potrzebuje współczesnej wersji "planu Marshalla", ale nie dostanie jej, jeśli siedzący w wygodnych europejskich stolicach establishment nie dostrzeże tego, że takiego planu dla Afryki jeszcze bardziej potrzebuje Europa i że nie da się go skonstruować i wdrożyć bez udziału... Chińczyków! W końcu to oni są dziś największym inwestorem w kolebce gatunku ludzkiego.

 

Michał Jerzy Kowalczuk

Fot. Pixabay

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Ekspertka" od etyki dziennikarskiej znowu atakuje. Lichocka przekonuje, że karanie wybranych mediów to "działanie na rzecz wolności słowa"

Joanna Lichocka jest osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Albo niech władze wymagają od wszystkich mediów rzetelności, także tych przychylnych albo niech siedzą cicho.

Panie premierze, trzeba ministra od smogu!

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił dość istotną część swojego expose kwestii smogu. To przełom, bowiem nigdy wcześniej nowy szef rządu nie mówił tak dużo o tej istotnej sprawie podczas swojego pierwszego przemówienia.

Marsz Niepodległości vs Obywatele RP. Studium dziwnego przypadku

Dwa sposoby organizacji zgromadzeń, dwie skrajne ideologie. Postawiliśmy obok siebie i porównaliśmy dwie skrajne wobec siebie organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Obywatele RP. Raport omawia liczbę zatrzymanych przez policję, typy wykroczeń, wielkość zgromadzeń oraz sposób ich organizacji.

Czas na rewizję polityki wschodniej

Gospodarka nie znosi próżni i sztucznych barier. Polityczna niechęć, czy nawet wrogość, nie może przesłaniać naszych żywotnych interesów gospodarczych. Nawet w czasach różnych konfliktów obowiązkiem odpowiedzialnych władz jest utrzymanie dialogu i nie dopuszczenie, by np. spór terytorialny między państwami działał na wszystkie dziedziny życia publicznego...

Przyganiał kocioł garnkowi, czyli Lichocka o "dziennikarskiej rzetelności"

Nie milkną echa zeszłotygodniowego wydania programu "Warto rozmawiać", w którym Jan Pospieszalski zdecydował się przyjrzeć zabiegom służącym likwidacji polskiej hodowli zwierząt futerkowych...

Czabański nie wytrzymał. Chce załatwić Kurskiego!

Szef mediów narodowych łączący w sobie tradycje zarówno wieloletniego komunisty z PZPR jak i antykomunisty z "Solidarności", Krzysztof Czabański, nie wytrzymał...

Łapanki na poszukiwaczy od Wielkopolski po Mazowsze. Tylko 0,001 proc. detektorystów jest legalnych. Od 1 stycznia przybędzie 100 tys. przestepców...

W zeszłym miesiącu policja zatrzymała w Wielkopolsce kilkanaście osób podczas zlotu poszukiwaczy. Dzisiaj media informują o kolejnej wielkopolskiej sprawie. Rano policja zjawiła się w domu poszukiwacza na Mazowszu.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Polska

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Polska

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Polska

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Paweł Kukiz: Morawiecki budował zaplecze polityczne dla syna

Polska

Paweł Kukiz w programie "Skandaliści" wyjawił sekret negocjacji z Kornelem Morawieckim przed wyborami do Sejmu. Jeśli wierzyć słowom Pawła Kukiza, Kornel Morawiecki planował kosztem jego ruchu wzmocnić pozycję polityczną syna.

Kijowski zostaje w Polsce. Zebrano prawie 32 tysiące złotych

Polska

Były lider Komitetu Obrony Demokracji za pośrednictwem YouTube podziękował wszystkim, którzy zrzucili się na jego utrzymanie.

Byłam opluta, pobita, obrzucona kamieniami, a wszystko przez mojego dziadka. Mocne wyznanie wnuczki Leszka Millera

Polska

Monika Miller dała się poznać jako wytatuowana wnuczka byłego premiera. W najnowszym wywiadzie 22-latka wyznaje jak znęcali się nad nią nauczyciele i uczniowie.

Odlot Platformy Obywatelskiej! Bronią placu komunisty i antysemity

Polska

Katowicka Platforma Obywatelska zorganizowała protest przeciwko zmianie patronatu placu. Decyzją wojewody śląskiego plac Wilhelma Szewczyka ma nosić nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.