17 stycznia 2018
środa
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

TVN jaki jest każdy widzi. Nie tylko zresztą on. "Gazeta Wyborcza", natemat.pl, ale też "Gazeta Polska", Telewizja Republika, niezalezna.pl, etc. – można niestety wymieniać bardzo długo. O ile z przekazem powyższych się nie zgadzam, o tyle nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że karanie któregokolwiek z medium może być "działaniem na rzecz wolności słowa". Okazuje się jednak, że była dziennikarka "Gazety Polskiej" a obecnie posłanka PiS ma inne zdanie na ten temat.

W wywiadzie dla wpolityce.pl Joanna Lichocka próbowała przekonywać, że kara na prywatną stację za relacjonowanie wydarzeń ma coś wspólnego z obroną wolności słowa.

– W mojej ocenie nie ma to nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa. Przeciwnie. Jest to działanie na rzecz wolności słowa. Nie może być tak, że jedna z największych stacji komercyjnych czynnie angażuje się w przeprowadzenie ulicznego puczu i zamiast informowania jest aktywną stroną, która ma uruchomić uliczne działania na rzecz przewrotu w Polsce. Rok temu TVN zapomniał się, pomylił dziennikarstwo, relacjonowanie wydarzeń z walką na ulicach Warszawy

– twierdzi posłanka PiS Joanna Lichocka.

Można byłoby się zastanawiać nad sensownością absurdalnej tezy byłej dziennikarki "Gazety Polskiej", gdyby dotyczyło to telewizji państwowej. Oczywiście, w polskich warunkach i z obecnym prawem jest niemożliwe, ponieważ decyzje na temat kar należą do środowiska związanego blisko z rządem, a w polskiej (anty)kulturze politycznej wciąż panuje PRL-owska zasada nie ruszania "swoich". Tyczy się to – jak pokazują kolejne lata – zarówno rządów PO-PSL jak i PiS.

Bawi natomiast fakt, że osoba, która najpierw w zaciekły sposób jako dziennikarka "Gazety Polskiej" zawsze stawała po stronie konkretnej partii, zaś potem została jej posłanką, próbuje po raz kolejny wypowiadać się o mediach od strony etycznej.

Trzeba też przypomnieć, że "Gazeta Polska" jest na takim samym poziomie obiektywizmu i rzetelności jak "Gazeta Wyborcza". Różni się jedynie popieraną bezkrytycznie partią oraz politykami. Jedni i drudzy ujawniają afery tylko "drugiej strony", jedni i drudzy będą bronić działania "swoich", niezależnie nawet od innego wyrażonego wcześniej zdania. Osobiście nie widzę różnicy w podstawie przekazu GP, GW czy wspomnianego TVN. Ta ostatnia jest może trochę bardziej atrakcyjna, ponieważ propaganda tej stacji jest na lepszym poziomie.

Od "ekspertki", która nakazuje podawanie wydawcy portalu, jeśli informacja od niego jest nie po myśli PiS (bo nie ma już nic przeciwko temu, by "Gazetę Polską" cytować w TVP bez informacji, że wydawca od lat wspiera obecną partię rządzącą?) różni mnie to, że zakładam istnienie prawie każdego medium – za wyjątkiem zachwalających totalitaryzm – jako coś dobrego dla społeczeństwa. I nawet, gdyby GW lub GP dostały karę, dokładnie sprawdziłbym oficjalny powód i zbadał, czy jest to rzeczywiście słuszne. I w razie wątpliwości co do tejże – sprzeciwiłbym się. Uprzedzając zarzuty o tym, że "to tylko słowa, a jak przyjdzie co do czego, to postąpię inaczej, bo nie stanę w obronie redakcji, z którą nie jest mi po drodze ideowo", odsyłam do listy dziennikarzy, którzy stanęli w obronie tygodnika "Wprost".

Moim zdaniem karanie TVN mogłoby mieć podstawę, gdyby wcześniej oberwało TVP. A jest za co: Za słynne "paski TVP", które są totalną żenadą dla każdego, kto nie jest najtwardszym partyjnym betonem; Za przedstawienie sondażu, w którym osoby z opozycji totalnej (a raczej fatalnej) porównuje się pod względem zaufania do kota Jarosława Kaczyńskiego i stawia zwierzę ponad ludźmi; Za podanie najpierw informacji o "rekordowej nadwyżce w budżecie", by miesiąc później poinformować o "rekordowo niskim deficycie"; Za to, że jeden z dziennikarzy nazwał chociażby ostatnio katolickiego księdza "pożytecznym idiotą" na Twitterze, etc. Zapewne każdy z was mógłby tę listę rozwinąć.

Skoro jednak za powyższe nic nikomu się nie stało, to karanie TVN uważam za zwyczajnie niesprawiedliwe. Albo niech władze wymagają od mediów rzetelności i rozliczają je za to (i nie tylko opozycyjne do swojego środowiska, ale także te przychylne) albo niech siedzą cicho i nie będą aż takimi hipokrytami. I jeśli chcą rozliczać stacje prywatne, niech zaczną najpierw od swoich, państwowych. Bo mediów prywatnych można nie wspierać poprzez nie oglądanie i nie klikanie w ich linki. Natomiast na państwowe siłą rzeczy zrzucamy się wszyscy. I oglądając wybitnie toporną (o zgrozo – nieumiejętną!) propagandę rodem ze śmiesznych filmików o Korei Północnej łapie człowieka zwyczajnie złość, że z jego podatków utrzymywane jest takie "coś".

I na sam koniec – osoba, która została posłanką PiS, a wcześniej pracowała w skrajnie przychylnej partii "Gazecie Polskiej", jest moim zdaniem osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Jeżeli jednak posłanka Joanna Lichocka chce wypowiadać się na temat tego, co w mediach jak powinno wyglądać, niech zacznie od uwag wobec swojego dawnego wydawcy. Jeśli nie wie od czego zacząć, z radością podrzucę kilka tematów.

Dominik Cwikła

Fot. Twitter Pani Magda

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Kukiz i Korwin sondują, czy koalicja się opłaca. Kukiz’15 i partia Wolność powinny połączyć siły?

Wybory samorządowe tuż tuż i mamy już zarysy pierwszych koalicji, których ugrupowania polityczne wystawią wspólnych kandydatów na listy wyborcze.

"Mały, biały domek – skryty w kratach, automatach. Rzędem stoją wartownicy, Naczelnika wierne psy." Więzienie "Toledo" z Kazimierzem Szymonowiczem aka Kopel Klejmanem na czele

Warszawskie więzienie karno-śledcze nr III powstało w 1944 roku na terenie koszar 36. Pułku Piechoty Legi Akademickiej, przy ulicy 11 listopada, dziś Namysłowskiej. Umiejscowienie obiektu idealnie nadawało się do mordowania ludzi. Mówiono o nim "Toledo".

Barbara Nowacka zbija kapitał polityczny na WOŚP? Z jednej strony walczy o prawo do aborcji, z drugiej zbiera pieniądze na ratowanie noworodków

Wydaje się, że politycy, by zrobić sobie odpowiedni PR, są w stanie zrobić wszystko. Mogą nawet dostać chwilowego zaniku pamięci, wszystko po to, by wybić się na akcjach charytatywnych.

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

Mordercy polskich patriotów: Helena Wolińska aka Fajga Mindla

Helena Wolińska - prokurator wojskowy w okresie stalinizmu. Działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, urodzona 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Nauczyciel akademicki oraz polityk. Oskarżała środowiska niepodległościowe w procesach politycznych okresu stalinizmu, w tym w tzw. mordach sądowych.

Dopiero co płakali nad losem zwierząt... a teraz zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy liberalizującej prawo do mordowania dzieci

Wczoraj odbyły się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących nienarodzonych osób. Jednym z nich był neofeministyczny "Ratujmy Kobiety", który na szczęście nie przeszedł. Jednak patrząc na to, kto jak głosował, rodzi się wiele pytań.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Macierewicz dementuje: Nie odchodzę z PiS. To próba destrukcji ze strony WSI!

Polska

Antoni  Macierewicz odniósł się do spekulacji na temat odejścia z PiS i założenia nowego ugrupowania politycznego. Polityk skomentował także odwołanie go ze stanowiska ministra obrony narodowej.

"Tata był dobrym nazistą". Ogórek: Wściekły atak na moją książkę "polskich" portali i histeria Wachterów

Polska

Niedoszła prezydent Magdalena Ogórek napisała książkę pod tytułem "Lista Wachtera. SS-man, który okradł Kraków". Ogórek nie spodziewała się zapewne takiej fali krytyki pod adresem swoim i lektury, której jest autorką.

BOR potwierdził: Rozbita limuzyna, którą jechała Beata Szydło, bez wykupionego AC

Polska

W lutym 2017 roku w Oświęcimiu rządowa limuzyna, którą jechała ówczesna premier Beata Szydło, rozbiła się. Auto nie miało wykupionego ubezpieczenia AC. Informację potwierdził BOR.

Andruszkiewicz dla wSensie.pl o zmianach w kodeksie wyborczym: Ważne, żeby polityk nie uważał, iż jest w polityce dożywotnio

Polska

Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni) skomentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej kodeks wyborczy. Poseł odniósł się do pytania o to, czy wprowadzone poprawki przyniosą pozytywne efekty.

Szczepan Wójcik: Polska wieś wpisuje się w zasadniczą większość priorytetów Komisji Europejskiej [WYWIAD]

Polska

 Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik odniósł się w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl do tematów z zakresu sektora rolnego. Wyjawił przed jakimi wyzwaniami stoją polscy rolnicy oraz jaką aktywnością powinien wykazać się minister rolnictwa w nadchodzącym roku. 

Nierówna walka Jakiego z Owsiakiem?Jaki: Mając kręgosłup moralny mam prawo nie wspierać organizacji proaborcyjnych!

Polska

Konflikt między ministrem sprawiedliwości a Jerzym Owsiakiem i jego zwolennikami narasta. Wymiana zdań pomiędzy organizatorem WOŚP a Patrykiem Jakim trwa w najlepsze za pomocą mediów społecznościowych. Minister postanowił kolejny raz skorzystać z Twittera, by dać wyraz swej dezaprobacie wobec dziennikarzy przychylnych Owsiakowi. 

Komisja Europejska znowu węszy! Tym razem sprawdzą system podatkowy naszych stoczni

Gospodarka

Komisja Europejska chce sprawdzić, czy system podatkowy dla stoczni w Polsce jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa, a także czy nie przyznaje on selektywnej korzyści niektórym przedsiębiorstwom względem innych.

Tarczyński kontruje Węglarczyka: Nie jestem "zawodowym posłem". Nie pobieram pieniędzy publicznych. Upadku życzę antypolskiej firmie Wyborczej

Polska

Dziennikarz Bartosz Węglarczyk wdał się w polemikę z posłem PiS Dominikiem Tarczyńskim. Starcie słowne obu panów można zaobserwować za pośrednictwem Twittera. Wszystko miało swój początek od nieco starej wypowiedzi Dominika Tarczyńskiego z życzeniami noworocznymi dla "Gazety Wyborczej".

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.