18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Rekonstrukcja rządu Prawa i Sprawiedliwości była dosyć dogłębna – to nie tylko wymiana "starych" osób na "nowe", ale także zmiana struktur resortów i ich kompetencji. Z Radą Ministrów pożegnali się: Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski oraz przede wszystkim Antoni Macierewicz.

Dymisja niektórych nie jest najmniejszym zaskoczeniem, bo byli ogromnym wizerunkowym obciążeniem dla nowego rządu, a więc i Mateusza Morawieckiego – Radziwiłł polskiej służby zdrowia nie zbawił – kolejki jak były, tak są, a Waszczykowski kilkukrotnie po prostu skompromitował się doszczętnie (San Escobarem chociażby). Warto jednak zwrócić uwagę, że to w przypadku MSZ trwały najdłuższe rozmowy – w plotkach pojawiały się chociażby nazwiska Krzysztofa Szczerskiego czy Adama Bielana, a Waszczykowskiego zastąpi ostatecznie profesor Jacek Czaputowicz, jego były współpracownik.

Niestety, profesor Szyszko stał się ofiarą ataków środowisk liberalno-lewicowych ws. Puszczy Białowieskiej. Cytując klasyka, "nieważne kto ma rację, ważne kto ma narrację" (a kto ją ma, niech sobie oceni już sam czytelnik). Zobaczymy jak z kwestią wycinki w Puszczy Białowieskiej poradzi sobie jego następca, Henryk Kowalczyk. Z kolei za Streżyńską (jako rzekomo jedyną merytoryczną minister) "płacze" nawet opozycja. Ona, jako jedyna, swojego następcy póki co się nie doczekała, ale resort nie zostanie zlikwidowany, jak się plotkowało w ostatnim czasie.

Najszerzej komentowana jest chyba jednak dymisja Antoniego Macierewicza, którego zastąpi Mariusz Błaszczak, dotychczasowy szef MSWiA. Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz zagroził nawet na Twitterze, że z powodu tej dymisji na Andrzeja Dudę już nie zagłosuje. Czy spowoduje to kurs kolizyjny z najtwardszym elektoratem Prawa i Sprawiedliwości spod znaku GP i Niezależnej, czyli, było nie było, sporego środowiska? Czas pokaże – sporo będzie zależeć od tego, czy i jaką funkcję obejmie Antoni Macierewicz oraz na ile będzie powściągliwy. Jeśli faktycznie zostałby Marszałkiem Sejmu (o czym się mówi), czyli osobą numer dwa w państwie, a jednocześnie mniej eksponowaną, to może Sakiewicza da się "ugłaskać".

Na pewno Błaszczak jest bardziej akceptowalny dla wyborcy centrowego, którego najwyraźniej ma zamiar teraz "łowić" Prawo i Sprawiedliwość, należąc jednocześnie do tzw. Zakonu PC, czyli działaczy, którzy z Jarosławem Kaczyńskim przeszli wszystko, trwając przy nim lojalnie.

Z tej samej frakcji wywodzi się zresztą nowy szef MON, czyli Joachim Brudziński. Przez wielu uznawany jest za numer dwa w partii i naturalnego następcę Jarosława Kaczyńskiego. Wpływ Brudzińskiego na partię jest z pewnością niebagatelny a teraz urósł on nie tylko w grach wewnątrzpartyjnych, ale również na zewnątrz. Do najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego należy również Jacek Sasin, który zostanie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wreszcie następcy Mateusza Morawieckiego – Jadwiga Emilewicz, Jerzy Kwieciński (między tę dwójkę zostaną rozdzielone kompetencje Ministra Rozwoju) oraz Teresa Czerwińska (Ministerstwo Finansów). Emilewicz, należąca do Porozumienia i będąca jedną z najbliższych współpracowników wicepremiera Jarosława Gowina, to kolejne puszczanie oka do wyborcy "umiarkowanego" – młoda, zajmująca się innowacjami, walcząca ze smogiem. To jej powołanie, obok dymisji Macierewicza, może stać się symbolem "nowego otwarcia" i pójścia w kierunku centrum.

Swoją drogą, warto zwrócić uwagę, że pozycja Jarosława Gowina znacznie wzrosła – o ile Zbigniew Ziobro "utrzymał stan posiadania", to ministrami zostali również byli wiceszefowie MNiSW – wspomniana już Teresa Czerwińska oraz Łukasz Szumowski (Ministerstwo Zdrowia).

Rada Ministrów została na pewno odświeżona i odmłodzona. Pojawiły się nowe twarze, nieznane do tej pory szerszemu gremium. I to w nich premier Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński szukają nowych źródeł wyborców.

Bartłomiej Orzeł

Fot. Twitter Stanisław Karczewski

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Kukiz i Korwin sondują, czy koalicja się opłaca. Kukiz’15 i partia Wolność powinny połączyć siły?

Wybory samorządowe tuż tuż i mamy już zarysy pierwszych koalicji, których ugrupowania polityczne wystawią wspólnych kandydatów na listy wyborcze.

"Mały, biały domek – skryty w kratach, automatach. Rzędem stoją wartownicy, Naczelnika wierne psy." Więzienie "Toledo" z Kazimierzem Szymonowiczem aka Kopel Klejmanem na czele

Warszawskie więzienie karno-śledcze nr III powstało w 1944 roku na terenie koszar 36. Pułku Piechoty Legi Akademickiej, przy ulicy 11 listopada, dziś Namysłowskiej. Umiejscowienie obiektu idealnie nadawało się do mordowania ludzi. Mówiono o nim "Toledo".

Barbara Nowacka zbija kapitał polityczny na WOŚP? Z jednej strony walczy o prawo do aborcji, z drugiej zbiera pieniądze na ratowanie noworodków

Wydaje się, że politycy, by zrobić sobie odpowiedni PR, są w stanie zrobić wszystko. Mogą nawet dostać chwilowego zaniku pamięci, wszystko po to, by wybić się na akcjach charytatywnych.

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

Mordercy polskich patriotów: Helena Wolińska aka Fajga Mindla

Helena Wolińska - prokurator wojskowy w okresie stalinizmu. Działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, urodzona 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Nauczyciel akademicki oraz polityk. Oskarżała środowiska niepodległościowe w procesach politycznych okresu stalinizmu, w tym w tzw. mordach sądowych.

Dopiero co płakali nad losem zwierząt... a teraz zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy liberalizującej prawo do mordowania dzieci

Wczoraj odbyły się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących nienarodzonych osób. Jednym z nich był neofeministyczny "Ratujmy Kobiety", który na szczęście nie przeszedł. Jednak patrząc na to, kto jak głosował, rodzi się wiele pytań.

"To zemsta Kaczyńskich". Maria Kiszczak wyjawia: Bałam się o swoje życie, więc ujawniłam teczki. Bałam się, że zginę jak Jaroszewiczowie

Polska

Wdowa po Czesławie Kiszczaku odtajniła teczki Lecha Wałęsy. Mimo, że od ujawnienia dokumentów minęło parę lat, były prezydent powraca co jakiś czas do tematu. Maria Kiszczak znowu potwierdziła, że motywowana strachem postanowiła przekazać IPN dokumentację związaną z Wałęsą. 

Michał Piróg ostro o rządach PiS: Drodzy panowie. Władza sprowadza właśnie wasze partnerki do poziomu rozpłodowej klaczy, suki hodowlanej

Bez komentarza

Kolejny celebryta postanowił wypowiedzieć się na temat sytuacji politycznej w kraju. Tym razem swoją opinię wyraził Michał Piróg. "Po niemal 30 latach spokoju i demokracji Polacy znów wychodzą na ulice" – napisał tancerz.

Arabia Saudyjska sfinansuje Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji w Białymstoku

Polska

Para prezydencka spotkała się w Warszawie z przedstawicielami religii i mniejszości narodowych. Wśród zaproszonych gości był m.in. przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.

Krzysztof Pieczyński pobity. Szybka reakcja wiceministra Jakiego: To skandal!

Bez komentarza

Znany z kontrowersyjnych, bardzo antychrześcijańskich wypowiedzi aktor Krzysztof Pieczyński zamieścił na Facebooku post, w którym opisuje przykre przeżycia, jakie spotkały go w ostatnich dniach, porównując je do tych... ze stanu wojennego. Gwiazdor nie omieszkał przy tej okazji potępić patriotów i katolików.

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Polska

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Po godzinach

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Polska

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.