czwartek
| 22 lutego 2018
 

Józef Franczak ps. 'Lalek'. Ostatni poległy w boju partyzant antykomunistyczny

Oliver Pochwat: | 26 stycznia 2018
Ostatni partyzant Józef Franczak ps. "Lalek"

Józef Franczak urodził się 17 marca 1918 roku w Kozicach Górnych. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej. W wieku 17 lat wstąpił na ochotnika do Wojska Polskiego. Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polską został aresztowany przez Sowietów. Zdołał uciec z niewoli i w 1940 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie działał w Armii Krajowej.

Franczak w 1944 roku został przymusowo wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego. Widząc bestialstwo czerwonych, w stosunku do żołnierzy Armii Krajowej zdezerterował. Lalek początkowo przebywał na terenie Łodzi, Gdyni oraz Gdańska. Na przełomie 1945/1946 wrócił na Lubelszczyznę. Lalek brał udział w wielu zamachach na czerwonych pachołków oraz utrwalaczy nowej komunistycznej władzy. Kilka razy był ranny i aresztowany, ale za każdym razem wychodził zwycięsko z opresji. W 1947 roku Lalek dołącza do oddziału niepodległościowego dowodzonego przez Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok". Lalek w swojej krucjacie przeciwko komunizmowi likwidował kapusiów ubecji.

Rozpracowywanie Franczaka rozpoczęło się 16 listopada 1951 roku. Akcji nadano kryptonim "Pożar". Aby rozpracować Lalka zaangażowano blisko 100 osób. Franczak mimo amnestii ogłoszonej w 1956 roku. Został skazany na banicję oraz wyjęty spod prawa. Był jedną z najbardziej poszukiwanych osób w kraju. Józef Franczak został zdradzony przez Stanisława Mazura, brata stryjecznego swojej siostry, który współpracował z komunistami. Ostatni partyzant Rzeczpospolitej Polskiej został zastrzelony 21 października 1963 roku o godzinie 15:40. Bezimiennego pochówku służby dokonały potajemnie na cmentarzu przy ulicy Unickiej. Rodzina po czterech dniach wykopała jego nagie, pozbawione głowy ciało i dokonała godnego pochówku.

Od 2007 rok Instytut Pamięci Narodowej prowadził śledztwo, które doprowadziło do odnalezienia głowy bohatera na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Trzeci pogrzeb ostatniego partyzanta odbył się 26 marca 2015 roku w Piaskach. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński 17 marca 2008 roku nadał pośmiertnie Franczakowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Kwartalnik "Wyklęci" 


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij