czwartek
| 22 lutego 2018
 

Za obronę kobiety zostali skazani na śmierć. Ludowe Wojsko Polskie kontra Armia Czerwona

Oliver Pochwat: | 29 stycznia 2018
Armia Czerwona

Po zakończeniu II wojny światowej na terytorium Polski zaroiło się od żołnierzy Armii Czerwonej. Epidemia czerwonej zarazy, mimo iż przebywała na terenie państwa polskiego, nie podlegała polskim władzom ani jurysdykcji polskich sądów. Robiła co jej się podobało. Armia Czerwonaczując bezkarność, dopuszczała się licznych kradzieży oraz gwałtów, terroryzując cywili.

27 maja 1947 roku Feliks Lis, zawodowy krawiec jechał pociągiem z Poznania do Lipna Nowego na trasie Poznań-Leszno. W przedziale jechało z nim kilku sowietów razem z kobietą, Zofią Rojuk. Przestraszona kobieta wyszeptała do Feliksa Lisa prośbę o pomoc. Kobieta została sprzedana razem z dzieckiem ruskim za butelkę wódki. Rosjanie zostawili dziecko na stacji kolejowej i ją wieźli do jednostki wojskowej. Zaniepokojony Feliks poinformował o tym szokującym fakcje obsługę pociągu i dyżurnego ruchu na stacji Poznań Dębiec. Konduktorzy i Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei próbowali bezskutecznie przekonać czerwonych do uwolnienia kobiety.

W tej sytuacji kolejarze zawiadomili stację w Lesznie. Pociąg zatrzymał się na stacji o godzinie 00:30 28 maja 1947 roku. W Lesznie interwencje wobec Rosjan podjął milicjant Zygmunt Handke. Pijana soldateska wycelowała w niego broń, a oficer zagroził rozstrzelaniem. W obliczu zagrożenia Handke zawiadomił oddział alarmowy Ludowego Wojska Polskiego. Przybyli żołnierze w sile plutonu pod dowództwem podporucznika Przerwy i zabezpieczyli dworzec kolejowy. Dowodzący oddziałem udał się na rozmowę z dowódcą Rosjan, kapitanem Sokołowem. Od tego momentu relacje świadków oraz polskich i radzieckich żołnierzy są rozbieżne. Sowieci twierdzili, że Wojsko Polskie otworzyło ogień do śpiących Rosjan. Wersja ta została później oficjalnie przyjęta w śledztwiemimo, że przeczyły jej zeznania świadków.

Prawdopodobny przebieg wydarzeń wyglądał następująco. Podczas nieobecności dowódców czerwonoarmiści próbowali wydostać się z dworca. Polscy żołnierze zagrodzili im drogę, co doprowadziło do sprzeczki, a następnie do wymiany ognia. Dzięki dobremu wyszkoleniu i przygotowaniu do akcji, potyczka zakończyła się zwycięstwem Ludowego Wojska Polskiego. W starciu zginął szeregowy Michajłow. Major Kudriawcow i kapitan Wachnij odnieśli ciężkie rany i zmarli w szpitalu. Pięciu inny żołnierzy radzieckich odniosło niewielkie rany. Konsekwencją tego starcia był ustawiony proces sądowy. Przewodniczącym składu wojskowego sądu doraźnego był podpułkownik Franciszek Szeliński a oskarżycielem major Maksymilian Lityński. Przed oblicze sądu postawiono ppor. Jerzego Przerwę, Kaprala Wiesława Warwańskiego, kanoniera Władysława Łabuzę i kanoniera Stanisława Staruchę.

Proces odbył się z pogwałceniem zasad uczciwego procesu. Nie przesłuchano Zofii Rojuk, zignorowano zeznania świadków, zignorowano ekspertyzę rusznikarską. Przyjęto, że wszyscy z oskarżonych dopuścili się zamachu na żołnierzy radzieckich. W procesie skazano na śmierć Jerzego Przerwę oraz trzech żołnierzy z jego plutonu: kanoniera Władysława Łabuzę, kaprala Wiesława Warwasińskiego i kanoniera Stanisława Stachurę. Kanonier Tadeusz Nowicki z oddziału wojska i milicjant Zygmunt Handke otrzymali wyroki 10 lat więzienia. Feliks Lis został skazany na 12 lat więzienia. Wyroki uprawomocniły się po 4 dniach. Skazani wystosowali prośby o ułaskawienie do Bolesława Bieruta. Ten skorzystał z prawa łaski jedynie w stosunku do Stanisława Stachury i Tadeusza Nowickiego. Bohaterowie z dworca w Lesznie zostali rozstrzelani 15 czerwca 1947 roku.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Kurjer Historyczny


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij