środa
| 21 marca 2018

Białystok pamięta o bohaterach. W dawnej sali gdzie odbywały się stalinowskie procesy, odbył się pokaz filmu "Podwójnie Wyklęty"

Oliver Pochwat: | 10 marca 2018
Ewa Szakalicka

Film Ewy Szakalickiej "Podwójnie Wyklęty" opowiada o historii kapitana Romualda Rajsa"Burego". 10 Marca o godzinie 17.00 odbył się pokaz filmu w dawnej sali gdzie, odbywały się pokazowe stalinowskie procesy.

Film ten otrzymał Nagrodę Dyrektora Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusza Gołębiewskiego oraz Nagrodę im. Janusza Krupskiego. Reżyser filmu "Podwójnie Wyklęty" Ewa Szakalicka od lat jest zaangażowana w przywracanie pamięci i prawdy historycznej. W  przedmiocie jej zainteresowań znajdują się Kresy Wschodnie, Rzeź Wołynia oraz Żołnierze Wyklęci. Dzieło Ewy Szakalickiej jest niezwykle ważne z punktu widzenia obecnej sytuacji politycznej i powolnego procesu przywracania dumy narodowej. Mimo prawomocnego wyroku uniewinniającego 'Burego" nadal w "wolnej" Polsce są ludzie, którzy szargając pamięć Rajsa.

Bury od wielu lat jest celem zmasowanego ataku środowiska liberalnego i postkomunistycznego, które zarzucają mu nawet działania ludobójcze. W związku z prezentacją filmu wystosowano oświadczenie w obronie dobrego mienia Burego. Autorzy oświadczenia apelują do instytucji państwowych o podjęcie działań mających na celu ochronę pamięci o Rajsie. Pod oświadczeniem podpisało się wielu znanych działaczy społecznych, historyków oraz naukowców.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Ewa Szakalicka


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij