niedziela
| 20 maja 2018
 

My, dziewczyny z Wileńszczyzny, budzimy Polskość poprzez kobiece stylizacje

Robert Wyrostkiewicz: | 19 czerwca 2017

XX wiek podzieliliśmy na dziesięciolecia i do każdego z nich dobieramy odpowiadającą temu okresowi stylizację. Pracują przy tym fotografowie, dziewczyny układające odpowiednie fryzury itd. To piękno Polski, kobiety, przeszłości – mówi Sensie.pl Ewelina Pietkiewicz z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

Rozmowa z Eweliną Pietkiewicz, studentką architektury wnętrz z Wilna, która działa w kole Wileńska Młodzież Patriotyczna w ramach Związku Polaków na Litwie.
 
Wiem, że niebawem zakładacie własne koło skierowane głównie do ludzi młodych. Właściwie usamodzielniacie działające już od 5 lat koło młodzieży polskiej. Zgadza się?
 
Tak. Jesteśmy na etapie gromadzenia dokumentów, aby stać się oddzielnym stowarzyszeniem nie podlegającym pod ZPnL. W Wilnie i na całej Wileńszczyźnie jest bardzo dużo młodych ludzi zainteresowanych naszą działalnością. Docieramy do nich np. przez internet za pośrednictwem naszego fanpage'a "Wileńska Młodzież Patriotyczna".
 
Opowiedz nam o Waszym projekcie związanym z rekonstruktorskim strojem.
 
Inicjatorką pomysłu jest Magdalena Bartoszewicz. Polega on na tym, że XX wiek podzieliliśmy na dziesięciolecia i do każdego z nich dobieramy odpowiadającą temu okresowi stylizację. Pracują przy tym fotografowie, dziewczyny układające odpowiednie fryzury itd. To piękno Polski, kobiety, przeszłości. My, dziewczyny z Wileńszczyzny, budzimy Polskość poprzez kobiece stylizacje. Zwracamy się też do różnych miejsc związanych z Polską o pomoc. Ja wyszukuję ubrania na każdą sesję foto, a modelkami są nasze dziewczyny z koła. Do każdego ze zdjęć dołączamy opis faktów historycznych związanych z Polską, Litwą i Polakami na Litwie dotyczących okresu, który obrazuje nasza stylizacja.
 
Jaki jest cel tej inicjatywy?

Chodzi o rozbudzenie polskości przez pokazywanie piękna strojów z epoki. To również forma edukacji ludzi, a przy okazji reklama naszego koła. Zapraszam na nasz fanpage na Facebooku. W przyszłości, jak już zgromadzimy fundusze, to wydamy kalendarz naszego koła z rekonstruktorskimi zdjęciami.
 
Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.
 
Rozmawiał Robert Wyrostkiewicz
Na zdjęciu Ewelina Pietkiewicz / Fot. Greta Bartosewicz

Robert Wyrostkiewicz
Author: Robert Wyrostkiewicz
O Autorze
Robert Wyrostkiewicz - Redaktor wSensie.pl, wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; Redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych ("Odkrywca", "Zakazana Historia" i inne). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Kandydat KSD do Rady Etyki Mediów, odrzucony przez REM z powodów politycznych,członek rady programowej Radia dla Ciebie; autor książki "Absurdy postępu" (zbiór artykułów z miesięcznika "Moja Rodzina"). Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" (współodkrywca mogił Żołnierzy Wyklętych i uczestnik licznych ekshumacji identyfikacyjnych), założyciel Muzeum Wojny i Pokoju. Z wykształcenia politolog i pedagog, w tym roku zamierza skończyć archeologię. Z pasji... poszukiwacz skarbów. Odkrywca licznych stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij