piątek
| 23 lutego 2018
 

Prawa autorskie posiada małpa? Proces fotografa i PETA zakończony ugodą

Redakcja: | 12 września 2017

 

Około sześć lat temu głośno było o zdjęciu, które zrobiła sobie małpa z gatunku  Makak w Indonezji. Okazało się, że sprawa wywołała gorącą dyskusję i... kosztowne procesy. PETA stwierdziła, że prawa autorskie do zdjęcia należą się małpie!

Uroczo uśmiechająca się małpa robiąca sobie selfie - to zdjęcie wywołało furorę na całym świecie. Fotograf, którego aparatu użyło zwierzę wpadł jednak w poważne tarapaty. Organizacja PETA, która walczy o "etyczne traktowanie zwierząt" pozwała człowieka za przywłaszczenie sobie praw autorskich, które - według niej - należą się zwierzęciu.

Sprawa rozpoczęta w 2015 roku zakończyła się kosztowną dla fotografa ugodą. David Slater może dalej sprzedawać prawa do zdjęcia, ale 25 proc. z zysków musi wpłacać na organizacje zajmujące się ochroną Makaków w Indonezji.

"Dzięki sprawie zwrócono uwagę na ważną kwestię praw zwierząt. Obie strony (PETA i SlateR) popierają to i będą współpracować z sobą w przyszłości"

– czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Proces wykończył finansowo fotografa, który ma do spłacenia koszty procesowe. Jak sam mówi, rozważa rozpoczęcie kariery "wyprowadzacza psów", by móc wszystko opłacić.

rmf24.pl/cwik/Fot. Twitter TVP Info


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij