18 listopada 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Dla ok. 100 tys. poszukiwaczy skarbów (guzików, łusek, monet itp.) realizujących swoją pasję z wykrywaczem metalu zmieniła się rzeczywistość prawna. Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o zabytkach, a ta częściowo właśnie weszła w życie. Odtąd poszukiwawcza rekreacja to przestępstwo zagrożone karą więzienia do 2 lat!

Poszukiwania z wykrywaczem bez zezwolenia władz od września grożą nawet dwoma latami odsiadki. To już nie wykroczenie, ale przestępstwo - poinformował serwis Money.pl Do tej pory i tak archaiczne, a przede wszystkim martwe zapisy Ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami mówiły o tym, że poszukiwacz (o ile nie niszczy stanowiska archeologicznego, co mogło być traktowane jako przestępstwo) spacerując z detektorem metalu po polu uprawnym swojego dziadka i szukając łusek czy guzików z I czy II wojny co najwyżej popełnia wykroczenie. Odtąd każde wyjście z wykrywaczem bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków będzie rozpatrywane jak przestępstwo (ergo, np. poszukiwacz bankowiec może stracić na skutek skazującego wyroku "za szukanie guzików z wykrywaczem" pracę w banku, a jego rodzina źródło utrzymania).

Poszukiwacze przekonują, że w normalnym kraju (za taki uważają m.in. Anglię) otrzymaliby podziękowania i wsparcie, a nie zastraszanie więzieniem.

Doświadczony eksplorator Janusz Modzelewski z młodym poszukiwaczem

 Ustawa jest szkodliwa i krzywdząca zarówno dla grup eksploracyjnych, jak i pojedynczych przypadkowych znalazców – mówił w rozmowie z Money.pl Jacek Bomblewski, członek Dolnośląskiej Grupy Badawczej i poznańskich eksploratorów działających przy PTTK. - Zabezpiecza interesy grup archeologów i nie ma wiele wspólnego z ochroną zabytków

"Zaostrzenie przepisów zdaniem eksploratorów nie spowoduje też wykrzewienia patologii, bo ta, tak samo wyniszcza środowisko eksploratorów, jak i archeologów i konserwatorów zabytków”" (Money.pl).

Przypadki handlu zabytkami, ich przywłaszczania czy łapówkarstwo ma miejsce i tam. Wśród poszukiwaczy też się znajdą hieny i czarne owce, jednak sami również staramy się oczyszczać nasze szeregi

  zaznaczył Robert Kmieć, prezes Narodowej Agencji Poszukiwawczej.

Marysia Słomiana, jedna z polskich detektorystek

Drastyczne zmiany w Ustawie o zabytkach polegające na ściślejszej penalizacji poszukiwań zabytków wykonywanych bez specjalnej decyzji konserwatorskiej budzą wątpliwości samych konserwatorów.

 Potrzeba dużej ostrożność, aby nie wylewać dziecka z kąpielą. Ściganie hien cmentarnych, dewastatorów stanowisk archeologicznych, czy osób handlujących zabytkami, jak najbardziej jest słuszna. Ale karanie pasjonatów poszukujących z wykrywaczem pozostałości po ostatniej wojnie? Czy rzeczywiście ich działania są tak szkodliwe? Nie jestem przekonany

  mówił w rozmowie z Money.pl Marcin Tyminski, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ) w Gdańsku.

Dzieci Rafała Dzięgielewskiego, polskiego poszukiwacza

W Polsce, aby poszukiwacz mógł w weekend wyjść na łąkę sąsiada z wykrywaczem, powinien: sprawdzić, czy łąką nie jest stanowiskiem archeologicznym (do dzisiaj nie ma jednak jawnej aktualnej bazy 435 tysięcy stanowisk archeologicznych!), napisać wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków, załączyć odpowiednią mapę poszukiwań, pisemna zgodę właściciela, napisać plan poszukiwań, dokonać opłaty za decyzje 82 zł, czekać około miesiąca na decyzję (nie zawsze jest pozytywna), następnie dwa tygodnie na uprawomocnienie tejże decyzji itd... W związku z martwym prawem, w Polsce na około 100 tysięcy poszukiwaczy o zgodę na poszukiwania występuje do konserwatorów tylko około 100 osób (co nie znaczy, że te osoby zawsze są na polach czy łąkach, na których posiadają kolejne zgody za kolejne 82 złote...). 

Jak ustalił serwis wSensie.pl zmiany w Ustawie o zabytkach były przedmiotem zabiegów grupki archeologów (w tym jednego policjanta archeologa) związanych ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich. Większość polskich archeologów nie była konsultowana w tej sprawie. Znane jest też negatywne podejście do próby normalizacji sytuacji poszukiwaczy w Polsce przez zaostrzanie kar zamiast edukację i współprace (stanowisko m.in. wykładowców Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Aleksander Bursche czy Marcina Rudnickiego.

Pomimo, że w Polsce funkcjonuje ok. 100 tysięcy poszukiwaczy (zdaniem ministerstwa kultury w 2008 roku było ich już ok. 80 tysięcy) nikt nie skonsultował z żadnym z licznych stowarzyszeń eksploratorskich nowego prawa, które dotyczy dziesiątek tysięcy obywateli i ich rodzin. Jak dotąd nikt nie zajął się także nadużyciami w środowisku archeologów (zwłaszcza przy badaniach inwestycyjnych) i sprawa tzw. archeo-łapówki, która działa identycznie jak eko-haracz podczas prac deweloperskich.

Pasja detektorystyczna to także rekreacja na łonie natury

Chcielibyśmy współpracy i realizujemy ją. Współpracujemy z archeologami, muzeami, konserwatorami zabytków, a wszyscy oni po cichu klepią nas po plecach obawiając się wzroku starego archeologicznego betonu, który mentalnie został w minionej epoce i niestety, wciąż gra pierwsze skrzypce, skoro potrafili wprowadzić prawo rodem ze stanu wojennego

– mówi wSensie.pl Piotr Pałys z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl".

– Chodzi tylko o to, by ustawodawca zrozumiał kiedyś, że nie jesteśmy Żydami w czasach III Rzeszy i należy nam się zrozumienie, wsparcie, a może i dyplom, bo wielu z nas poświęciła swoje życie na poznawanie historii, ratowanie zabytków, organizacje zajęć edukacyjnych z dzieciakami itd. Nie jesteśmy przestępcami! Wiecie jak brytyjski minister kultury mówił o poszukiwaczach? Bohaterowie dziedzictwa kulturowego. Ale my jesteśmy w Polsce…

  puentuje Pałys, wieloletni poszukiwacz.

Problem w tym, że poszukiwacze odkrywają historię polski, a także historię archeologiczną naszych ziem, a wiedza, która posiadają, będzie coraz skrzętniej ukrywana przed naukowcami, ze względu na kolejne prymitywne i represyjne prawo, które zamiast edukować i zachęcać, straszy i zniechęca.

Robert Wyrostkiewicz

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Warszawska policja zachęca: Wstąp do ekipy Kulsona, a rozbijesz niejeden gang!

Warszawscy policjanci to jednak mają poczucie humoru... i dobrych marketingowców. Na Twitterze rozniosła się grafika zachęcająca do wstąpienia do "drużyny Kulsona". Mundurowi obiecują, że z nimi rozbije się niejeden gang. Ostatnie słowo stylizowane jest na nazwę niedawnej promocji w jednej z sieci marketów w Polsce.

Ukrainiec wziął ślub z 80-letnią kobietą. Zupełnym przypadkiem miał pójść do wojska...

Dzień ślubu 22-letniego Ukraińca z 80-letnią mieszkanką ukraińskiej Winnicy zupełnie przypadkiem miał miejsce ledwie sześć dni po otrzymaniu wezwania do wojska. Kobieta bowiem wymaga stałej opieki ze względu na niepełnosprawność.

Pociąg w Japonii odjechał o 20 sekund za szybko. Koleje przepraszają za "poważne niedogodności"

Japonia to inny świat, czego przykładem jest komunikat kolei w tym kraju. Ze względu na to, że pociąg odjechał 20 sekund przed czasem, kierownictwo Tsukuba Express wystosowało przeprosiny za "poważne niedogodności".

Ziemkiewicz ostro o Ostaszewskiej: "Żydowskie dziecko w czasie holocaustu"

Rafał Ziemkiewicz na Twitterze pozwolił sobie opublikować informację dotyczącą Mai Ostaszewskiej. Cytując Magdalenę Cielecką opisał znaną aktorkę jako "żydowskie dziecko w czasie holocaustu".

Dominik Tarczyński – Największy "sejmowy masakrator"? [WIDEO]

Dominik Tarczyński (PiS) słynie w tej kadencji sejmu z energicznych, pełnych ekspresji wystąpień. Według wielu zwolenników partii rządzącej, polityk ten to największy "bat" na opozycję. Jako argument, prezentują poniższy filmik.

"G*wno mnie obchodzisz, ty polski karle"

W jednym z odcinków Miasteczka South Park wystąpił pierwowzór prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Czyżby Amerykanie "docenili" polską scenę polityczną? 

Facebook prosi użytkowników z Australii o... nagie fotki! "To dla bezpieczeństwa"

Facebook prosi swoich australijskich użytkowników o wysyłanie swoich nagich fotek. Ma to pomóc przed rozprzestrzenianiem ewentualnej pornografii w serwisie, które były partner może wstawić w ramach zemsty.

Mila Kunis pojechała na Ukrainę. Nie chcieli jej wpuścić do domu

Słynna hollywoodzka aktorka, Mila Kunis pojechała z mężem i rodzicami na Ukrainę do domu, w którym mieszkała jako dziecko. Nowi domownicy chyba nie wiedzieli, kogo mają pod drzwiami i nie wpuścili ich do środka.

Nowy hymn "opozycji totalnej"? Powstał utwór ku czci samobójcy spod PKiN [WIDEO]

Polska

Jacek Kleyff nagrał utwór poświęcony mężczyźnie, który w ramach protestu przed obecną władzą, dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury i Nauki. Piosenka nosi tytuł "Piotr S". Spoczywa na nas odpowiedzialność za to, co z tym wydarzeniem zrobimy – powiedział bard.

Cejrowski: Prezydent "Budyń" sprzeciwia się wszystkiemu co sensowne. Z głupkami nie warto rozmawiać!

Bez komentarza

Jak w każdy czwartek, Wojciech Cejrowski gościł w TVP Info, gdzie wraz z redaktorem Rachoniem omawiał bieżące wydarzenia polityczne. Podróżnik odniósł się m.in. do słów prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

40,8 proc. podatek już wkrótce. Kukiz: Niedługo PiS dojdzie do poziomu Zandberga

Gospodarka

Uwaga! Nowy prawie 41 proc. podatek dotknie nie tylko najlepiej zarabiających, ale także firmy, które takie osoby zatrudniają. Paweł Kukiz porównuje sytuację do postulatów wyborczych Adriana Zandberga.

Kaczmarczyk dla wSensie: Rząd nie może pozwolić na niszczenie przemysłu futrzanego

Polska

Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz'15 to niewątpliwie świeży powiew na polskiej scenie politycznej. Poseł ustosunkował się w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl do kontrowersyjnego projektu likwidacji jednej z najbardziej dochodowych branży polskiej gospodarki. Mowa tu o hodowli zwierząt futerkowych.

Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszukiwaczy! Mamy policyjną instrukcję!

Polska

Dokument ma na celu uświadomienie funkcjonariuszy, jak mają postępować z poszukiwaczami skarbów, detektorystami, którzy za pomocą wykrywaczy metali i innych urządzeń elektronicznych poszukują zabytków.

Stanowski bezpardonowo o samobójcy spod Pałacu Kultury: "Był pierdo*nięty! To sytuacja jak z Kononowiczem!"

Bez komentarza

Dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski słynie z ciętego języka. Tym razem odniósł się do Piotra S. – mężczyzny, który 19 października podpalił się pod PKiN.

Zakaz leczenia homoseksualizmu coraz bliżej. To ważniejsze niż homo-małżeństwa

Bez komentarza

Homolobby chce zakazać terapii homoseksualizmu, nawet dla tych, którzy chcą się z niego leczyć. Właśnie rozpoczęta została kampania na rzecz zaprzestania terapii homoseksualizmu.

Wskrzeszanie trupa, czyli innowacyjny, elektryczny FSC Lublin

Gospodarka

Podczas Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego elektrycznego samochodu polskiej produkcji.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

Opinie

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

Jacek Żakowski: Eurodeputowani Platformy Obywatelskiej uratowali honor Polski!

Polska

Jacek Żakowski na antenie TOK FM podziękował Danucie Huebner, Róży Thun, Michałowi Boniemu, Juli Piterze, Danucie Jazłowieckiej i Barbarze Kudryckiej za poparcie rezolucji przeciwko Polsce.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.