18 listopada 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Pośród wspaniałych krajobrazów, pól, łąk i lasów upodobanych już w XIII wieku przez książąt Mazowieckich, gdzie założony został Tykocin biegnie droga w kierunku wczesnośredniowiecznego grodziska, przy której są posadowione kapliczki ku czci Siedmiu Boleści Maryi.

"Szlak Matki Boskiej Siedmiu Boleści" inaczej zwany "Dróżki Maryjne" pod Tykocinem powstał z inicjatywy oddolnej parafian, w szczególności byłej katechetki, Zofii Stokowskiej we wsparciu Zofii Bystrowskiej. Pani Zofia przy pomocy Związku Niezależnych Rolników Indywidualnych z Tykocina zebrała fundusze i zgody właścicieli gruntów na postawienie kapliczek, a następnie znalazła wykonawcę - rzemieślnika z Knyszyna.

Projekt był realizowany za zgodą i we współpracy z lokalną parafią pod wezwaniem Trójcy Świętej.

- Pomysł na powstanie tego modlitewnego szlaku zrodził się podczas pobytu w Ziemi Świętej dwa lata temu. Od tego czasu czułam wewnętrzne przynaglenie aby dokonało się to dzieło, które wierzę że było życzeniem samej Matki Bożej

- powiedziała emerytowana katechetka .

Tak więc powstało siedem kamiennym kapliczek, do których piękne obrazy olejne namalowała lokalna artystka Agnieszka Żendzian z Jeżewa Starego. Przedstawiają kolejno sceny siedmiu boleści Maryi: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu , zgubienie Jezusa , spotkanie na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa , zdjęcie z krzyża, złożenie do grobu. Zostały postawione na rozstajach dróg, aby przechodzień, czy rowerzysta  mógł się na nie natknąć i aby były natchnieniem do modlitwy.

Szlak został poświęcony 28 sierpniu 2016 roku przez proboszcza, księża Jarosława Stefaniaka. Na uroczystości był obecny gość specjalny, pielgrzym Piotr Chomicki, który opowiedział wiernym swoje świadectwo pieszej pielgrzymki z Polski do Kibeho w Rwandzie, jedynego uznanego przez Kościół miejsca objawień Matki Bożej na kontynencie afrykańskim.

Ksiądz Jarosław Stefaniak podczas poświęcenia. W koszuli w czerwoną kratę Piotr Chomicki

To właśnie w Kibeho objawiła się Matka Boża Bolesna. W pierwszych dniach objawień w Kibeho 6 marca 1982 roku Dziewica Maryja poprosiła wizjonerkę Marie Claire, aby odmawiała "Różaniec do Siedmiu Boleści". We wtorki, ponieważ w tym dniu Ona jej się ukazała, a w piątki, ponieważ tego dnia wszyscy chrześcijanie są zaproszeni do szczególnego rozważania Męki naszego Pana.

Najświętsza Dziewica wyznaczyła widzącej misję upowszednienia go na całym świecie. I misja ta, patrząc na tykocińską inicjatywę okazuje się być realizowaną.

"Dróżki Maryjne" przyczyniły się do rozpowszechnienia modlitwy zwanej "Różaniec do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi". Wielu Tykocinian zakupiło specjalny "siódemkowy" różaniec.

Niestety, w krótkim czasie szlachetna inicjatywa społeczna ku czci Najświętszej Dziewicy została zdewastowana przez nieznanych wandali, którzy zbili szyby i wyrzucili z nich piękne obrazki. Parafianie naprawili szkody, jednak akty zniszczenia powtórzyły się jeszcze kilkakrotnie. Takie działania zdaniem parafian potwierdzają jedynie jak ważny jest kult Matki Słowa tu na ziemi tykocińskiej.

Być może zło chciałoby zniszczyć materialny wysiłek ludzi, jednak nie zniszczy tego, co dokonuje się w duszy człowieka na pątniczym szlaku.

Zapraszamy do modlitwy na "Dróżkach Maryi".

Barbara Gębała

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Warszawska policja zachęca: Wstąp do ekipy Kulsona, a rozbijesz niejeden gang!

Warszawscy policjanci to jednak mają poczucie humoru... i dobrych marketingowców. Na Twitterze rozniosła się grafika zachęcająca do wstąpienia do "drużyny Kulsona". Mundurowi obiecują, że z nimi rozbije się niejeden gang. Ostatnie słowo stylizowane jest na nazwę niedawnej promocji w jednej z sieci marketów w Polsce.

Ukrainiec wziął ślub z 80-letnią kobietą. Zupełnym przypadkiem miał pójść do wojska...

Dzień ślubu 22-letniego Ukraińca z 80-letnią mieszkanką ukraińskiej Winnicy zupełnie przypadkiem miał miejsce ledwie sześć dni po otrzymaniu wezwania do wojska. Kobieta bowiem wymaga stałej opieki ze względu na niepełnosprawność.

Pociąg w Japonii odjechał o 20 sekund za szybko. Koleje przepraszają za "poważne niedogodności"

Japonia to inny świat, czego przykładem jest komunikat kolei w tym kraju. Ze względu na to, że pociąg odjechał 20 sekund przed czasem, kierownictwo Tsukuba Express wystosowało przeprosiny za "poważne niedogodności".

Ziemkiewicz ostro o Ostaszewskiej: "Żydowskie dziecko w czasie holocaustu"

Rafał Ziemkiewicz na Twitterze pozwolił sobie opublikować informację dotyczącą Mai Ostaszewskiej. Cytując Magdalenę Cielecką opisał znaną aktorkę jako "żydowskie dziecko w czasie holocaustu".

Dominik Tarczyński – Największy "sejmowy masakrator"? [WIDEO]

Dominik Tarczyński (PiS) słynie w tej kadencji sejmu z energicznych, pełnych ekspresji wystąpień. Według wielu zwolenników partii rządzącej, polityk ten to największy "bat" na opozycję. Jako argument, prezentują poniższy filmik.

"G*wno mnie obchodzisz, ty polski karle"

W jednym z odcinków Miasteczka South Park wystąpił pierwowzór prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Czyżby Amerykanie "docenili" polską scenę polityczną? 

Facebook prosi użytkowników z Australii o... nagie fotki! "To dla bezpieczeństwa"

Facebook prosi swoich australijskich użytkowników o wysyłanie swoich nagich fotek. Ma to pomóc przed rozprzestrzenianiem ewentualnej pornografii w serwisie, które były partner może wstawić w ramach zemsty.

Mila Kunis pojechała na Ukrainę. Nie chcieli jej wpuścić do domu

Słynna hollywoodzka aktorka, Mila Kunis pojechała z mężem i rodzicami na Ukrainę do domu, w którym mieszkała jako dziecko. Nowi domownicy chyba nie wiedzieli, kogo mają pod drzwiami i nie wpuścili ich do środka.

Nowy hymn "opozycji totalnej"? Powstał utwór ku czci samobójcy spod PKiN [WIDEO]

Polska

Jacek Kleyff nagrał utwór poświęcony mężczyźnie, który w ramach protestu przed obecną władzą, dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury i Nauki. Piosenka nosi tytuł "Piotr S". Spoczywa na nas odpowiedzialność za to, co z tym wydarzeniem zrobimy – powiedział bard.

Cejrowski: Prezydent "Budyń" sprzeciwia się wszystkiemu co sensowne. Z głupkami nie warto rozmawiać!

Bez komentarza

Jak w każdy czwartek, Wojciech Cejrowski gościł w TVP Info, gdzie wraz z redaktorem Rachoniem omawiał bieżące wydarzenia polityczne. Podróżnik odniósł się m.in. do słów prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Kaczmarczyk dla wSensie: Rząd nie może pozwolić na niszczenie przemysłu futrzanego

Polska

Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz'15 to niewątpliwie świeży powiew na polskiej scenie politycznej. Poseł ustosunkował się w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl do kontrowersyjnego projektu likwidacji jednej z najbardziej dochodowych branży polskiej gospodarki. Mowa tu o hodowli zwierząt futerkowych.

Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszukiwaczy! Mamy policyjną instrukcję!

Polska

Dokument ma na celu uświadomienie funkcjonariuszy, jak mają postępować z poszukiwaczami skarbów, detektorystami, którzy za pomocą wykrywaczy metali i innych urządzeń elektronicznych poszukują zabytków.

Stanowski bezpardonowo o samobójcy spod Pałacu Kultury: "Był pierdo*nięty! To sytuacja jak z Kononowiczem!"

Bez komentarza

Dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski słynie z ciętego języka. Tym razem odniósł się do Piotra S. – mężczyzny, który 19 października podpalił się pod PKiN.

Zakaz leczenia homoseksualizmu coraz bliżej. To ważniejsze niż homo-małżeństwa

Bez komentarza

Homolobby chce zakazać terapii homoseksualizmu, nawet dla tych, którzy chcą się z niego leczyć. Właśnie rozpoczęta została kampania na rzecz zaprzestania terapii homoseksualizmu.

Wskrzeszanie trupa, czyli innowacyjny, elektryczny FSC Lublin

Gospodarka

Podczas Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego elektrycznego samochodu polskiej produkcji.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

Opinie

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

Jacek Żakowski: Eurodeputowani Platformy Obywatelskiej uratowali honor Polski!

Polska

Jacek Żakowski na antenie TOK FM podziękował Danucie Huebner, Róży Thun, Michałowi Boniemu, Juli Piterze, Danucie Jazłowieckiej i Barbarze Kudryckiej za poparcie rezolucji przeciwko Polsce.

Ziemkiewicz ostro na Twitterze do Jandy: Polacy kazali w*pierdalać elitom, do których się pani zalicza

Polska

Dziennikarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz znany jest ze swego ciętego języka i rozlicznych ripost. Tym razem nie oszczędził Krystyny Jandy, która bardzo często dolewa oliwy do ognia za pośrednictwem przeróżnych portali społecznościowych. 

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.