18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Pośród wspaniałych krajobrazów, pól, łąk i lasów upodobanych już w XIII wieku przez książąt Mazowieckich, gdzie założony został Tykocin biegnie droga w kierunku wczesnośredniowiecznego grodziska, przy której są posadowione kapliczki ku czci Siedmiu Boleści Maryi.

"Szlak Matki Boskiej Siedmiu Boleści" inaczej zwany "Dróżki Maryjne" pod Tykocinem powstał z inicjatywy oddolnej parafian, w szczególności byłej katechetki, Zofii Stokowskiej we wsparciu Zofii Bystrowskiej. Pani Zofia przy pomocy Związku Niezależnych Rolników Indywidualnych z Tykocina zebrała fundusze i zgody właścicieli gruntów na postawienie kapliczek, a następnie znalazła wykonawcę - rzemieślnika z Knyszyna.

Projekt był realizowany za zgodą i we współpracy z lokalną parafią pod wezwaniem Trójcy Świętej.

- Pomysł na powstanie tego modlitewnego szlaku zrodził się podczas pobytu w Ziemi Świętej dwa lata temu. Od tego czasu czułam wewnętrzne przynaglenie aby dokonało się to dzieło, które wierzę że było życzeniem samej Matki Bożej

- powiedziała emerytowana katechetka .

Tak więc powstało siedem kamiennym kapliczek, do których piękne obrazy olejne namalowała lokalna artystka Agnieszka Żendzian z Jeżewa Starego. Przedstawiają kolejno sceny siedmiu boleści Maryi: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu , zgubienie Jezusa , spotkanie na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa , zdjęcie z krzyża, złożenie do grobu. Zostały postawione na rozstajach dróg, aby przechodzień, czy rowerzysta  mógł się na nie natknąć i aby były natchnieniem do modlitwy.

Szlak został poświęcony 28 sierpniu 2016 roku przez proboszcza, księża Jarosława Stefaniaka. Na uroczystości był obecny gość specjalny, pielgrzym Piotr Chomicki, który opowiedział wiernym swoje świadectwo pieszej pielgrzymki z Polski do Kibeho w Rwandzie, jedynego uznanego przez Kościół miejsca objawień Matki Bożej na kontynencie afrykańskim.

Ksiądz Jarosław Stefaniak podczas poświęcenia. W koszuli w czerwoną kratę Piotr Chomicki

To właśnie w Kibeho objawiła się Matka Boża Bolesna. W pierwszych dniach objawień w Kibeho 6 marca 1982 roku Dziewica Maryja poprosiła wizjonerkę Marie Claire, aby odmawiała "Różaniec do Siedmiu Boleści". We wtorki, ponieważ w tym dniu Ona jej się ukazała, a w piątki, ponieważ tego dnia wszyscy chrześcijanie są zaproszeni do szczególnego rozważania Męki naszego Pana.

Najświętsza Dziewica wyznaczyła widzącej misję upowszednienia go na całym świecie. I misja ta, patrząc na tykocińską inicjatywę okazuje się być realizowaną.

"Dróżki Maryjne" przyczyniły się do rozpowszechnienia modlitwy zwanej "Różaniec do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi". Wielu Tykocinian zakupiło specjalny "siódemkowy" różaniec.

Niestety, w krótkim czasie szlachetna inicjatywa społeczna ku czci Najświętszej Dziewicy została zdewastowana przez nieznanych wandali, którzy zbili szyby i wyrzucili z nich piękne obrazki. Parafianie naprawili szkody, jednak akty zniszczenia powtórzyły się jeszcze kilkakrotnie. Takie działania zdaniem parafian potwierdzają jedynie jak ważny jest kult Matki Słowa tu na ziemi tykocińskiej.

Być może zło chciałoby zniszczyć materialny wysiłek ludzi, jednak nie zniszczy tego, co dokonuje się w duszy człowieka na pątniczym szlaku.

Zapraszamy do modlitwy na "Dróżkach Maryi".

Barbara Gębała

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Facebook odchodzi od informacyjnych postów. Mniej dziennikarstwa, więcej wydarzeń z życia znajomych

Media mogą mieć problem. Facebook chce odejść od promowania treści informacyjnych i powrócić do typowego portalu social media, który będzie bazował na interakcjach ze znajomymi. Dla dziennikarzy i portali informacyjnych Facebook to niezastąpiona platforma do promowania publikowanych treści.

Archeolodzy przepraszają poszukiwaczy! Poszukiwacze odpowiadają "Teraz przepraszacie???"

Archeolodzy oskarżyli poszukiwaczy o ograbienie grobów polskich żołnierzy poległych w 1945 podczas przeprawy przez Odrę. Wcześniej apelowali do ministra kultury o zaostrzenie prawa względem detektorystów.

Gasiuk-Pichowicz: Na WOŚP dam broszkę "Myszkę". Zwycięzcę licytacji zapraszam do Sejmu na kawę [FOTO]

Finał 26 edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już w niedzielę. Celem w tym roku będzie pozyskanie środków dla "wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Wśród osób, które postanowiły poprzeć akcję, znalazła się nowa wiceprzewodnicząca Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pichowicz.

To trzeba zobaczyć! Janecki tańczy przy Magdalenie Ogórek w rytm "Despacito" [WIDEO]

Magdalena Ogórek i Stanisław Janecki to jedni z publicystów prowadzących program "W tyle wizji". Dziennikarze zostali zapytani na Twitterze, czy zatańczyliby w Nowym Roku na wizji słynny hit "Despacito".

Kowalski dla wSensie.pl o swoim najbardziej szalonym Sylwestrze: Kupiłem dwa glonojady, były cholernie drogie

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Postanowiliśmy zapytać Mariana Kowalskiego, świętowanie którego końca roku wspomina jako najbardziej szalone.

Ostaszewska apeluje: Nie strzelajcie w Sylwestra! Miejskie ptaki zdezorientowane wystrzałami, rozbijają się o fasady domów

Pomyślcie proszę w tych dniach o zwierzętach. Po raz kolejny przed Sylwestrem trwa akcja "Nie strzelam w Sylwestra!" Huk sylwestrowych wystrzałów nie tylko straszy zwierzęta, ale i zabija je – napisała na swoim Facebooku aktorka.

Anella punktuje hejterów: Przejmujecie się zwierzątkami, wolę naturalne futra. Spójrzcie na falę imigrantów. Ktoś z nas może kiedyś paść ich ofiarą

Anella wdała się w dyskusję ze swoimi fanami na Instagramie. Polska Barbie zamieściła zdjęcie, na którym jeden z elementów jej kurtki ujawnia naturalne futro. 

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Polska

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

DEJA VU! Warszawski Strajk Kobiet: "Przyszliśmy po prawo i sprawiedliwość!" (WIDEO)

wSensie.tv

W wyjątkowo zimną środę odbyła się manifestacja środowisk skupionych wokół Warszawskiego Strajku Kobiet. Manifestanci przeszli ulicami Warszawy rozpoczynając swój pochód spod biura Platformy Obywatelskiej. Kulminacyjnym momentem było pojawienie się maszerujących pod siedzibą partii wiodącej. Koniecznie musicie zobaczyć zajawkę tego, co działo się podczas protestu. 

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Polska

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Macierewicz dementuje: Nie odchodzę z PiS. To próba destrukcji ze strony WSI!

Polska

Antoni  Macierewicz odniósł się do spekulacji na temat odejścia z PiS i założenia nowego ugrupowania politycznego. Polityk skomentował także odwołanie go ze stanowiska ministra obrony narodowej.

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Opinie

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

Misiło (Nowoczesna): Ręcznik, który wiesza się na bramce jest lepszy od Kurskiego. TVP to kalka goebbelsowskiej propagandy!

wSensie.tv

Piotr Misiło skomentował dla wSensie.pl pojawiające się głosy o usunięciu ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego. Sprawa dotyczy kosztów organizacyjnych imprezy Sylwestrowej w Zakopanem.

Dyskusji o aborcji ciąg dalszy. "Prawo w Polsce to zbrodnia! Nawet jeśli ofiarą pada jeden człowiek"

wSensie.tv

Aborcja w Polsce nadal budzi kontrowersje. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Mimo uzyskanego wiele lat temu kompromisu są osoby, które chcą liberalizować bądź radykalizować obowiązujące przepisy.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.