czwartek
| 22 marca 2018

Tykocińskie Dróżki Maryjne ku czci Matki Bożej Siedmiu Boleści

Redakcja: | 16 października 2017

 

Pośród wspaniałych krajobrazów, pól, łąk i lasów upodobanych już w XIII wieku przez książąt Mazowieckich, gdzie założony został Tykocin biegnie droga w kierunku wczesnośredniowiecznego grodziska, przy której są posadowione kapliczki ku czci Siedmiu Boleści Maryi.

"Szlak Matki Boskiej Siedmiu Boleści" inaczej zwany "Dróżki Maryjne" pod Tykocinem powstał z inicjatywy oddolnej parafian, w szczególności byłej katechetki, Zofii Stokowskiej we wsparciu Zofii Bystrowskiej. Pani Zofia przy pomocy Związku Niezależnych Rolników Indywidualnych z Tykocina zebrała fundusze i zgody właścicieli gruntów na postawienie kapliczek, a następnie znalazła wykonawcę - rzemieślnika z Knyszyna.

Projekt był realizowany za zgodą i we współpracy z lokalną parafią pod wezwaniem Trójcy Świętej.

- Pomysł na powstanie tego modlitewnego szlaku zrodził się podczas pobytu w Ziemi Świętej dwa lata temu. Od tego czasu czułam wewnętrzne przynaglenie aby dokonało się to dzieło, które wierzę że było życzeniem samej Matki Bożej

- powiedziała emerytowana katechetka .

Tak więc powstało siedem kamiennym kapliczek, do których piękne obrazy olejne namalowała lokalna artystka Agnieszka Żendzian z Jeżewa Starego. Przedstawiają kolejno sceny siedmiu boleści Maryi: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu , zgubienie Jezusa , spotkanie na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa , zdjęcie z krzyża, złożenie do grobu. Zostały postawione na rozstajach dróg, aby przechodzień, czy rowerzysta  mógł się na nie natknąć i aby były natchnieniem do modlitwy.

Szlak został poświęcony 28 sierpniu 2016 roku przez proboszcza, księża Jarosława Stefaniaka. Na uroczystości był obecny gość specjalny, pielgrzym Piotr Chomicki, który opowiedział wiernym swoje świadectwo pieszej pielgrzymki z Polski do Kibeho w Rwandzie, jedynego uznanego przez Kościół miejsca objawień Matki Bożej na kontynencie afrykańskim.

Ksiądz Jarosław Stefaniak podczas poświęcenia. W koszuli w czerwoną kratę Piotr Chomicki

To właśnie w Kibeho objawiła się Matka Boża Bolesna. W pierwszych dniach objawień w Kibeho 6 marca 1982 roku Dziewica Maryja poprosiła wizjonerkę Marie Claire, aby odmawiała "Różaniec do Siedmiu Boleści". We wtorki, ponieważ w tym dniu Ona jej się ukazała, a w piątki, ponieważ tego dnia wszyscy chrześcijanie są zaproszeni do szczególnego rozważania Męki naszego Pana.

Najświętsza Dziewica wyznaczyła widzącej misję upowszednienia go na całym świecie. I misja ta, patrząc na tykocińską inicjatywę okazuje się być realizowaną.

"Dróżki Maryjne" przyczyniły się do rozpowszechnienia modlitwy zwanej "Różaniec do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi". Wielu Tykocinian zakupiło specjalny "siódemkowy" różaniec.

Niestety, w krótkim czasie szlachetna inicjatywa społeczna ku czci Najświętszej Dziewicy została zdewastowana przez nieznanych wandali, którzy zbili szyby i wyrzucili z nich piękne obrazki. Parafianie naprawili szkody, jednak akty zniszczenia powtórzyły się jeszcze kilkakrotnie. Takie działania zdaniem parafian potwierdzają jedynie jak ważny jest kult Matki Słowa tu na ziemi tykocińskiej.

Być może zło chciałoby zniszczyć materialny wysiłek ludzi, jednak nie zniszczy tego, co dokonuje się w duszy człowieka na pątniczym szlaku.

Zapraszamy do modlitwy na "Dróżkach Maryi".

Barbara Gębała


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij