sobota
| 17 marca 2018

Poszukiwacze odnaleźli rzeczy szychy z NSDAP. To burmistrz Kostrzyna, który po wojnie żył długo i...

Robert Wyrostkiewicz: | 02 listopada 2017

Poszukiwacze z grupy Perkun, przy wsparciu archeologa z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, odnaleźli w ruinach dawnego ratusza na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą resztki aktówki, przedmioty do higieny osobistej, buty, broń i portfel.

Pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn (m.in. archeolog) oraz członkowie Stowarzyszenia Perkun (detektoryści/poszukiwacze) prowadzili prace przy odgruzowaniu zasypanej od czasu zakończenia wojny ul. Jatki. W gruzowisku znaleziono wiele przedmiotów, należących do przedwojennych mieszkańców miasta.

Uwagę poszukiwaczy przykuły zwłaszcza rzeczy, które wstępnie przypisano oficerowi Rzeszy, a później doprecyzowano, że chodziło o postać znaną i związaną z miastem.

– Po żmudnej pracy dokumenty zidentyfikował i odczytał nasz pracownik Jerzy Dreger. Okazało się, że należały do ostatniego niemieckiego burmistrza Kostrzyna Hermanna Körnera, który był wysokiej rangi funkcjonariuszem NSDAP – szefem struktur partii nazistowskiej w powiecie chojeńskim. Od początku 1939 r. aż po 1945 r. pełnił funkcję burmistrza Kostrzyna

– mówił w relacji zamieszczonej przez Tvn24.pl Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Z kolei w Polskatimes.pl można przeczytać, że "głównym dowodem na tożsamość właściciela odnalezionych przez nas przedmiotów jest pismo odnalezione w portfelu", czyli "imienne zaświadczenie wydane w kwietniu 1943 r. przez kierownictwo NSDAP, Wydział Propagandy Rzeszy w Monachium, iż H. Körner często podróżuje w celach związanych z prowadzoną wojną".

Co ciekawe, wysoki funkcjonariusz zbrodniczej organizacji jaką było NSDAP, podobnie jak większość swoich kolegów, oparł się fikcyjnej powojennej denazyfikacji. W 1948 r. znalazł się w Rateznburgu, gdzie prowadził biuro doradztwa podatkowego. W 1951 r. objął urząd burmistrza Reinbeck, który sprawował do przejścia na emeryturę w 1971 r. Tam zmarł nie nękany przez kogokolwiek w 1977 roku.

– Jeśli poczytamy sobie o walkach o Kostrzyn i o tym, co on pisał na ich temat i jaki był jego udział, to moim zdaniem powinien on zostać skazany za zbrodnie wojenne, ale to się nigdy nie stało

– stwierdził Jerzy Dreger z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Wśród przedmiotów Körnera znaleziono także wodę kolońską firmy funkcjonującej do dzisiaj. Pracownicy muzeum nie podali jej nazwy, ale nie jest tajemnicą, że olbrzymi potentaci dzisiejszej gospodarki, tacy jak IBP, Hugo Boss czy Dior współpracowali z nazistami, robiąc na wojnie potężny interes. Zarówno te podmioty, jak i beneficjenci wojennego szabru, tacy jak Körner, zazwyczaj po 1945 nie tylko nie ponieśli żadnej odpowiedzialności, ale byli – mówiąc kolokwialnie – dobrze ustawieni.

Robert Wyrostkiewicz/TVN24.pl/Polskatimes.pl

Fot.  TVN 24, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Stiftung Heimatkreisarchiv Königsberg / Neumark w Bad Freienwalde  

Robert Wyrostkiewicz
Author: Robert Wyrostkiewicz
O Autorze
Robert Wyrostkiewicz - Redaktor Naczelny wSensie.pl, wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; Redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych ("Odkrywca", "Zakazana Historia" i inne). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Kandydat KSD do Rady Etyki Mediów, odrzucony przez REM z powodów politycznych,członek rady programowej Radia dla Ciebie; autor książki "Absurdy postępu" (zbiór artykułów z miesięcznika "Moja Rodzina"). Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" (współodkrywca mogił Żołnierzy Wyklętych i uczestnik licznych ekshumacji identyfikacyjnych), założyciel Muzeum Wojny i Pokoju. Z wykształcenia politolog i pedagog, w tym roku zamierza skończyć archeologię. Z pasji... poszukiwacz skarbów. Odkrywca licznych stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij