18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

"Poszukiwacze skarbów traktowani jak przestępcy" – po październikowym artykule o takim tytule na serwisie Money.pl w świecie detektorystów i archeologów zawrzało.

Większość opinii wyrażanych przez pasjonatów historii i część profesjonalistów (archeologów i konserwatorów zabytków) stanęła po stronie konieczności wzmożenia współpracy poszukiwaczy i archeologów. Inni pochwalili ostatnie zmiany prawne, które dzięki nowelizacji Ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami sprawiły, że poszukiwania zabytków z wykrywaczem metalu bez zgody konserwatorskiej (nawet na własnym podwórku) to odtąd przestępstwo zagrożone do dwóch lat więzienia! ("Poszukiwacze skarbów traktowani jak przestępcy")

Serwis wSensie.pl prezentował już argumenty poszukiwaczy w artykule "Romantyczna pasja na celowniku 'dobrej zmiany'? Poszukiwacze na dwa lata do więzienia za wykrywacz metalu". Teraz ukazał się artykuł pokazujący racje drugiej strony. Narrację negatywnie nastawionych do poszukiwaczy archeologów, uznawanych przez poszukiwaczy za "beton" (zwolenników zwiększania represji prawnych wobec detektorystów) podjął młody dziennikarz, z wykształcenia historyk, Piotr Muszyński ("Detektoryści: czemu, ach czemu nikt was nie kocha?").

"Zacznijmy od początku: detektoryści za swą cnotę uważają to, że wydobywają na świat dzienny zabytki inne »skarby«. Zastanówmy się jednak nad tym, czym są pozyskane przez nich artefakty"

– napisał Muszyński.

"Otóż, pomimo medialnej otoczki, jaka powstaje, gdy w gazetach pojawia się artykuł w rodzaju »W Koziej Wólce odnaleziono bezcenny skarb z przeszłości« i atmosfery magii jaką można uzyskać umieszczając za szkłem i odpowiednio oświetlając rozbite garnki, skorodowany metal i przegniłe kości, o złocie i klejnotach nie wspominając, to przedmioty te z punktu widzenia nauki są tak naprawdę tylko cyrkowymi rekwizytami"

– stwierdził historyk, próbując w ten sposób przytoczyć częsty argument archeologów o potrzebie badań kompleksowych, z poszanowaniem kontekstu znaleziska, stratygrafii i wykonania dokumentacji, co ma być notorycznie zaniedbywane lub nierozumiane przez poszukiwaczy.

"Detektorowi, którzy najczęściej składają się z band chłopków-rotropków uzbrojonych w wykrywacze z marketów budowlanych najczęściej nie mają ani pojęcia o tych rzeczach (o kontekście archeologicznym – dop. Red.), ani ich one nie obchodzą"

– ocenił poszukiwaczy Muszyński.

Jego zdaniem "Desant detektorystów kończy się zawsze tak samo: wykopać dziurę szpadlem, przemieszać warstwy ziemi, co nieładne wyrzucić, ludzkie szczątki (tak, tak!) pozostawić na powierzchni (bo to przecież fuj!) by się walały, a co ładne postawić na telewizorze".

"Szkoda, że autor jest tak obiektywny i zapomniał napisać o szeroko zakorzenionym procederze mafijnym wśród wielu archeologów, gdzie pozyskiwane są artefakty, po czym nie inwentaryzowane sprzedawane są na "czarnym rynku". Nie napiszę, że każdy archeo to złodziej, podobnie jest z detektorystami – nie każdy jest złodziejem"

– odpowiedział Muszyńskiemu internauta "Wojciech" na profilu społecznościowym znanego geofizyka i poszukiwacza, Roberta Kmiecia.

Dyskusja o poszukiwaniach z użyciem wykrywaczy metalu toczy się w Polsce od lat. Większość poszukiwaczy i część archeologów twierdzi, że polskie prawo sprawia, że z legalnych poszukiwań nie korzysta nawet 1 proc. wszystkich pasjonatów, a instytucje kultury zamiast zachęcać do współpracy, straszą detektorystów policją i więzieniem.

Jako przykład normalności poszukiwacze przywołują Anglię, gdzie współpraca archeologów i detektorystów przyniosła tysiące zgłaszanych naukowcom znalezisk i powiększaniu wiedzy o przeszłości tego kraju.

W Polsce, z obawy przed represjami, większość odkryć nigdy nie zostanie zgłoszona ani do muzeum, ani żadnemu archeologowi.

Zdaniem części komentatorów, zmiany będą możliwe dopiero wtedy, kiedy do głosu dojdzie pokolenie młodych naukowców, a środowisko archeologów, muzealników, konserwatorów czy urzędników zajmujących się dziedzictwem kulturowym zacznie oczyszczać się z patologii we własnym gronie. 

Robert Wyrostkiewicz

 

Fot. chasses-au-tresor.com

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Facebook odchodzi od informacyjnych postów. Mniej dziennikarstwa, więcej wydarzeń z życia znajomych

Media mogą mieć problem. Facebook chce odejść od promowania treści informacyjnych i powrócić do typowego portalu social media, który będzie bazował na interakcjach ze znajomymi. Dla dziennikarzy i portali informacyjnych Facebook to niezastąpiona platforma do promowania publikowanych treści.

Archeolodzy przepraszają poszukiwaczy! Poszukiwacze odpowiadają "Teraz przepraszacie???"

Archeolodzy oskarżyli poszukiwaczy o ograbienie grobów polskich żołnierzy poległych w 1945 podczas przeprawy przez Odrę. Wcześniej apelowali do ministra kultury o zaostrzenie prawa względem detektorystów.

Gasiuk-Pichowicz: Na WOŚP dam broszkę "Myszkę". Zwycięzcę licytacji zapraszam do Sejmu na kawę [FOTO]

Finał 26 edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już w niedzielę. Celem w tym roku będzie pozyskanie środków dla "wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Wśród osób, które postanowiły poprzeć akcję, znalazła się nowa wiceprzewodnicząca Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pichowicz.

To trzeba zobaczyć! Janecki tańczy przy Magdalenie Ogórek w rytm "Despacito" [WIDEO]

Magdalena Ogórek i Stanisław Janecki to jedni z publicystów prowadzących program "W tyle wizji". Dziennikarze zostali zapytani na Twitterze, czy zatańczyliby w Nowym Roku na wizji słynny hit "Despacito".

Kowalski dla wSensie.pl o swoim najbardziej szalonym Sylwestrze: Kupiłem dwa glonojady, były cholernie drogie

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Postanowiliśmy zapytać Mariana Kowalskiego, świętowanie którego końca roku wspomina jako najbardziej szalone.

Ostaszewska apeluje: Nie strzelajcie w Sylwestra! Miejskie ptaki zdezorientowane wystrzałami, rozbijają się o fasady domów

Pomyślcie proszę w tych dniach o zwierzętach. Po raz kolejny przed Sylwestrem trwa akcja "Nie strzelam w Sylwestra!" Huk sylwestrowych wystrzałów nie tylko straszy zwierzęta, ale i zabija je – napisała na swoim Facebooku aktorka.

Anella punktuje hejterów: Przejmujecie się zwierzątkami, wolę naturalne futra. Spójrzcie na falę imigrantów. Ktoś z nas może kiedyś paść ich ofiarą

Anella wdała się w dyskusję ze swoimi fanami na Instagramie. Polska Barbie zamieściła zdjęcie, na którym jeden z elementów jej kurtki ujawnia naturalne futro. 

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Polska

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

DEJA VU! Warszawski Strajk Kobiet: "Przyszliśmy po prawo i sprawiedliwość!" (WIDEO)

wSensie.tv

W wyjątkowo zimną środę odbyła się manifestacja środowisk skupionych wokół Warszawskiego Strajku Kobiet. Manifestanci przeszli ulicami Warszawy rozpoczynając swój pochód spod biura Platformy Obywatelskiej. Kulminacyjnym momentem było pojawienie się maszerujących pod siedzibą partii wiodącej. Koniecznie musicie zobaczyć zajawkę tego, co działo się podczas protestu. 

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Polska

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Macierewicz dementuje: Nie odchodzę z PiS. To próba destrukcji ze strony WSI!

Polska

Antoni  Macierewicz odniósł się do spekulacji na temat odejścia z PiS i założenia nowego ugrupowania politycznego. Polityk skomentował także odwołanie go ze stanowiska ministra obrony narodowej.

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Opinie

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

Misiło (Nowoczesna): Ręcznik, który wiesza się na bramce jest lepszy od Kurskiego. TVP to kalka goebbelsowskiej propagandy!

wSensie.tv

Piotr Misiło skomentował dla wSensie.pl pojawiające się głosy o usunięciu ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego. Sprawa dotyczy kosztów organizacyjnych imprezy Sylwestrowej w Zakopanem.

Dyskusji o aborcji ciąg dalszy. "Prawo w Polsce to zbrodnia! Nawet jeśli ofiarą pada jeden człowiek"

wSensie.tv

Aborcja w Polsce nadal budzi kontrowersje. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Mimo uzyskanego wiele lat temu kompromisu są osoby, które chcą liberalizować bądź radykalizować obowiązujące przepisy.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.