sobota
| 17 marca 2018

Istnienie tej planety przeczy znanym prawom fizyki!

Redakcja: | 04 listopada 2017
NGTS-1b

 

Odkryto planetę, która – według obecnego stanu wiedzy – nie powinna w ogóle istnieć. Rok na niej trwa... zaledwie 2,6 ziemskich dni!

"Gigantyczna planeta, której istnienie wcześniej uważano za skrajnie mało prawdopodobne, została odkryta przez międzynarodową grupę astronomów pod kierownictwem specjalistów z Uniwersytetu Warwicka"

– informuje EurekAlert.

Planeta nazwana obecnie NGTS-1b ma rozmiary zbliżone do Jowisza, choć ma o 20 proc. mniejszą od niego masę. Znajduje się w gwiazdozbiorze Gołębia (600 lat świetlnych od Ziemi). Temperatura na powierzchni wynosi około 530 stopni Celsjusza, zaś pełen obrót wokół swojej gwiazdy wynosi zaledwie 2,6 ziemskiego dnia! Od gwiazdy planetę oddziela jedynie 3 proc. odległości Ziemi od Słońca.

Gazowy gigant jest jedynie dwukrotnie mniejszy od słońca, wokół którego krąży. Jest to więc obecnie największa planeta w tej kategorii, którą poznaliśmy we wszechświecie.

Istnienie tej planety przeczy teorii powstawania planet, według której niewielkie gwiazdy tworzą wokół siebie twarde ciała niebieskie, nie zaś gazowe giganty.

– Odkrycie NGTS-1b było dla nas wielką niespodzianką. Nie sądziliśmy, że znajdziemy taką wielką planetę koło tak niewielkiej gwiazdy. To stawia pod znakiem zapytania to, co wiemy o tworzeniu się planet

– powiedział Daniel Bayliss, autor badań nad planetą.

 

sputniknews.com/cwik/Fot. Wikimedia Commons


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij