sobota
| 17 marca 2018

Unikatowe odkrycie archeologiczne! Wenus paleolityczna znaleziona na Podhalu!

Robert Wyrostkiewicz: | 10 grudnia 2017
Wenus paleolityczna w Polsce

 

Figurki pochodzące z paleolitu, najstarszej części epoki kamienia i najodleglejszego horyzontu czasowego w dziejach istnienia człowieka, znajdowane były na terenie od Europy Zachodniej do Syberii, jednak na terenie Polski to wyjątkowe odkrycie.

O paleolicie wiemy z zadokumentowanych stanowisk archeologicznych, np. cmentarzysk, a także  najciekawszych miejsc pobytu naszych paleolitycznych przodków z jaskiń, gdzie zachowały się np. ryty naskalne lub porzucone narzędzia.

Jednym z najbardziej intrygujących archeologów zabytków są niewielkie figurki przedstawiające zazwyczaj kobietę, które potocznie nazywane są "wenuskami paleolitycznymi" i pochodzą z górnego paleolitu (okres ten trwał ok. 32 tys. lat, od ok. 40 tys. do ok. 14 tys. lat p.n.e.).

Uznawana zazwyczaj za "boginię" czy "figurkę płodności" Wenus (w archeologii feministycznej wyobrażana jako przedstawienie erotyczne z epoki) w Polsce odnaleziona była jedynie dwa razy. Tym razem archeolodzy mają w rękach trzeci taki zabytek sprzed kilkunastu tysięcy lat.

Odkrycia tego dokonał wewnątrz podhalańskiej Jaskini Obłazowej w Nowej Białej (woj. małopolskie) archeolog z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, prof. Paweł Valde-Nowak.

Serwis Onet.pl informuje, że "Figurka mierzy 5,5 cm wysokości i jest wykonana z płaskiej bryłki piaskowca, zapewne otoczaka odkrytego w korycie pobliskiej rzeki Białki". Postać przedstawiona jest schematycznie, z profilu. 

Jest to tylko korpus, kształtem przypominający kobietę w ciąży. Silnie eksponowane są tutaj również pośladki i biodra. Takie przedstawienia określane są wśród archeologów mianem Wenus

informował media prof. Paweł Valde-Nowak.

Figurka jest płaska, dzięki temu mogła być wygodnie przenoszona. Zabytek z Podkarpacia ma prawdopodobnie ok. 15 tys. lat i jest tylko jednym z wielu zabytków z Jaskini Obłazowej.

W okresie, z którego pochodzi figurka czyli sprzed 15 tys. lat powstały też odkryte w jaskini narzędzia kamienne: przekłuwacze i rylce, używane na co dzień do obróbki skór. Wykonano je ze skały krzemionkowej zwanej radiolarytem. Obok narzędzi kamiennych i charakterystycznych odpadków pozostałych w trakcie ich wytwarzania znaleziono też fragmenty poroża renifera.

Bogini czy ukochana? Tego nie wiemy, a archeologia ma kolejną tajemnicę do wyjaśnienia. Wiemy za to, że polskie góry były zasiedlone kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy lat temu przez człowieka, który tworzył i polował na renifery...

Piotr Strumieński / Fot. Instytut Archeologii UJ w Krakowie

Robert Wyrostkiewicz
Author: Robert Wyrostkiewicz
O Autorze
Robert Wyrostkiewicz - Redaktor Naczelny wSensie.pl, wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; Redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych ("Odkrywca", "Zakazana Historia" i inne). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Kandydat KSD do Rady Etyki Mediów, odrzucony przez REM z powodów politycznych,członek rady programowej Radia dla Ciebie; autor książki "Absurdy postępu" (zbiór artykułów z miesięcznika "Moja Rodzina"). Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" (współodkrywca mogił Żołnierzy Wyklętych i uczestnik licznych ekshumacji identyfikacyjnych), założyciel Muzeum Wojny i Pokoju. Z wykształcenia politolog i pedagog, w tym roku zamierza skończyć archeologię. Z pasji... poszukiwacz skarbów. Odkrywca licznych stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij