czwartek
| 22 lutego 2018
 

Archeolodzy przepraszają poszukiwaczy! Poszukiwacze odpowiadają "Teraz przepraszacie???"

Redakcja: | 14 stycznia 2018
Graf. wSensie.pl

 

Archeolodzy oskarżyli poszukiwaczy o ograbienie grobów polskich żołnierzy poległych w 1945 w czasie przeprawy przez Odrę. Wcześniej apelowali do ministra kultury o zaostrzenie prawa względem detektorystów.Tak się stało i od 1 stycznia każdy, kto poszukuje z wykrywaczem metalu zabytków bez pozwoleń konserwatorskich uznany może być za przestępcę. Za to... okazało się, że wykorzystany do nagonki na pasjonatów historii przykład znad Odry nie dotyczył poszukiwaczy. Dzisiaj archeolodzy przepraszają, pokrętnie, bowiem samo słowo "przepraszamy" nigdzie nie padło.

"Sprostowanie! Planujemy publikację wpisów edukujących, poświęconych archeologii. Zanim jednak to zainaugurujemy, powinniśmy powrócić do historii. Nie tak odległej, gdyż do wydarzeń z maja 2017 roku.Wówczas to, na podstawie informacji medialnych, opublikowaliśmy notatkę, o ograbieniu grobów polskich żołnierzy poległych w 1945 roku podczas próby przeprawy przez Odrę, w powiecie gryfińskim, łącząc to wydarzenie, skąd inąd karygodne, ze środowiskiem poszukiwaczy militariów, w domyśle detektorystów"

– napisali na swoim profilu na Facebooku archeolodzy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie.

"Wprawdzie nie padły żadne nazwiska czy ścisłe określenia, jednak środowisko poszukiwaczy, uznało tę opinię za przedwczesną i krzywdzącą. Obecnie gdy sprawa jest wyjaśniona na tyle, że osoba która to zrobiła nie łączona jest z poszukiwaczami, potrzebne jest przyznanie z naszej strony, że oskarżenie środowiska było zbyt pochopne i bezpodstawne.W nawiązaniu na planowanych wpisów - najbliższy o archeologii i kontekście w niedzielę"

– tłumaczyli archeolodzy.

Dla jasności, archeolodzy ze SNAP nazwali poszukiwaczy hienami cmentarnymi, bo tym jest szaber grobów żołnierskich. Prawo (Ustawa o zabytkach i opiece nad zabytkami) zostało zaostrzone. Po wszystkim archeolodzy załatwiło sprawę jednym wpisem na Facebooku... Co na to poszukiwacze, którzy komentowali sprostowanie SNAP OW?

"Teraz przepraszacie??? Dopięliście swego. Dzięki takim oskarżeniom jak wasze z maja zmienione jest prawo. Gardzę wami. Używaliście >>chwytów poniżej pasa<< pakując wszystkich do jednego worka. Nie wierzę w wasze dobre intencje ani w to ze jesteście krystalicznie czyści. Mam nadzieję że nowe prawo da wam się we znaki jak zwykłym detektorystom"

– napisał Krzysztof Burzec.

"Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie . Wskutek Waszego pomówienia ( i innych archeologów ) jesteśmy w ogonie detektorystyki światowej. To archaiczna ociemniałoś do tego doprowadziła. Kto z czym przystaje ,takim się staje. Średniowiecze . wyjdźcie z niego w końcu"

– skomentował Zdzisław Dariusz Niedbałka

"Teraz naglosnijcie to co wyżej tak samo jak zostało to nagłośnienie w 2017. Niech ulewa się tak samo w mediach to do czego się przyznaliscie, jak ulewalo się w tamtym roku. Pojedynczy wpis który za chwilę zginie w gąszczu innych nie załatwia sprawy"

– puentował Michał Antczak, poszukiwacz i sekretarz Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków SAKWA.

 

Piotr Strumieński / SNAP OW Graf. wSensie.pl


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij