23 stycznia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Na stronach tygodnika "Der Spiegel" zamieszczono tekst, którego autor stwierdził, że Polska, naśladując Węgry i przy biernej postawie innych krajów UE, "ześlizguje się w kierunku autokracji".

Zdaniem Markusa Beckera, autora artykułu "Europa ma problem z Europą Wschodnią", kłopotem jest to, że przywódcy państw unijnych, podobnie jak Komisja Europejska, nie dysponują instrumentami nacisku.

"Polska jeszcze tak daleko nie zaszła. Rządząca tam partia Prawo i Sprawiedliwość postępuje jednak najwidoczniej zgodnie ze scenariuszem Orbana"

– ocenił niemiecki dziennikarz, którego zdaniem "Węgry już są autokracją".

"Sparaliżowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego skłoniło Komisję Europejską do wdrożenia procedury kontroli praworządności. Rząd PiS wykorzystał ten fakt do podburzania nastrojów w kraju przeciwko UE, a równocześnie w znacznej mierze zignorował zalecenia KE"

– stwierdził brukselski koresondent "Spiegla".

"Jeżeli polski rząd pozwoli na upłynięcie ostatecznego terminu w lutym, KE nie pozostanie nic innego jak zalecenie szefom państw i rządów UE uruchomienia art. 7 traktatu"

– dodał.

Becker przytoczył też wypowiedź szefa EPL (do tej grupy w PE należą PO i PSL) – niemieckiego europosła Manfreda Webera – który uważa, że "prawicowo-narodowy rząd w Polsce narusza wolność mediów i praworządność".

– Tym tematem nie powinna zajmować się tylko KE, lecz musi on stać się przedmiotem dyskusji szefów państw i rządów

– stwierdził polityk.

Podobnego zdania jest najwyraźniej Becker, który napisał, że problemem KE oraz szefów rządów UE jest brak instrumentów nacisku.

"Mści się teraz to, że przed przyjęciem 10 krajów w 2004 roku, a w 2007 – kolejnych dwóch, UE nie ustaliła wiarygodnych sankcji na wypadek, gdyby doszło do naruszenia podstawowych wartości"

– ocenił Niemiec i zacytował politologa Andreasa Maurera, który stwierdził, że "wiara, że we wschodnich krajach członkowskich nie pojawią się już nigdy więcej autokratyczne tendencje, była naiwnością".
 
polsatnews.pl/JpR/Fot. Pixabay

 

Więcej z tej kategorii...

Kowalczyk o wyłudzeniach VAT: Służby powinny sprawdzić, czy władze nie przymykały oczu

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, uważa, że odpowiednie służby powinny sprawdzić, czy władze w ostatnich latach nie przymykały oczu na wyłudzenia podatku VAT na fikcyjnym eksporcie.

Rostowski: Tuskowi może pomóc brak poparcia Kaczyńskiego

Były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski uważa, że stwierdzenie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że wybór donalda Tuska na kolejną kadencję "nie jest polską racją stanu", może Tuskowi pomóc, a nie zaszkodzić.

Petru: Nie zgadzamy się na gmeranie w ordynacji

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, ze jego partia "nie przyłoży ręki" do zmian w ordynacji wyborczej, o których mówił niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kuchciński: Siły międzynarodowe wykorzystały opozycję do destabilizacji kraju

Marszałek sejmu Marek Kuchciński stwierdził, że "zawiódł zdrowy rozsądek ze strony posłów", którzy rządzili przez osiem lat, zanim władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość.

Kaczyński z nadzieją o Trumpie: Prawdopodobne, że ustaną niebywałe ingerencje w polskie sprawy

Według Jarosława Kaczyńskiego, Donald Trump jest prezydentem innego typu niż jego poprzednicy. Szef PiS nie obawia się też pogorszenia stosunków polsko-amerykańskich.

Czarzasty: Polska powinna sama rozwiązywać swoje problemy

Żeby była jasność: nie przyjechałem do Brukseli po to, by prosić o interwencję czy donosić na nasz kraj. Na pewno trzeba przedstawiać sytuację w Polsce tak, jak ona realnie wygląda – powiedział Włodzimierz Czarzasty.

Protestujący przed sejmem usłyszeli zarzuty

Jedna z osób, która zgłosiła się do warszawskiej prokuratury w związku z wydarzeniami przed sejmem 16 grudnia, usłyszała zarzut znieważenia dziennikarza. Wcześniej za znieważenie operatora telewizji zarzuty usłyszał inny uczestnik manifestacji.

Dymisja za "nazistów"? Rabiej nie jest już rzecznikiem Nowoczesnej

Paweł Rabiej przestał być medialną twarzą Nowoczesnej. Jak wynika z informacji PAP, jutro zapadnie decyzja o tym, kto zastąpi dotychczasowego rzecznika partii Ryszarda Petru.

 

 

Orban: Europa ponadnarodowa jest iluzją

Świat

Zdaniem premiera Węgier Viktora Orbana, Europa powinna być "wielobiegunowa" i pożegnać się z iluzją federalizmu.

Największa nad Bałtykiem grupa stoczniowa. Morawiecki: Będzie jedną z gospodarczych lokomotyw

Gospodarka

Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało Stocznię Szczecińską za 100 mln zł Funduszowi Inwestycyjnemu Mars. Dzięki tej transakcji może powstać jedna z większych w Europie i największa nad Bałtykiem grupa stoczniowa.

Premier Holandii w liście do mieszkańców kraju: Zachowujcie się normalnie albo wyjedźcie

Świat

Mark Rutte w opublikowanym przez holenderskie media liście do "wszystkich Holendrów" napisał, że jego rodacy muszą "aktywnie bronić swoich wartości".

Opozycja marzeń

Opinie

Prawo i Sprawiedliwość popełnia błędy, czasem nawet spore. Jak zresztą każda partia rządząca. Ale przy takiej opozycji, żeby osłabić pozycję PiS, potrzebna byłaby naprawdę potężna wtopa rządzących.

René z "'Allo 'Allo!" nie żyje. Gorden Kaye miał 75 lat

Po godzinach

Zmarł brytyjski aktor Gorden Kaye. Artysta znany był przede wszystkim z roli René Artois w serialu "'Allo 'Allo!".

I to powstanie, i to powstanie, czyli historia według historyka Macierewicza

Bez komentarza

Minister obrony Antoni Macierewicz podczas państwowych uroczystości z okazji 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego wspomniał, że dla Józefa Piłsudskiego "powstanie warszawskie było symbolem i źródłem odbudowy wojska polskiego".

Koniec z cofaniem liczników?

Gospodarka

Proceder cofania liczników w samochodach był znany wszystkim, jednak nie istniały konsekwencje karne tego występku. Kres chce temu położyć Ministerstwo Sprawiedliwości.

Włoszka chce reprezentować Polskę na Eurowizji. TVP zakazuje

Po godzinach

Gwiazda włoskiego YouTube Marzia Gaggioli chciałaby reprezentować Polskę na tegorocznym festiwalu Eurowizji. Do tej pory "zagraniczniacy" mogli startować w polskich eliminacjach do konkursu. Jednak nowy regulamin TVP wprowadził w tej materii obostrzenia.

Po co kadencyjność wójtów? Morawiecki odsyła do... serialu "Ranczo"

Bez komentarza

Wicepremier zabrał głos w sprawie zmian dotyczących władzy samorządowej. Zdaniem Mateusza Morawieckiego obecnie prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie "tworzą wokół siebie istny dwór". 

Rabiej ws. obozów koncentracyjnych: Naziści, a nie Niemcy, TK niszczy PiS, a nie Polacy

Bez komentarza

Jeden z liderów Nowoczesnej Paweł Rabiej wypowiedział się na temat akcji #GermanDeathCamps. Przekonuje, że to nie Niemcy są odpowiedzialni za obozy koncentracyjne, a naziści.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

2017 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.