sobota
| 24 marca 2018

Niemiecki tygodnik: Polska ześlizguje się w kierunku autokracji. Problemem UE i KE brak instrumentów nacisku

Redakcja: | 11 stycznia 2017

Na stronach tygodnika "Der Spiegel" zamieszczono tekst, którego autor stwierdził, że Polska, naśladując Węgry i przy biernej postawie innych krajów UE, "ześlizguje się w kierunku autokracji".

Zdaniem Markusa Beckera, autora artykułu "Europa ma problem z Europą Wschodnią", kłopotem jest to, że przywódcy państw unijnych, podobnie jak Komisja Europejska, nie dysponują instrumentami nacisku.

"Polska jeszcze tak daleko nie zaszła. Rządząca tam partia Prawo i Sprawiedliwość postępuje jednak najwidoczniej zgodnie ze scenariuszem Orbana"

– ocenił niemiecki dziennikarz, którego zdaniem "Węgry już są autokracją".

"Sparaliżowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego skłoniło Komisję Europejską do wdrożenia procedury kontroli praworządności. Rząd PiS wykorzystał ten fakt do podburzania nastrojów w kraju przeciwko UE, a równocześnie w znacznej mierze zignorował zalecenia KE"

– stwierdził brukselski koresondent "Spiegla".

"Jeżeli polski rząd pozwoli na upłynięcie ostatecznego terminu w lutym, KE nie pozostanie nic innego jak zalecenie szefom państw i rządów UE uruchomienia art. 7 traktatu"

– dodał.

Becker przytoczył też wypowiedź szefa EPL (do tej grupy w PE należą PO i PSL) – niemieckiego europosła Manfreda Webera – który uważa, że "prawicowo-narodowy rząd w Polsce narusza wolność mediów i praworządność".

– Tym tematem nie powinna zajmować się tylko KE, lecz musi on stać się przedmiotem dyskusji szefów państw i rządów

– stwierdził polityk.

Podobnego zdania jest najwyraźniej Becker, który napisał, że problemem KE oraz szefów rządów UE jest brak instrumentów nacisku.

"Mści się teraz to, że przed przyjęciem 10 krajów w 2004 roku, a w 2007 – kolejnych dwóch, UE nie ustaliła wiarygodnych sankcji na wypadek, gdyby doszło do naruszenia podstawowych wartości"

– ocenił Niemiec i zacytował politologa Andreasa Maurera, który stwierdził, że "wiara, że we wschodnich krajach członkowskich nie pojawią się już nigdy więcej autokratyczne tendencje, była naiwnością".
 
polsatnews.pl/JpR/Fot. Pixabay

 

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij