19 października 2017
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Polski budżet jest niewątpliwie w świetnym stanie – dzięki dyscyplinie w dziedzinie wydatków i rosnącym wpływom deficyt na koniec roku będzie znacznie mniejszy, niż oczekiwano. Co więc podkusiło PiS, żeby sięgnąć po pieniądze kierowców?

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić opłatę paliwową (i najpewniej ją wprowadzi), która będzie wynosić 20 groszy na litrze każdego paliwa. Oznacza to więc wzrosty cen paliwa o 25 groszy, a więc od kilku procent (w przypadku oleju napędowego) do nawet kilkunastu procent (w przypadku LPG)! W moim przypadku (posiadam samochód napędzany gazem) oznacza to naprawdę spory wzrost kosztów jazdy. A wyższy koszt paliwa przekłada się przecież na wyższe ceny transportu w przypadku firm, a tym samym ceny w sklepach. Projekt został już więc ochrzczony mianem "Benzyny Plus".

Pieniądze teoretycznie mają trafić na budowę dróg samorządowych czy remonty mostów, jednak dziennikarz ekonomiczny RMF FM ustalił, że wcale nie musi tak być. Będą one bowiem mogły być czasowo lokowane również w papierach wartościowych Skarbu Państwa, a więc wykorzystywane do chwilowego łatania dziury budżetowej!

Pytanie jest jednak proste – po co podnosić tę opłatę i otwierać kolejny front, skoro budżet, bez cienia wątpliwości, jest w naprawdę dobrym stanie? "Dziennik Gazeta Prawna" pisał nawet o nadwyżce (oczywiście chwilowej, której nie da się utrzymać do końca roku), a 31 grudnia 2017 roku deficyt z całą pewnością będzie niższy od zakładanego i to o ładne kilkadziesiąt miliardów złotych.

Przecież wyborcy odczytają to jako klasyczne "żeby się wam w dup*ach się poprzewracało z dobrobytu", a PiS doskonale wpisze się w retorykę opozycji – "żeby dać wam 500+, trzeba wam najpierw zabrać". A w kontekście wyników budżetowych, publikowanych przez ministerstwo finansów, widać, że wcale nie trzeba wprowadzać nowego podatku (bo takim de facto będzie ta opłata), żeby przeznaczyć dodatkowe środki na drogi lokalne. Podpowiem, wystarczy obciąć bezsensowną biurokrację. Premier Szydło, a za nią ministrowie, długo powtarzali hasło: "wystarczy nie kraść". To co? Teraz ktoś wziął i obrabował budżet państwa? Tyle dobrego, że naród otrzyma chociaż przyspieszony kurs ekonomii, szkoda, że na żywym organizmie. 

Nawet z punktu widzenia czystej polityki, rozumianej jako zdobycie i utrzymanie władzy (definicja za podręcznikiem do WOS), to wkurzanie kierowców, którzy są przecież ogromną grupą wyborców, jest bardzo kiepskim pomysłem. Uderzenie po kieszeni boli najbardziej, nawet za cenę remontów dróg lokalnych. Być może opłata paliwowa i finansowane remonty infrastruktury pomogą Prawu i Sprawiedliwości w kampaniach do małych powiatów i gmin, chociaż i tu mam wątpliwości – tam gdzie nie mają władzy obecnie, remont nie będzie zaliczany jako ich sukces, a sukces obecnego wójta. Na pewno jednak przeszkodzą w wyborach do sejmików województw, które nadal, na cztery lata, pozostaną pod kontrolą Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. A to chyba o ten szczebel powinien najbardziej zabiegać Jarosław Kaczyński.

Być może wprowadzenie tej opłaty nie zachwieje niezmiennie mocną pozycją Prawa i Sprawiedliwości w sondażach. Przy tak nieporadnej opozycji wydaje się to naturalne. Ale wprowadzenie nowego podatku w momencie, w którym budżet znajduje się w "doskonałym stanie", może spowodować, że tych kilku punktów procentowych w wyborach do sejmików województw może po prostu zabraknąć.

Bartłomiej Orzeł

Fot. Maciej Łebkowski/CC-BY-SA 2.0/flickr.com

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Gryglas jak "panna na wydaniu": Wszyscy się o mnie biją. Mam propozycje ze wszystkich partii

Parlamentarzysta niezrzeszony Zbigniew Gryglas długo nie pozostanie poza jakimkolwiek ugrupowaniem. Przyznał, że ma propozycje ze wszystkich stron sceny politycznej.

Tarczyński masakruje Tuska: Powinien zmienić nazwisko na "Chorągiewka"

Jedynym programem, jaki ma Donald Tusk, to program telewizyjny – co mówią media, to mówi Donald Tusk, co prezentuje mainstream, Tusk to powtarza – mówił w wywiadzie dla wPolityce.pl Dominik Tarczyński.

Ziemkiewicz ostro o rządach PiS: Do rzygania daleko, ale zacząłem odczuwać pierwsze mdłości

O, rzecz jasna, pisowcom daleko jeszcze do tego, co wyprawiali za czasów swej potęgi cwaniacy z PO i PSL. Ale poczucie dokonującej się sprawiedliwości dziejowej i przekonanie, że nie ma z kim przegrać, narasta – napisał w mediach społecznościowych publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Jan Olszewski: Okoliczności śmierci ks. Jerzego wciąż nie niewyjaśniono

Wciąż śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki nie została w pełni wyjaśniona. 33 lata temu oskarżycielem posiłkowym w procesie zabójców księdza był dawny premier Jan Olszewski. Jego zdaniem, od tamtego czasu nie widać progresu w śledztwie, mimo, że wciąż wiele kwestii związanych z bestialskim morderstwem nie zostało wyjaśnionych.

Szyszko triumfuje nad Bodnarem i ekoterrorystami

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie decyzji ministra środowiska umożliwiającej zwiększenie wycinki w Nadleśnictwie Białowieża. Decyzja kończy sprawę tzw. nielegalnej wycinki.

Prymas Polak grozi kapłanom: Jeśli moi księża będą mieli coś przeciwko uchodźcom, zostaną ukarani!

Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć – powiedział w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" prymas Polski Wojciech Polak.

Macierewicz pozywa "Fakt". Za kłamstwa o kontaktach z Wrońskim

Dziennik "Fakt" został pozwany przez Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza za tekst "Od ćwierć wieku z Macierewiczem". Gazeta opisała sprawę byłego funkcjonariusza SB, Piotra Wrońskiego i jego rzekomej współpracy z szefem MON.

Kres komuchów na Powązkach

Adam Borowski, były opozycjonista od dawna walczy o dekomunizację Powązek, do tej pory były to jedynie pomysły snute na łamach prawicowych mediów.

Idiota łapał kobiety za krocze w centrum Warszawy. Reakcja przechodnia bezcenna. "Przypadkiem cię nie pojeba*o?!"

Bez komentarza

"Z naprzeciwka nadchodzi kobieta, specjalnie na nią wpada łapiąc za krocze. Za chwilę to samo robi z kolejną" – świadkiem takiego chamskiego zdarzenia w centrum Warszawy, był mężczyzna, Sebastian Marks. Sytuację postanowił opisać na swoim Facebooku.

Hipokryzja posła PO. Nazywa PiSowską policję Ubecją, a nie pamięta jak PO brutalnie tłumiła Marsze Niepodległości

wSensie.tv

Posłowie PO od dwóch lat funkcjonują tylko po to, by atakować rząd PiS. Tym razem poseł Halicki poruszył newralgiczny temat wykorzystywania policji przez rząd do swoich celów. Przypomnieliśmy jak rząd PO-PSL brutalnie tłumił Marsze Niepodległości.

Ponton z imigrantami przypływa do wybrzeży Hiszpanii [WIDEO]

Świat

Imigranci przypływają do Kadyksu na zniszczonym pontonie. Zdarzenie nagrał przypadkowy turysta.

Mer Kaliningradu: Nie bijcie turystów

Świat

Rosyjska gościnność jest... specyficzna. Mer Kaliningradu, Aeksander Jaroszuk wezwał mieszkańców, by nie bili turystów przyjeżdżających na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w przyszłym roku.

Czym zajmuje się coach? "Nie podaję gotowych rozwiązań. Wydobywam twoje zasoby, ale to ty jesteś ekspertem swojego życia" [wideo]

wSensie.tv

Moimi klientami są bardzo różni ludzie. Najczęściej trafiają do mnie osoby, które chcą zmienić pracę, poszukują pracy, swojej tożsamości zawodowej – powiedział coach Jacek Hebda.

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Opinie

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Szwedzkie kretynizmy na temat polskiego antysemityzmu

Świat

Szefowa Forum foer Ievande (Forum Historii Żywej) Ingrid Lomfors prawdopodobnie pozazdrościła swoim zachodnim "historykom" rozgłosu zdobytego na szkalowaniu Polski i Polaków. Na łamach pisma "Dagens Nyheter" Szwedka powtórzyła pseudonaukowe tezy zaprezentowane wcześniej we włoskim dzienniku "Corriere della Sera".

Niesiołowski: Pisowski reżim usiłuje stworzyć mit Lecha Kaczyńskiego jako wybitnego polityka, a to był mierny człowiek

Bez komentarza

Stefan Niesiołowski (Europejscy Demokraci) postanowił po raz kolejny zaatakować Prawo i Sprawiedliwość. Na swoim Facebooku umieścił ostry wpis, w którym dostało się także śp. Lechowi Kaczyńskiemu.

Uchodźca zgwałcił szwedzką dziewczynkę. Sąd orzekł, że to "ADHD"

Świat

Trudno uwierzyć w to, że gwałt zaczyna być bagatelizowany. W sytuacjach postawienia zarzutów dotyczących gwałtów szwedzkie sądy orzekają, że to zaburzenie psychiczne. Decyzje swe motywują tym, że takim osobnikom ciężko wytrzymać z dala od szwedzkich dziewcząt.

Willa na Notting Hill zostanie sprzedana w Bitcoinach

Gospodarka

Za sześciopiętrową rezydencję położoną niedaleko Portobello Road w Londynie będzie można zapłacić wyłącznie bitcoinami. To pierwsza taka oferta, gdzie sprzedający nie zaproponował innej waluty.

Rabiej (Nowoczesna): Jeśli chodzi o uczciwość, to Gronkiewicz-Waltz ma sobie dużo do zarzucenia

Bez komentarza

Dziś kolejny dzień komisji sejmowej ds. reprywatyzacji. Zamieszana w aferę prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz znów nie pojawiła się, aby zeznawać. Nt. braku jej obecności na posiedzeniach wypowiedział się Paweł Rabiej.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.