sobota
| 24 marca 2018

Jak macie "budżet w doskonałym stanie", to zostawcie paliwo w spokoju!

Redakcja: | 12 lipca 2017

Polski budżet jest niewątpliwie w świetnym stanie – dzięki dyscyplinie w dziedzinie wydatków i rosnącym wpływom deficyt na koniec roku będzie znacznie mniejszy, niż oczekiwano. Co więc podkusiło PiS, żeby sięgnąć po pieniądze kierowców?

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić opłatę paliwową (i najpewniej ją wprowadzi), która będzie wynosić 20 groszy na litrze każdego paliwa. Oznacza to więc wzrosty cen paliwa o 25 groszy, a więc od kilku procent (w przypadku oleju napędowego) do nawet kilkunastu procent (w przypadku LPG)! W moim przypadku (posiadam samochód napędzany gazem) oznacza to naprawdę spory wzrost kosztów jazdy. A wyższy koszt paliwa przekłada się przecież na wyższe ceny transportu w przypadku firm, a tym samym ceny w sklepach. Projekt został już więc ochrzczony mianem "Benzyny Plus".

Pieniądze teoretycznie mają trafić na budowę dróg samorządowych czy remonty mostów, jednak dziennikarz ekonomiczny RMF FM ustalił, że wcale nie musi tak być. Będą one bowiem mogły być czasowo lokowane również w papierach wartościowych Skarbu Państwa, a więc wykorzystywane do chwilowego łatania dziury budżetowej!

Pytanie jest jednak proste – po co podnosić tę opłatę i otwierać kolejny front, skoro budżet, bez cienia wątpliwości, jest w naprawdę dobrym stanie? "Dziennik Gazeta Prawna" pisał nawet o nadwyżce (oczywiście chwilowej, której nie da się utrzymać do końca roku), a 31 grudnia 2017 roku deficyt z całą pewnością będzie niższy od zakładanego i to o ładne kilkadziesiąt miliardów złotych.

Przecież wyborcy odczytają to jako klasyczne "żeby się wam w dup*ach się poprzewracało z dobrobytu", a PiS doskonale wpisze się w retorykę opozycji – "żeby dać wam 500+, trzeba wam najpierw zabrać". A w kontekście wyników budżetowych, publikowanych przez ministerstwo finansów, widać, że wcale nie trzeba wprowadzać nowego podatku (bo takim de facto będzie ta opłata), żeby przeznaczyć dodatkowe środki na drogi lokalne. Podpowiem, wystarczy obciąć bezsensowną biurokrację. Premier Szydło, a za nią ministrowie, długo powtarzali hasło: "wystarczy nie kraść". To co? Teraz ktoś wziął i obrabował budżet państwa? Tyle dobrego, że naród otrzyma chociaż przyspieszony kurs ekonomii, szkoda, że na żywym organizmie. 

Nawet z punktu widzenia czystej polityki, rozumianej jako zdobycie i utrzymanie władzy (definicja za podręcznikiem do WOS), to wkurzanie kierowców, którzy są przecież ogromną grupą wyborców, jest bardzo kiepskim pomysłem. Uderzenie po kieszeni boli najbardziej, nawet za cenę remontów dróg lokalnych. Być może opłata paliwowa i finansowane remonty infrastruktury pomogą Prawu i Sprawiedliwości w kampaniach do małych powiatów i gmin, chociaż i tu mam wątpliwości – tam gdzie nie mają władzy obecnie, remont nie będzie zaliczany jako ich sukces, a sukces obecnego wójta. Na pewno jednak przeszkodzą w wyborach do sejmików województw, które nadal, na cztery lata, pozostaną pod kontrolą Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. A to chyba o ten szczebel powinien najbardziej zabiegać Jarosław Kaczyński.

Być może wprowadzenie tej opłaty nie zachwieje niezmiennie mocną pozycją Prawa i Sprawiedliwości w sondażach. Przy tak nieporadnej opozycji wydaje się to naturalne. Ale wprowadzenie nowego podatku w momencie, w którym budżet znajduje się w "doskonałym stanie", może spowodować, że tych kilku punktów procentowych w wyborach do sejmików województw może po prostu zabraknąć.

Bartłomiej Orzeł

Fot. Maciej Łebkowski/CC-BY-SA 2.0/flickr.com


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij