sobota
| 17 marca 2018

"Wybuch czołgu pułapki" – jak było naprawdę? Rocznica masakry przy Kilińskiego

Oliver Pochwat: | 13 sierpnia 2017

73 lata temu doszło do jednego z bardziej tragicznych wydarzeń Powstania Warszawskiego. W wyniki eksplozji niemieckiego pojazdu na ul. Jana Kilińskiego śmierć poniosło ponad 300 osób, cywili oraz powstańców, którzy nieświadomi zagrożenia zbiegli się aby zobaczyć zdobyczny "czołg".

Pojazd ten nie był czołgiem, a ciężkim transporterem ładunków wybuchowych typu "Borgward" B-IV, którego zadaniem było zniszczenie barykady na Podwalu, a jego wybuch był dziełem przypadku. Był wykorzystywany jako samobieżny stawiacz min, służący do niszczenia umocnień. Zdobyty przez powstańców przewoził 500 kg materiału wybuchowego w metalowym pojemniku zamontowanym na przodzie.

Powstańcy triumfalnie objechali nim Stare Miasto i powróciwszy na Podwale skręcili na ulicę Kilińskiego. Przy pokonywaniu małej barykady z pancerza maszyny zsunęła się umieszczona z przodu metalowa skrzynia z ładunkiem wybuchowym.

Nastąpił potężny wybuch, który spowodował masakrę. Dzieła zniszczenia dopełnił dodatkowo wybuch butelek zapalających magazynowanych w jednej z kamienic przy Kilińskiego 3.

Przez lata wokół tej tragedii narosło wiele mitów. Polscy historycy i pamiętnikarze długo i błędnie twierdzili, że masakra była wynikiem podstępu Niemców, którzy celowo porzucili "czołg" wypełniony materiałem wybuchowym z zapalnikiem czasowym. Wydarzenie do dziś jest znane jako "wybuch czołgu pułapki".

Oliver Pochwat
Fot. Jerzy Tomaszewski/Wikipedia


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij