18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Jak można stawiać tezy, że Polacy mając dostęp do broni będą się mordować? To obrzydliwa narracja lżąca polski naród - mówił w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl Andrzej Turczyn członek zarządu Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni. 

W środę grupa posłów z PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym Ministerstwo Obrony Narodowej, korzystając ze środków z budżetu obronnego, będzie mogło przekazywać samorządom dotację na remonty i budowę strzelnic. Co Pan o tym myśli?

Zapowiedzi tego rodzaju finansowania pojawiły się we wrześniu tego roku. Pomysłodawcą tego projektu jest wiceminister obrony narodowej, Michał Dworczyk. Rozumiem, że projekt, o którym Pani mówi ma skrócić drogę legislacyjną, bo ta rządowa jest długa. W uzasadnieniu tego projektu jest napisane ile w Polsce jest strzelnic. Proszę sobie wyobrazić, że wojskowych jest 53, pistoletowych 33 i samych strzelnic cywilnych około 170. Wydaje mi się, że na prawie 40-milionowe państwo sytuacja jest dramatyczna. Nawet gorzej niż dramatyczna. Infrastruktura dla rozwoju sportów strzeleckich i nauki strzelania nie istnieje w naszym kraju. W związku z tym podjęcie próby finansowania budowy tej infrastruktury przez MON jest mądrym pomysłem. 

Czy to aby MON powinno zajmować się tą kwestią?

Moim zdaniem są tu zaniedbania samorządowe. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, budowa infrastruktury sportowej to zadanie gminy. Strzelnica jest przecież elementem infrastruktury sportowej. Tak jak gminy za czasów Donalda Tuska budowały orliki, tak samo powinno zrobić się ze strzelnicami sportowymi. Ale tak się nie stało, więc interwencję podjął MON i to jest słuszne.

Czy według Pana jest to faktycznie dobry pomysł?

To jest bardzo dobry pomysł. W zeszłym roku na Węgrzech ogłoszono budowę 200 strzelnic, my mamy cywilnych strzelnic 170. Proszę zauważyć, że Węgry to kraj czterokrotnie mniejszy od Polski. To dramatyczne zagrożenie bezpieczeństwa Polski. U nas obywatele nie są poddawani szkoleniu strzeleckiemu, to musi się natychmiast zmienić.

Nie ma Pan czasem wrażenia, że politycy straszą Polaków wizją masowych zabójstw, po tym, jak projekt dotyczący liberalizacji dostępu do broni wszedłby w życie? Mam tu na myśli głównie polityków Platformy i Nowoczesnej.

Tak zwane "elity", które "elitą" są tylko z nazwy uważają Polaków za durniów i morderców, takich uśpionych morderców, którzy jak tylko będą mieli broń to będą się mordować. To obrzydliwa narracja lżąca polski Naród. Jak można stawiać tezę, że Polacy mając dostęp do broni będą się mordować? Wychodzi taki mędrzec Sokołowski (były rzecznik Policji - red.) i mówi, "że widział jak ktoś tam z rurką biegał po skrzyżowaniu". Ja bym mu zadał pytanie, ile takich przypadków widział? Podejrzewam, że wymyślił to sobie, a jeśli nie, to ponawiam pytanie, ile? Może jeden!

Niestety polityczna narracja powoduje to, że nadal duża grupa Polaków boi się liberalizacji dostępu do broni…

To wszystko kwestia siły oddziaływania. Jeśli jest nakręcana kłamliwa propaganda na masową skalę, to część ludzi da się ogłupić. Jeśli prawdziwe tezy będą przedstawiane w masowy sposób to ludzie zaczną się zastanawiać. Jakby Goebbels miał tv, to by wygrał II wojnę światową. 

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Andrzej Turczyn

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Sikorski: Prezes Kaczyński jest wrednym dziadygą

Były szef MSZ i MON, Radosław Sikorski w wywiadzie dla Radia Zet nazwał Prezesa Kaczyńskiego "wredną dziadygą". Polityk odniósł się także do swojej wypowiedzi z początku grudnia, kiedy nazwał premier Beatę Szydło "wrednym babsztylem".

SEJMUSZKI ODC. 04: Wiemy czym najprawdopodobniej zajmie się Beata Kempa

SEJMUSZKI to nieregularny przegląd sejmowych plotek i ploteczek. Tego, czego posłowie i senatorowie nie powiedzą pod nazwiskiem, a co jednocześnie jest tajemnicą poliszynela w gmachach na Wiejskiej.

Nowe twarze w rządzie Morawieckiego. Znamy nazwiska nowych współpracowników Morawieckiego

Minął raptem tydzień od zaprzysiężenia nowego rządu, a już pojawiły się głosy dotyczące rekonstrukcji. Jak donosi "Fakt", znamy pierwsze nazwiska nowych twarzy w rządzie Morawieckiego.

Seksafera z Amber Gold w tle. Prezes firmy umawiał się z mężczyznami na homoportalu

Marcin P., prezes Amber Gold miał dość szerokie upodobania. Jednym z nich było umawianie się z homoseksualistami poprzez portal internetowy. Jak informuje "Super Express", prokuratura potwierdziła ten wątek, ale nie wnikała w niego głębiej.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

Paweł Kukiz: Morawiecki budował zaplecze polityczne dla syna

Paweł Kukiz w programie "Skandaliści" wyjawił sekret negocjacji z Kornelem Morawieckim przed wyborami do Sejmu. Jeśli wierzyć słowom Pawła Kukiza, Kornel Morawiecki planował kosztem jego ruchu wzmocnić pozycję polityczną syna.

Biedroń o Kaczyńskim: To jest cienki Jarek. Za dwa lata nie będzie Prawa i Sprawiedliwości [WIDEO]

Bez komentarza

Prezydent Słupska, Robert Biedroń postanowił skierować przesłanie do wszystkich Polaków. Biedroń w nagraniu wideo odwołuje się do Jarosława Kaczyńskiego i frakcji rządzącej.

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki...

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Janas o powodach przegranego meczu na mistrzostwach: Marcinkiewicz przyszedł do szatni z pięcioma ochroniarzami, żartował. Wyszliśmy na luzie i skończyło się jak skończyło

Po godzinach

Były piłkarz i selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Paweł Janas gościł w sportowym programie "Wilkowicz sam na sam". Opowiadał m.in. o kulisach mundialu z 2006 roku, który dla polskich piłkarzy zakończył się niepowodzeniem.

Jak odróżnić polskiego karpia od chińskiej podróby?

Gospodarka

"Miesiąc w chłodni dla Karpia" - to nie wyrok. To sposób na legalizację, a właściwie repolonizację a raczej nacjonalizację zagranicznych karpi. Co musi się stać, żeby chiński karp stał się "polski"? To proste. Jak go odróżnić od krajowego? Jest jeden sposób.

Janecki: Największe pustaki betonowe i donosiciele znajdują się wśród eurodeputowanych Platformy

Bez komentarza

Senatorowie Andrzej Misiołek i Leszek Piechota postanowili odejść z Platformy Obywatelskiej i przejść do Prawa i Sprawiedliwości. Powodem tej decyzji był sierpniowy wywiad polityka PO Borysa Budki dla "Die Zeit", w którym to parlamentarzysta powiedział między innymi, że "Unia Europejska musi postawić Polsce ultimatum". Odejście z PO dwóch senatorów skomentował na Twitterze publicysta Stanisław Janecki.

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

wSensie.tv

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

wSensie.tv

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

KRLD atakuje polskie banki? "To największy w historii atak na polski system bankowy"

Gospodarka

TVP Info powołując się na źródła w ABW poinformowała o serii ataków hakerskich na polskie banki. Obecnie sprawa badana jest przez śledczych.

Forum Żydów Polskich ostro o antysemickiej demonstracji

Świat

Po ostatniej demonstracji w Niemczech na której doszło do antysemickich zachowań, niemieccy Żydzi wystosowali apel o konieczności zmiany prawa, które ma ułatwić policji reagowanie na takie zachowania. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił także Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.