poniedziałek
| 19 lutego 2018
 

Andrzej Turczyn dla wSensie.pl: Jakby Goebbels miał TV to by wygrał II wojnę światową

Sandra Skibniewska: | 12 października 2017

Jak można stawiać tezy, że Polacy mając dostęp do broni będą się mordować? To obrzydliwa narracja lżąca polski naród - mówił w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl Andrzej Turczyn członek zarządu Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni. 

W środę grupa posłów z PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym Ministerstwo Obrony Narodowej, korzystając ze środków z budżetu obronnego, będzie mogło przekazywać samorządom dotację na remonty i budowę strzelnic. Co Pan o tym myśli?

Zapowiedzi tego rodzaju finansowania pojawiły się we wrześniu tego roku. Pomysłodawcą tego projektu jest wiceminister obrony narodowej, Michał Dworczyk. Rozumiem, że projekt, o którym Pani mówi ma skrócić drogę legislacyjną, bo ta rządowa jest długa. W uzasadnieniu tego projektu jest napisane ile w Polsce jest strzelnic. Proszę sobie wyobrazić, że wojskowych jest 53, pistoletowych 33 i samych strzelnic cywilnych około 170. Wydaje mi się, że na prawie 40-milionowe państwo sytuacja jest dramatyczna. Nawet gorzej niż dramatyczna. Infrastruktura dla rozwoju sportów strzeleckich i nauki strzelania nie istnieje w naszym kraju. W związku z tym podjęcie próby finansowania budowy tej infrastruktury przez MON jest mądrym pomysłem. 

Czy to aby MON powinno zajmować się tą kwestią?

Moim zdaniem są tu zaniedbania samorządowe. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, budowa infrastruktury sportowej to zadanie gminy. Strzelnica jest przecież elementem infrastruktury sportowej. Tak jak gminy za czasów Donalda Tuska budowały orliki, tak samo powinno zrobić się ze strzelnicami sportowymi. Ale tak się nie stało, więc interwencję podjął MON i to jest słuszne.

Czy według Pana jest to faktycznie dobry pomysł?

To jest bardzo dobry pomysł. W zeszłym roku na Węgrzech ogłoszono budowę 200 strzelnic, my mamy cywilnych strzelnic 170. Proszę zauważyć, że Węgry to kraj czterokrotnie mniejszy od Polski. To dramatyczne zagrożenie bezpieczeństwa Polski. U nas obywatele nie są poddawani szkoleniu strzeleckiemu, to musi się natychmiast zmienić.

Nie ma Pan czasem wrażenia, że politycy straszą Polaków wizją masowych zabójstw, po tym, jak projekt dotyczący liberalizacji dostępu do broni wszedłby w życie? Mam tu na myśli głównie polityków Platformy i Nowoczesnej.

Tak zwane "elity", które "elitą" są tylko z nazwy uważają Polaków za durniów i morderców, takich uśpionych morderców, którzy jak tylko będą mieli broń to będą się mordować. To obrzydliwa narracja lżąca polski Naród. Jak można stawiać tezę, że Polacy mając dostęp do broni będą się mordować? Wychodzi taki mędrzec Sokołowski (były rzecznik Policji - red.) i mówi, "że widział jak ktoś tam z rurką biegał po skrzyżowaniu". Ja bym mu zadał pytanie, ile takich przypadków widział? Podejrzewam, że wymyślił to sobie, a jeśli nie, to ponawiam pytanie, ile? Może jeden!

Niestety polityczna narracja powoduje to, że nadal duża grupa Polaków boi się liberalizacji dostępu do broni…

To wszystko kwestia siły oddziaływania. Jeśli jest nakręcana kłamliwa propaganda na masową skalę, to część ludzi da się ogłupić. Jeśli prawdziwe tezy będą przedstawiane w masowy sposób to ludzie zaczną się zastanawiać. Jakby Goebbels miał tv, to by wygrał II wojnę światową. 

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Andrzej Turczyn


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij