czwartek
| 22 marca 2018

Tadeusz Cymański dla wSensie: To larum, które zostało podniesione ociera się o bezczelność

Alina Gut: | 16 października 2017

Dziś rano rozmawialiśmy z posłem Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), członkiem Sejmowej Komisji Finansów o protestach rezydentów i o tym, czy jest szansa na "dobrą zmianę" w polskiej służbie zdrowia.

Pani Pośle, czy żądania rezydentów są słuszne? Czy w Polsce lekarze zarabiają za mało?

Pytanie jest podchwytliwe dlatego, że niektórzy zarabiają za mało, a inni zarabiają dużo. Nie to, że za dużo, ale na pewno jest problem niskich uposażeń młodych lekarzy. I tego nikt nie kwestionuje. Nie ma w Polsce sporu jeżeli chodzi o diagnozę. Pytanie jak to naprawić? Dziś mamy do czynienia z bardzo dużym oczekiwaniem i atakiem, a ta sytuacja jest gorzkim wynikiem zaniedbań wielu wielu lat. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że młody lekarz na starcie ma trudno. 

A co z dodatkowymi "ukrytymi" dochodami lekarzy?

To jest kwestia etyki i trudno jest to oceniać, niemniej jest problem, ale nie ma co ukrywać jeżeli państwo nie daje pieniędzy na konferencje i szkolenia, a robi to bogaty koncern to bardzo ciężko jest to ocenić. I to jest problem etyki medycznej. Sytuację ukazałby rejestr usług medycznych. 

Czy nie należałoby przeprowadzić zmiany systemowej? Czy to nie jest tak, że system opracowany w latach 90. zawiódł?

A co to oznacza w praktyce? Możemy zmienić system finansowania, ale czy to załatwi problem wynagrodzeń i ich struktury? Problem zaczyna się od elektronicznego systemu rejestracji pacjenta. Dalej styk działalności prywatnej i państwowej, polityka lekowa, opieka i pielęgnacja ludzi starszych. Danie podwyżek rezydentom nie załatwia sprawy i wierzę w ich szczerość, że chodzi o generalną sprawę finansowania służby zdrowia, ale to nie chodzi o 100 mln, ani o 1 mld, ale o dużo dużo więcej i nie wiadomo, czy to załatwi sprawę. Nie załatwi też tego ograniczenie dotacji w innych sprawach, np. dla IPN-u. 

W czym zatem tkwi problem?

Wszyscy się zgadzamy, że mamy relatywnie niski poziom nakładów relatywnie do PKB, natomiast spór jest co do terapii i co do tempa. Jako członek Sejmowej Komisji Finansów mogę potwierdzić, że nie ma możliwości błyskawicznego załatania tej dziury. W tej chwili sytuację można porównać do medycznego obrazu zatamowania krwi, ale zanim rana się zabliźni potrzeba dłuższego okresu czasu.   

Czyli protesty są słuszne?

To larum, które teraz zostało podniesione ociera się o bezczelność. Jeżeli chcemy zmiany, powinniśmy podjąć debatę publiczną. Chcemy poprawić sytuację w służbie zdrowia. Usiądźmy razem i zastanówmy się nad tym jak to wspólne zrobić.

Alina Gut

Fot. Facebook Tadeusz Cymański


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij