18 listopada 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

W Polsce środowiska feministyczne reprezentują wąską grupę ideologiczną, a nie ogół kobiet - mówiła w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl Elżbieta Zielińska, posłanka ruchu Kukiz'15.

Nie milkną echa po Czarnym Proteście, jaki jest Pani stosunek do tego wydarzenia?

Każdemu wolno protestować, obywatele mają do tego prawo. Nie popieram tych postulatów jakie były wysuwane przez protestujących w Czarnym Proteście. Pojawiające się tam hasła i transparentu były często wulgarne i myślę, że uwłaczające kobietom. Zastanawiam się jakie byłyby komentarze po analogicznym proteście mężczyzn i podobnych hasłach i transparentach z męskimi organami płciowymi. 

Czy możemy mówić o tym, że feministki reprezentują całą społeczność kobiecą w Polsce?

W Polsce środowiska feministyczne reprezentują wąską grupę ideologiczną, a nie ogół kobiet. To widać po organizacjach jakie pojawiają się na wydarzeniach feministycznych. Jest bardzo wiele organizacji kobiecych, które kompletnie się nie utożsamiają ze współczesnym feminizmem w Polsce. Są to stowarzyszenia i fundacje zrzeszające matki, gospodynie wiejskie, aktywistki lokalne. Feministki takich organizacji nie zapraszają na kongresy i inne wydarzenia, bo jest wiele pań, które mają inne zdanie, a to nie jest mile widziane. 

Środowiska lewicowe, w tym feministki, bardzo często mówią o tym, że płeć jest to pojęcie kulturowe. Czemu wobec tego twierdzą, że walczą o prawa kobiet? Przecież pojęcie płci jest dla nich szerokim terminem, może powinny walczyć o prawa wszelakich istot żywych będących ludźmi?

Środowiska lewicowe walczą o pewną ideologię i uzasadniają to na różne sposoby, także tworząc wokół tego pewną otoczkę naukową. Płeć jest pojęciem biologicznym i choćby nie wiem jak walczono z naturą to pewnych rzeczy nie przeskoczymy, a można zrobić innym krzywdę. Jaki jest sens zmuszania chłopców do chodzenia w sukienkach? Można tylko zafundować komuś traumę, nic więcej. A czy środowiska lewicowe powinny walczyć o wszystkie żyjące istoty? Myślę, że skoro celem jest walka ideologiczna i propagowanie pewnych idei w społeczeństwie, to raczej nie leży to w ich interesie. 

Środowiska feministyczne wszędzie perorują o tym, że walczą o prawa kobiet. Czy według Pani jakieś prawa kobiet są łamane w Polsce?

No dobrze, ale które prawa to są prawa kobiet? Które prawa są kobiet, a które mężczyzn? Nikt nie potrafi przedstawić takiego katalogu. Jeśli kobieta zarabia mniej, to jest dyskryminowana ze względu na płeć i łamane są jej prawa pracownicze. Wszyscy krzyczą o prawach kobiet, ale nikt dokładnie nie potrafi ich określić. 

Można zaobserwować, że lewicowi działacze coraz częściej narzekają na swój byt. Nie robili tego, kiedy przy władzy było PO. Czy możemy domniemywać, że chodzi tu o kwestie finansowania tychże organizacji za czasów poprzedniej ekipy rządzącej?

Za poprzednich rządów narzekały inne grupy, teraz narzekają inne. Problem leży gdzie indziej, nie mamy rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego i nie mamy dobrze funkcjonujących organizacji pozarządowych. Jak sama nazwa wskazuje, to są organizacje, które radzą sobie bez finansowania przez podmioty polityczne, są od nich niezależne i dzięki temu mogą kontrolować władzę. U nas wiele podmiotów powstaje odgórnie, dostane fundusze i wspiera tę czy inna stronę. Niestety to jest mechanizm, który rodzi patologię. Za parę lat może zmienić się rząd i kto inny będzie narzekał. 

Strona lewicowa twierdzi, że Polacy to seksiści. Jak Pani to widzi?

No cóż, to trochę krzywdzące oceniać kogoś po pochodzeniu. Powiedziałabym, że nawet szowinistyczne. Jeśli środowiska, które się szczycą swoją tolerancją kierują się w ocenie kogoś jego pochodzeniem, to się po prostu kompromitują. 

Rozmawiała: Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Elżbieta Zielińska

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Nowy hymn "opozycji totalnej"? Powstał utwór ku czci samobójcy spod PKiN [WIDEO]

Jacek Kleyff nagrał utwór poświęcony mężczyźnie, który w ramach protestu przed obecną władzą, dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury i Nauki. Piosenka nosi tytuł "Piotr S". Spoczywa na nas odpowiedzialność za to, co z tym wydarzeniem zrobimy – powiedział bard.

Kaczmarczyk dla wSensie: Rząd nie może pozwolić na niszczenie przemysłu futrzanego

Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz'15 to niewątpliwie świeży powiew na polskiej scenie politycznej. Poseł ustosunkował się w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl do kontrowersyjnego projektu likwidacji jednej z najbardziej dochodowych branży polskiej gospodarki. Mowa tu o hodowli zwierząt futerkowych.

Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszukiwaczy! Mamy policyjną instrukcję!

Dokument ma na celu uświadomienie funkcjonariuszy, jak mają postępować z poszukiwaczami skarbów, detektorystami, którzy za pomocą wykrywaczy metali i innych urządzeń elektronicznych poszukują zabytków.

Jacek Żakowski: Eurodeputowani Platformy Obywatelskiej uratowali honor Polski!

Jacek Żakowski na antenie TOK FM podziękował Danucie Huebner, Róży Thun, Michałowi Boniemu, Juli Piterze, Danucie Jazłowieckiej i Barbarze Kudryckiej za poparcie rezolucji przeciwko Polsce.

Adam Andruszkiewicz: Środowiska lewicowe wykluczają innych [WYWIAD]

Adam Andruszkiewicz opowiedział w wywiadzie dla dziennikarza wSensie.pl o kontrowersjach wokół Marszu Niepodległości, który odbył się 11 listopada.

PILNE! Duda ostro o Macierewiczu. "Stosuje ubeckie metody jak Platforma" [WIDEO]

To nagranie miało chyba nie ujrzeć światła dziennego, ale stało się inaczej. Prezydent Andrzej Duda w bardzo ostrych słowach mówi o ministrze Macierewiczu.

Koniec z bezkarnym cofaniem licznika. Nawet pięć lat więzienia za fałszowanie przebiegu auta!

Zbigniew Ziobro poinformował, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy wprowadzający karalność za cofanie licznika. Fałszowanie przebiegu auta jest oszukańczą praktyką stosowaną m.in. w celu sprzedaży używanego auta za wyższą kwotę.

Smog atakuje Polskę! Najgorzej na Śląsku, ale w Warszawie niewiele lepiej

Stacje monitoringu powietrza alarmują o stanie powietrza w całym kraju. Najciężej jest na Śląsku. Tam zanieczyszczenia przekraczają nawet 1200 proc. normy!

Cejrowski: Prezydent "Budyń" sprzeciwia się wszystkiemu co sensowne. Z głupkami nie warto rozmawiać!

Bez komentarza

Jak w każdy czwartek, Wojciech Cejrowski gościł w TVP Info, gdzie wraz z redaktorem Rachoniem omawiał bieżące wydarzenia polityczne. Podróżnik odniósł się m.in. do słów prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Stanowski bezpardonowo o samobójcy spod Pałacu Kultury: "Był pierdo*nięty! To sytuacja jak z Kononowiczem!"

Bez komentarza

Dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski słynie z ciętego języka. Tym razem odniósł się do Piotra S. – mężczyzny, który 19 października podpalił się pod PKiN.

Zakaz leczenia homoseksualizmu coraz bliżej. To ważniejsze niż homo-małżeństwa

Bez komentarza

Homolobby chce zakazać terapii homoseksualizmu, nawet dla tych, którzy chcą się z niego leczyć. Właśnie rozpoczęta została kampania na rzecz zaprzestania terapii homoseksualizmu.

Wskrzeszanie trupa, czyli innowacyjny, elektryczny FSC Lublin

Gospodarka

Podczas Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego elektrycznego samochodu polskiej produkcji.

Warszawska policja zachęca: Wstąp do ekipy Kulsona, a rozbijesz niejeden gang!

Po godzinach

Warszawscy policjanci to jednak mają poczucie humoru... i dobrych marketingowców. Na Twitterze rozniosła się grafika zachęcająca do wstąpienia do "drużyny Kulsona". Mundurowi obiecują, że z nimi rozbije się niejeden gang. Ostatnie słowo stylizowane jest na nazwę niedawnej promocji w jednej z sieci marketów w Polsce.

Raz, dwa trzy, co w szczepionce znajdziesz Ty? (Część I)

Opinie

W społeczeństwie pokutuje mnóstwo mitów na temat szczepionek. Są osoby, które twierdzą, że w skład szczepionek wchodzą śmiercionośne substancje lub na przykład mózg królika, czy serce krowy. Jak jest faktycznie?

Rywal Ryszarda Petru porównał go do ...bramkarza Buffona. "To jest możliwe!"

Bez komentarza

Piotr Misiło stoczy niebawem pasjonujący bój z Ryszardem Petru o przywództwo w Nowoczesnej. Obaj politycy zdążyli już nieraz zaczepić się na portalach społecznościowych, a że słyną z oryginalnych wypowiedzi, walka o prymat obfitować będzie pewnie w wiele kwiecistych porównań.

Neobanderowcy pikietowali pod polską ambasadą. "Do Europy z Banderą i UPA"

Świat

Wczoraj w Kijowie lokalny oddział neobanderowskiej "Swobody" pikietował pod polską ambasadą. Krzyczeli, że wejdą "do Europy z Niebiańską Sotnią, Banderą, Szuchewyczem i UPA".

Kompromitacja Róży Thun: Po co nam polski premier w radzie? Już nie pamięta swojego apelu z 2014!

Bez komentarza

Róża von Thun und Hohenstein twierdzi, że brak obecności polskiego premiera w Radzie Europejskiej to żadna strata. Jednocześnie nie pamięta dokumentu, który podpisała w 2014 roku, kiedy to PiS skierował skargę przeciw PO do Parlamentu Europejskiego.

Ukrainiec wziął ślub z 80-letnią kobietą. Zupełnym przypadkiem miał pójść do wojska...

Po godzinach

Dzień ślubu 22-letniego Ukraińca z 80-letnią mieszkanką ukraińskiej Winnicy zupełnie przypadkiem miał miejsce ledwie sześć dni po otrzymaniu wezwania do wojska. Kobieta bowiem wymaga stałej opieki ze względu na niepełnosprawność.

Pociąg w Japonii odjechał o 20 sekund za szybko. Koleje przepraszają za "poważne niedogodności"

Po godzinach

Japonia to inny świat, czego przykładem jest komunikat kolei w tym kraju. Ze względu na to, że pociąg odjechał 20 sekund przed czasem, kierownictwo Tsukuba Express wystosowało przeprosiny za "poważne niedogodności".

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.