czwartek
| 22 marca 2018

Zielińska (Kukiz'15) dla wSensie.pl: Wiele haseł Czarnego Protestu uwłaczało kobietom

Sandra Skibniewska: | 17 października 2017

W Polsce środowiska feministyczne reprezentują wąską grupę ideologiczną, a nie ogół kobiet - mówiła w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl Elżbieta Zielińska, posłanka ruchu Kukiz'15.

Nie milkną echa po Czarnym Proteście, jaki jest Pani stosunek do tego wydarzenia?

Każdemu wolno protestować, obywatele mają do tego prawo. Nie popieram tych postulatów jakie były wysuwane przez protestujących w Czarnym Proteście. Pojawiające się tam hasła i transparentu były często wulgarne i myślę, że uwłaczające kobietom. Zastanawiam się jakie byłyby komentarze po analogicznym proteście mężczyzn i podobnych hasłach i transparentach z męskimi organami płciowymi. 

Czy możemy mówić o tym, że feministki reprezentują całą społeczność kobiecą w Polsce?

W Polsce środowiska feministyczne reprezentują wąską grupę ideologiczną, a nie ogół kobiet. To widać po organizacjach jakie pojawiają się na wydarzeniach feministycznych. Jest bardzo wiele organizacji kobiecych, które kompletnie się nie utożsamiają ze współczesnym feminizmem w Polsce. Są to stowarzyszenia i fundacje zrzeszające matki, gospodynie wiejskie, aktywistki lokalne. Feministki takich organizacji nie zapraszają na kongresy i inne wydarzenia, bo jest wiele pań, które mają inne zdanie, a to nie jest mile widziane. 

Środowiska lewicowe, w tym feministki, bardzo często mówią o tym, że płeć jest to pojęcie kulturowe. Czemu wobec tego twierdzą, że walczą o prawa kobiet? Przecież pojęcie płci jest dla nich szerokim terminem, może powinny walczyć o prawa wszelakich istot żywych będących ludźmi?

Środowiska lewicowe walczą o pewną ideologię i uzasadniają to na różne sposoby, także tworząc wokół tego pewną otoczkę naukową. Płeć jest pojęciem biologicznym i choćby nie wiem jak walczono z naturą to pewnych rzeczy nie przeskoczymy, a można zrobić innym krzywdę. Jaki jest sens zmuszania chłopców do chodzenia w sukienkach? Można tylko zafundować komuś traumę, nic więcej. A czy środowiska lewicowe powinny walczyć o wszystkie żyjące istoty? Myślę, że skoro celem jest walka ideologiczna i propagowanie pewnych idei w społeczeństwie, to raczej nie leży to w ich interesie. 

Środowiska feministyczne wszędzie perorują o tym, że walczą o prawa kobiet. Czy według Pani jakieś prawa kobiet są łamane w Polsce?

No dobrze, ale które prawa to są prawa kobiet? Które prawa są kobiet, a które mężczyzn? Nikt nie potrafi przedstawić takiego katalogu. Jeśli kobieta zarabia mniej, to jest dyskryminowana ze względu na płeć i łamane są jej prawa pracownicze. Wszyscy krzyczą o prawach kobiet, ale nikt dokładnie nie potrafi ich określić. 

Można zaobserwować, że lewicowi działacze coraz częściej narzekają na swój byt. Nie robili tego, kiedy przy władzy było PO. Czy możemy domniemywać, że chodzi tu o kwestie finansowania tychże organizacji za czasów poprzedniej ekipy rządzącej?

Za poprzednich rządów narzekały inne grupy, teraz narzekają inne. Problem leży gdzie indziej, nie mamy rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego i nie mamy dobrze funkcjonujących organizacji pozarządowych. Jak sama nazwa wskazuje, to są organizacje, które radzą sobie bez finansowania przez podmioty polityczne, są od nich niezależne i dzięki temu mogą kontrolować władzę. U nas wiele podmiotów powstaje odgórnie, dostane fundusze i wspiera tę czy inna stronę. Niestety to jest mechanizm, który rodzi patologię. Za parę lat może zmienić się rząd i kto inny będzie narzekał. 

Strona lewicowa twierdzi, że Polacy to seksiści. Jak Pani to widzi?

No cóż, to trochę krzywdzące oceniać kogoś po pochodzeniu. Powiedziałabym, że nawet szowinistyczne. Jeśli środowiska, które się szczycą swoją tolerancją kierują się w ocenie kogoś jego pochodzeniem, to się po prostu kompromitują. 

Rozmawiała: Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Elżbieta Zielińska


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij