18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

W Polsce środowiska feministyczne reprezentują wąską grupę ideologiczną, a nie ogół kobiet - mówiła w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl Elżbieta Zielińska, posłanka ruchu Kukiz'15.

Nie milkną echa po Czarnym Proteście, jaki jest Pani stosunek do tego wydarzenia?

Każdemu wolno protestować, obywatele mają do tego prawo. Nie popieram tych postulatów jakie były wysuwane przez protestujących w Czarnym Proteście. Pojawiające się tam hasła i transparentu były często wulgarne i myślę, że uwłaczające kobietom. Zastanawiam się jakie byłyby komentarze po analogicznym proteście mężczyzn i podobnych hasłach i transparentach z męskimi organami płciowymi. 

Czy możemy mówić o tym, że feministki reprezentują całą społeczność kobiecą w Polsce?

W Polsce środowiska feministyczne reprezentują wąską grupę ideologiczną, a nie ogół kobiet. To widać po organizacjach jakie pojawiają się na wydarzeniach feministycznych. Jest bardzo wiele organizacji kobiecych, które kompletnie się nie utożsamiają ze współczesnym feminizmem w Polsce. Są to stowarzyszenia i fundacje zrzeszające matki, gospodynie wiejskie, aktywistki lokalne. Feministki takich organizacji nie zapraszają na kongresy i inne wydarzenia, bo jest wiele pań, które mają inne zdanie, a to nie jest mile widziane. 

Środowiska lewicowe, w tym feministki, bardzo często mówią o tym, że płeć jest to pojęcie kulturowe. Czemu wobec tego twierdzą, że walczą o prawa kobiet? Przecież pojęcie płci jest dla nich szerokim terminem, może powinny walczyć o prawa wszelakich istot żywych będących ludźmi?

Środowiska lewicowe walczą o pewną ideologię i uzasadniają to na różne sposoby, także tworząc wokół tego pewną otoczkę naukową. Płeć jest pojęciem biologicznym i choćby nie wiem jak walczono z naturą to pewnych rzeczy nie przeskoczymy, a można zrobić innym krzywdę. Jaki jest sens zmuszania chłopców do chodzenia w sukienkach? Można tylko zafundować komuś traumę, nic więcej. A czy środowiska lewicowe powinny walczyć o wszystkie żyjące istoty? Myślę, że skoro celem jest walka ideologiczna i propagowanie pewnych idei w społeczeństwie, to raczej nie leży to w ich interesie. 

Środowiska feministyczne wszędzie perorują o tym, że walczą o prawa kobiet. Czy według Pani jakieś prawa kobiet są łamane w Polsce?

No dobrze, ale które prawa to są prawa kobiet? Które prawa są kobiet, a które mężczyzn? Nikt nie potrafi przedstawić takiego katalogu. Jeśli kobieta zarabia mniej, to jest dyskryminowana ze względu na płeć i łamane są jej prawa pracownicze. Wszyscy krzyczą o prawach kobiet, ale nikt dokładnie nie potrafi ich określić. 

Można zaobserwować, że lewicowi działacze coraz częściej narzekają na swój byt. Nie robili tego, kiedy przy władzy było PO. Czy możemy domniemywać, że chodzi tu o kwestie finansowania tychże organizacji za czasów poprzedniej ekipy rządzącej?

Za poprzednich rządów narzekały inne grupy, teraz narzekają inne. Problem leży gdzie indziej, nie mamy rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego i nie mamy dobrze funkcjonujących organizacji pozarządowych. Jak sama nazwa wskazuje, to są organizacje, które radzą sobie bez finansowania przez podmioty polityczne, są od nich niezależne i dzięki temu mogą kontrolować władzę. U nas wiele podmiotów powstaje odgórnie, dostane fundusze i wspiera tę czy inna stronę. Niestety to jest mechanizm, który rodzi patologię. Za parę lat może zmienić się rząd i kto inny będzie narzekał. 

Strona lewicowa twierdzi, że Polacy to seksiści. Jak Pani to widzi?

No cóż, to trochę krzywdzące oceniać kogoś po pochodzeniu. Powiedziałabym, że nawet szowinistyczne. Jeśli środowiska, które się szczycą swoją tolerancją kierują się w ocenie kogoś jego pochodzeniem, to się po prostu kompromitują. 

Rozmawiała: Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Elżbieta Zielińska

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Macierewicz dementuje: Nie odchodzę z PiS. To próba destrukcji ze strony WSI!

Antoni  Macierewicz odniósł się do spekulacji na temat odejścia z PiS i założenia nowego ugrupowania politycznego. Polityk skomentował także odwołanie go ze stanowiska ministra obrony narodowej.

BOR potwierdził: Rozbita limuzyna, którą jechała Beata Szydło, bez wykupionego AC

W lutym 2017 roku w Oświęcimiu rządowa limuzyna, którą jechała ówczesna premier Beata Szydło, rozbiła się. Auto nie miało wykupionego ubezpieczenia AC. Informację potwierdził BOR.

Andruszkiewicz dla wSensie.pl o zmianach w kodeksie wyborczym: Ważne, żeby polityk nie uważał, iż jest w polityce dożywotnio

Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni) skomentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej kodeks wyborczy. Poseł odniósł się do pytania o to, czy wprowadzone poprawki przyniosą pozytywne efekty.

Szczepan Wójcik: Polska wieś wpisuje się w zasadniczą większość priorytetów Komisji Europejskiej [WYWIAD]

 Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik odniósł się w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl do tematów z zakresu sektora rolnego. Wyjawił przed jakimi wyzwaniami stoją polscy rolnicy oraz jaką aktywnością powinien wykazać się minister rolnictwa w nadchodzącym roku. 

Nierówna walka Jakiego z Owsiakiem?Jaki: Mając kręgosłup moralny mam prawo nie wspierać organizacji proaborcyjnych!

Konflikt między ministrem sprawiedliwości a Jerzym Owsiakiem i jego zwolennikami narasta. Wymiana zdań pomiędzy organizatorem WOŚP a Patrykiem Jakim trwa w najlepsze za pomocą mediów społecznościowych. Minister postanowił kolejny raz skorzystać z Twittera, by dać wyraz swej dezaprobacie wobec dziennikarzy przychylnych Owsiakowi. 

DEJA VU! Warszawski Strajk Kobiet: "Przyszliśmy po prawo i sprawiedliwość!" (WIDEO)

wSensie.tv

W wyjątkowo zimną środę odbyła się manifestacja środowisk skupionych wokół Warszawskiego Strajku Kobiet. Manifestanci przeszli ulicami Warszawy rozpoczynając swój pochód spod biura Platformy Obywatelskiej. Kulminacyjnym momentem było pojawienie się maszerujących pod siedzibą partii wiodącej. Koniecznie musicie zobaczyć zajawkę tego, co działo się podczas protestu. 

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Po godzinach

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Opinie

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

Misiło (Nowoczesna): Ręcznik, który wiesza się na bramce jest lepszy od Kurskiego. TVP to kalka goebbelsowskiej propagandy!

wSensie.tv

Piotr Misiło skomentował dla wSensie.pl pojawiające się głosy o usunięciu ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego. Sprawa dotyczy kosztów organizacyjnych imprezy Sylwestrowej w Zakopanem.

Dyskusji o aborcji ciąg dalszy. "Prawo w Polsce to zbrodnia! Nawet jeśli ofiarą pada jeden człowiek"

wSensie.tv

Aborcja w Polsce nadal budzi kontrowersje. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Mimo uzyskanego wiele lat temu kompromisu są osoby, które chcą liberalizować bądź radykalizować obowiązujące przepisy.

Komisja Europejska znowu węszy! Tym razem sprawdzą system podatkowy naszych stoczni

Gospodarka

Komisja Europejska chce sprawdzić, czy system podatkowy dla stoczni w Polsce jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa, a także czy nie przyznaje on selektywnej korzyści niektórym przedsiębiorstwom względem innych.

Verhofstadt atakuje Czarneckiego i przeprasza Różę Thun

Bez komentarza

Guy Verhofstadt kolejny raz przykuł uwagę swoim wystąpieniem. Szef grupy liberałów w europarlamencie podczas dzisiejszej sesji plenarnej w PE "w imieniu wszystkich" przeprosił Różę Thun.

Bezczelność czy zdrowy rozsądek? Były esesman z Auschwitz prosi o ułaskawienie

Świat

96-letni były esesman Oskar Groening prosi o ułaskawienie. "Księgowy z Auschwitz" nie chce odsiedzieć czteroletniej kary za współudział w zamordowaniu co najmniej 300 tys. osób.

Facebook odchodzi od informacyjnych postów. Mniej dziennikarstwa, więcej wydarzeń z życia znajomych

Po godzinach

Media mogą mieć problem. Facebook chce odejść od promowania treści informacyjnych i powrócić do typowego portalu social media, który będzie bazował na interakcjach ze znajomymi. Dla dziennikarzy i portali informacyjnych Facebook to niezastąpiona platforma do promowania publikowanych treści.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.