piątek
| 23 marca 2018

To się dzieje naprawdę! Kontrole straży miejskiej bez zapowiedzi w całej Polsce

Redakcja: | 07 listopada 2017

Straż miejska w całym kraju nachodzi ludzi na ich własnych posesjach i sprawdza, czy mają podpisane umowy na wywóz śmieci, czy na ich prywatnej działce panuje porządek i czym palą w kominku.

Czy to żart? Otóż nie. Monika Niżniak, rzecznik prasowy stołecznej straży miejskiej poinformowała nas, że w Warszawie takie kontrole są już przeprowadzane od ponad roku. Podobnie jest w Krakowie, Opolu, Sieradzu, Koninie i wielu innych gminach.

Straż miejska ma prawo przeprowadzić kontrolę bez zapowiedzi codziennie w godz. 6.00.-22.00..

Strażnicy nie potrzebują żadnych specjalnych zezwoleń, żeby wejść na teren prywatnej posesji i dokonać takiej kontroli. Wystarczy upoważnienie burmistrza w oparciu o artykuł 379 ustawy o ochronie środowiska, a także regulamin utrzymania porządku i czystości w gminie. Funkcjonariusze muszą jedynie być w mundurach, przedstawić się imieniem i nazwiskiem i na żądanie kontrolowanego pokazać legitymację służbową.

Kontrole z zakresu ochrony środowiska mogą przeprowadzać także wojewódzkie inspektory ochrony środowiska i inne organy samorządowe. Utrudnianie czy udaremnianie tych czynności jest przestępstwem z art. 225 kodeksu karnego, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Na przestrzeni ostatnich lat Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku skierował kilka spraw ze wspomnianego artykułu do prokuratury.

Alina Gut/wSensie/Fot. Facebook Straż Miejska


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij